Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 8. 2. 2018: První polovina začleňovacího okna 4.16Stav vydání jádra. První polovina začleňovacího okna 4.16.
Týden na ITBiz.cz – Časovaná bomba v procesorech: Meltdown a Spectre z pohledu HW5G, IoT, data a edge computing. Časovaná bomba v procesorech – Meltdown a Spectre z pohledu HW. Security 2018 – pohled na aktuální zranitelnosti. Epson – produktová ofenzíva. Tři ukázky napadení IT s trojím ponaučením. Zranitelnosti bankovních systémů přes GSM a Paris Hilton. Chcete ve firmě ušetřit, chybí vám lidé? Přicházejí technologie P2P. Zprávičky.
Jaderné noviny – 15. 2. 2018: Zbytek začleňovacího okna 4.16Stav vydání jádra. Gettys: Slepí muži a slon. Wielaard: dtrace pro Linux, Oracle udělal správnou věc. Citáty týdne: Chris Mason a Rob Clark. Zbytek začleňovacího okna 4.16.
Jaderné noviny – 22. 2. 2018: Dynamické události pro sledování funkcíStav vydání jádra. Dynamické události pro sledování funkcí.
Týden na ScienceMag.cz: Kovy jako 2D materiályVybíráme první dron. Maxwellům démon, nanotechnologie a vztah informačních strojů k druhému zákonu termodynamiky. Hádanky s nejmenším číslem. Jak do jediného povrchu zakódovat více hologramů. Kuriózní uhlíkové vazby. Pokrok automatických překladačů. Kde se vzalo označování piva podle stupňovitosti.
Byla vydána verze 1.2.0 webového prohlížeče qutebrowser (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vývojáři qutebrowseru kladou důraz na ovladatelnost pomocí klávesnice a minimální GUI. Inspirovali se prohlížečem dwb a rozšířeními pro Firefox Vimperator a Pentadactyl. Prohlížeč qutebrowser je naprogramován v Pythonu a využívá PyQt5. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU GPL 3.
Byl vydán Debian 9.4, tj. čtvrtá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Eric S. Raymond (ESR), programátor a autor publikací jako Katedrála a tržiště nebo Umění programování v Unixu, rozpoutal před měsícem bouřlivou diskusi svou kritikou současných zdrojů nepřerušovaného napájení (UPS). O týden později představil projekt open source UPS UPSide. Dění kolem projektu lze sledovat na blogu ESR [Slashdot].
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 150. brněnský sraz, který proběhne v pátek 16. března od 18:00 hodin v MIKI pub & restaurant na Makovského náměstí 3166/2. Sraz je spojen s prohlídkou (již v 16:30) výzkumného centra CEITEC.
Mozilla.cz rozebírá (en), jak se za přibližně rok a půl změnilo využití bezpečnostních technik a hlaviček milionu nejvýše hodnocených stránek podle žebříčku Alexa. Měření bylo provedeno hned několikrát, počínaje spuštěním služby Mozilla Observatory v červnu 2016, o rok později a nakonec letos v únoru. Mozilla Observatory je nástroj, který na jednom místě otestuje bezpečnostní techniky jako Content Security Policy (CSP), HTTP Strict Transport Security (HSTS) nebo Subresource Integrity (SRI).
Byla vydána nová major verze 1.7.0 open source systému pro filtrování nevyžádané pošty Rspamd (GitHub, ChangeLog). Z novinek lze zmínit například lepší podporu strojového učení díky integrovanému Lua frameworku Torch, detekci jazyků díky ngramms nebo nový příkaz rspamadm configwizard pro snadnější konfiguraci.
Byl vydán Mozilla Firefox 59.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Zdůraznit lze například možnost blokování žádostí o přístup k poloze nebo webové kameře. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby (MFSA 2018-06).
Byla vydána verze 3.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Řešeno je také několik bezpečnostních problémů.
Byla vydána Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, ve verzích 4.7.6, 4.6.14 a 4.5.16. Řešeny jsou 2 bezpečnostní chyby CVE-2018-1050 a CVE-2018-1057. Chyba CVE-2018-1057 umožňuje autentizovanému uživateli měnit hesla jiných uživatelů. Podrobnosti na wiki stránce.
Dle plánu v lednu, v reálu včera, vývojáři otevřené certifikační autority Let's Encrypt oznámili podporu wildcard certifikátů. Současně byla oznámena podpora protokolu ACMEv2.
Po dvou letech od představení Raspberry Pi 3 Model B představila nadace Raspberry Pi vylepšený model Raspberry Pi 3 Model B+ svého jednodeskového počítače. Za stejnou cenu 35 dolarů lze nově mít SoC BCM2837B0 běžící na 1,4 GHz, dual-band Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, rychlejší Ethernet (Gigabit Ethernet over USB 2.0) nebo podporu PoE díky PoE HAT (Hardware Attached on Top).
Vývoj klasického hudebního přehrávače Amarok 2, historicky spojeného s KDE4, ožil a aplikace dospěla do verze 2.9.0 – po 2,5 letech od vydání betaverze a 5,5 letech od verze 2.8. Aktuální vydání především opravuje drobné chyby, ale současně probíhá port na KDE Frameworks 5.
Open-source akční RPG Flare, žánrově podobné Diablu, vyšlo ve verzi 1.0 – po dlouhých čtyřech letech od vydání 0.19. Engine doznal výrazných změn a zároveň došlo k přepracování i hry samotné, kterou nově místo krátkého „demo“ příběhu představuje rozsáhlejší „Empyrean Campaign“.
Po půl roce vývoje od vydání verze 3.26 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.28 s kódovým názvem Chongqing. Vydání obsahuje 25 832 změn od přibližně 838 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.
V lednu byla vydána verze 20180108 mikrokódů pro procesory Intel řešící bezpečnostní problémy Meltdown a Spectre. Ukázalo se ale, že tato verze může způsobovat náhlé restarty počítačů a Intel ji proto ze svých stránek stáhl. V pondělí byla uvolněna nová oficiální verze 20180312.
Webové prohlížeče Chromium a Firefox jsou dostupné také ve formátu Snap. Instalovat je lze přímo ze Snapcraftu [Softpedia].
Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-03-13 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Hlavním důvodem vydání nové verze je podpora Raspberry Pi 3 Model B+. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).
Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.
Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zesilini wifi | 7 | 11.3. 19:20 |
M.2 NVMe vs PCIe | 10 | 15.3. 21:27 |
Zyxel | 0 | včera 22:50 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Zmazanie riadkov tabulky | 2 | 13.3. 12:50 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak ulozit vystup z pdftotext do jedne slozky? | 2 | 12.3. 22:51 |
Jak rozdělit řetězec před a za první tečkou v BASH | 7 | 14.3. 07:08 |
Javascript (jQuery) - zotriedenie div elementov podľa id | 3 | včera 14:57 |
Cyklus v BASH nevypisuje skryté soubory | 23 | včera 23:54 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak vypnout vypisovani spusteneho prikazu (set +v) | 3 | 14.3. 17:27 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: