Portál AbcLinuxu, 17. srpen 2018 03:25

Týden na ScienceMag.cz: Voda jako směs dvou kapalin?

12. 7. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Voda jako směs dvou kapalin?  

Podivné vysvětlení podivných vlastností vody. Snadné cestování v relativistickém vesmíru? Nejrychlejší elektronický přepínač. Směs grafitu a diamantu další zajímavou formou uhlíku. Plasty a elektrická vodivost. Paradoxní závěry analýzy DNA neandrtálců. O čem vypovídá délka prstů.

Podivnost: Voda jako směs dvou kapalin?

Daly by se některé z nezvyklých vlastností vody, např. závislost hustoty na teplotě, vysvětlit tím, že jde o směs dvou kapalin lišících se strukturou, hustotou, viskozitou? Jak to vypadá při tání různých modifikací ledu? Je to zvláštní myšlenka, že? Na rozdíl od více modifikací pevných látek by se např. zdálo, že kapalina o daném chemickém složení může být pouze jediná.

Nejrychlejší elektronický přepínač

Němečtí fyzici vytvořili pouhé tři atomy silná vlákna, která se působením laserového pulzu mění z izolátoru na elektrický vodič a obráceně. Rychlost přeměny roste s výkonem laserového pulzu až po určitou mez, nad níž už zůstává konstantní. Jde o limit, který už vyplývá ze zákonů klasické fyziky.

Směs grafitu a diamantu s jedinečnými vlastnostmi

Nový typ uhlíku je lehký, elektricky vodivý, pružný a současně pevný. Uplatnění by mohl najít v letecké technice i jako pancéřování ve vojenských aplikacích. Na počátku procesu je neuspořádaná forma uhlíku, tzv. skelný (glassy) uhlík zvaný též skelný grafit….

Relativita neznamená omezení, naopak vesmír otevírá

Trocha úvah vycházejících z Feynmana. Jak velká je galaxie pro opravdu rychlou částici? Jak rychle dorazí částice na druhý konec vesmíru v relativistickém a jak rychle v newtonovském vesmíru? Skutečně omezená rychlost světla představuje překážku, nebo tento faktor překonají další relativistické efekty?

Krátce

O evoluci mořských korýšů pistolníků. Krevety zvané pistolníci mají zajímavou evoluci i zajímavá klepeta

Spékání prášků vytváří plasty s novými vlastnostmi. Vývoj plastů s přesně definovanou a reprodukovatelnou elektrickou vodivostí určených pro zefektivnění rotačních elektrozařízení.

Dluh vůči radostem života a stínky v rybníce. Řím na konci republiky, rozmařilost a dekadence. „Jednou, když mu číšník přinesl prosté jídlo, Lukullus rozhořčeně vykřikl: Ty nevíš, že dnes u Lukulla obědvá Lukullus?“

Začíná lov planet u exkluzivních hvězd. V rámci nového projektu budou v hledáčku tři blízcí červení trpaslíci: Proxima Centauri, Ross 154 a Barnardova hvězda.

Analýza DNA neandrtálců vede k paradoxům. Analýzy přinášejí podivné výsledky, co se týče odštěpení linie neandrtálců a Homo sapiens, jak tyto rozpory vysvětlit?

Astrofoto: trojice galaxií v Draku. Souhvězdí Draka nenalezne na obloze každý.

Jak neměřit lidské prsty. O poměru druhého ke čtvrtému prstu u lidí i zvířat byly již publikovány stovky studií. Uváděly tento poměr do souvislosti s chováním, plodností, levorukostí či sexuální orientací.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Ženy v čele IT firem
Týden na ScienceMag.cz: Amazon chce „překládat“ přízvuk
Týden na ITBiz: Apple za bilion dolarů
Týden na ScienceMag.cz: Modelování chaosu
Týden na ITBiz: Výsledková sezóna

Diskuse k tomuto článku

16.7.2017 14:55 omg
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Voda jako směs dvou kapalin?
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
neni mozne :) ze by konecne antropologicke lopaty objevily vyznam a ucinky masivniho paralelismu? to uz je na malem na oslavu.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.