V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Cílem soutěže bylo zachytit na fotografii situace, které volají po chytřejším použití počítačů. Mohly to být případy hloupého použití počítačů, ale také místa, která se použití počítačů vyhýbají, ačkoliv by jim prospělo. Více se dočtete v článku se zadáním. Zúčastnit se mohl každý, kdo poslal fotografii a krátký textový popis zachycené situace.
Pro výherce jsme připravili řadu cen:
Bližší popis všech cen najdete opět v článku se zadáním.
Ceny věnovala společnost IBM, partner soutěže (vizte Pojďte s námi budovat chytřejší planetu), a Stickfish, provozovatel AbcLinuxu.cz.
V průběhu uplynulého týdne probíhalo veřejné hlasování, ve kterém jste vybírali ze sedmi finalistů. Dopadlo to takto:
Počty hlasů byly velmi vyrovnané – až na první a poslední místo. Zatímco „Výpočetní cluster“ odskočil druhému místu o dvacet procentních bodů, poslední „Počítačová učebna“ získala jen polovinu hlasů co předposlední „Hokynářka“.
Připomínám, že všechny fotografie včetně slovních popisů od svých autorů najdete v článku s hlasovacím formulářem: Vyberte výherce letní fotosoutěže.
První místo:
Výpočetní cluster jedné pražské knihovny. Na snímku dva storage servery s databází výpůjček a čtenářů. Řešení je nasnadě, plánuje se upgrade na IBM 305 RAMAC s kapacitou neuvěřitelných 4,4 milionu slov.
Všechny výherce budeme kontaktovat v průběhu následujících dnů, abychom se dohodli na předání či odeslání výher.
I ti, kteří hlasovali a vybírali nejpovedenější fotografie, měli šanci na výhru. Ze všech hlasujících, kteří vyplnili i e-mailovou adresu, jsme vylosovali tři, kteří obdrží trička a čepice AbcLinuxu.cz. I vám se co nejdříve ozveme.
Všem výhercům gratulujeme a doufáme, že jim ceny budou užitečné a potěší. Děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili, i těm, kteří hlasováním pomohli vybrat výherce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
vždy stvrzujete podpisem, že jste ji převzaliTo není pravda. Do knihovny chodím, a převzetí knih nepodepisuji ručně, ani elektronickým podpisem.