abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 22:55 | Zajímavý článek

Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 100 tisíc vývojářů. Jejich nejmilovanější platformou zůstává Linux. Linux letos předběhl Windows a stal se také nejpopulárnější platformou vývojářů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 21:44 | Komunita

Novými oficiálními projekty konsorcia Linux Foundation se staly projekty ACRN, Sound Open Firmware (SOF) a OpenBMC. ACRN je open source referenční hypervisor pro IoT. Sound Open Firmware (SOF) je open source audio DSP (Digital Signal Processing) firmware a SDK. OpenBMC je open source firmware pro BMC (Baseboard Management Controller).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 16:11 | Zajímavý projekt

Před třemi týdny Mozilla.cz oznámila, že sbírá české věty pro projekt Common Voice. Dnes oznámila, že začala sbírat nahrávky těchto vět. Podpořit projekt svým hlasem lze na voice.mozilla.cz.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:55 | Zajímavý software

Společnost LG na svých stránkách představila webOS Open Source Edition (webOS OSE), tj. open source edici operačního systému webOS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Společnost LG získala webOS od společnosti HP v únoru 2013.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 10:34 | Pozvánky

Ve čtvrtek 22. 3. bude další Prague Containers Meetup. Přijďte se podívat, jak můžete využít LXD na svém desktopu a také jak je možné kontejnerizovat/virtualizovat téměř libovolný příkaz.

little-drunk-jesus | Komentářů: 0
17.3. 17:00 | Zajímavý článek

Na blogu společnosti Imperva věnující se počítačové bezpečnosti vychází pod názvem "Hluboký ponor do útoků na databázové servery" (A Deep Dive into Database Attacks) seriál článků rozebírajících možné útoky na databázové servery. Aktuálně byly vydány tři články. První z nich je věnován obfuskaci SQL. Druhý popisuje, jak útočník může pomocí SQL dostat na server malware a následně jej spustit. Ve třetím článku je popsán útok zneužívající PostgreSQL k těžení kryptoměny Monero.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
17.3. 16:55 | Pozvánky

Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlovybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
16.3. 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
16.3. 10:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.3. 08:22 | Zajímavý článek

Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
Používáte na serverech port knocking?
 (0%)
 (15%)
 (50%)
 (20%)
 (15%)
Celkem 20 hlasů
 Komentářů: 1, poslední dnes 18:06
  Rozcestník

  Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)

  4. 8. 2010 | David Watzke | Návody | 12348×

  V tomto díle si ukážeme, jak zpracovávat přepínače v shellovém skriptu pomocí getopts, dále jak zjistit, kolik procesorového času spotřebovává daný program pomocí time, a také jak spustit program tak, aby jej nepřerušilo ukončení řídícího terminálu pomocí nohup.
  unixové nástroje icon

  Obsah

  getopts

  link

  Nástroj getopts slouží ke zpracování přepínačů a jejich argumentů, které jsou předány shellovému skriptu. Název je zkratkou get options, česky „získej přepínače/nastavení“.

  Obvykle se volá v cyklu while, dokud vrací návratovou hodnotu 0 (tzn. dokud neprojde všechny zadané přepínače). Použití vypadá takto:

  aopt=false
  bopt=false
  barg=""
  
  while getopts 'ab:' opt; do
   case "$opt" in
    a)
     aopt=true ;;
    b)
     bopt=true
     barg=$OPTARG ;;
   esac
  done
  
  if $aopt; then
   echo "Zadali jste přepínač -a"
  fi
  
  if $bopt; then
   echo "Zadali jste přepínač -b s argumentem $barg"
  fi
  

  Funguje to potom takto:

  $ ./skript -a
  Zadali jste přepínač -a
  
  $ ./skript -b
  ./skript: přepínač vyžaduje argument – b
  
  $ ./skript -b xy
  Zadali jste přepínač -b s argumentem xy
  
  $ ./skript -c
  ./skript: chybný přepínač – c
  

  Jako argument se předává nejdříve řetězec s přepínači, přičemž má-li určitý přepínač vyžadovat argument, přidá se za něj dvojtečka. Takže pokud chcete, aby váš program podporoval přepínače -a s argumentem -h-v, řetězec bude vypadat takto: ,a:hv‘. Další argument je proměnná, kam se ukládá právě zpracovávaný přepínač anebo ,?‘, pokud jde o přepínač neznámý (tj. neuvedený v prvním argumentu getopts).

  getopts automaticky vypisuje chybové hlášení, pokud přepínač vyžaduje argument a vy jej nezadáte nebo pokud zadáte neznámý přepínač. V případě, že si chcete chybějící argument ošetřit sami, můžete do řetězce s argumenty přidat na začátek (před všechny přepínače) dvojtečku, což změní chování programu. Pokud nyní vynecháte argument, tak se do zadané proměnné (v ukázce výše je to $opt) uloží dvojtečka a znak přepínače vyvolávající tuto chybu se uloží do proměnné OPTARG. Je to možná trochu matoucí, proto přikládám jednoduchou ukázku:

  while getopts ':a:b:' opt; do
   case "$opt" in
    'a')
     aopt=true; aarg=$OPTARG ;;
    ':')
     echo "Přepínač -$OPTARG vyžaduje argument."
     exit 1 ;;
   esac
  done
  

  time

  link

  time je nástroj sloužící ke zjištění skutečné doby běhu daného příkazu a spotřebovaného procesorového času v uživatelském a jaderném prostoru. Název vychází z anglického slova, které v tomto kontextu znamená odměřit (čas).

  Použití je velmi jednoduché, zkrátka před samotný příkaz přidáte time, takže například příkaz

  time tar -jcf etc.tar.bz2 /etc
  

  zabalí a zkomprimuje adresář /etc do souboru etc.tar.bz2 a nakonec vypíše tři zmiňované časy:

  real  0m1.900s
  user  0m0.560s
  sys   0m0.067s
  

  Z tohoto vyplývá, že příkaz běžel 1,9 sekund (real) a využil 0.627 sekund procesorového času (user+sys), z čehož 0.560 sekund bylo v uživatelském prostoru (user) a zbylých 0.067 sekund v jaderném (sys).

  Chcete-li spustit time na složitý příkaz obsahující např. roury, máte několik možností. Pokud na to půjdete stejně jako u jednoduchého příkazu, tak je na implementaci, který čas se bude měřit (pouze jeden program, nebo i ty ostatní za rourami). Chcete-li mít jistotu, tak si buď příkaz uložte do skriptu a volejte time na skript, anebo použijte následující způsob:

  time sh -c "find ~ -iname thumbs.db -type f -print0 | xargs -0 rm" 
  

  Výstup příkazu time bez argumentů se v různých implementacích může lišit (a skutečně liší). Chcete-li jednotný formát, který by měl být ve všech standardních implementacích stejný, použijte přepínač -p. Výstup bude vypadat takto:

  # time -p ls -R / > /dev/null
  real 1.85
  user 0.53
  sys 1.30
  

  Počet desetinných míst se může lišit dle potřeby (až šest), ovšem vždy musí být vypsáno alespoň jedno.

  nohup

  link

  Příkaz nohup slouží ke spuštění daného programu tak, aby ignoroval signál SIGHUP, který systém posílá, když je ukončen řídící terminál daného procesu.

  Například následující příkaz spustí fatrat tak, aby běžel i po uzavření konzole:

  nohup fatrat
  

  Výstup programu je ukládán do souboru nohup.out v aktuálním pracovním adresáři a pokud tento soubor nelze otevřít pro zápis, tak se použije soubor ~/nohup.out, přičemž pokud ani do něj nelze zapisovat, nohup skončí s chybou a daný program nespustí.

  Často je žádoucí spustit program rovnou na pozadí a ignorovat jeho výpisy, čehož lze dosáhnout takto:

  # std. výstup a std. chybový výstup je přesměrován do /dev/null
  nohup fatrat &> /dev/null &
  

  Pokud takto spouštíte něco na vzdáleném počítači přes SSH, tak se vám může stát, že se nebudete moci odpojit. To řešíme tak, že přesměrujeme i standardní vstup. Nakonec by tedy příkaz vypadal takto:

  nohup fatrat &> /dev/null < /dev/null &
  

  Ještě dodám jeden malý související tip, který patrně není unixový (a přenositelný), nicméně na GNU/Linuxu funguje. Spustíte-li z konzole příkaz, který běží dlouho, a vy se rozhodnete v polovině jeho průběhu, že jste ho vlastně chtěli spustit přes nohup, lze to vyřešit. Když zmáčknete Ctrl+Z, proces se zastaví (dostane signál SIGSTOP). Když poté spustíte bg, proces pokračuje v běhu na pozadí. Nakonec když spustíte disown, tak docílíte podobného efektu, jako kdybyste program spustili přes nohup. Nyní můžete klidně daný shell ukončit a příkaz poběží dál.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  4.8.2010 11:37 disorder | blog: weblog | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  zsh time a /usr/bin/time maju iny vystup
  David Watzke avatar 4.8.2010 12:28 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Výchozí výstup můžou mít jiný, s -p by měl být stejný. Pokud není, potom tyto verze neodpovídají standardu. Bash se drží standardu.
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  4.8.2010 11:50 Andy | skóre: 17 | NMnMet
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  diky za ten disown
  Válka je vůl ... a já taky ;) | Chaotic state of my influence.
  4.8.2010 14:11 xsmejka1
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  +1
  5.8.2010 09:51 Jirka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)

  Neodpovidajici SSH session (prave treba kvuli background procesu) je take mozne ukoncit pomoci nasledujiciho navodu:

  http://www.onlinehowto.net/Tutorials/SSH/SSH-tips-and-tricks-Dead-or-unresponsive-ssh-session/1271

  Klicova je posledni veta:
   "So to kill the dead ssh session you do Enter then Shift + ` and then . (dot)."

  6.8.2010 10:08 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Obecně řečeno Enter a pak dva znaky: ~.
  7.8.2010 14:42 rob
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)

  disown [ options ] [job ...]

  If job is omitted, the most recently started or stopped background job is used. Takze proces nemusite stopovat, ale staci dodat hodnotu job daneho procesu.
  David Watzke avatar 7.8.2010 15:03 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Každej shell má svojí "frontu" úloh, z shellu X nelze ovlivňovat úlohy shellu Y, takže smůla.
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  7.8.2010 22:25 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Klíčové je slovo "background"

  most recently (started or stopped) background job

  pro jistotu jsem dodal závorky, abyste to správně pobral. Job musí být na pozadí, nebo ho musíte dostat do pozadí. Pokud je na pozadí, stopovat ho nemusíte. Pokud je na popředí... prosím pro podporu svého tvrzení popište způsob jak ho dostat do pozadí aniž ho stopnete.
  28.2.2011 19:20 xor
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Jak pomocí getopts získat více, než jeden argument? ... když příkladem spuštění je ./skript -prepinac ARGUMENT1 ARGUMENT2

  Předem díky za odpověď. X.O.R.
  David Watzke avatar 28.2.2011 19:22 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Řekl bych, že to nejde. Budete si asi muset naprogramovat vlastní parser, což není tak těžké. V shellu lze použít kombinace cyklu, case, shift a pár podmínek...
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  28.2.2011 19:37 xor
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  A pokud bych nepoužil getopts, ale getopt, který není tak striktní, řešení by bylo možné bez "ručního" rozdělování???
  David Watzke avatar 28.2.2011 19:42 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Ruku do ohně za to nedám, neznám manuály getopt(s) zpaměti, ale myslím, že to nepůjde žádným standardním parserem, protože to, čeho se snažíte docílit, je dost specifické chování. Většinou mají programy buď krátké nebo dlouhé přepínače, které buď berou či neberou argument. Podle mě by nejlepším postupem bylo, kdybyste přehodnotil zda je opravdu nutné dělat to takto a ne nějakou běžnější cestou, jako to dělá většina ostatních programů. V opačném případě vám zřejmě nezbyde nic jiného, než vlastní parser.
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  28.2.2011 19:49 xor
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 16 (getopts, time, nohup)
  Děkuji za odpověď.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.