Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Zdravim, potrebuji udelat neco jako docasnou tabulku. Problem je takovy, mam obrovske mnozstvi jednoduchych dat v nejake tabulce, no a chci pro kazde id (ruzne se opakuje) vytvorit neco jako cache tabulku kde bude vysledek dotazu (...where id = 123 group by...), teda az pri prvnim pouziti onoho id. takze dotaz na hlavni tabulku ktery obvykle trva treba 2 sekundy, by pri dotazu na tuhle docasnou tabulku trval 00 nic (odkud brat data by bylo osetrene v samotne webove aplikaci).
No pri aktualizaci dat (ktera by probihala treba 1x denne) by se vsechny docasne tabulky smazaly.
Zkousel jsem neco jako CREATE VIEW, jenze to bylo snad jeste pomalejsi nez kdybych ten dotaz pokazde provadel znovu. Delal jsem snad nekde chybu?! Taky jsem zkousel create temporary table, jenze to mi v databazi evidentne jen-tak nezustane.
Nevite jak na to? Mam na svym serveru mysql5. Nejsem proti zmene na jiny databazovy server, ktery bude minimalne stejne rychly a bude umoznovat neco pro reseni problemu, ktery jsem popsal vyse.
p.s. Ted me napadlo, co takhle vytvorit klasickou tabulku, ale v memory enginu? Tzn. bylo by to ulozene v pameti, takze by ta rychlost vytvoreni, pouzivani (pouze select) a smazani mela bejt postacujici.
CREATE VIEW můžeš zadat ALGORITHM, který říká, jak má s pohledem pracovat. Možnosti jsou dvě - MERGE nebo TEMPTABLE. Pokud nezadáš něco explicitně, mysql si vybere jeden z nich, nevím jak. MERGE si zřejmě vybralo v tvém případě - tento algoritmus si pamatuje akorát dotaz, který jsi zadal při CREATE VIEW a pokud pošlel nějaký dotaz na ten VIEW, tak ho syntakticky zmerguje s tím, co si pamatuje a zavolá. Tedy v podstatě syntaktický cukr. Druhý algoritmus - TEMPTABLE vytvoři dočasnou tabulku, kde si pamatuje data - to je to, co chceš. Jak se to chová při updatu bych musel hledat v dokumentaci, je možné, že tam jsou nějaká omezení...
Zdroj: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/view-algorithms.html
Mam na svym serveru mysql5. Nejsem proti zmene na jiny databazovy server, ...V tom pripade odporucam zvazit PostgreSQL, pripadne jeho "enterprise" verziu EnterpriseDB.
Zatim to tu nikde nepdalo, takze se zeptam - pouzivate indexy? Nevim kolik zaznamu je v tabulkce celkem ani kolik filtrujete (v procentech) ani jaky mate hardware - na vsem zalezi. Pokud ale jde o nejakou "obycejnou" webovou aplikaci a query neni nejak silene komplikovana, tak bude problem spis v indexaci databaze a optimalizaci dotazu. Driv nez bych resil nejake silenosti, tak bych se zameril na toto. Daji se s tim dokazat zazraky...
Johny99
Ahoj! Co znamena "obrovske mnozstvi jednoduchych dat"? Pokud mas nekolik milionu zaznamu, tak to rozdel do partitions podle prave toho id. Kazde id, pak bude mit "svoji" tbl, coz ti pomuze zvysit vykon.
Tiskni
Sdílej: