abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
dnes 21:32 | Zajímavý projekt
Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.
Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
dnes 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 11
dnes 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 12:00 | Komunita

V srpnu loňského roku společnost Oracle oznámila, že Java EE (Enterprise Edition) bude uvolněna jako open source. O měsíc později bylo rozhodnuto, že tato open source Java EE bude přejmenována a předána Eclipse Foundation. Nové jméno bylo oznámeno v únoru letošního roku. Z Java EE se stala Jakarta EE. Eclipse Foundation včera oznámila dosažení dalšího milníku. Zdrojové kódy aplikačního serveru GlassFish jsou již k dispozici v git repozitářích Eclipse Foundation (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:55 | Komunita

LTS (Long Term Support) podpora Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) skončila po 5 letech od jeho vydání, tj. v dubnu 2017. V březnu 2017 ale Canonical představil placenou ESM (Extended Security Maintenance) podporu, díky které je Ubuntu 12.04 podporováno do dubna 2020. Dnes Canonical potvrdil ESM podporu také pro Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), jehož LTS podpora skončí v dubnu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:00 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (YouTube, GitHub). Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:44 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 6.0.0 byla vydána verze 7.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, clang-tools-extra a LLD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 knihovny pro vykreslování grafů v programovacím jazyce Python Matplotlib (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek a galerie grafů na stránkách projektu. Zrušena byla podpora Pythonu 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 376 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Vytváření modulů pro KMyMoney

6. 12. 2010 | Petr Bravenec | Programování | Návody | 2385×

V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak si můžete naprogramovat jednoduchý modul do KMyMoney.

Obsah

Co budeme vyrábět

link

V tomto článku se pokusím vysvětlit, jak vytvořit jednoduchý modul pro domácí účetníctví KMyMoney. U čtenářů předpokládám znalost programování v C++, výhodou je znalost Qt (na AbcLinuxu vycházel/vychází seriál o knihovně Qt) a případná znalost programování pro platformu KDE. V článku nebudu zacházet do přílišných detailů, protože předpokládám, že případní zájemci o tvorbu modulů v KMyMoney nebudou naprostí programátorští zelenáči.

Co bude náš modul dělat

link

Ukázkový modul by neměl být příliš složitý. Vytvoříme tedy jednoduchý modul, který bude umět otevřít dokument spojený s příslušnou transakcí v peněžním deníku – například fakturu. Transakci budeme identifikovat podle čísla dokladu (při vydávání faktur určuje číslo faktury účtující, u přijatých faktur jsme odkázáni na vydavatele faktury).

Máme-li faktury uložené v pdf, můžeme do nastavení napsat například:

okular /home/uzivatel/Dokumenty/Faktury/Faktura-%1.pdf

Parametr %1 se nahradí číslem dokladu z transakce v KMyMoney a výsledné jméno souboru se pak použije jako parametr pro aplikaci okular.

Abychom dosáhli požadované funkčnosti, potřebujeme ve skutečnosti vyrobit dva provázané moduly – jeden modul se bude starat o nastavení (cesta k uloženým dokumentům), druhý modul se bude starat o fungování – spuštění požadované akce. Nastavení najdeme v menu Nastavení - Nastavení KMyMoney - Moduly, akci samotnou pak v kontextovém menu transakce a v menu Transakce. Akci samotnou bude možné spustit pouze v případě, že vybraná transakce má vyplněné číslo dokladu, jinak nebude akce povolená.

Struktura modulu

link

Nejsem žádný velký programátor, natožpak pro KDE. Naštěstí pro vytvoření takto jednoduchého modulu není nutné nic složitého studovat, stačí se podívat do jiných modulů a prostě opsat, co už je hotové. Další informace proto mohou být poněkud nepřesné, důležité však je, že to funguje.

Jednotlivé části modulu jsou různě pojmenované. Výkonný modul používá prefix kmm_, nastavovací modul pak kcm_kmm_ - podle těchto předpon můžete identifikovat v adresáři /usr/lib/kde moduly pro KMyMoney. Náš modul bude tvořen dvěma soubory: kmm_openattachedfile.so a kcm_kmm_openattachedfile.so.

Každý modul má vlastní adresář ve stromu zdrojových tvarů v kmymoney/kmymoney/plugins. V adresáři najdeme několik souborů (názvy beru z už hotového modulu):

 • CMakeLists.txt
 • Výkonná část modulu

  link
 • kmm_openattachedfile.desktop - popis služby.
 • kmm_openattachedfile.rc - umístění akce v menu
 • openattachedfile.cpp - zdrojový tvar vlastního modulu
 • openattachedfile.h - hlavičkový soubor modulu
 • Nastavení modulu

  link
 • kcm_kmm_openattachedfile.desktop - popis služby pro nastavení
 • kcm_kmm_openattachedfile.ui - nastavovací formulář
 • kcm_openattachedfile.cpp - zdrojový tvar nastavení modulu
 • kcm_openattachedfile.h - hlavičkový soubor nastavení modulu
 • pluginsettings.kcfg - xml soubor pro tvorbu rc souboru (uložení nastavení)
 • pluginsettings.kcfgc - předpis pro přeložení pluginsettings.kcfg

Výkonná část modulu

link

Vlastní objekt modulu je deklarován v hlavičkovém souboru openattachedfile.h. Měl by být potomkem třídy KMyMoneyPlugin::Plugin. Protože se jedná o klasický QObject, musíte v hlavičkovém souboru uvést i makro Q_OBJECT. Modul tak může obsahovat různé sloty, které můžete napojit na signály generované v KMyMoney.

V souboru openattachedfile.cpp najdete vlastní zdrojový tvar akce. Po nezbytných hlavičkách a includech následuje povinné "byl jednou jeden král", kterým se zaregistruje modul v KDE (KGenericFactory, K_EXPORT_COMPONENT_FACTORY atd). Při opisování dbejte pečlivě na to, abyste přepsali všechna místa vlastními řetězci a názvy. Úvod pohádky pokračuje i v konstruktoru.

http://api.kde.org/4.x-api/kdelibs-apidocs/kdecore/html/classKGenericFactory.html
http://kmymoney2.sourceforge.net/kmymoney2-api/html/classKMyMoneyPlugin_1_1Plugin.html

 
typedef KGenericFactory openattachedfileFactory;
 
K_EXPORT_COMPONENT_FACTORY(kmm_openattachedfile, openattachedfileFactory("kmm_openattachedfile"))
 
/**
 * Konstruktor pluginu
 * Přidává akci do menu (podrobnosti jsou v kmm_openattachedfile.rc)
 * Propojuje vytvořenou akci v menu se slotem v pluginu
 */
KMMOpenAttachedFilePlugin::KMMOpenAttachedFilePlugin(QObject *parent, const QStringList&)
  : KMyMoneyPlugin::Plugin(parent, "Open Attached File" /* Musí být shodné s  X-KDE-PluginInfo-Name */) {
 
 setComponentData(openattachedfileFactory::componentData());
 setXMLFile("kmm_openattachedfile.rc");

V konstruktoru dále vytvoříme akci a napojíme ji na náš slot. Dále propojíme sloty slotPlug a slotUnPlug. Při zasunutí modulu se propojují další sloty se signály generovanými aplikací KMyMoney. Netuším, jestli se dají tyto sloty a signály propojit i v konstruktoru – zde jsem se nechal plně inspirovat předlohou, ze které jsem opisoval (modul printcheck). Předpokládám ale, že modul je možné propojit se signály KMyMoney až po zasunutí proto, že při vytvoření (volání konstruktoru) není ještě vytvořené prostředí KMyMoney a funkce viewInterface() by vrátila neužitečnou hodnotu. Chcete-li experimentovat, můžete.

 
 m_action = actionCollection()->addAction("openattachedfile", this, SLOT(slotOpenAttachedFile()));
 m_action->setText(i18n("Open Attached File"));
 m_action->setEnabled(false);
 
 connect(KMyMoneyPlugin::PluginLoader::instance(), SIGNAL(plug(KPluginInfo*)), 
      this, SLOT(slotPlug(KPluginInfo*)));
 connect(KMyMoneyPlugin::PluginLoader::instance(), SIGNAL(unplug(KPluginInfo*)), 
      this, SLOT(slotUnplug(KPluginInfo*)));

Další sloty už se týkají vlastní funkce modulu. Vybrané transakce se zapamatují v našem modulu (změna výběru je signalizovaná do slotu slotTransactionsSelected) a při vyvolání akce se s vybranými transakcemi provede požadovaná činnost.

V seznamu vybraných transakcí se pracuje s objektem MyMoneyTransaction (ten je v seznamu transakcí trochu schovaný). Popis tohoto objektu můžete najít zde:

http://kmymoney2.sourceforge.net/kmymoney2-api/html/classMyMoneyTransaction.html

V našem modulu se z objektu využívá pouze volání *it.split().number(), které vrací číslo dokladu. Podle tohoto čísla se otevírá příslušný dokument.

 
/**
 * Slot volaný při změně výběru transakcí.
 * Pokud vybrané transakce obsahují číslo dokumentu, povolí se akce spojená s transakcí, jinak
 * je akce v menu neaktivní.
 */
void KMMOpenAttachedFilePlugin::slotTransactionsSelected(const KMyMoneyRegister::SelectedTransactions& transactions) {
 bool actionEnabled = false;
 m_transactions = transactions;
 KMyMoneyRegister::SelectedTransactions::const_iterator it;
 for (it = transactions.constBegin(); it != transactions.constEnd(); it++) {
  if ( (*it).split().number() != "" ) {
   actionEnabled = true;
   break;
   }
  }
 m_action->setEnabled(actionEnabled);
}

U vybraných transakcí se startuje externí aplikace podle uloženého nastavení. K tomu se dostaneme voláním funkce PluginSettings::path(). Využívá se zde automatického ukládání nastavení v KDE modulech do rc souborů. Po zaregistrování v souboru pluginsettings.kcfg je možné k hodnotám v nastavovacím formuláři přistupovat tímto jednoduchým voláním (path je jméno formulářového políčka). U widgetů z KDE je tato vlastnost bezproblémová, kolem widgetů z KMyMoney je někdy potřeba vytvořit jednoduchý wrapper, který tuto funkčnost doplní.

 
/**
 * Tento slot je volaný při vyvolání akce z kontextového menu transakce.
 * Pro každou vybranou transakci se zadaným číslem dokladu
 * zavolá funkci pro otevření příslušného dokumentu.
 */
void KMMOpenAttachedFilePlugin::slotOpenAttachedFile() {
 qDebug() << "KMMOpenAttachedFilePlugin::slotOpenAttachedFile()";
 KMyMoneyRegister::SelectedTransactions::const_iterator it;
 for (it = m_transactions.constBegin(); it != m_transactions.constEnd(); ++it) {
  if ( (*it).split().number() == "" ) {
   continue;
   }
  openFile((*it).split().number());
  }
}
 
 
/**
 * Funkce pro otevření dokumentu v zadaném programu.
 * Program se startuje nezávisle na KMyMoney. Po ukončení
 * programu se volá slotProcessFinished, aby se po nastartovaném
 * a ukončeném programu uklidilo.
 */
void KMMOpenAttachedFilePlugin::openFile(const QString& number) {
 QStringList params = PluginSettings::path().split(' ');
 if (params.isEmpty()) return;
 KProcess *process = new KProcess();
 process->setProgram(params.takeFirst());
 
 for (int i=0; i

Při programování modulů pro KMyMoney využijete často i další dva objekty (zde nepoužité) – MyMoneyFile a MyMoneyTransactionFilter. Objekt MyMoneyFile vám zprostředkuje přístup do všech vašich dat uložených v KMyMoney, pomocí objektu MyMoneyTransactionFilter pak můžete vybrat pouze transakce, které vás zajímají.

http://kmymoney2.sourceforge.net/kmymoney2-api/html/classMyMoneyTransactionFilter.html
http://kmymoney2.sourceforge.net/kmymoney2-api/html/classMyMoneyFile.html

Umístění akce v menu

link

Akci lze doplnit do prakticky libovolného menu v aplikaci KMyMoney. Umístění je určeno souborem kmm_openattachedfile.rc. Jde o jednoduchý xml soubor. Chcete-li se zorientovat ve struktuře menu aplikace KMyMoney, podívejte se do souboru kmymoneyui.rc (o dva adresáře výše, jste-li v  adresáři s modulem).

Vyvoj modulu pro KMyMoney

Nastavení modulu

link

Díky automatickému ukládání hodnot může být modul pro nastavení velmi jednoduchý. Prakticky nám stačí jen naklikat nastavovací formulář (vytvářejte widget, nikoli okno nebo dialog) a ve vlastním objektu jej pouze vytvořit (setupUi()) a připojit k objektu pluginu. Hezký popis tvorby nastavovací části pluginu najdete v dokumentaci KDE:

http://api.kde.org/4.x-api/kdelibs-apidocs/kdeui/html/classKCModule.html

Vyvoj modulu pro KMyMoney

Při klikání formuláře aplikací Designer z Qt vybírejte pouze widgety určené pro KDE. Jména polí uvádějte prefixem kcfg_ - naše pole pro nastavení aplikace se tak jmenuje kcfg_path. Když uvedete takové pole v souboru pluginsettings.kcfg, bude se hodnota ukládat automaticky a ve výkonné části modulu se k ní dostanete jednoduše voláním PluginSettings::path().

Překlady do různých jazyků

link

Chcete-li, aby byl modul začlenitelný do hlavního stromu aplikace KMyMoney, všechny řetězce, které se zobrazují uživateli, pište anglicky a uzavírejte je do volání funkce i18n(). Asi takto: i18n("This is an English string").

Překlad a linkování

link

Aby se váš nový modul překládal spolu s aplikací KMyMoney, musíte upravit soubor CMakeLists.txt v nadřízeném adresáři. Prakticky stačí doplnit řádek

 
ADD_SUBDIRECTORY( openattachedfile )

V tomto souboru se popisuje, co a jak se má při překladu a linkování dělat. Soubor CMakeLists.txt musí být i v adresáři openattachedfile, kde jsou uloženy naše zdrojové kódy. Jeho obsah už je složitější, ale nejjednodušším řešením je opět opisování odjinud. Já jsem opsal a upravil údaje v souboru připojeném k modulu printcheck.

Náš ukázkový modul je jednoduchý, vystačí si s minimem knihoven z KMyMoney. Sáhnete-li po některých dialozích či widgetech z KMyMoney (datum, výběr účtu), může být potřeba přilinkovat i některé další (bohužel statické) knihovny.

Ověření funkce

link

Jakmile je modul přeložený a nainstalovaný, měli byste nalézt jeho nastavení v menu Nastavení - Nastavení KMyMoney - Moduly. Mimo to můžete vyzkoušet modul pro nastavení i bez startu KMyMoney, použijte program kcmshell4: kcmshell4 kcm_kmm_openattachedfile.

Vyvoj modulu pro KMyMoney

Vlastní výkonnou část najdete v kontextovém menu transakce – v peněžním deníku klikněte levým tlačítkem na zvolenou transakci. Na konci menu byste měli vidět naši akci "Open attached file".

Vyvoj modulu pro KMyMoney

Odkazy na dokumentaci

link

Množství odkazů jsem uvedl již v textu, zde najdete alespoň krátké shrnutí:

Popis knihovny Qt
Popis API prostředí KDE
Popis API aplikace KMyMoney

Zdrojové tvary

link

I když je modul poměrně jednoduchý, zdrojových souborů je docela dost. Kompletní zdrojové tvary jsou proto ke stažení extra:

openattachedfile.tgz

Zveřejnění modulu

link

Máte-li modul přeložený a odladěný na vlastní kopii KMyMoney, můžete se pokusit o jeho začlenění do KMyMoney. Mně se to dosud nepodařilo, nejsem dostatečně vytvalý a vtěrný. Nebo mi nechodí pošta (to by byla ostuda). Zamýšlel jsem tento článek završit vítězným virtuálním poplácáním po vlastním rameni, ale plugin openattachedfile v hlavním stromu dosud není. Článek mám rozepsaný už nějakou dobu a dospěl jsem k názoru, že bude lepší jej zveřejnit i bez vítězného konce. Případné oznámení o úspěšném začlenění modulu a použitý postup tak najdete nejspíš v mém blogu zde na AbcLinuxu.

       

Hodnocení: 80 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Josef Kufner avatar 6.12.2010 01:44 Josef Kufner | skóre: 68
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vytváření modulů pro KMyMoney
Btw, řešil jste někdo propojení s KMymoney s nějakým měřičem času? A třeba přímý převod času na peníze na nějakém (virtuálním) účtu odkud by se při zaplacení převedly na účet reprezentující reálné peníze...
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
8.12.2010 13:16 minix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vytváření modulů pro KMyMoney
jiz delsi dobu (vlastne celou dobu aktivniho internetu) pozoruji Vase aktivity ohledne vsech moznych ucetnictvi. Kdyz si tak sectu ty hodiny, ktere jste patrne s celou tou problematikou stravil (vcetne tech nespocetnych clanku), tak mi vychazi, ze uz byste musel mit davno svuj vlastni softvarovy ucetni balik, ktery by se nemusel pred temi vsemi Pohodami a Winstromy stydet.

Mohl bych se zeptat, proc jste se do toho nikdy nepustil? Pak byste napr. nemusel u tech vsech cizich systemu, ktere jste kdy testoval a/nebo provozoval psat nejake takove moduly, ktere jsou napr.popsany v tomto clanku.
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.