abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 718 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    Josef Kufner avatar 29.3.2005 00:28 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše a k cemu to vlastne je?
    Hezkej clanek, ale nikdy jsem neprisel na to, k cemu ty vselijake automountery jsou... vzdy me to akorat otravovalo. Daleko lepsi je mit klavesoovou zkratku, cudlik, alias ci cokoliv co je pri ruce a mountovat/umountovat rucne...
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    29.3.2005 00:34 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a k cemu to vlastne je?
    Automatické mountování se mi líbí při procházení NFS sítě. Dřív mi to bylo jedno, vždy jsem se na server podíval pomocí showmount -e, ale když jsem začal pracovat se Solarisem, tak jsem si zvykl na cd /net/server/ a bylo to...
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    29.3.2005 12:48 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a k cemu to vlastne je?
    Jo, připojování NFS mi zatím přijde jako docela smyslupná aplikace automatického mountování. Pak ještě snad read-only média (CD), ale pokud na ně zapisuji, tak chci rozhodně raději async a cacheovat než automatické cokoli.
    13.12.2021 06:32 geebranz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a k cemu to vlastne je?
    Guarding your access

    couples therapy eugene or
    Valoun avatar 29.3.2005 00:44 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše A jak vypada unmount?
    No, zatim zadny automounter nepouzivam, ale o nejakem premyslim (USB storage orgie mi uz pomalu lezou krkem). Tady mi ovsem neni jasny odmountovani. Kdyz se o mountovani stara daemon, pod jakym userem to bezi? Hadam root, nebo nejaky "automount-user". Ma pak bezny user pravo svazek kdykoli okamzite odpojit?

    Klasicke vyuziti USB flashky je totiz: "honem-honem, tady mas flashku, kopni mi tam ty fotky, pospicham na bus", takze cekani na jakysi timeout nepripada v uvahu.
    29.3.2005 00:50 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A jak vypada unmount?
    Zrovna flashku (nebo flašku?:-) mountuj s parametrem sync a je po problémech s předčasným odpojením.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Valoun avatar 29.3.2005 12:33 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A jak vypada unmount?
    To nema se syncem nic spolecneho. Sync samozrejme pouzivam, protoze bez nej napr muj stary mp3 prehravac vubec nefunguje. Tam jde o to, ze kdyz mam hafo USB zarizeni, tak nikdy nevim, na kterem /dev/sxx se mi to objevi. A klapat stale dokola fdisk -l me nebavi ...
    29.3.2005 13:48 Pipal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A jak vypada unmount?
    Jo je to jinak. Jak pise nekdo tak hotplug+udev to resi. Pak se mountuje vse pokazdy tam kam ma (napr. /mnt/fotak /mnt/mp3 /mnt/stick).
    30.3.2005 09:12 Jakub
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A jak vypada unmount?
    a TO by byl hezkej clanek :)
    31.3.2005 18:17 michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A jak vypada unmount?
    taky se primlovam:)
    29.3.2005 01:33 Ivanhoej | skóre: 26 | blog: ss2_Debian | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A jak vypada unmount?
    Na flashku je hadam lepsi hotplug+udev. Netreba ziadny automount.
    *** Jabber (XMPP): fogo@jabber.cz ***
    29.3.2005 07:58 Tomáš | skóre: 31 | blog: Tomik
    Rozbalit Rozbalit vše Automount me stve u disket
    Obcas musim nahodit Knoppix, ve kterem je automounter nastaveny a docela me stve, ze se disketa porad pripojuje/odpojuje. Navic se tim blokuje pristup do adresare /mnt (nechapu, proc ceka na pripojeni /mnt/floppy).
    29.3.2005 08:26 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše pro novacky
    Trochu mi tu chybi motivacni odstavec pro novacky, aby pochopili, k cemu presne je to dobre.

    Takze kdyz si to takhle nastavite, system automaticky pripoji dane zarizeni ve chvili, kdy se jej pokusite pouzivat. Napriklad si muzete udelat ikonku na /media/cdcka/1 a kdykoliv na ni kliknete, system pripoji dany cdrom. Nebo na prikazove radce zadate ls /media/disketa a system vam automaticky vypise obsah vlozene diskety.

    Proste a jednoduse, nebudete muset rucne pripojovat zarizeni pomoci mount a umount. Je to pohodlne. Zvlaste odpojovani, kdyz vydrzite tech 30 sekund (nebo kolik si nastavite) na zarizeni v systemu nesahat, automaticky se odpoji.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    Shteffi avatar 29.3.2005 08:31 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Blbej dotaz
    Možná vám to přijde jako blbej dotaz.. ale jde zařídit v linuxu to, aby se mountování a odmountování zařízení dělo automaticky při jejich vložení a vysunutí (CD) fyzicky a nemuset se o nic starat? Nevim, ale zrovna tahle vlastnost je na Windows docela dobrá.. (i když je asi jediná) Ale jestli to lze tak se omlouvám za blbej dotaz.. Ale podle toho mi připadá, že bdyby to tak šlo tak by nebylo potřeba žádných automounterů a tohle by měli dávat rovnou do jádra...

    Ještě jednou sorry za nefundovanej dotaz...
    29.3.2005 08:37 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Stejnou funkčnost poskytuje i způsob popsaný v článku. Připojí médium vždy, když se na něj někdo pokusí přistoupit. Neboli, médium je ti k dispozici kdykoliv, kdy s ním potřebuješ pracovat. Bylo by naprosto zbytečné připojovat médium okamžitě po vložení do mechaniky, protože by se mohlo snadno stát, že s ním nakonec ani pracovat nebudeš. Např. kdyby se takhle automaticky připojovalo CD, mohl bys mít potíže s vypalování dalších session u multisession CD(-R/W).
    Shteffi avatar 29.3.2005 08:47 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    No jo ale já chci vyndat CDčko hned a ne čekat na nějakej timeout.. popisovanej postup je docela dobrej dokud to nebudu chtít vyndat...

    prostě nejde nějak odpozorovat akce na mechanice, že jsem zmáčknul tlačítko vysunutí a systém mi CD sám odmountuje? kdyby se to takhle chovalo, tak si myslim, že by byli všichni spokojený.. ale když má člověk čekat na nějakej timeout, tak je to jenom buzerace... Tak nevim, ale měl jsem dojem, že Technika má sloužit lidem.. a pokud to de, tak by se člověk neměl technice moc podřizovat.. A v tomhle mi příde, že je to zbytečný podřizování... Proč to v jinejch systémech jde a v linuxu ne.. Je to prkotina, která dokáže hodně ulehčit život... nebo se pletu?
    29.3.2005 09:00 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Proč to v jinejch systémech jde a v linuxu ne..
    Jsem si jistý, že to nějak jde. Ovšem věc se má tak, že automatické připojování a odpojování není ve světě Linuxu/Unixu považováno za výhodu. Je to spíše pro ty, kteří chtějí Linux přiohnout k obrazu právě těch jiných OS. Mně například by asi šiblo, kdyby mi systém kecal do toho, kdy a jak se nějaký filesystém připojí nebo odpojí.

    Automatické odpojení CD při pouhém stisknutí tlačítka "eject" mi připadá jako noční můra. Samozřejmě by se dalo ošetřit, aby se systém odpojil korektně - tzn. ukončily se před samotným odpojením a vysunutím veškeré operace s ním, ale i tak bych to považoval za nepříjemnost, ne za výhodu.
    Shteffi avatar 29.3.2005 09:15 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Mně například by asi šiblo, kdyby mi systém kecal do toho, kdy a jak se nějaký filesystém připojí nebo odpojí.
    neřikam že kdejakej filesystém.. ale u výměnnej médií
    Automatické odpojení CD při pouhém stisknutí tlačítka "eject" mi připadá jako noční můra.
    určitě musí jít zařídit, aby se CD nevysunulo hned ale až po řádnym odmountování.

    Mě připadá jako noční můra to, že zapomenu odmountovat CD a vysunu ho.. a co potom... :(( některý věci by přecijenom měli bejt víc user friendly

    Ale to je jenom muj názor..
    29.3.2005 09:26 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    neřikam že kdejakej filesystém.. ale u výměnnej médií
    No právě... o tom mluvím.
    některý věci by přecijenom měli bejt víc user friendly
    Právě, že se vůbec neshodujeme v tom, co považujeme za "user friendly"...
    Shteffi avatar 29.3.2005 09:31 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Abych to upřesnil... Myslel jsem "DEBIL user friendly"

    Čímž se za debila nepovažuju... :)))
    29.3.2005 20:56 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Mě připadá jako noční můra to, že zapomenu odmountovat CD a vysunu ho..

    iiiha, to sa da? ;-)
    29.3.2005 21:16 k3 | skóre: 15 | blog:  
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    jj. kdyz si nastavis, ze se dviraka nezamykaji :)
    Josef Kufner avatar 29.3.2005 22:56 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    nebo proženeš počítač swsuspem...
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    29.3.2005 10:45 Jiří Vičík | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    (Vím, že můj příspěvek nepatří zrovna sem, ale nedalo mi to.)

    Občas se mi stane, že i při řádném ukončení programů používajících výměnné médium zůstane nějak bezdůvodně část ukončeného programu 'viset' na pozadí a médium nelze umount. Často se mi to stane (zákon schválnosti) když spěchám a nezbývá mi nic jiného než lsof | grep /dev/médium; kill PID; umount médium. Existuje řešení jak tomu předcházet?
    Stanislav Brabec avatar 29.3.2005 11:25 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Předcházet jedině tak, že po kopírování odejít z příslušného adresáře.

    Ale správný příkaz je fuser -m s příslušnými dalšími parametry.

    Pozor - pokud si neověříte, že k adresáři je stále připojeno zařízení, snadno si shodíte systém.
    29.3.2005 22:12 Jiří Vičík | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Dobré vědět. Občas jen zavřu konqueror aniž bych z toho adresáře předtím vyskočil, možná to bude ono. Vyzkouším. Na terminálu se mi to ještě nestalo.

    Jinak  fuser mně fakt nenapadl. Dík.
    Valoun avatar 29.3.2005 23:48 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    takovej problem mam s krusaderem, zda se ze sam psotve na dany mountpoint fam (file alteration monitor), takze i kdyz vylezu ven, tak nemuzu nic odmountovat, musim bud krusader ukoncit, nebo zabit fam.
    31.3.2005 15:30 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Zdravim

    Tohle dela KDE. Na plose mam ikonu pro CD a disketu (tedy, ja ikony nepouzivam, ale proste to mam na jednom kompu..). pri poji se, otevru okno, zavru, odpojim a muzu umount. Jenze usb rtenka ani omylem, pripojim, otevru oknou, ale i po zavreni tam visi nejakej proces co ma zabranou tu rtenku azbyva jedine kill. Kdyz mountuju rucne, je vse v poradku.

    P.S.: Osobne mam v adresari /mnt/.. nekolik skriptu mount_cdrom, umount_cdrom atd. Lezu tam stejne jen z MCcka.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    29.3.2005 10:18 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Problem je, ze uzivatel nema sanci pohledem na mechaniku zjisti, zda veskera zapsana data jsou jiz bezpecne na mediu a FS je v konzistetnim stavu.

    Ano, mechaniky maji kontrolky, ale napr. floppy mechanika sviti vzdy, kdyz jde proud do motorku. A navic ma rad asynchronni diskove operace. Takze umount, a hned po zobrazeni noveho promptu taham disketu ven, i kdyz mechanika sviti.

    Jinak na to jdou CD nebo ZIP mechaniky, ktere umoznuji softwarove zablokovat dvirka (je na to volba v procfs). Takze OS ma jistotu, ze mu nevytahnete medium pred dokoncenim zapisu.

    Proto je rozumne nejdrive FS odpojit, cimz se vyprazdni buffer daneho zarizeni, pak pockat na vyprazdneni hardwaroveho bufferu (radic/zarizeni to umi signalizovat) a pak teprve odblokovat dvirka mechaniky.

    Toto vse umi napr. program eject. Ja uz jsem si zcela odvykl mackat tlacitko na mechanice. Proste dam eject, dvirka se vysunou, vlozim CD, pristoupim na zarizeni (napr. vlezu do "automountovaneho" adresere), cimz se dvirka "sama" zasunou, zamknou a FS se pripoji. Kdyz chci CD vyndat, napisu eject, FS se "sam" odpoji, dvirka odblokuji a vysunou. CD vyjmu, a pak opet softwarove dvirka zasunu prikazem eject -t. Funguje to jak u read-only CD, tak i u read-write ZIP.
    Shteffi avatar 29.3.2005 10:26 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    a o co by byl život jednodušší, když by se ten eject volal tim, že se zmáčkne tlačítko na mechanice... holt zvyk je železná košile...
    29.3.2005 11:24 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    U CD/DVD/ZIP tohle není problém, ale co diskety a zejména flash disky ?
    29.3.2005 12:08 bhe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    jak se to teda udela u tech CD/DVD???
    29.3.2005 17:50 macal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Chtelo by to jiny mechaniky, jako mivaly (nebo snad jeste maji?) jabka.
    29.3.2005 20:52 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    To se týká jenom floppyn (a ty už dneska snad žádný apple ani nemá). Zamykací flash disk jsem ale ještě neviděl ;)
    30.3.2005 22:33 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Zamykací flash disk jsem ale ještě neviděl ;)
    jestli myslis lock proti zapisu, tak mam jeden na stole.
    29.3.2005 10:45 r080
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    nastav timeout na 0
    29.3.2005 10:55 Stage
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Ja pouzivam timeout=1 a vlastne to funguje ako pozadujes - odhliadnuc od tej jednej sekundy ;-)

    Stage
    29.3.2005 20:07 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    prostě nejde nějak odpozorovat akce na mechanice, že jsem zmáčknul tlačítko vysunutí a systém mi CD sám odmountuje?
    Obávám se, že ty mechaniky nic takového neposílají (*). Takže možnosti jsou buď zamykat a nechaj uživatele ať klikne na ikonku místo mačkání tlačítka, nebo nezamykat a při vysunutí vracet chyby procesům, co z toho ještě čtou. Ta druhá možnost by měla jít nastavit takhle
    sysctl -w dev.cdrom.lock=0
    
    ale bůhví co za "překvapení" to může generovat.

    (*) AFAIK se systém ani nedozví o vložení CDčka, Windows to dělají tak, že se periodicky dotazují mechaniky (bez záruky).
    Mikos avatar 29.3.2005 21:49 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Ale to víte že CD mechaniky takový signál při stlačení tlačítka eject posílají, HAL takový signál umí rozeznat a přesně tak pak funguje odmountování když opoužíváte nějaký automounter postavený nad hal + dbus (třeba ivman nebo gnome-volume-manager). Prostě např. ivman přijme přes dbus signál od halu že bylo stlačeno tlačítko eject na CD-ROM mechanice. Zkusí CDčko odmountovat a když to jde a CDčko se odmountuje, dvířka se otevřou.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    29.3.2005 12:44 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Když jsem naosledy vytahoval flashku z počítače s MS Windows, tak na mě řvaly, že ji musím nejprve odpojit, aby ji šlo bezpečně vytáhnout.
    29.3.2005 17:55 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Vytažení flashe z Windows stroje bez namačkání příslušných ikon už mě pár souborů stálo…
    Copak toho není dost?
    29.3.2005 18:16 lizard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz

    No a co si to takhle v tech Windows nastavit, aby to na Vas nervalo/necacheovalo?

    Zkuste si skocit do "Device Properties"-"Policies" a tam zvolit "Optimize for quick removal": This setting disable write caching on the disk and in Windows, so you can disconnect this device without using Safe Removal icon.

    31.3.2005 10:00 jard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    hm, skratka po linuxovsky je to mountnute so syncom ak dobre rozumiem :) no a uz iba nastavite ze ked za jazdy vyrvete usbflashsomarinu tak ivman ci kto spravi umount -lf ci ake parametre a sme tam kde windows. chapem dobre ?
    29.3.2005 16:19 mab
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Mne tohle řeší supermount, který je o dost kvalitnější a i snáze konfigurovatelný než automounter. Jen je třeba si jej stáhnout, patchnout do jádra a pak napsat do fstab třeba tohle(na jeden řádek): none /cdrom supermount dev=/dev/hdc,fs=auto,ro,--,umask=0 0 0
    Mikos avatar 29.3.2005 17:59 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Budu se zas opakovat :-) Koukněte kdyžtak na některé mé ostatní příspěvky v této diskuzi - není nutné mít supermountem patchnutý kernel, supermount je špatné řešení (i když funkci plní, to nepopíram), mnohem lepší je hal + dbus + ivman (ale je samozřejmě nutné mít 2.6 kernel a používat udev, což už je ale IMHO dnes na desktopu naprostý standard)
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    29.3.2005 22:25 Josef Navratil
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    O hal + dbus + ivman toho moc nevim. Vypada to jako prijemna vec, ale asi bych to ve svem systemu nechtel. Dle meho by melo byt sluzeb na pozadi co nejmene. Navic jsou moznosti komunikace vicemene jen dvoji: interrupt a pooling. A pri poolingu se clovek timeoutum nevyhne ...
    29.3.2005 23:19 lyon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Blbej dotaz
    Tak zrovna supermount je pekna svine. Nez jsem se ho defnitivne zbavil, stihl mi znicit nekolik CD-R medii a parkrat zablokovat PC pri pokusu o pouziti ZIP mechaniky. Nikdy vice.
    29.3.2005 08:40 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše a co submount?
    Docela bych uvital srovnani s projekty jako je supermount a submount. Kdysi jsem se o to totiz zajimal a dospel jsem k zaveru, ze pro automaticke pripojovani cd-rom nebo diskety je vhodnejsi submount.
    Mikos avatar 29.3.2005 14:25 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a co submount?
    Supermount a submount (jehoz prakticky jediny rozdil oproti supermountu je, ze ho lze zkompilovat jako modul kernelu a nepotrebujes mit narozdil od supermountu opatchovany kernel) jsou dnes jiz rekl bych k nicemu. Driv sem je taky pouzival, ale uz davno misto nich pouzivam hal + dbus + ivman. Supermount i submount je totiz principialne spatne reseni (alespon podle nazoru vyvojaru kernelu - a ja se po precteni argumentu s timto nazorem ztotoznuji ;-)). hal (Hardware Abstraction Layer) je tim spravnym resenim, je to standard z Freedesktop.org a podporuji ho jako "the right way" vyvojari kernelu. Stoji nad udev/sysfs a komunikuje pomoci dbusu (coz je taktez standard z Freedesktop.org). K samotnemu automountingu pak muzes pouzit treba ivman nebo gnome-volume-mabnager (ktery prave pres dbus s halem komunikujou).
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    Luboš Doležel (Doli) avatar 29.3.2005 15:02 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a co submount?
    Možná jsem debil, ale udev mi nikdy "neviděl" disketovku ani USB HID zařízení. Minimálně tu disketovku ve svém konfiguráku měl...
    Mikos avatar 29.3.2005 15:13 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a co submount?
    Co používáte za distribuci? Já Gentoo a tam sem nikdy takový problém neměl (zatím odzkoušeno na 3 PC). Pak na jedno PC sem instaloval Arch Linux a tam to byl udev také naprosto bez problémů.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    29.3.2005 09:27 peter
    Rozbalit Rozbalit vše naozaj to nejde jednoduchsie?
    Pouzivam Gnome/Ubuntu a s nejakym mountovanim nemam problem. Priamo sucastou Gnome (min. od 2.8) je nastroj (okno), kde je mozne prikazat Gnome-u, aby po vlozeni CD, USB flasky, dig. fotaku... vykonal urcitu akciu (pripojil, spustil prehravanie CD, spustil program na import fotografii...). Je to presne to, co potrebuje 90 % uzivatelov. Komu sa to nepaci to nemusi pouzivat a ostatnym to pomoze bez toho aby museli ***** nad automountom.

    http://images.google.sk/images?q=gnome%20volume%20manager http://freshmeat.net/articles/view/1267/
    Mikos avatar 29.3.2005 12:48 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    AutoFS je dnes již dobré akorát tak na automountování NFS. Na všechno ostatní je nesrovnatelně lepší hal + dbus. Používam hal + dbus (hal - Hadrware Abstraction Layer - je postaven nad udev a komunikuje pomocí dbusu) ve spolupráci s ivmanem (který provádí samotnou operaci mountování) už dlouho a jsem absolutně spokojen. Po připojení např. mého digiťáku do USB se automaticky v /media vytvoří adresář pojmenovaný podle typu mého digiťáku a do něj je onen digiťák automaticky přimountován. Stejně pohodlné je jeho automatické odmountování při odpojení. Stejně dobře funguje taktéž vložení CDčka do mechaniky, s tím že ivman pokud nalezne v /etc/fstab pravidlo pro dané zařízení, tak ho použije a negeneruje automatické mountpointy v /media.

    Vše je samozřejmě krásně nastavitelné (dá se např. nastavit i automatické přehrávání audiocd či DVD po vložení do mechaniky, atp. Ovšem to nevyužívám, mně autoplay rozhodně nevyhovuje ;-)). Navíc celý udev + dbus + hal je "the right way" jak takovéto věci řešit - moderní standard podporovaný Freedesktop.org a vývojáři kernelu (né jako pokusy ala supermount, které ač funkční byly dle slov kernelových vývojářů nesprávnou cestou).

    Btw. pokud se někdo diví proč to automaticky mountuje do adresářů v /media a né v /mnt, tak je to proto že /mnt není dle Filesystem Hierarchy Standardu vubec k tomutu určeno, podle nejnovějšího FHS v. 2.3 byl na takovéto mountování výměnných médií zaveden právě adresář /media. A dle mého názoru je tomu tak rozhodně dobře.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    Mikos avatar 29.3.2005 12:51 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    Ale jinak samozřejmě i to kam to má automaticky mountovat jde změnit, takže pokud jste konzervativní zpátečníci kteří se moderních standardů štítí, můžete si místo adresáře /media samozřejmě nastavit adresář /mnt či jakýkoliv jiný :-)
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    29.3.2005 12:52 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    Adresář /media (a jeho kamarád /srv) je největší pitomost, jakou kdy FHS zavedl. Používáš-li je jako argument, leda se automaticky diskredituješ...
    29.3.2005 13:08 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fhs
    nemam rad FHS :-)
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    Mikos avatar 29.3.2005 13:41 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    To že se u Yetiho diskredituju mě absolutně nepálí. Je snad tvůj názor nějak "nadřazený" názorům jiných? Cítíš se být pánem (linuxového) světa? Dle mého názoru je zavedení /media jednoznačně dobrá věc. A tvůj názor není o nic lepší než ten můj (a stejně tak to platí samozřejmě i naopak).
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    Luboš Doležel (Doli) avatar 29.3.2005 15:00 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    To snad neni pravda, že se tu hádáte, jestli /mnt nebo /media :-D

    Navrhuji anketu ;-)
    29.3.2005 15:26 klassik | skóre: 24 | blog: Klassikov | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    Mas recht.Hlasuju pro /cédéčko :-)
    V podstatě nic nevím
    29.3.2005 17:53 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    D: :-D
    Copak toho není dost?
    29.3.2005 20:18 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    Žil jsem v domnění, že FHS má zajišťovat jednotnou strukturu FS pro 3rd party vývojáře -- kde jsou nainstalované ostatní programy, kam se mají ukládat logy, etc. K čemu je 3rd party programům užitečný mount-point CD-mechaniky, to je mi záhadou (kromě toho, že programy typu k3b si ho můžou přečíst z /etc/fstab).
    30.3.2005 22:35 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autor článku ještě neslyšel o hal + dbus?
    Žil jsem v domnění, že FHS má zajišťovat jednotnou strukturu FS pro 3rd party vývojáře -- kde jsou nainstalované ostatní programy, kam se mají ukládat logy, etc. K čemu je 3rd party programům užitečný mount-point CD-mechaniky, to je mi záhadou (kromě toho, že programy typu k3b si ho můžou přečíst z /etc/fstab).
    mno, neni mi jasny, jak z niceho vydedukuje mountpoint. Bud zna device a zjisti mountpoint, nebo z mountpointu device, ale jak z niceho oboji je mi zahadou :-)
    30.3.2005 00:45 Mayo
    Rozbalit Rozbalit vše The Knoppix way
    Celkom by zaujimalo ako je to vyriesene v Knoppixe/Debian. Instaloval som ho na hdd - knoppix-install. A on sam pri starte rozpoznal vsetky particie (vfat,ext..) a sam ich aj namountoval. Dokonca ak som v qtparted vytvoril novu particiu tak pri restarte namountoval aj ju. Bohuzial uz nemam pristup k tomu pocitacu s Knoppixom, takze nemozem analyzovat sposob ako to ten Debian/Knoppix robi. Sam totiz pouzivam Fedora Core 3 a automount. Ak niekto tusi ako sa da zabezpecit pripajanie ala Knoppixom budem rad ak mi to prezradi :-)
    30.3.2005 22:34 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: The Knoppix way
    Celkom by zaujimalo ako je to vyriesene v Knoppixe/Debian.
    na zacatku pusti nejakej fdisk, oscannuje partitiony a ulozi je do /etc/fstab. dokonce ti to pri bootovani napise ("Scanning for partitions and creating /etc/fstab...").
    2.4.2005 19:15 Mayo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: The Knoppix way
    Diki moc. Presne toto som potreboval vediet. Genialny a jednoduchy napad. Tiez by mohol byt vo vsetkych distribuciach (aspon volitelne).
    3.4.2005 11:18 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: The Knoppix way
    muzes si to do nich pridat :-). Je to v podstate jeden init skript navic...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.