abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | Nová verze

    Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první stabilní verzi 7.2.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:11 | IT novinky

    Společnost Espressif Systems oznámila, že rodinu SoC ESP32 brzy rozšíří o ESP32-H4 s IEEE 802.15.4 a Bluetooth 5.4 (LE) s podporou protokolů Thread 1.3, Zigbee 3.0 a Bluetooth Mesh 1.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:11 | Zajímavý software

    Kevin Bentley zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy počítačové hry Descent 3 z roku 1999: "Někdo se nedávno zeptal, zda budou zveřejněny zdrojové kódy Descent 3. Oslovil jsem svého bývalého šéfa (Matt Toschlog) z Outrage Entertainment a ten mi to povolil. Budu pracovat na tom, aby se to znovu rozběhlo a hledám spolusprávce." [Hacker News]

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána verze 0.81 telnet a ssh klienta PuTTY. Opravena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-31497 obsažena ve verzích 0.68 až 0.80. Používáte-li klíč ECDSA NIST P521 a použili jste jej v PuTTY nebo Pageantu, považujte jej za kompromitovaný.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Hra MineClone2 postavena nad voxelovým herním enginem Minetest byla přejmenována na VoxeLibre.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | IT novinky

    Společnosti Avast Software s.r.o. byla pravomocně uložena pokuta ve výši 351 milionů Kč. Tu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů za neoprávněné zpracování osobních údajů uživatelů jejího antivirového programu Avast a jeho rozšíření internetových prohlížečů (Browser Extensions), k čemuž docházelo prokazatelně po část roku 2019.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 15:55 | Zajímavý článek

    Bylo vydáno do češtiny přeložené číslo 714 týdeníku WeeklyOSM přinášející zprávy ze světa OpenStreetMap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Pozvánky

    V sobotu 20. dubna lze navštívit Maker Faire Jihlava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Zajímavý software

    Knihovna pro potlačení šumu RNNoise byla vydána ve verzi 0.2. Kvalitu potlačení lze vyzkoušet na webovém demu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    FRRouting (FRR) (Wikipedie), tj. softwarová sada pro směrování síťové komunikace, fork Quagga, byl vydán ve verzi 10.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (61%)
     (13%)
     (2%)
     (24%)
    Celkem 428 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    20.4.2005 00:22 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Recenze na d-i?
    Připadá mí to spíš jako recenze na debian-installer ;-).

    A vůbec co je tak divného na rebootu při instalaci?
    Josef Kufner avatar 20.4.2005 01:31 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze na d-i?
    v podstate nic, ale vzhledem k tomu, ze se pak bezi na stejnem jadre jako se bootuje (aspon na Debianu), tak mi to prijde zbytecne. A ten druhy reboot je urcite zbytecny ;-)
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    20.4.2005 01:51 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze na d-i?
    Ten druhý rozhodně :-) ... První umožní nainstalovat jiný kernel (typicky optimalizovaný pro konkrétní procesor), než se použil při bootování z CD, nepamatuju si jestli to vůbec jde v Debianu, ale třeba u SUSE ano.
    20.4.2005 06:42 Soptík | skóre: 6 | blog: Soptíkovo K(U)buntu trable | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze na d-i?
    Ještě jsme neskončili, snad to v dalším díle bude lepší;o) Rozhodně až začnu psát třeba o "Správci balíčků", tak polovina čtenářů Abíčka vyletí z kůže..

    Těším se!;o)
    Tak tady se nastavuje taková ta patička dole...;o)
    21.4.2005 22:40 tk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spravce balicku
    Já ne - me se ten Synaptic GUI libi ze vsech balickaru nejvic :-)
    20.4.2005 05:44 Tomáš Pelc | skóre: 22 | blog: multimedialni_pc_k_LCD_TV
    Rozbalit Rozbalit vše upgrade z Warty na Hoary
    Zkoušel jste někdo upgradovat z Warty na Hoary?
    Jak jste dopadli s lokalizací (češtinou)?
    Nějak se s tím nemůžu vyrovnat. Zdá se mi, jakoby v Hoary bylo standardně nastaveno UTF8 místo klasiky. Můžu psát česky, ale programy jsou v angličtině.
    Mám:
    LC_ALL=cs_CZ
    LANG=cs_CZ
    Kde je chyba?
    20.4.2005 07:42 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: upgrade z Warty na Hoary
    Upgrade byl v klidu, ale čistá instalace Kubuntu bylo dílo. Než jsem zrekonfiguroval správný balík, tak to trvalo.
    20.4.2005 07:54 vencas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: upgrade z Warty na Hoary
    pusťte `dpkg-reconfigure locales`, jazyk si tam musíte zaškrtnout. Možná že musíte uvádět locale včetne kódováni, tj. cs_CS.UTF-8 popř. cs_CZ.ISO-8859-2. Měl jsem UTF-8 už na wartym, takže jsem se s tímto pb. nesetkal.
    20.4.2005 18:59 jirik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: upgrade z Warty na Hoary
    vcera jsem daval upgrade, a nektery programy se mi hodily do CZ, ale nektery jsou stale v ang. jink s tim utf8 mas pravdu
    fict10n avatar 20.4.2005 08:49 fict10n | skóre: 2 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše Dotazy
    1. Daji se nekde stahnout .deb baliky cz-en a en-cz slovniků http://slovnik.zcu.cz/ ? Popr. jak tyto slovniky do Stardictu nainstalovat ? (predtim jsem v Mandraku pouzival .rpm baliky stardict-czen-20041216-1mdk.noarch.rpm a stardict-encz-20041216-1mdk.noarch.rpm od ftp://mandrake.contactel.cz/people/podobny/RPMS

    2. Da se najak rucne editovat menu v GNOME? Menu editor http://ubuntuguide.org/#menu-editor nefunguje.

    3. Fonty jsou jinak (mene) vyhlazovany nez v Mandraku a jsou tim padem hure citelne predevsim v terminalu. Nastaveni fontu je stejné "best shapes".

    Ubuntu, Mandrake, nastaveni fontu

    Cim to muze byt zpusobeno ?

    4. Jak se zbavit nasledujiciho otravneho, Windowsoidniho chovani Nautila. V aplikaci zvolim "otevrit soubor". Cekam, ze se otevre dialog v home adresari. Misto toho se dialog otevre nelogicky v /home/Documents

    Omlouvam se za smrst dotazu, diky.
    20.4.2005 08:53 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    1. http://www.cihar.com/slovnik-debian/, stardict neznám, tyhle jsou pro normální dictd, ale když řekneš jak ten balík má vypadat, klidně je můžu generovat taky.
    20.4.2005 11:05 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    Tak už jsem je přidal.
    fict10n avatar 20.4.2005 19:14 fict10n | skóre: 2 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    parada, moc diky :)
    20.4.2005 20:18 martink
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    Taky dekuju.
    20.4.2005 13:38 peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    Ad 3. Ja mám fonty v Ubuntu, tak ako máš na tom screenshote z MDK. Nemáš v ubuntu nejako divne nastavené DPI, či font?

    BTW pre fonty veľkosti 8-12 je dobré vypnúť antialiasing. Budú vyzerať lepšie, no chce to kvalitný font (napr. Tahoma). Dá sa to úpravou v /etc/fonts/local.nieco (prípadne jeho prekopírovaním do ~/.fonts.conf a úpravou).
    fict10n avatar 21.4.2005 07:50 fict10n | skóre: 2 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    Font je DejaVu, 96 DPI - stejne jako jsem to mel v Mandraku Dodatecne jsem si vsimnul, ze gk Matrox G450 se detekovala jako G400. Mozna to s tim nejak souvisi.
    21.4.2005 01:31 paks
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    2. Neskusal som sice s novym ubuntu, ale gnomoch 2.8 sa menu da editovat priamo kliknutim pravym tlacitkom, alebo v nautiluse otvorit (ctrl+l) url "aplications:///" a jednoduho drang&dropom alebo cez menu.
    fict10n avatar 21.4.2005 06:46 fict10n | skóre: 2 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    V Ubuntu 5.04 bohuzel nefunguje ani jeden zminovany postup.
    22.4.2005 07:57 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotazy
    Nebo zkus muj skriptik:

    #!/bin/bash cd /usr/share/stardict/dic wget http://slovnik.zcu.cz/files/slovnik_dict.tar.gz tar -xzf slovnik_dict.tar.gz cd home/users/tex/www-slovnik/files /usr/share/stardict/tools/dictd2dic czen /usr/share/stardict/tools/dictd2dic encz mv dictd_* ../../../../../
    20.4.2005 10:50 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Hoary se ve skutecnosti moc nepovedlo
    Pro českého uživatele nelze Ubuntu 5.04 doporučit. Jednak je v instalátoru fatálni chyba projevující se jen české verzi https://bugzilla.ubuntu.com/show_bug.cgi?id=8801, jednak se autoři rozhodli přejít na UTF-8 aniž se namahali opravit commandlajnové programy, takze takovy Midnight Commander nebo dselect je pouzitelný jen se sebezapřením. V poslední minutě před uvedením se Mark Shuttleword rozodl "opravit" Nautilus a bÿl z toho flame, ktery si nezadá s Debian-legal. Viz https://bugzilla.ubuntu.com/show_bug.cgi?id=8516. To že nejde naistalovat MPlayer taky nikoho nepotěší. (Stížnosti není kam poslat je přece "unsupported", takže je možné, že se o tom tvůrci ani nedozvědí)

    Řekněme že po nadpruměrné povedené distribuci Ubuntu Warty si tým vybral oddechový čas. Uvidíme za půl roku.
    20.4.2005 11:03 lubos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hoary se ve skutecnosti moc nepovedlo
    Ajajaj. A to som si myslel, ze je to len chyba preview verzie. Tiez sa mi to cyklilo, v slovenskej verzii. Pripisoval som to mensiemu problemu pri instalacii (nedalo sa pripojit na stahovanie update) a preview verzii. Esteze som si pred instalaciou 5.04 ostrej precital tento prispevok. Takze si este pockam .... :(
    20.4.2005 14:58 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hoary se ve skutecnosti moc nepovedlo
    Tak to mas asi jinyho Hoaryho nez ja - ani dselect ani mplayer nemaji problem (upgradoval jsem z Wartyho a bez problemu)... Ze by mezi zidli a klavesnici, nebo je cista instalace nejak zasadne jina oproti upgradu?

    Jedine, co melo problem bylo mpg321 a tomu stacilo opravit libao.conf na alsa a jede taky bez problemu...
    20.4.2005 11:01 Pinhead
    Rozbalit Rozbalit vše výběr balíčků
    Tak Ubuntu mi takhle na první pohled připadá jako supr věc. Moderní Debian. Ale ta nemožnost výběru balíčků při instalaci mi připomíná win2000 nebo XP. Dost arogantní. Nebo funkce Přidat/ubrat programy :o)))) A když už teda, tak nechápu nepřítomnost mc. Jestli se tedy nepletu, teď jsem toho zkoušel víc.
    20.4.2005 11:02 Pinhead
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Aha, tak mc tam je, sorry.
    20.4.2005 13:32 peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Mne to zas pripadá ako rozumná voľba. Inštalácia je jednoduchšia, aby ju zvládol aj "Bežný Franta User", a každý pokročilý užívateľ si môže cez synaptic doinštalovať po čom túži. Načo robiť veci zložito, keď idú aj jednoducho?
    20.4.2005 13:57 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Ani tak nejde o doinstalování, ale _odinstalování_. Už jsem si to teď také zkusil nainstalovat a je tam na můj vkus příliš mnoho zbytečného harampádí...
    20.4.2005 14:59 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    man debfoster ;-)
    20.4.2005 18:59 Peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Tak to urob ako ja. Nainštaluj základ (custom-expert) a potom si doištaluj čo chceš cez apt-get. Takto môžeš z CD Ubuntu inštalovať Kubuntu a naopak.

    Stále si však stojím za tým, že toto je dobrý prístup. Softvér sa má robiť pre všetkých ľudí, teda čo najjednoduchší. Mnoho distribúcií ti dá 5 programov, ktoré robia to isté. Začiatočníka to úplne zmätie. Správny prístup je dať programy aby človek mohol robiť všetky bežné činnosti, ale nezahltiť ho zbytočnými. Komu sa netrafia do vkusu a pozná iné lepšie programy, tak spravidla nemá problém ich naištalovať.

    Jednoduché veci dokážu byť vysoko efektívne. To sa mi na Gnome najviac páči, že sa snažia robiť veci jednoducho s tým, že kto chce má k dispozícii pokročilé nastavenia. Keď som prvýkrát videl dialóg na uloženie dokumentu, tak som sa zľakol, taký bol jednoduchý, vôbec sa mi to nepáčilo, no zistil som, že je to vlastne geniálne divím sa, že ho MS ešte "neopajcol".
    23.4.2005 15:15 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Gnome save as (Re: výběr balíčků)
    Keď som prvýkrát videl dialóg na uloženie dokumentu, tak som sa zľakol, taký bol jednoduchý, vôbec sa mi to nepáčilo, no zistil som, že je to vlastne geniálne divím sa, že ho MS ešte "neopajcol".

    Když jsem poprvé viděl v nightly buildu Firefoxe ten nový Gnome save as dialog, myslel jsem, že mám halucinace. Od té doby mi pije krev, kdekoli ho potkám, ponejvíce v GIMPu. Děkuji přírodním silám, že oficiální release Firefoxe používají stále ten původní, a kdybych nebyl zatvrzelý ateista, modlil bych se, aby to tak zůstalo i nadále. Takže… vlastně se také divím, že se Microsoft ještě neinspiroval… :-)

    Problém není v tom, že existuje zjednodušená a plná verze dialogu. Dokonce bych přežil i to, že nejde zařídit, aby se mi vždy zobrazila rovnou plná verze. Problém je v tom, že ten dialog (a zejména jeho plná verze) je extrémně nepřehledný a extrémně neergonomický.

    20.4.2005 15:04 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Usetri ti to ty dve hodiny, ktere jsi u Debiani instalace travil v dselectu a BFUckam to umozni mit funkcni system, aniz by se tyden ptali po konferencich. ;-) No a ten Synaptic nemusis pouzivat, dselect a apt-get funguji bez problemu...

    Hlavni rozdil IMHO neni v instalaci, ale v aktualizovanosti (pri dobre stabilite) a hlavne v kvalitni integraci podporovanych aplikaci do vysledneho systemu. Instalujes jednou, pouzivas porad...
    21.4.2005 12:54 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    V deselectu jsem nikdy nestravil ani minutu. Prostě deselect ihned ukončím, dám apt-get install aptitude a pokračuji v něm.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    22.4.2005 01:48 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Neni lepsi zustat u toho aptu?
    Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
    22.4.2005 19:30 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    ja myslel, ze aptitude je uz defaultne misto dselectu (aspon, kdyz jsem nedavno instaloval sarge, tak byl) ... z dselectu mam vyrazku ;-)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    24.4.2005 18:54 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: výběr balíčků
    Ne na stable... I když stable už teď asi nikdo neinstaluje. Teď zrovna jsem instaloval čerstvě stažený Sarge a moc mě potěšil. Všechno funguje, žádné potíže. I ten aptitude jsem překousl. Sice jsem si pak hned vytvořil svoji oblíbenou sadu aliasů pro apt-get a dpkg, ale tu základní (do)instalaci jsem udělal v aptitude a ani jsem neskřípal zuby - to v dselectu jsem byl vždy jako ryba na suchu...
    Pavel Stárek avatar 20.4.2005 11:48 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    tedy jestli je tam obsaženo gcc, autoconf, automake, gdb, php, apache, glade, mysql atd. ? Jestli se to musí stahovat systémem apt-get tak mě Ubuntu nemůže zaujmout (no flame, pls) a radši opět sáhnu po mnou vyzkoušené distribuci (Fedora/Aurox, popř. Slackware).
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    20.4.2005 12:00 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    Co je na stahování přes apt-get špatného? Jinak Ubuntu je primárně desktopová distribuce, tak nevím proč by jmenované věci měly být na CD (ono jedno CD není nafukovací...).
    Pavel Stárek avatar 20.4.2005 15:35 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    Co je na stahování přes apt-get špatného?
    Celkem nic, akorát že bych doma musel mít pořádné připojení do netu.
    Jinak Ubuntu je primárně desktopová distribuce, tak nevím proč by jmenované věci měly být na CD (ono jedno CD není nafukovací...).
    Tím to pro mě všechno padá, no až budu mít náladu, tak si to nechám někde vypálit, ale mám obavu, že s Ubuntu skončím jako s Lindows(Linspire), totiž tak, že zůstanu u své OblíbenéVelkéDistribuce(TM).
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    20.4.2005 16:13 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    Nějak té kritice nerozumím. Vždyť se přeci nechystá žádná apokalypsa, kterou by přežilo jen Ubuntu. Když z recenze (nebo jinak) zjistíš, že to není nic pro tebe, nemá cenu se tím dál zabývat. Prostě používej svou oblíbenou distribuci i nadále. If it ain't broke, don't fix it :-).
    Pavel Stárek avatar 20.4.2005 18:56 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    Ale já Ubuntu nekritizuji, já sem se jen zeptal, jestli tam jsou vývojářské nástroje. Bohužel nejsou (alespoň ne všechny) tak tím pro mne padá používat Ubuntu primárně na svém desktopu doma i v práci. To přeci není kritika, to je jen konstatování. Ale jinak co sem koukal na ten soupisek nainstalovaných věcí tak třeba Python je v Ubuntu docela dobře vybaven přídavnými moduly. Přeci jen si Ubuntu nechám u někoho stáhnout a vyzkouším ho.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    20.4.2005 13:28 peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    A čo takto použiť synaptic?
    Jiří Svoboda avatar 20.4.2005 15:10 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    Mrkni na http://us.releases.ubuntu.com/releases/5.04/ubuntu-5.04-install-i386.list.
    Z tebou vyjmenovanych tam vidim jen gcc, gdb a mysql. Navic minimalne gcc se standardne neinstaluje.
    20.4.2005 16:39 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mě by zajímalo jestli je to vhodné i pro vývojáře,
    Věci pro kompilaci jsou na CD - dáš CD do mechaniky a apt-getem to nainstaluješ z CD. ;-) Měl by tam být i Apache, PHP, MySQL a Samba.
    20.4.2005 13:46 --.----...--.-. | skóre: 6 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše ubuntu
    zdravim. zaujimalo by ma, preco je ubuntu tak oblubene distro? ja som zatial na to neprisiel. zda sa mi, ze ide len o nafuknutu bublinu a dobre pripravenu reklamu, aj ked CD s dorucenim zadarmo neni az tak zle :)
    20.4.2005 13:55 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    20.4.2005 14:09 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Protoze je to Debian s aktualnimi verzemi balicku v celkem prijemnem baleni. Me se Debian Sarge pro amd64 nainstalovat nepodarilo, Ubuntu Hoary pro amd64 pres vise uvedene problemy ano.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 20.4.2005 17:45 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Pro mě je dostatečným důvodem pro jasné "NE" už jen "potlačenost" roota.

    Nějak to zavání ve stylu Linspire.
    20.4.2005 18:11 Soptík | skóre: 6 | blog: Soptíkovo K(U)buntu trable | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    On neni ani tak potlačený, jako schovaný. Je tam a plnohodnotný. Jen není implicitne aktivovaný účet (jeden příkaz navíc) a celé je to ulehčeno tím, že část procesů jindy běžících pod rootem to oprávnění nepotřebuje... Myslím, že je to úplně v duchu filozofie Ubuntu - čím míň z toho všeho bude čučet příkazový řádek na čím míň kliknutí uděláš danou akci tím líp.

    Ano, zní to jako reklama na Windows a určitě je to tak myšleno... Otázkou zůstává, jestli si tady všichni tak trochu planě nehoníme triko s tou "přehledností", "otevřeností" a "administrovatelností" systému, pod kterou si představujeme něco jako LFS nebo Slackware (nic proti nim!), v nejhorším případě klikátko na dělení disku. Je to u distribuce určené na obyčejný desktop někomu k něčemu?

    Možná by nebylo od věci smířit se s tím, že to, že systém trochu uvažuje za uživatele je ta _dobrá_ vlastnost třeba u Windows, ne to, za co by měly být trestány desktopové distribuce. Co by naopak IMHO trestáno býti mělo je situace, ve které to dělají zbytečně a/nebo blbě...

    Typická ukázka je nemožnost výběru balíčků při instalaci a ta šílenost typu Přidat/odebrat programy. Nápad je to podle mého výborný a konečně na dobré cestě. Co mě na _provedení_ toho nápadu vytáčí k nepříčetnosti je třeba fakt, že i když odeberu OpenOffice 1.1.3 (chci tam 2.0), tak se tam po restartu nasyslí samy zpátky, protože jsou jako závislost balíku ubuntu-desktop... a celý ten vracecí a updatovací blbinec běží na pozadí a není tedy nijak na konzoli vidět (leda po sestřelení xserveru), řekne si o CD a na tom místě čeká. Znamená to třeba zamčenou databázi pro apt-get, že...

    Co vy na to? Zabijou mě všichni? Utlučou krabicema od Mandraku?;o) Kdož jsi bez viny, hoď CDčkem?:o))))
    Tak tady se nastavuje taková ta patička dole...;o)
    22.4.2005 21:25 vd
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Jenom bych chtel poznamenat, ze alespon pro mne je Slackware, co se tyce konfigurovatelnosti a prehlednosti systemu, nejlepsi distribuce.

    Pro zacatecniky, kteri to s Linuxem mysli vazne je nejlepsi.

    Konfiguracni soubory, rc skripty. To vsechno je ve Slacku uplne super. Pouzivam ho sice na serveru na desktopu pouzivam objemnejsi distro :).

    btw. Ubuntu jsem zkousel. Je zajimave, ze ackoliv jsem v xorg.conf nastavil mezni hodnoty pro horiz. i vert. refresh tak to z nejakeho duvodu Ubuntu neakceptoval a pri startu se snazil pouzit nejake silene hodnoty. Nastesti mam odolny monitor (Out of range), kamosovi to odpalilo monas :). Po restartu X serveru uz nabehl na spravnych hodnotach. Jo a taky jsem byl celkem zaskocen kdyz to u instalace nechtelo znat heslo roota a pro zmenu po restartu jsem se nemohl jako root (automaticky prihlaseny) odhlasit z konzole :). Jinac je Ubuntu fajn, libi se mi velikost a pritomnost Gnome jako jedineho prostredi.
    16.5.2005 04:10 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu BETA distribuce
    btw. Ubuntu jsem zkousel. Je zajimave, ze ackoliv jsem v xorg.conf nastavil mezni hodnoty pro horiz. i vert. refresh tak to z nejakeho duvodu Ubuntu neakceptoval a pri startu se snazil pouzit nejake silene hodnoty. ... Po restartu X serveru uz nabehl na spravnych hodnotach. Jo
    Tytez zkusenosti, navic s tim zacyklenim instalace, trvanim na podivnych zavislostech, popisovanymi vyse, a s tím rozdilem, ze k akceptovani horizontalni a vertikalni frekvence (take rucne, nebot automaticke se zadne nekonalo) nepomohl ani reboot - ubuntu mi tak startuje do out of range... Po par letech s Gentoo jsem se dost zdesil, co se to najednou deje a ze nad tim nemam kontrolu.

    Chapu, ze vsechno lze nejak odstranit, ale v zkusebnim testu pripadne alternativni distribuce me Ubuntu zatim zklamalo na cele care. A to jsem myslel, ze ho podle nadsenych recenzi (jako je tenhle clanek napr.) budu doporucovat tem, kdo si na Gentoo netroufaji. Odpaleny monitor bych pak asi tezko zehlil, coz teprve povest Linuxu.

    Nemel by mit Ubuntu zatim velke BETA???
    22.4.2005 01:50 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Sorry, ale to je blbost az to krici. Zduvodni to. Co je problematickeho na primarnim disablovani root loginu, ktery si muzes povolit pomoci #sudo passwd ?
    Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
    22.4.2005 07:10 Soptík | skóre: 6 | blog: Soptíkovo K(U)buntu trable | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Pokud to bylo na me, tak zrovna na tomhle treba nic problematickeho nenachazim prave s ohledem na to, ze BFU by bylo idealni vubec nemuset vysvetlovat, co to nejaky root je.

    Posadim ho k tomu a on pracuje... ano, jako we winech;o)

    Oproti tomu treba Package manager (Add/remove programs) je IMHO udelany blbe... Treba to doladi;o)
    Tak tady se nastavuje taková ta patička dole...;o)
    22.4.2005 10:46 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Ne nebylo to na Tebe, ale Doliho. To, ze ma root 'zakazany' login a je pouzite sudo neznamena nic jineho, ze se do systemu nelze jako root zalogovat (coz je velmi rozumne nastaveni, protoze auth.log potom dava smysluplnou informaci) a pro root konzolu musis dat #sudo bash (treba). Jak v tom nekdo muze videt problem fakt nechapu.

    Linspire naopak ma system nastaveny ale ZCELA jinak. Tam totiz je root jako bezny ucet. Takze pripodobnit Ubuntu k Linspire pouze odhaluje totalni dezorientaci Doliho. To co ma Ubuntu je system a'la MacOS X.

    'Sudo root', mam-li to tak nazvat by IMHO mel byt pouzity v linuxu jako standardni ficura, tzn. root by mel mit implicitne disablovane heslo. A kdyby ho neslo vubec nastavit, nic by se nestalo. Ono to ma totiz jeste jeden efekt. Tim, ze je 'sudo' jednorazovou operaci, nuti autory programu predpokladat beh pod normalnim userem a pouze pro skutecne nejnutnejsi veci zavolat 'graficke' sudo.
    Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 23.4.2005 14:43 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ubuntu
    Tak to jo.

    Defaultně bych to ale nedělal. Mě se to nelíbí stejně jako, že halt a reboot může na Mandrake udělat defaultně každý.
    20.4.2005 14:55 ScoobyDoo
    Rozbalit Rozbalit vše raiserfs
    Při rozdělování disku mi tam Ubuntu vnutilo ext3 na oddíl, který byl předtím naformátovaný na RaiserFS. Znamená to, že Ubuntu nepodporuje RaiserFS? A když ho tedy nainstaluju na ext3, uvidím potom z Ubuntu oddíl /home , který je na RaiserFS?
    20.4.2005 15:27 lubos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: raiserfs
    Podporuje v pohode, Warty mam na RFS. Taky ten oddil uvidis, neni problem. To je vec kernelu.
    21.4.2005 12:19 Kakihara
    Rozbalit Rozbalit vše Povyk pro nic
    Ubuntu je pro me skutecne zklamani. Nainstaloval jsem si jej do prace stim, ze to bude bezproblemovej system, kterej nebudu muset nijak slozite konfigurovat.
    Instalace v pohode, dokonce fungoval i zvuk. Ale to je tak jedina pozitivni vec.
    Samotne ubuntu bez universe je temer nepouzitelnej - malo programu. Snazi se bejt klikaci, ale clovek stejne musi rucne zasahovat do konfiguraku, coz si pak zas nerozumi s GUI konfiguracnima nastrojema.
    Podivna nestabilni jadra:
    kuprikladu warty mi s 2.6.8.-?-i386 automaticky primountoval mass-storage zarizeni. Jeho varianta pro i686(btw: nevim, proc ji system neinstaluje defaultne) mass-storage neprimountuje jinak, nez rucne. A hlavne:vsechna jadra ve warty mi obcas nepochopitelne spadla(a nejspis za to nemohou X). Mam tu ubohej, ale znackovej IBM stroj s nejakou intelovskou deskou a integrovanou grafikou a opravdu nechapu. Ubuntu je prvni linux, kterej mi bez zjevneho duvodu pada. Ted mam uz den hoary a 2.6.10 a zatim nespadl..tak uvidim.
    Taky ma defaultne osklive fonty a neskutecne pomaly firefox.....

    Taky jsem jej(warty) zkousel dat na Dvouprocesorovou G4 a naprosta katastrofa. Obcas to nabootovalo, obcas to spadlo a bylo to neuveritelne pomale.
    Nakonec to z niceho nic prestalo bootovat uplne a musel jsem preinstalovat i OSX.
    Uz nikdy!!
    Jen co vyjde nova FC, tak preinstaluju Ubuntu. Doufam, ze FC bude lepsi. Pokud ne, tak nezbyde nez vsude kompilovat gentoo, coz je jedina distribuce, se kterou jem vydrzel nekolik let .. no,vlastne jeste s RH 7.3.

    Znate nekdo pouzitelnou distribuci, kterou nemusim celou kompilovat od zakladu? Je FC lepsi nez Ubuntu?
    21.4.2005 12:58 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Povyk pro nic
    Znám, Debian.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    22.4.2005 16:28 martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Povyk pro nic
    No myslim ze si s FC moc nepomuzes. Mam Ubuntu Wartyho a FC3 na stejnem ntb. FC3 ma mirne novejsi verze aplikaci, ale jinak je to pro mne z uzivatelskeho hlediska obdobne. Neco vyklikas, neco musis natvrdo v konfiguracnich souborech -- cimz, jak znamo, zakladas systemovy problem. Takze casem ti nezbude, nez to cele preinstalovat. (IMHO, no flame pls).

    Rozdil byl pro mne patrny akorat pri instalaci. U Wartyho jsem musel rucne vytvaret a mountovat target partisnu, nejak nechtel sam poznat jak ten disk vypada a co vse tam je (NT,XP,W98,Lx). FC3 se naopak instalovala sama a lehce. Taky mi prijde ze k naklikani ma vice nastroju. Ani jedna z techto distribuci nerozeznala zvuk (je tam SiS cipova sada a v tom jakysi Sound Controler -- nepatral jsem, nejsem na tom zavisly), ani jedna neuspi ci nesuspendne notebook. Obe si po nainstalovani musis prispusobit (ted myslim to ze tamhle v programu neni cestina i kdyz ji ma a instaloval jsem system jako cesky a podobne). Ale ani jedna mi nepadala. A provadel jsem i upgrade kernelu v obou.

    Dalsi patrnejsi rozdil z admin je hlediska pri instalaci doplnkoveho software a upgrade. Problem je strukturalni rozdil v pouzivanem balickovacim systemu. Mi osobne rmp based distribuce nesedi a apt-get je apt-get. On sice existuje i pro rpm distra, ale je to (IMHO) jen nahrazka. Zakladni vyhodou deb systemu v provedeni Debian {a s universe i Ubuntu} je v jednom centralizovanem datovem ulozisti kde je "skoro vsechno". V rpm zdrojich FC IMHO neni tolik programu jako u Ubuntu/universe, existuje spousta externich zdroju, ktere si musis nahazet samostatne do sources.list a modlit se ze se sejdou v kompatibilite. A to i kdyz jsou pro stejnou verzi FC (viz http://stanton-finley.net/fedora_core_3_installation_notes.html). Ale jak pises, zil si par let s RH, tak to Ti to mozna bude sedet naopak (i kdyz mozna si jen nemel moznost plne ochutnat deb system :-)).

    Jo a roota obe distra resi pres sudo, podle mne rozumne pro desktop.

    Podle toho co pises vypadas na advance usera, takze pokud Ti Gentoo funguje k Tve spokojenosti, zustan u nej a uzivej si te nadhery jednou nainstalovat a pak uzivat a uzivat a uzivat a sem/tam upgradovat. A pokud si chces pohrat, nainstaluj si obe a uvidis.
    24.4.2005 17:43 Petr Mach
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Povyk pro nic
    Řadu problémů fedory vyřešíš tak, že místo ní použiješ Aurox :-). To je polské distro založené na fedoře. Je to vyšperkovaná fedora a poláci pěkně podporují i češtinu. Jestli je někdo zvyklý na redhat, tak nad Auroxem musí jásat, pěkně odladěná fedora to je :-). Plus tam jsou skvělé multimédia, protože poláci si nemusí lámat hlavu s patenty, dmca a podobně, takže tam pěkně šlapou mp3, dvd a další, všechno po instalaci. Já mám počítač se základovkou od asusu, P800 nebo co, intelácký chipset a zvuk i další věci mi to v pohodě našlo, na konfiguraci hw jsem nemusel vůbec šáhnout. Narozdíl od toho mi Ubuntu pustilo do displeje vysokou frekvenci, kterou nezvládal, takže jsem nic neviděl, musel jsem ručně upravovat konfigurák Xek, což v Ubuntu navíc není sranda.
    25.4.2005 15:27 xwx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Povyk pro nic
    Musim potvrdit ze posledni propracovanou distribuci byl Aurox 9.2. Z FC2 a FC3 jsem - mirne receno - rozcarovany, coz ale neznamena ze je nepouzivam ... jen tech zmen je proste prilis mnoho - a myslim ze Ubutntu je sice jina distribuce, ale taky se v ni bude menit spoustu veci - nekomu to muze vyhovovat, nekomu zas ne;)

    Aurox 10.1 byl (pro me) prusvih ... nedovolil preinstalovat ani upgradovat predchozi Aurox, ani po smaznuti part. na krere byl system. Ted jedu na FC3 a stahuju kde co (mplayer, apod.) z ruznych repozitory, ale balicky tam skutecne nejsou tak vymazleny jako u Auroxu (a to hlavne pokud chcete skutecne pouzivat video, audio a grafiku, ... bez vetsiho shaneni konfigurace, apod:).
    23.4.2005 13:21 m
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Povyk pro nic
    Pro normální práci (ne věčné kompilování je nejlepší SUSE, pak trojice AUROX/REDHAT/FEDORA.
    23.4.2005 15:37 Peter Kotrčka
    Rozbalit Rozbalit vše 24 MB a Ubuntu
    Dobry den, snazil som sa pouzit Ubuntu na mojom P133, 24 MB RAM, ale aj po velkom snazeni mi to stale zdochlo v polovici bootovani na nedostatok RAM. A 24 je napisane ako minimum. Existuje nejaka volba pri starte, ktoru som prehliadol a treba ju uviest?

    Dakujem
    25.4.2005 15:17 xwx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 24 MB a Ubuntu
    Instalace tuhla asi v polovine s 32MB, tak jsem nekde vyhrabal 16MB a se 48MB ram to uz jelo:)

    (samozrejme v obou pripadech to rvalo ze ma malo pameti a ze se prepina do low-memory rezimu ... takze zadny prepinac to asi explicitne nema - nevsim sem si - implicitne se instalator rozhodne sam:)
    24.4.2005 17:35 Petr Mach
    Rozbalit Rozbalit vše mě nepřesvědčil
    Provozoval jsem teď dlouho paralelně Aurox 9.4 a Ubuntu Warty. Na Auroxu (ještě jádro 2.4) mi nefungoval mobil/bluetooth/gprs, spojení bylo nestabilní. V Ubuntu to jakž takž fungovalo (musel jsem mít zapnutý 3s ping). V obou jsem trávil přibližně stejně času. Na Auroxu jsem vyvíjel, dělal fotky (v Ubuntu mi nechodilo USB mass storrage) a bavil se (Aurox má mnohem lepší multimédia), na Ubuntu jsem surfoval. Teď jsem si objednal na dvdlinuxu DVD s Auroxem 10.1 a Ubuntu Hoary. Aurox mi přišel ve verzi 10.2.

    Nejdřív jsem instaloval nové Ubuntu, možnost upgrade mi to nenabízelo, tak jsem ho přeinstaloval. Změna k lepšímu byla v tom, že už funguje USB mass storrage, takže mi konečně začala fungovat flaška i čtečka paměťových karet. Multimédia jsou otřesný pořád. Líbí se mi tam dobrá podpora Pythonu. Spojení přes bluetooth/gprs pořád žádná sláva. Nějak mě to moc nenadchlo. Mozilla na něm jde spustit jen jednou, když ji spustím po druhé, nic se nestane a dokud nesmažu adresář ~/.mozilla, tak už se nespustí, firefox funguje OK. Také má docela pěkně řešené menu.

    Po té jsem místo Ubuntu nainstaloval nový Aurox. Jediný problém který měla starší verze, nefunkční bluetooth/gprs se vyřešil. Jediné co mě zklamalo byl padající gaim. Ten jsem si tedy stáhl a přeložil sám. Jinak je perfektní. Jediné v čem ho Ubuntu předčí je program pro správu balíčků, Synaptic je bezva. Aurox ho má taky, rpm verzi samozřejmě, ale nepodařilo se mi do zdrojů přidat vlastní instalační DVD, což je škoda. Dále má Ubuntu více balíčků pro Python, ale jinak mi přijde softwarově chudší. Takže zůstanu u Auroxu 10.2. Ubuntu tímto zmizelo z mého disku. Časem smažu Aurox 9.4 a zase zkusím něco jiného. Ať novější Aurox nebo jiné distro, Ubuntu mě ale nepřesvědčilo. Kvůli výrazně lepším multimédiím Auroxu (Ubuntu nepřehraje ani normální DVD) doporučuji začátečníkům Aurox i přes trochu těžší správu vlastních balíčků. Jo, Aurox má lepší češtinu, docela mě překvapil, jede kompletně v UTF-8, i na konzoli, to u 9.4 dělalo drobné potíže, protože ta jela v iso-8859-2 a některé gui programy se snažily používat utf-8.
    25.4.2005 14:29 Miro Kropacek
    Rozbalit Rozbalit vše 3d grafika na (k)ubuntu
    obraciam sa na vas, ludich znalych problematiky :), lebo uz fakt neviem, co by som mohol skusit. mam notas nx9010, s ktorym som celkom spokojny, aj linux na nom fici celkom ok, az na jeden problem a tym je vstavana grafika. nebojte, nie som total lamer, pozeral som dost dlho a dost vela veci na nete, ako rozchodit notebooky na linuxe, ale pokial slo o grafiku (v mojom pripade ati igp 340m/345m), tak to uz bolo horsie. moje skusenosti su zhruba taketo: ako prvy som tam mal fc3, celkom fajn system, len trochu mi prisiel nestabilny a dost vela veci v nom chybalo. tam sla grafika out-of-the-box, ako sa vravi. potom som skusil slackware (vector), tam bola najprv iba 2d podpora, ale stacil jednoduchy trik (prepisat "ati" na "radeon" v X-kovom kofiguraku + namiesto insmod agpgart dat insmod ati-agp v /etc/rc.d/rc.modules) a slapalo to. no, dostal som sa az k debianu (kubuntu) a tu som skoncil. spominany trik tam nejako nejde, dostanem tak 10 riadkovu hlasku, ze nenasiel arg_nieco a agp_tamto (v syslogu), resp som ani nenasiel, kde sa vlastne moduly nahravaju :) Takze to pouziva (asi) iba VESA, a to si viete predstavit, ako to "maze".

    pokial ide o proprietary ATI driver, tak s tym mam skusenost taku, ze ani na jednom zo spominanych linuxov to kartu nenaslo/nepodporuje, dokonca na tom Vectore bolo OpenGL este pomalsie.

    Nemate niekto tuto grafiku + tento system + pozitivnu skusenost s rozchodenim? :) Fakt by mi to pomohlo.
    26.4.2005 08:43 Miro Kropacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 3d grafika na (k)ubuntu
    no, takze si nakoniec odpoviem sam, odkaz pre dalsie generacie ;-)

    riesenie je celkom simple: funguje rovnaky trik, ako s tym Vectorom, len rozdiel len v tom, ze pridame riadok "ati-agp" do /etc/modules a tym to konci, lebo agpgart sa uz nahrava na inom mieste. hlasky agp_* unknown symbol mame stale, ale co nas po tom, ked to ide! ;-) Len by som rad upozornil, ze je zivotne dolezite tam mat original libGL.so & co, lebo inak to nepojde.
    corwin78 avatar 27.4.2005 19:27 corwin78 | skóre: 10 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Thunderbird a Ubuntu
    Podařilo se někomu počeštit Mozilla Thunderbird v Ubuntu Hoary?
    Česká pirátská strana - "Internet je naše moře...".
    28.4.2005 08:21 mikro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a Ubuntu
    jj, ale nejde to uplne standartnou cestou - plugin, install, restart. Musis mat nastavene cz environment (LANG, LANGUAGE premenne) + stiahnuty debian balik pre lokalizaciu thunderbirdu. da sa to najst na nete, ja som tam nasiel ako sk tak aj cz veci, pre firefox aj tuhnerbird.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.