abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Zajímavý software

    Kevin Bentley zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy počítačové hry Descent 3 z roku 1999: "Někdo se nedávno zeptal, zda budou zveřejněny zdrojové kódy Descent 3. Oslovil jsem svého bývalého šéfa (Matt Toschlog) z Outrage Entertainment a ten mi to povolil. Budu pracovat na tom, aby se to znovu rozběhlo a hledám spolusprávce." [Hacker News]

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána verze 0.81 telnet a ssh klienta PuTTY. Opravena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-31497 obsažena ve verzích 0.68 až 0.80. Používáte-li klíč ECDSA NIST P521 a použili jste jej v PuTTY nebo Pageantu, považujte jej za kompromitovaný.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Hra MineClone2 postavena nad voxelovým herním enginem Minetest byla přejmenována na VoxeLibre.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | IT novinky

    Společnosti Avast Software s.r.o. byla pravomocně uložena pokuta ve výši 351 milionů Kč. Tu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů za neoprávněné zpracování osobních údajů uživatelů jejího antivirového programu Avast a jeho rozšíření internetových prohlížečů (Browser Extensions), k čemuž docházelo prokazatelně po část roku 2019.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 15:55 | Zajímavý článek

    Bylo vydáno do češtiny přeložené číslo 714 týdeníku WeeklyOSM přinášející zprávy ze světa OpenStreetMap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Pozvánky

    V sobotu 20. dubna lze navštívit Maker Faire Jihlava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Zajímavý software

    Knihovna pro potlačení šumu RNNoise byla vydána ve verzi 0.2. Kvalitu potlačení lze vyzkoušet na webovém demu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    FRRouting (FRR) (Wikipedie), tj. softwarová sada pro směrování síťové komunikace, fork Quagga, byl vydán ve verzi 10.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Nová verze

    Julian Andres Klode vydal APT (Advanced Packaging Tool) ve verzích 2.9.0 a 2.9.1. Jedná se o vývojové verze nové větve APT 3.0. Vylepšuje se uživatelské rozhraní. Přidány byly barvičky. Aktuální náhledy a vývoj lze sledovat na Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    14.4. 17:00 | Komunita

    Miguel de Icaza se na svém blogu rozepsal o vložitelných herních enginech. Kdysi slibné projekty UrhoSharp a Urho3D jsou již mrtvé. Zůstává Godot. Aktuálně vývojáři řeší Pull request #90510 s návrhem knihovny LibGodot.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (60%)
     (13%)
     (2%)
     (24%)
    Celkem 415 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    hwsoft avatar 28.5.2004 08:37 hwsoft | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše LCD a optimalni nastaveni
    Jenom maly dotazek, poridil jsem si novy 17" LCDko. Vsechno dobre, jen v nekterych aplikacich jsou fonty spatny. Po chvilce hledani, jsem vyzkousel menit nejaka nastaveni, zadal jsem velikost obrazovky, ale stale to neni ono. Asi budu muset vsechny spatne vypadajici fonty vyhodit, a nechat jen ty na ktery se da divat.

    Je tu nekdo kdo ma LCDko uz vyladeny optimalne a zverejni nastaveni XConfigu a Fonty ktery pouziva?

    Diky
    28.5.2004 11:11 tomm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LCD a optimalni nastaveni
    LCD pouzivam uz dva roky plus jeste trochu dyl na notebooku a problem s fonty jsem nikdy nezaznamenal. Ale zpet. Jiz k minulemu dilu jsem psal, ze pro konfiguraci dvouhlaveho Radeonu pouzivam fglrxconfig dodany s drivery. Pouzivam SuSE a jeho konfigurator nastavuje cest k fontum podstatne vic, takze jsem je jeste rucne dokopiroval. Take ihned po instalaci nechavam stahnout fonty z corefonts.sourceforge.net. Jsou to myslim ty, co kdysi pustil Microsoft volne ke stazeni. Kolega s Mandrakem to resi tak, ze ma do adresare s fonty rovnou nakopirovany fonty z Windows - on je puntickar, takze si s tim hral dokud nebyl spokojen.

    Slysel jsem, ze kvalita a slozeni fontu se distro od distra lisi, nevim, co je na tom pravdy, mam zkusenost jenom se SuSE a trochu s RedHatem (rada 7 a tam pravda ty fonty moc kvalitni nebyly, ale uz je to taky dost dlouho).

    Jako dalsi moznost jsem cetl pouziti fontu z CD treba Corela, pokud mate nejakou starsi verzi (ta by se mozna dala sehnat i nekde levne).

    Ja pouzivam ty od MS. Zmena z puvodnich fontu na tyto po restartu Xserveru byla hodne znatelna, tak jsem u nich zustal.
    Jiří Svoboda avatar 28.5.2004 14:37 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LCD a optimalni nastaveni
    Mam LCD u notebooku i u desktopu a ani v jednom pripade jsem nepozoroval zadne problemy s fonty.
    1.6.2004 16:55 Jerry
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LCD a optimalni nastaveni
    Nemůže to být spíš grafickou kartou? Mě se svého času u obstarožního Diamond Stealth 2000 (nebo něco takového, byl tam chip od S3 blahé paměti) pod Gentoo zobrazovaly všechny truetypy naprosto nečitelně mrňavé, pomohla pouze výměna grafiky za jinou. Nemůže to být podobný případ?
    28.5.2004 10:41 Milan
    Rozbalit Rozbalit vše Barevna hloubka
    Upresneni barevne hloubky: hloubka neni jen 16 nebo 32 bitu, ale i 24bitu. Ja musim u sve Nvidie mit 24bitu, protoze jinak mi nejdou spustit s akcelerovanou grafikou napr. racer(hloubka != 24 znamena fps cca 1 f/s) a searchandrescue (hloubka != 24 znamena, ze nejde vubec spustit)
    Jiří Svoboda avatar 28.5.2004 14:47 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Barevna hloubka
    Druhe upresneni barevne hloubky:
    Barevne hloubky (ty vyssi) jsou 16 bitu a 24 bitu. 32 bitu neni platna hodnota! Realita je (vetsinou) takova, ze i pri nastaveni 24 bitu karta interne pouziva 32 bitu na pixel. V tom pripade je 24 bitu barva a zbyvajicich 8 bitu je ignorovano (zrejme aby pixel zacinal na hrane mocniny dvou). V jinych pripadech se tech 8 bitu pouziva na alpha kanal.
    Jiří Svoboda avatar 28.5.2004 14:52 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Rozliseni :-)
    1024x768 - nedavna minulost
    1280x1024 - soucasnost
    Ja bych si tohle tvrdit prilis netroufal. A uz vubec ne, kdyz bych delal ve skolstvi, jako ty. :-) Vime, jak je to na skolach katastrofalni, to jste jako skola vazne tak dobre vybaveni?
    28.5.2004 15:12 Luk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozliseni :-)
    1280x1024 - tenhle režim má ještě další neduh - obdélníkové pixely. Spousta programů se s tím neumí korektně vyrovnat a tak máme např. místo kružnice elipsu :-( Raději používám 1280x960.

    Ještě k nastavení VideoRAM - toto nastavení je někdy velmi důležité i u normálních karet. Někdy totiž paměť není detekována správně a musí se napsat ručně. Jindy se paměť správně sice detekuje, ale pak to porůznu blbne (při přehrávání videa apod.) a musí se (i když je to hrůza) množství používané paměti omezit.
    Jiří Svoboda avatar 28.5.2004 15:55 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozliseni :-)
    S tim rozlisenim je to pravda. Lec napr. LCD panely, ktere maji fyzicky 1280x1024, se vyrabi tak, ze maji upraveny pomer stran, takze pixely jsou ctvercove a kruznice kulate. :-) (Horsi pak jina rozliseni...)
    28.5.2004 15:27 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozliseni :-)
    Já jsem to tam dal schválně. ;-) Je mi jasné, že každý to vidí jinak, spíš to má vyjadřovat vývojový posun v rozlišeních...

    FYI - ve škole máme železo staré snad pět let a je ho málo (=cca 10 strojů na cca 250 studentů). Učitelé mají jediný počítač ve sborovně (cca 25 lidí), jedna troska (pentium 90) je v knihovně. Stačí? :-( Jo, ve slavném indoši jsme nadále červená škola (=absolutní stop) a na změnu to nevypadá.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    30.5.2004 20:41 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše vice wm
    Dobry vecer, ja bych jen rad vedel (v manualu to neni), jak nastavit moznost pro virtualni konzole (ctrl+alt+Fn<7) vice grafickych zpravcu, tzn abych si na tty7+ mohl spustit treba KDE, kdyz na klasicke grafice jedu v blackboxu atd.. mam MDK10 a pry to tam jde, ale nejak to nejde... na vyssich Fkach se zobrazi jen cerna obrazovka.

    Dekuji
    Jiří Svoboda avatar 31.5.2004 10:53 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice wm
    To se nijak nenastavuje. Proste se spusti druhy (treti, ctvrty, ...) X server. Treba:
    startx -- :1
    
    31.5.2004 19:44 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice wm
    aha, diky moc, nikde jsem to nenasel, nebo blbe pochopil ;), dekuji!
    2.6.2004 21:13 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice wm
    tak jsem to zkousel, ale nejak mi to zhavaruje ;( jedu na driverech nVidia, original, ohlasi to X was unable to start, fatal error AddScreen/xinitScreen , v logu je taky jen tohle, zbytek info je v poradku a klasickych...
    Jiří Svoboda avatar 2.6.2004 23:28 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice wm
    Zajimave. Ja to normalne pouzivam na ATI Rage 128, ale ted jsem to schvalne zkusil i na notebookove nVidia GeForce 2 Go a jede to taky bez problemu.
    Spoustel jsi to uplne presne jak jsem to napsal?
    3.6.2004 20:04 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice wm
    jojo, spustil, ale error, fakt nevim, navic rikali ze v mdk10 to ma jet defaultne na F8 a vyssich, jeste to zkusim na slackwaru...
    4.6.2004 20:42 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vice wm
    vypis toho erroru je :
    (II) NVIDIA(0): AGP 2X successfully initialized (EE) NVIDIA(0): Failed to allocate external video decoder object (EE) NVIDIA(0): *** Aborting *** Fatal server error: AddScreen/ScreenInit failed for driver 0
    na slacku mi to slape
    3.6.2004 12:15 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše FREE86 - chybové hlášení
    Zdravím, nemohu rozeběhnout pod MDK 9.1 grafiku FX MOTION 771. Čip set je od S3 a označen jako 968. Ve widlích funguje ve všech rozlišeních i hloubkách barev. Pomocí XFdrake jsem nastavil všechno možné, ale nic nepomáhá. V BIOSU jsem vypnul PnP. XFree 86 jsou ver. 4.3.0. Půjčil jsem si jinou grafiku ATI s čipem mach 64 a ta funguje. Píše to hlášení, viz níže:

    (WW) s3:No matching Device section for instance (BusID PCI:0:9:0) found

    (WW) s3:No matching Device section for instance (BusID PCI:16:0:0) found

    (WW) s3:No matching Device section for instance (BusID PCI:16:1:0) found

    a tak to jde stejně dál.... a končí to

    (WW) s3:No matching Device section for instance (BusID PCI:17:20:0) found

    (EE) No devices detected.

    Fatal server error:

    no screens found

    Mám přímo kontaktovat výrobce driverů XFree86, nebo je problém někomu znám?. Pochopitelně nákup jiné grafiky je také řešením, ale to snad až jako poslední věc. Distribuci jsem zakoupil jako GPL set na dobírku. PC je s CPU Athlon 1900, deska ECS L7S7A2. Grafika do PCI slotu.
    3.6.2004 13:52 sine.nomine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FREE86 - chybové hlášení
    jinou grafiku, agp :) pci grafika je na tom stroji imho stejne brzda a starsi grafiky od nvidie, ati se daj sehnat z druhy ruky za par supu... a/nebo upgrade na mdk10, prece jen bude mit lepsi detekci hw, i kdyz xfree tam jsou taky 4.3
    3.6.2004 14:59 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FREE86 - chybové hlášení
    Díky za odpověď. Máte pravdu, ta karta je stará hrozně moc. Ale momentálně jsem finančně vyčerpá, hi ,tak si šetřím na nějakou pořádnou grafiku do AGP slotu. Ještě jednou díky a už se mi ji podařilo rozchodit. Pavel
    3.6.2004 15:14 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FREE86 - chybové hlášení
    Už mi to chodí !!!! Je to neuvěřitelné !!! Díky moc panu Vlastimilu Ottovi, který svým článkem o XFree86 mi dopomohl k rozchození té karty grafické. Skutečně, problém byl souboru /etc/X11/XF86Config-4, tak je to u MDK 9.1. V tomto souboru jsem přidal řádek v Section "Device" BusID "PCI:00:09:0". Toto BusID jsem zjistil příkazem lspci. Pak příkazem startx mi naběhl MDK 9.1 v grafickém prostředí a já mám takovou radost, že si jdu koupit jedno pivo domů. Ještě jednou díky autorovi článku !!
    3.6.2004 18:49 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FREE86 - chybové hlášení
    :-)

    Není zač, jsem rád, že to pomohlo. Ještě bude poslední díl.

    Díky.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    4.6.2004 07:49 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FREE86 - chybové hlášení
    Budu se těšit, je to fakt super. Moc hezky zpracované a hlavně srozumitelně i pro mne, co by laika.

    Já děkuji!
    3.6.2004 23:04 ladA
    Rozbalit Rozbalit vše numlock
    nekamenujte me, esi sem lama, ale... kde se nastavi, aby se po nastartovani Xserveru zapnul NumLock?? po bootu se mi zapina, ale po "startx" se vypne. tak si rikam, ze treba v configu Xek (nebo rc.conf??), kdyz je tam to nastaveni klavesnice, by to nekde mohlo byt. ale nikde ani zminka :-/
    6.6.2004 20:09 Andrei Badea
    Rozbalit Rozbalit vše Re: numlock
    Ja na to pouzivam program numlockx, ale pokud nejste uzivatelem Debianu, neporadim Vam kde ho ziskat (jinak apt-get :-)). Taky si nejsem jist kam pridat radek pro jeho spusteni, zkuste ~/.xinitrc. Ja jsem chtel nabizet vsem uzivatelum prihlasovaci obrazovku se zapnutym NumLockem, takze jsem ho pridal do inicializacniho skriptu GDM.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.