abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 732 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Nelze připojit disk (systém nevidí diskový oddíl)

    Problém může být způsoben několika faktory. Nejprve je třeba zjistit, jestli váš systém vůbec disk vidí. To můžete zkusit jednoduchým příkazem:
    $cat /proc/partitions
    který vám vypíše jaké disky a diskové oddíly (partitions) váš systém vidí. Výstup vypadá nějak takto:
    major minor  #blocks  name
    
       3     0   78150744 hda
       3     1   15361888 hda1
       3     2     108675 hda2
       3     3    5751270 hda3
       3     4          1 hda4
       3     5    3429846 hda5
       3     6    4891761 hda6
       3     7   47849571 hda7
       8     0     253200 sda
    
    Zařízení s číslicí jsou diskové oddíly na disku. Tzn. hda4 je logický oddíl na disku hda a obsahuje další tři diskové oddíly 5-7

    Flash disky a bloková zařízení vůbec se po připojení přes USB hlásí v závislosti na tom, jaký ovladač jádro použije dříve. Je-li v jádře zaveden modul ub (v konfiguračním souboru jádra volby spojené s BLK), bude začínat název nově vytvořeného zařízení písmeny "ub". Další písmeno se objeví v závislosti na tom, zda již v systému nějaké zařízení vytvořené tímto ovladačem existuje či nikoliv. Jde to podle abecedy od "a" dál. Takže /dev/uba, /dev/ubb, /dev/ubc...

    Dalším ovladačem který lze pro tato zařízení použít je usb_storage. Názvy nově vytvořených zařízení pak začínají písmeny "sd".

    Pozor! Je-li zaveden ovladač ub, může ho vaše jádro upřednostnit, ovšem tento ovladač má problém, je-li na disku víc diskových oddílů než 7(!), v takovém případě se vám nemusí vytvořit všechna potřebná zařízení. Řešení je jednoduché - odebrat tento modul z jádra a pak zařízení zapojit znovu. Abyste nebyli nuceni tuto operaci provádět po každém restartu, přidejte tento modul do blacklist viz Jak zabránit načtení modulu.

    Jako bloková zařízení se kromě flash disků, externích optických mechanik a disků, hlásí např. také digitální foťáky, nebo mp3 přehrávače, atp.

    Pozor! Na každém systému se může zařízení hlásit trochu jinak, a také není pravidlem, že všechna musí mít datovou část jako diskový oddíl sda1! Např. můj flash disk, nemá žádný diskový oddíl, takže jej připojuji rovnou přes /dev/sda (respektive /dev/uba)

    Druhým krokem je kontrola, zda systém vytvořil také příslušné zařízení. Tu lze provést zase velmi jednoduchým způsobem:
    $ls -al /dev/sda*
    brw-rw---- 1 root floppy 8, 0 2006-02-20 09:34 /dev/sda
    

    V případě že toto zařízení neexistuje, můžete zkusit ještě další možnosti, o kterých se zmíním níže. V tuto chvíli vycházím z toho, že zařízení existuje. Podle vypsaných údajů s ním může kromě roota (vlastníka) pracovat také každý člen skupiny "floppy". To lze změnit buď ručo (jednorázově), příkazy chmod, chown či chgrp, nebo používá-li váš systém udev úpravou souboru /etc/udev/permissions.rules trvale.

    Takže se zařízení pokusím připojit do předem připraveného přípojného bodu /mnt/sda..
    #mount /dev/sda /mnt/sda
    Nicméně ani pak se nemusí disk připojit. Pak vstupuje do hry jak je disk naformátován a zda jádro podporuje jeho souborový systém. Jaké souborové systémy vaše jádro podporuje si můžete vypsat opět jednoduchým:
    $cat /proc/filesystems
    90% flash disků a blokových usb zařízení pro ukládání dat používá vfat. Zařízení jako cdrom atp. používají iso9660. Pouze u disků zapojených přes USB šuplíky a různé adaptéry se můžete setkat s jinými filesystémy.

    Systém disk vidí, ale k vytvoření zařízení nedošlo

    Pokud má váš systém také podporu statického /dev, tak můžete zkusit připojit disk přes něj. Na mém stroji je ve skrytém adresáři /dev/.static Takže bych se pokusil disk připojit přes
    #mount -vfat /dev/.static/dev/sda /mnt/sda
    Pokud i toto selže, tak zkusím zda ten disk je vůbec použitelný přes fdisk (stačí mi když s ním je vůbec schopen něco dělat). Když i ten selže, tak nastává čas pro kontrolu připojovaného zařízení, je-li nastaveno tak jak má být.

    Pozor! osobně jsem se setkal s tím, že některé IDE - USB adaptéry vyžadují disk naswitchovaný jako master, zatímco jiným je to jedno. Možná to je závislé na typu zařízení, nevím.

    Postup zde uvedný by měl být obecně použitelný na všech linuxových distribucích. Některé pro tento účel nabízejí různé nástroje a možnost automatického nastavení.

    Systém disk nevidí

    Tzn. výpis z /proc/partitions neukáže nic nového. Tak zkusit nejprve jiný USB port. V případě že jde USB box napájený přes USB port, tak si uvědomte, než začnete zmatkovat, že disk je energeticky poměrně náročné zařízení a celý problém může být způsoben jeho nedostatečným napájením. Stává se to u strojů se slabším zdrojem, nebo také tam kde stávající zdroj již nestíhá. Většinou bývá taková situace provázena pomrkáváním kontrolky na boxu. Je-li napájen box dvěma USB konektory, pokuste se je zapojit tak, aby nebyly v portech co jsou těsně vedle sebe - obvykle totiž takové porty mají společné napájení. Má-li box možnost přídavného napájení, zkuste zapojit také sítový adaptér.

    Související dokumenty

    Na co se často ptáme: /etc/fstab (článek)

    Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:59 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 31.10.2006 13:50 | Další přispěvatelé: Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 5629×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.