abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 739 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice

    13.8.2004 15:25 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Přečteno: 119×
    Prave jsem byl nakupovat nejaky hardware a zjistil jsem, ze je vlastne vice reseni meho pripadu. Tak jsem nic nekoupil a rad bych se zeptal na to nejlepsi.

    Chci: ADSL pripojeni, server ktery bezi na linuxu, pak stanice aby mohli vyuzivat toto pripojeni, jak pres drat, tak i bezdrat.

    Nezajima me jak nastavit linuxovy server, ale jake zarizeni koupit. Vse by melo byt od D-LINK (ta je v okoli dostupna nejvice).

    1. Myslel jsem koupit ADSL wireless router. Ale chci aby traffic sel pres server (server by mel routovat dale do site, protoze na nem pobezi dale SAMBA atd).

    2. Takze jsem dosel k tomu (muzu se mylit tak me kdykoliv opravte), ze musim koupit zvlast modem, ktery pujde do serveru a pak neco (co???), co bude za serverem a bude to mit jak drat, tak i bezdrat pro stanice. Tak jsem koukal na wireless router (da se to vubec? Mam na mysli neco jako switch, coz by bylo jednoduchy, ale aby tam take byla podpora na wireless). Na tom jsou vzadu konectory pro stanice (switch) a pak konector (ktery je oznacen pro CABLE/ADSL MODEM). Tak nevim jestli do toho muzu zapojit snuru ze serveru, aby mi ty ctyri ostatni zbyli pro stanice.

    Nebo co mam vubec koupit? :-)

    Odpovědi

    13.8.2004 15:29 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Nebo muzu mit jen to jedno prvni reseni? Server se pripoji k ADSL a jeste to bude routovat do site, to vse pres to jedno zarizeni a jednu sitovku???
    13.8.2004 15:32 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    ADSL routery s WiFi se prodavaji (jeden nabizi dokonce primo i Telecom). Jak to souvisi se sambou moc nechapu.
    13.8.2004 15:49 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Se sambou to nesouvisi.

    Ja jen nevim, jake reseni zvolit, aby to bylo spravne. Proto se ptam.

    Vim, ze vse prodavaji, ale nevim co koupit :-).

    Jak to tak hledam, tak asi staci to reseni cislo jedna. Proste koupim jen ten jeden ADSL WIRELESS ROUTER. Do portu toho routeru napojim server a dve stanice (pres drat), dve stanice (pres wireless). Na internet se napoji jen server a ten to pak dal pusti do site (pres ten samy router a pres tu samout sitovku co vede z toho routeru). rikam to spravne?

    ptam se proto, ze doma mam router do ktereho jsou napojeny tri pocitace, ale vsichny se mouhou pripojit k inetu nezavisle.

    Nyni chci udelat domenu se serverem, ktery bude urcovat komu pustit a komu nepustit a veskera komunikace ma jit pres server.
    13.8.2004 15:57 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Doufam, ze pochopite o co mi jde.

    Zpusob jedna; pouzije jedno zarizeni (router > server, server > zpatky do routeru > pak stanice). Ale nevim jestli to tak funguje. Na to se prave ptam. Protoze jestli to funguje, tak zpusob cislo dve je zbytecny a drazsi.

    Zpusob dve: dve zarizeni (modem > server, server > switch > stations)
    13.8.2004 16:31 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Vazne nechapu, proc by jeden pocitac (server) mel byt pripojen k tomu routeru 2x.
    13.8.2004 16:52 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Jen me asi nechapes. Nebude pripojen dvakrat. Samozrejme, ze tam bude jen jeden kabel. Ale bude mit dve linky. Jedna do internetu a jedna do lokalni site.

    Ale ja jsem mel otazku. A tou byla jak to udelat. Mozna by bylo jednodussi doporuceni jednou vetou. Staci koupit ten router a budes mit to co potrebujes.

    Ptal jsem se na jake reseni je lepsi? Jeden router nebo modem zvlast do eth0 serveru a pak z eth1 serveru to switchem rozvest dal.

    Nevedel jsem jestli tyto dve varianty delaji jednu a tu samou praci. A to byla ma otazka.
    13.8.2004 17:00 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Jak dve linky? To je proste ADSL router. Funguje jako ADSL modem, wifi access point a soucasne jako switch pro LAN. Ja nevim, co je na tom nejasneho. Konkretni produkt napr. zde. Nic dalsiho pro pripojeni lokalni site k Internetu pres ADSL neni treba.
    13.8.2004 17:10 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    to jsem chtel slyset. Linky jsem myslel komunikace. Komunikace jde nejdrive z inetu do serveru a ten ji vede zpet do routeru pro ostatni stanice v LAN. Ale tyto stanice se nemouhou samostatne pripojit k inetu pokud jim to nepovolim.

    Uz to ale chapu. Proste koupim ten router. Na serveru udelam domenu a stanice se bodou hlasit do domeny a budou mit pristup k inetu pres ten server. Doufam, ze to tak funguje. Pochopil jsem to spravne? Proste to druhe reseni je to same, ale proc kupovat dve zarizeni, ze?
    13.8.2004 17:15 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Obavam se, zes to pochopil spatne. Server s pripojenim k internetu nebude mit nic spolecneho. Jedna se o plnohodnotny router, zadny server de facto nepotrebujes (co se internetove konektivity tyce).
    13.8.2004 17:38 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    No jo, ale ja nechni, aby se stanice mohli prihlasit sami bez serveru
    13.8.2004 17:53 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Kam se maji prihlasit? K sambe? A jak s tim souvisi ten Internet?
    14.8.2004 02:24 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Tak nevim, jestli to pisu blbe...

    Vzdavam to, moc psani... Me ta otazka pripada jednoducha. A zatim se me ptas vice ty nez ja tebe :-) Proste jsi nejsem jisty jak funguje komunikace mezi adsl routerem, serverem a ostatnima stanicemi.

    Desetkrat jsem napslal dve reseni. Jake z nich volit. Nikdy jsi mi nenapsal odpoved. Tak co ti mam vice psat? Proste co koupit a jak zapojit sit, a jak tam ta komunikace funguje? To vse mam vice reseni, a ja hledam to nej, abych zbytecne neutracel prachy, nebo nedelal neco zbytecne.
    14.8.2004 02:34 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Abych jeste upresnel to, kam mirim.

    Kdyz mas router, tak muzes:

    a) mit server a stanice, ktere se pomoci ppp pripojuji na internet, kazda samostatne, server nemusi ani bezet.

    b) v routeru nastavis pripojeni na pevno a ten to routuje dale do site (ale nemuzes nastavit ruzna pravidla, to se lepe udela pres server)

    c) toto hledam. Zkusim popsat (obrazek by byl lepsi). ADSL modem komunikuje jen se serverem a server to pousti dale pro ostatni stanice. Komunikace jde tedy z ADSL routeru do serveru, pak se vraci spatky do routeru (uz po vnitrni IP addrese) a ten to rozdava do dalsich stanic.

    Vlastne jsem uz udpovedel sam, ale nevim, jestli to tak funguje.
    14.8.2004 09:15 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Hmm, obavam se, ze pro variantu C se ADSL router vubec nehodi a je docela mozne, ze podle techto pozadavku vubec nastavit nepujde. Jenom porad nechapu, proc museji stanice komunikovat pres server.

    Pokud to ma fungovat pres server, bude to chtit nejmene jednu sitovou kartu plus jednu wifi plus nejaky problemovy USB ADSL modem nebo dve sitove karty, jednu wifi kartu, switch a modem s RJ45 rozhranim, ktery je schopen fungovat v rezimu bridge. To jsme si to ale pekne zkomplikovali. Je to sice dal, ale zato je tam horsi cesta. :-D
    14.8.2004 09:17 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Abych to upresnil, ten switch bude pochopitelne nutny v kazdem pripade a stejne tak by v kazdem pripade ten ADSL modem mel umet fungovat v rezimu bridge.
    13.8.2004 16:57 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Nebo mi rekni, co koupit abych mel ADSL pro server, ktery to routuje pro ostatni stanice?
    14.8.2004 09:57 ...... | skóre: 41 | blog: ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    já bych to řešil takto:
    ADSL modem který je zapojen do routeru s linuxem...od něj kabel do switche kde jsou zapojeny i ostatní stanice...a do toho switche bych zapojil i HW AP pro bezdrátové připojení.Takto tam můžeš v pohodě rozjet i shaping a jiné voloviny. Budeš to mít takto i jeden adresní prostor a ušetříš si nervy.
    čao Petr
    14.8.2004 11:00 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    No prave tak jsem to mel na mysli. A prave ma otazka byla, jestli kdyz koupim ADSL Wireless router (vse bude v jednom), tak to nebude to same? Protoze kdyz koupim ADSL modem, pak switch a pak jeste HW AP pro bezdrat, tak to vyjde mnohem draze.

    Ale kdyz koupim ten ADSL wireless router (vse v jednom), tak prave nevim, jak by mela probihat komunikace.

    U toho reseni od tebe (Petr Landsfeld) je to logicke. Internet z modemu pujde do serveru a ten pak routuje dale a take muze nastavit pravidla pro stanice v siti.

    Ale nejsem si jisty jak to funguje u toho ADLS wireless routeru. Nevim jestli tam je ta komunikace vlastne stejna? Internet z ADSL wireless routeru do serveru (i kdyz by mohl jit i do stanic, ale to nechci. Chci aby sel jen jednim portem jen do serveru, ostatni porty budou blokovany),ten server to posle pak spatky po vnitrni adrese do toho routeru (ale to uz bude fungovat jen jako switch, jak na drat, tak i bezdrat). Nebo se mylim???

    Prosim zkuste si to predstavit.
    14.8.2004 11:03 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Ne, ta komunikace neni stejna, a nechapu, k cemu by to bylo dobre. Jedna se o router. Co chcete na serveru tak zazracneho nastavovat ohledne pripojeni k internetu, ze ten router nestaci? Seznamil ses vubec s tim, co tam lze nastavit a jake funkce to nabizi?
    14.8.2004 11:59 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Server by mel spravovat domenu, mela by tam byt samba, mail system.

    No ja myslim, ze to pojdu. Dost jsem uz procel a vydel obrazky znazorneni. Nechci kupovat dalsi sitovku, zvlast modem, switch a pak jeste wireless access point. To vse budu mit v jednom.

    Zapicham stanice, i server do portu toho routeru. Server bude DHCP server. Server se pripoji pres ppp na inet a naroutuje to do localni site. Tim usetrim prachy za ostatni zarizeni a udela mi to stejnou praci.

    Ta komunikace se mi zda naprosto stejna. Navic kazdy port se da na tom hardwarovem ADSL wireless routeru nastavit zvlast, co ma delat.
    14.8.2004 12:45 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    No ja si taky myslim, ze domena, samba ani postovni servery tedy nijak nezavisi na tom, jestli budou stanice pripojeny primo k tomu routeru, nebo pres server a switch. Ja spis myslel, jestli nevyzadujete nejake specialni nastavovani firewallu, traffic shaping apod.
    14.8.2004 14:46 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    No i kdyz bude trafic shaping, tak to pujde take. Stanice budou dostavat IP ze serveru a take budou dostavat pripojeni k internetu ze serveru. Samotny router bude vlastne routovat jen pripojeni serveru k internetu. Stanice budou zalezitosti jen switche v tom routeru. Proto jsem to porad nechapal. Ale jak jsem tak porad cetl a cetl, tak jsem na to dosel. Proste reseni cislo jedna nebo dve jsou totalne stejny. Je to proto, protoze mi si muzeme vybrat, jestli router bude nebo nebude routovat stanice do WAN. Kdyz vybereme, ze stanice se routovat nebodou, tak se ale stale budou switchovat mezi serverem. Jediny server se bude routovat s WAN. Ten router tam tedy pusoby jako stit. Oddeli vnejsi a vnitrni sit, ale server nadale muze ovladat spojeni. Tzn. ze server ma vnejsi IP pres ppp a tu naroutujeme nebo bridgujeme do vnitrni site. Pak tedy muzeme kontrolovat i ten shaping.

    Bohuzel mam priklad jen z windows, kde vytvorim connection pres ppp a pak vytvorim bridge na timto pripojenim a sitovym pripojenim v LAN. Tim pustim internet i ostatnim stanicim (a ty jsou napojeny do toho samehou routeru).

    Pak se hned take musi udelat security, ze urcite IP se nemuzou routovat, ale jen switchovat. atd

    Je to jako kdyz mate ty tri zarizeni. Ale je to jen v jednom, ale kazda zvlada tu funkci samostatne.
    14.8.2004 20:13 ...... | skóre: 41 | blog: ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    dost možná su úplně blbý ale pochybuju že ten ADSL router/ap umí něco jako rozdělit funkci switche a toho routeru...pokud tam budou stanice fyzicky napojené není problém si nastavit jinou IP a valit přes krabičku ven....mě připadá to moje řešení logičtější
    internet -> ADSL modem -> stroj s linuxem -> switch -> ostatní stanice
    do switche by šlo i hw ap
    jeden subnet ..minimum složitostí...finančně nenáročné.
    Já osobně upřednostňuju věc, která dělá jen jednu funkci a dobře a ne X funkcí a polovičatě.
    14.8.2004 16:19 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Zdravim

    Ja bych to vyresil takhle:

    Uplne nejobycejnejsi adsl modem bez nejakych extra funkci napojit na eth1. Na eth2 zapojit switch a lokalni sit a na eth3 zapojit APcko, ale osobne doporucuju 626ku, mam jich na siti dost a jako AP je to to nejlepsi co jsem poznal. Kam se na to hrabou dlinky (mame tu asi 8 kusu dlinku900).

    P.S.: Co clovek to nazor. Napis si je vsechny na papirek a pak muzes losovat.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.8.2004 16:26 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    no kdyz uz jsem to cely precetl... mit adsl modem spolu s wifi AP a serverem na LANu je nesmysl, teoreticky to fungovat muze, ale silne pochybuju ze ta krabicka bude tak inteligentni ze by umela VLANy, ruzny IP subnety na ruznych portech a kdesi cosi. Urcite neco takovyho bude, ale pocitej s cenou od 10kKc vyse. Jedno reseni je to co jsme uz napsal a druhy reseni je strcit APcko ne do eth2 ale do switche na eth1, budes pak mit jeden subnet. Ale to uz je spis administrativni rozdil.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.8.2004 16:57 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Co znamena zkratka AP?
    14.8.2004 17:19 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Jeste bych rad navazal na vas priklad.

    Ja mam D-Link DSL-604+ wireless router. A$200 (jsem v australii).A jednu sitovku (A$20). Dohromady A$220.

    Vy chcete ADSL modem (A$130),tri sitovky ($A60), wireless access point (AP [ted jsem si to uvedomil :-)]) (A$100). Dohromady A$290.

    Internet komunikuje pres rozhrani ppp0 na serveru. Na nej se nastavi firewall atd. To je jako vase ADSL do eth01.

    Internet je rozvaden do stanic pomoci eth0 pres switch, ktery je v tom routeru zabudovan. Je jak na draty, tak na wireless. To je jako vase eth2 do switche.

    Neni to jedno a to same? Ale me to vychazi levneji?

    Porad nevidim ty vyhody a nevyhody?
    14.8.2004 17:42 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Ja teda nevim, mozna by si nejdriv chtelo ujasnit, ceho chci dosahnout. Vetsina lidi nepotrebuje zadne VLANy, zadne komplikovane struktury site s X subnety a podobne taskarice a ta krabicka je pro ne naprosto dostacujicim resenim. Kolik lidi se pres to bude pripojovat? Je fakt nutne delat server se trema sitovkama a jeste k tomu spravovat navic ADSL modem a AP, kdyz to muzu mit vsechno pohromade v jednom zarizeni?
    14.8.2004 18:23 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    no , pokud chce, aby veskery provoz vnitrni sit <-> internet prochazel tim serverem, tak je to asi nejednodussi, ne?

    libor
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    14.8.2004 18:47 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Zdravim

    Jenze tazatel chce aby veskery provoz tekl skrze server, potom je jedno reseni ktery jsem popsal ja a druhy vyzaduje VLANy na te krabicce. Protoze bez vlanu by to slo velice jednodusse obejit tim ze si user nastavi branu ne na IP serveru ale na IP te krabicky. Je velice nepravdepodobne ze by byla tak chytra aby tohle umela omezit, takze jsme opet u bodu 1. Leda ze by ta krabicka umela neco jako prerouting DNAT :-)))

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.8.2004 18:51 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    jinymy slovy, ten server musi byt na hranici mezi internetem a lokalni siti. pokud bude uvnitr lokalni site (na LANu) a hranici bude tvorit ta krabicka tak to jaksi neresi pozadovany ukol. To popisovane reseni s vlany spociva v protazeni te hranice po jednom kabelu do serveru a zpatky. tudiz jeden kabel = jedna sitovka, ale hranice ma dve strany, takze interni IP a externi IP = VLANy.

    V tomto pripade bych radsi volil sice drazsi, ale ze to pouzitelny a jednodussi reseni. pripadne bych usetril na trapnym dlinku a koupil 626ku.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.8.2004 18:54 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    takze jeste treti nesmyslne reseni s pozadovanou topologii: propojit server s krabickou dvema kabelama, potom nepotrebujes na linuxu vlany, ale v krabicce musi byt managovatelny switch. hihihahahehe

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.8.2004 19:04 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    to byl na me? ;-)

    ano taky myslim , ze v nejhorsim muze dat te sitovce v serveru 2 ip adresy, jednu nastavit stanicim jako branu a druhou komunikovat s tou krabickou....ale presne jak rikas....nekdo by to lehce obesel, a navic mi to prijde zvrhle ;-)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    14.8.2004 19:38 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Uff. No az budu hledat co nejslozitejsi reseni pripojeni k internetu, tak si z teto debaty vezmu inspiraci. :-D

    Jen tak mimochodem, tak "krabicka", co jsem na ni tady daval odkaz, umi omezit pristup k internetu na jednotlive MAC + IP adresy, omezit pristup na nektera URL, filtrovat pristup k Internetu podle klicovych slov, omezit pristup pouze na urcite dny a hodiny, urcit sluzby (porty), ke kterym bude mit dany pocitac pristup, a z tech politik si muzete vytvaret seznamy pro jednotlive pocitace nebo skupiny, atd. atd. Kdyby to nekoho snad zajimalo, tak tady je manual v PDF.

    Takovych zarizeni se prodava cela rada. Ale chapu, ze jednodussi je to cele delat na serveru, do ktereho se naladuje nekolik sitovych karet a k nemuz se pripoji AP a nejaky tupy ADSL modem, takze uz do toho nebudu dal mluvit.

    Preji vsem pekny vecer. ;-)

    P.S. Pro jistotu - nejsem v zadnem vztahu k zadnemu vyroci podobnych zarizeni.

    14.8.2004 22:44 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Zdravim

    No jestli to umi omezovat pristup k internetu podle MAC adresy tak by to asi pouzi slo tak ze povolis jenom MAC te sitovky v serveru. ale porad jses v situaci kdy na jednoim switchi potrebujes dva subnety. interni i externi, coz nevim jak by si s tim poradil. ja bych prestal resat takovehle zvrhlosti a adsl a wifi hardwarove oddelil. nehlede na to ze adsl modem budes mit treba v prizemi u telefonu, router na prihodnem miste na pude a APcko bud v routeru nebo jestli chces dlinka tak co nejbliz k antene.

    zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    15.8.2004 03:47 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Rad bych vsem podekoval za poznatky.

    Tak ja jdu tedy vratit ten ADSL wireless router a koupim normal modem, pak sitovky a switch. Pozdeji Wireless AP.

    Proc to vubec vyrabeji? :-)
    15.8.2004 06:30 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Proc to vubec vyrabeji?

    Protoze to spousta lidi pouziva a funguje to.

    15.8.2004 06:28 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    O jakych subnetech je rec? Proc by se melo neco omezovat na MAC adresu serveru? Co interni a externi? Uf, to snad neni pravda...
    15.8.2004 10:42 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Zdravim

    > Proc to vubec vyrabeji?

    Protoze to ma v sobe NAT a to na pripojeni do netu staci, jenez ty chces aby ti veskery traffic tekl skrz server a k tomu se to proste moc dobre pouzit neda.

    to jm: Tak navrhni svoje reseni, ne?

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    15.8.2004 14:17 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Za celou dobu jsem se nedozvedel jediny duvod, proc by ten traffic mel tect pres server. To, ze to tazatel tak chce, za duvod fakt nepovazuju, protoze zjevne ani on sam nevi, k cemu mu to bude dobre.
    15.8.2004 14:25 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Zdravim

    No v tom s tebou souhlasim. Zatim mluvil o sambe, poste a mozna webu, na to vsechno staci obycejnej port forwarding do LANu kterej ta krabicka urcite umi. Mozna ze chce squid, ten uz lze obejit tak ze si user nastavi branu na IP ty krabicky. Ale on tam nejspis chce nejaky brutalni firewall s casovymy filtry. A to uz ta krabicka zrejme neumi.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    15.8.2004 14:59 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Tak jsem o tom premyslel. Tak si teda necham tem ADSL wireless router.
    Server bude DHPC server.
    Router bude vsem davat internet. Ma v sobe i firewall, takze budu moci udelat trosku i security. Myslim, ze to i odlehci serveru,protoze traffic nebude prochazet prez nej.
    Pres server bude chodit posta (to ale zatim nevim jak udelat), pak tam bude SAMBA (to vim jak udelat).

    Myslite ze to je dobre reseni pro malou firmu? Nejsem guru, ale snazim se. Proto bych chtel rovnou nasadit to spravne reseni. Pocitam s trema pocitacema na wireless a trema na kabel.
    15.8.2004 22:45 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaky hardware a jak na ADSL > server > stanice
    Zdravim

    No vidis ze te to napadlo. Myslim si ze ta krabicka bude poskytovat dostatecny zabezpeceni proti utocnikum. Pokud chces na tom serveru provozovat nejake sluzby (posta, ftp, www, ssh) ktere chces zpristupnit z internetu, tak v ty krabicce bude DNAT z internetu, neboli port forwarding. jinymy slovy, co prijde z internetu na verejnou IP na port 80 se preposle na 192.168.1.1:80 (to si tam nastavis sam). potom ti bude fungowat web z internetu. Totez ftp (port 21), ssh 22, posta 25. Sambu do internetu nepoustej!

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.