David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Dobry den,
potrebujem poradit s ovladanim LED diod na doske Alix 3c3
Pouzivam distribuciu iMedia Linux a podla ich navodu by sa dali diodky rozchodit takto:
mknod /dev/led1 c 253 6
mknod /dev/led2 c 253 25
mknod /dev/led3 c 253 27
lenze cat /dev/led1 mi vrati:
cat: can't open '/dev/led1': No such device or address
Location | GPIO | read port | write port |
LED1 (left) | G6 | port 06100h bit 6 | port 06100h bit 6 / 22 |
LED2 (middle) | G25 | port 06180h bit 9 | port 06180h bit 9 / 25 |
LED3 (right) | G27 | port 06180h bit 11 | port 06180h bit 11 / 27 |
Viz:
Prostě pomocí mknod vytvoříš speciální soubor-zařízení. Potom do něj můžeš zapisovat případně číst, ale čtení u ledek asi nebude to pravé na rozsvícení se tam bude muset něco spíš poslat.
No moment - aby mknod byl k něčemu dobrý (udělá jenom odkazy ve filesystému na major/minor device numbers), tak v kernelu musí být natažen ovladač, který si major number 253 zabral - viz 'cat /proc/devices'. A musí se navíc jednat o ovladač buď konkrétně pro LEDky, nebo možná obecný ovladač pro CS5536 GPIO.
Ještě jinak: chybí mi tam nějaký modprobe. Třeba 'modprobe cs5536_gpio', nemám pravdu? Major number 253 vypadá, jako nějaký dynamicky přidělený (odshora od 255 směrem dolů). Poté co uděláte modprobe, mrkněte se do /proc/devices (popř. dmesg, pokud to tam ovladač říká), jaký major number si zabral.
No a teprve až bude sedět major number device nodů proti major number živého modulu, tak ty device nody mají šanci něco dělat. Když jsem zkusil hledat cs5536_gpio, našel jsem jenom pár odkazů na nějakém polském webu, kde dělají 'echo "1" > /dev/ledX' . Což by dávalo ten smysl, že každý device node odpovídá jedné LED (jednomu GPIO bitu).
CS5536 je 'south bridge' od NS Geode GX2/LX. GPIO jsou nějaké univerzální piny toho švábu, zneužitelné pro všeobecné použití - podle Vašeho popisu softwarově viditelné na nejnižší úrovni jako 32bitové porty (těžko říct, zda přímo mapované do IO space, nebo třeba ještě skrz MSR). Dál je ten popis chaotický - míchají se tam nějaké labely / názvy pinů (G25) s odkazem na I/O adresu (32bitový port) a bit v rámci tohoto portu. Chtělo by to zdrojáky toho cs5536_gpio. To nevypadá na vanilkový modul - nebo se pletu?
dakujem za vycerpavajucu odpoved,
priblizne som pochopil akym sposobom to funguje. Myslel som ze to bude jednoduchsie :)
Po celovecernom googlovani som asi nasiel to co potrebujem: http://poli.cs.vsb.cz/misc/pcengines/
Tiskni
Sdílej: