abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 762 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux

    29.10.2012 12:00 frosty22
    Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Přečteno: 1562×
    Zdravím všechny,

    nevím zda-li se to sem přímo hodí, ale plánuji si pořídit notebook, a chtěl bych poradit - jestli můžete doporučit. Primárně mi jde o to, že na něm plánuji mít Linux - konkrétně asi Fedoru 17 (alternativně Ubuntu), čili bych byl moc rád, kdyby byl hardware kompatibilní s Linuxem :) Tak pokud někdo máte nějaké stroje a můžete doporučit. Využití notebooku bude čistě pracovní záležitostí, tj. prezentace / organizace a zejména programování, tj. server, php, atp.

    Zároveň mám i několik dalších požadavků, ale některé nejsou tolik důležité:
    1. Jsem zvyklí na fullhd rozlišení, čili ideálně 1920x1080 a 17", na druhou stranu bych sia si zvykl i nyní klasiku 15" + 1320x768
    2. Rozhodně numerickou klávesnici, bez ní bych si asi už hůře zvykl, ikdyž ...
    3. Docela uvažuji nad SSD disky, jelikož si myslím, že by to mohlo dost zrychlit systém - co vy na to? Nějaké zkušenosti, zda tam je opravdu podstatný rozdíl nebo je rozdíl v instant on, tj "při nabootování"
    4. Ideálně by mohl vydržet delší dobu na baterii - čím déle tím samozřejmě lépe
    5. Trošku výkonnější, žádný Asus eee Potřebuji aby systém nezamrzal a necukal, ale prostě to jelo

    S těmito všemi požadavky jsem bohužel přímo nepochodil, nalezl jsem pouze nějaké stroje (MSI AlienWare apod.), které jsou již trošku bitevní stanice za 60 kolíků

    Co se týče ceny, tak tady jsem trošku flexibilní, v podstatě takovéhle požadavky jsou u notebooků okolo 20 tisíc a výše, avšak když by bylo něco "extra" za 35k, taky bych případně uvažoval. Zároveň jsem však našel dva notebooky, které mě zaujali:

    Za prvé - ASUS S56CM-XX130H A druhý - MSI GE60 0NC-059CZ

    Bohužel oba nesplňují vše, Asus nemá ono rozlišení a monitor, což MSI má, ale oproti tomu je zase lehčí přenositelnější a má SSD disk, což zase MSI nemá

    Co si myslíte? Případně víte o jiné zajímavé volbě pro programátora Děkuji!

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    29.10.2012 12:21 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Moc ti neporadím, jen dám témata k zamyšlení:
    • Ideálně je 1920×1200.
    • Jsi si jistý, že chceš NTB numerickou klávesnici (bo poslední opravdovou numerickou klávesnici jsem měl na NTB 486DX a pak jsem ji viděl na NTB 20"… i když o zbraně 17" se opravdu nezajímám… :-))
    • ¡¡¡Jen ne chiclet klávesnici!!!
    • Jedině SSD.
    • Kolik je „déle“?
    • Jakákoliv i5 je už dost výkonná? - je :-)
    Sám mám fčul toto a není to tak úplně můj výběr (chtěl bych menší a vyšší rozlišení, to má jen 1440×900). A měl jsem před tím DELL-a 15.6" s 1920×1200, ale to byla kráva jak pakůň, k tomu je potřeba pikolík aby to nosil…
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    29.10.2012 16:37 frosty22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Děkuji za názor, zatím se všichni shodují že 17" jsou již opravdu "mašiny" a na přenášení jen tak asi nejsou ideální .. zkusím se podívat po 15" s vyšším rozlišením.
    Fluttershy, yay! avatar 30.10.2012 22:13 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ideálně je 1920×1200.

    Ne. Ideální je reasonable resolution — třeba 2560×1600.

    Jsi si jistý, že chceš NTB numerickou klávesnici (bo poslední opravdovou numerickou klávesnici jsem měl na NTB 486DX a pak jsem ji viděl na NTB 20"… i když o zbraně 17" se opravdu nezajímám… :-))

    Na tohle jsem časem změnil názor: na takovém pádle je místa dost, tak proč ho nevyužít? Numerickou klávesnici jako takovou sice nepoužívám, ale s vypnutým NumLockem jsou to neretardované šipky a vůbec klávesy pro ovládání kurzoru.

    ¡¡¡Jen ne chiclet klávesnici!!!

    A to jako proč? Ploché klávesy existují i u neostrůvkových klávesnic a naopak existují ostrůvkové klávesnice s profilovanými klávesami. Jediná objektivní nevýhoda ostrůvkových klávesnic je, že bordel mezi klávesami je vidět.

    Jedině SSD.

    Cena/kapacita je stále na mizerné úrovni a na hlavním stroji je pro mě míň než 120 GiB místa nereálných, pak se takové SSD podepíše na ceně.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    30.10.2012 23:04 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    • ad. rozlišení ... Ok
      Ideální dosažitelné rozlišení je 1920×1200, lepší? :-)
    • ad. numpad
      Na 15.x" pokud je numpad tak je to, podle mě katastrofa, protože na tom nelze psát (nebo se asi lze naučit psát je na tom). na 17" jsem to zkoušel snad jen jednou nebo dvakrát (jak jsem psal o zbraně se nezajímám :-)), prostě je to furt „cosi“ co ovlivňuje i hlavní klávesnici, takže osobně mám raději, když základní klávesnice má ± standardní rozložení a netrpí nedostatkem místa zapříčiněné zúženým nupad-em a pokud má klávesnice numpad s FN, tak je to obvykle pohodlnější, než při psaní čtverky či sedmičky stisknou enter.
    • ad. chiclet
      chiclet klávesnice se bohužel mimo jiné vyznačují i vnitřní konstrukcí a ještě ani na jedné, co mi prošla rukama, nebylo možné psát bez vynechávání či různých problémů při nepřesném stisku, či kombinací kláves (při rychlém psaní).
    • ad. SSD Nevím, vystačím si s 128GB naprosto v pohodě (mám 256GB v dual boot-u), a na cenu v tomto případě doslova kašlu, protože navýšení je malé, ale výkon radikálně jiný, a pak na něco čekat čtvrt hodiny nebo 2 minuty je fakt rozdíl a zaplatí se to za první měsíc. A kdyby náhodou, tak jedno-terový disk na USB3 má slušnou rychlost a dostupnou cenu.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Fluttershy, yay! avatar 30.10.2012 23:36 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ideální dosažitelné rozlišení je 1920×1200, lepší? :-)

    Slovo "ideální" tam nemá co dělat. Jednak záleží na DPI, jednak existuje právě "retina" od Apple nebo do některých thinkpadů šlo dostat 15" displej s rozlišením 2048×1536.

    Na 15.x" pokud je numpad tak je to, podle mě katastrofa, protože na tom nelze psát (nebo se asi lze naučit psát je na tom). na 17" jsem to zkoušel snad jen jednou nebo dvakrát (jak jsem psal o zbraně se nezajímám :-)), prostě je to furt „cosi“ co ovlivňuje i hlavní klávesnici, takže osobně mám raději, když základní klávesnice má ± standardní rozložení a netrpí nedostatkem místa zapříčiněné zúženým nupad-em a pokud má klávesnice numpad s FN, tak je to obvykle pohodlnější, než při psaní čtverky či sedmičky stisknou enter.

    Výrobci klávesnice kriplí bez ohledu na přítomnost numerického bloku. Numerický blok je ale přiblížením se k 96klávesovému rozložení, což je naopak nezkriplené. Prakticky jediná relevantní připomínka, totiž že se člověk při psaní dostává mimo osu displeje, nezazněla.

    chiclet klávesnice se bohužel mimo jiné vyznačují i vnitřní konstrukcí a ještě ani na jedné, co mi prošla rukama, nebylo možné psát bez vynechávání či různých problémů při nepřesném stisku, či kombinací kláves (při rychlém psaní).

    To nijak nesouvisí s tím, zda je klávesnice ostrůvková, či nikoliv. Huš s tím FUD.

    Nevím, vystačím si s 128GB naprosto v pohodě (mám 256GB v dual boot-u), a na cenu v tomto případě doslova kašlu, protože navýšení je malé, ale výkon radikálně jiný, a pak na něco čekat čtvrt hodiny nebo 2 minuty je fakt rozdíl a zaplatí se to za první měsíc. A kdyby náhodou, tak jedno-terový disk na USB3 má slušnou rychlost a dostupnou cenu.

    256GB SSD stojí trojnásobek ceny HDD a v případě laptopu kolem 20k asi pětinu jeho ceny. To není zanedbatelné. Pokud bych navíc SSD opravdu dokázal využít, přišla by nutně na řadu diskuse o spolehlivosti. Chápu, že někomu jako bibri se vyplatí zrušit několik SSD ročně, ale mně ne.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    31.10.2012 08:47 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ohledně dispalay-e je to slovíčkaření, to že něco existuje neznamená, že je to dosažitelné a pokud se bavíme o NTB 15-17" tak je DPI více méně jasné.

    Dal jsem témata k zamyšlení a když se mně někdo zeptá, jestli klávesnici s numpad-em, tak řeknu jasně ne, ale když chce ať si to vyzkouší, zatím každý kdo si to vyzkoušel honem měnil specifikaci, a případně se dokupoval numapad na usb. To že se píše mimo osu display-e mě osobně netrápí jako když je Touch-pad mimo osu a nemá to Pointing-stick. A nemůžu si pomoct, klávesnice s num-padem jsou výrazně více „zkriplené“ než ty bez něj - holt někde to místo nahnat musí… a enter je hodně v ohrožení nežádoucího stisku.

    To nijak nesouvisí s tím, zda je klávesnice ostrůvková, či nikoliv.
    Prakticky to s tím přímo souvisí, klávesnice je konstruována jinak a tato její konstrukce způsobuje zmiňované problémy.

    Pokud bych navíc SSD opravdu dokázal využít…
    …to snad ano, vždyť se jedná o výkon a pokud kompilace se zkrátí na polovinu, start rozežranějších aplikací jde z minut do sekund - to snad dokáže využít každý, kdo si to zkusí. Takovou věc snad lze napsat jen bez praktické zkušenosti - sorry, ale tak velký údiv to ve mně vzbudilo.
    …řadu diskuse o spolehlivosti
    To je klišé, první SSD mám 16GB neustále plný a donedávna několik let intenzivně používaný, v NTB tu 256MB už přes rok, v pracovních stanicích DELL se to už taky bez něj nedodává, a na rozdíl od běžných disků, pokud vím, ještě žádná reklamačka.
    Navíc to výrazně prodlouží chod na baterie…
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Fluttershy, yay! avatar 31.10.2012 09:17 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ohledně dispalay-e je to slovíčkaření, to že něco existuje neznamená, že je to dosažitelné a pokud se bavíme o NTB 15-17" tak je DPI více méně jasné.

    Ergo WUXGA není ideální.

    A nemůžu si pomoct, klávesnice s num-padem jsou výrazně více „zkriplené“ než ty bez něj - holt někde to místo nahnat musí… a enter je hodně v ohrožení nežádoucího stisku.

    V čem?

    Prakticky to s tím přímo souvisí, klávesnice je konstruována jinak a tato její konstrukce způsobuje zmiňované problémy.

    Co je na ní děláno jinak? Konkrétně prosím.

    To je klišé, první SSD mám 16GB neustále plný a donedávna několik let intenzivně používaný, v NTB tu 256MB už přes rok, v pracovních stanicích DELL se to už taky bez něj nedodává, a na rozdíl od běžných disků, pokud vím, ještě žádná reklamačka.

    Kdybych neznal člověka, který několik SSD ročně zabije, možná bych tomu i věřil. Pro mě by to takovou roli nehrálo, ale...

    …to snad ano, vždyť se jedná o výkon a pokud kompilace se zkrátí na polovinu, start rozežranějších aplikací jde z minut do sekund - to snad dokáže využít každý, kdo si to zkusí. Takovou věc snad lze napsat jen bez praktické zkušenosti - sorry, ale tak velký údiv to ve mně vzbudilo.

    ...zkusil jsem a zase tak mě to nevzalo. V mém případě je úzkým hrdlem procesor (AMD E-350) a nevadí mi to tak moc, abych sháněl něco lepšího.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    31.10.2012 12:15 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Pro mě a má vývojová prostředí je a dál otázku display už tiše ignoruji… :-)

    Chiclet - no změna konstrukce je patrná už ze vzhledu, ale k problému: pravděpodobně nejčastější problém je to, že je řešená podobně jako membránová, přičemž vlastní tlačítko je jen „položeno“ a umožňuje stisk tlačítka dále od středu, kde pak při stisku na okraji, nedojde k propojení, protože se klávesa „kříží“ (opře se rohem, ale nedostatečně spojem) podobně jako některé dálkové ovladače, stejně tak při stisku kombinací kláves dochází k přenesení směry síly, a dojde k rozpojení těsně před stiskem další kombinační klávesy.

    Klávesnice s numpad-em na 15.x NTB - „V čem?“: prostě je shrinknutá, stačí se podívat (nebo lépe, vyzkoušet) třeba na více méně normální layout a na layout-u s numpad-em, a zde je to oblast kolem šipek a enter-u a zrovna tady i pozor na 4 a 7 ať to není enter…

    „Kdybych neznal člověka, který několik SSD ročně zabije…“ - Buď používá nějaké „divné“ SSD, nebo dělé něco, co se nerovná běžnému desktopovému použití (neustále zapisuje maximální rychlostí nějaké malé soubory nepřetržitě 7/24 a má disk neustále z 95 % full), ale i tak několik za rok…, já mám u že několikátý kolem sebe (na pracovních desktopech, výpočetních stanicích, NTB) a stále všechny OK (pokud odejde za 3-4roky - ať jde, ale zatím to žádný neudělal)…, Nevím jak s AMD E-350, ale spolu s Atom-y je to velmi příjemný rozdíl při použití SSD, nejen při výrazně kratším startu NTB, ale samořejmně není ten rozdíl tak patrný, jak třeba ve spojení s např. i5-kou kde je doslova nejdelší fáze zadání hesla (a u DELL-ů ještě teda start Bios-u).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Fluttershy, yay! avatar 31.10.2012 14:50 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Pro mě a má vývojová prostředí je a dál otázku display už tiše ignoruji… :-)

    Takže vyšší rozlišení by bylo kontraproduktivní? (Netvrdím, že nebylo, spousta dnešních aplikací je napikaču, bo nepodporuje škálování GUI.)

    Chiclet - no změna konstrukce je patrná už ze vzhledu, ale k problému: pravděpodobně nejčastější problém je to, že je řešená podobně jako membránová, přičemž vlastní tlačítko je jen „položeno“ a umožňuje stisk tlačítka dále od středu, kde pak při stisku na okraji, nedojde k propojení, protože se klávesa „kříží“ (opře se rohem, ale nedostatečně spojem) podobně jako některé dálkové ovladače, stejně tak při stisku kombinací kláves dochází k přenesení směry síly, a dojde k rozpojení těsně před stiskem další kombinační klávesy.

    WTF? Je tam obvykle v principu úplně stejný scissor switch jako u neostrůvkových klávesnic.

    Klávesnice s numpad-em na 15.x NTB - „V čem?“: prostě je shrinknutá, stačí se podívat (nebo lépe, vyzkoušet) třeba na více méně normální layout a na layout-u s numpad-em, a zde je to oblast kolem šipek a enter-u a zrovna tady i pozor na 4 a 7 ať to není enter…

    Takže jediné, oč běží, je menší Shift a Enter? OMFG! Ten thinkpad edge má zase dojebané šipky (a to bych vůbec nezmiňoval, že nová generace má, pokud si dobře vzpomínám, stejné klávesnice u 12" i 15" modelů); menší Enter není pravidlem (Apple Aluminium má stejně malý ISO Enter jako Aluminium Mini; naopak tátův travelmate má velice široký ISO Enter — skoro jako big-ass — a to jde o laptop s numerickou klávesnicí) a menší Shift můžu mít i bez numerického bloku — právě vzhledem k šipkám.

    Buď používá nějaké „divné“ SSD, nebo dělé něco, co se nerovná běžnému desktopovému použití (neustále zapisuje maximální rychlostí nějaké malé soubory nepřetržitě 7/24 a má disk neustále z 95 % full), ale i tak několik za rok…, já mám u že několikátý kolem sebe (na pracovních desktopech, výpočetních stanicích, NTB) a stále všechny OK (pokud odejde za 3-4roky - ať jde, ale zatím to žádný neudělal)

    Je to balíčkář.

    Nevím jak s AMD E-350, ale spolu s Atom-y je to velmi příjemný rozdíl při použití SSD, nejen při výrazně kratším startu NTB, ale samořejmně není ten rozdíl tak patrný, jak třeba ve spojení s např. i5-kou kde je doslova nejdelší fáze zadání hesla (a u DELL-ů ještě teda start Bios-u).

    Na desktopu je mi aktuálně start systému/aplikací ukradený, pokud netrvá desítky sekund, a na laptopu totéž, tam uspávám do paměti. Pokud mě něco aspoň trochu štve, jsou to pomalé reakce GUI (XUL/Java, SSD neřeší), pomalejší zpracování fotek (úzké hrdlo je procesor, SSD neřeší) a připojení k síti (SSD opět nic neřeší), příp. přenos dat z externího disku/karty/... (SSD ani tentokrát nic neřeší). Trochu drahá sranda za pět litrů, neníliž pravda?

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    31.10.2012 15:51 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Display - nebylo, ale není k dispozici - slovíčkaříš a to mě neba…

    Chiclet - tak si to zkus a když Ti to vyhovuje klidně si to kup, já si to zkusil na několika různých značkách a mám odezvu od ostatních. A pokud tam je „úplně stejný scissor switch“ tak to taky může být ten problém, protože klávesa je jiná a zmáčknutí u kraje ji prostě nezmáčkne (nejhorší je, že podvědomě je cítit „lupnutí“, ale znak nikde) - poskládáním různých i dobrých věcí automaticky dobrá věc nevznikne.

    K layout-u, opět „klidně si ji kup“, mně vetšinou děkují za to že jsem jim poradil aby si to předem zkusili - to je asi také zbytečné dál rozebírat, když ti nevadí to, co mě vadí, tak je to o osobních prioritách.

    Je to balíčkář, hm no ale tím snad SSD-čko nezničí, nebo tedy nevidím důvod, pokud to není v provozu jako balíčkovací server 7/24, a několik za rok snad ani není technicky možné…

    To je hezké, ale programátor spíš potřebuje kompilovat, pracovat ze spoustou souborů, spouštět vývojová prostředí a pod. a třeba takový Eclipse (Java) to akceleruje velmi-velmi-velmi slušně, nejen při startu ale i při práci.
    A taky se nebavíme o tom, že se kupuje nějaký „úsporný CPU“ ale normální výkonný NTB, kde rozhodně běžný disk je úzké hrdlo.
    A je to levná sranda, vzhledem kolik času to uspoří…, ale neuspoří to nic na brouzdání či chatování, takže na takovou aplikaci to má jen význam úspory energie a ticha (nehučí-li ještě ventilátor).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    29.10.2012 12:50 camel1cz | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Požadavků je to celkem dost, budeš se muset porozhlédnout, ale zmíním své postřehy:
    • Rozhodně ne ASUS či MSI, vol raději osvědčené značky NTB... z lepších mám výborné zkušenosti s DELL, z levnějších HP
    • Rozhodně ber 8GB RAM
    • Rozlišení podle velikosti displaye, ale na 15 je těch 1320 fakt málo!
    • SSD můžeš časem dokoupit, rozdíl to je fakt citelný, ale i v ceně a originál od výrobce se ještě víc prodraží
    29.10.2012 13:12 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Naozaj 17"? To chces aj prenasat? Mas k tomu auto?
    29.10.2012 16:35 frosty22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Tak 17" to být nemusí, ale rozlišení 1920x1080 je spíše na těchto rozměrech, a to je přeci jen na práci lepší .. a zároveň numerická klávesnice je též na většině 17" oproti 15" kde tak častá není.
    29.10.2012 20:34 phr | skóre: 13 | blog: no_comment | Klatovy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Já to vyřešil notebookem 12" (Dell Vostro 1220 - ale to byla volba odpovídající době před 2 roky) kvůli snadnému přenášení, s tím, že doma připojuju externí monitor a klávesnici a jinde jedu z místního desktopu přes vzdálenou plochu. No a v nejhorším těch 1280x800 bodů taky postačí :-)
    "Umělá inteligence se nemůže rovnat přirozený blbosti"
    29.10.2012 21:01 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Měl jsem 12", mám 17", Ten druhý je sice opravdu přenosný počítač, laptop stěží, a už vůbec ne gadget. Ale je jak přenosný, tak počítač, kde není problém zkompilovat větší projekt a pod. Najít v kategorii 15" a menší něco, co je nejen přenosné, ale i počítač, jde dost těžko.
    29.10.2012 21:02 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    P.S.: I 17" notebook se do běžného ‚městského‘ batohu s přehledem vejde.
    29.10.2012 22:56 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Co je na 17" krom větší televize počítačovějšího a proč se na tom lépe kompiluje než třeba 13.x", 14" nebo 15.x" ?
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    31.10.2012 21:09 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Proč? Fyzikální zákony mají nechutnou tendenci platit a komplikovat to odvod tepla a pod., když se snažíš nacpat velký výkon do malého prostoru. Nehledě na to, že 13" je nepoužitelný na grafickou práci, i kdyby měl rozlišení 16000x12000, prostě je to prťavé. Vyzkoušeno.
    1.11.2012 09:33 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Na ty fyzikální zákony už dávné vyzrály technologie, které snížily vytvářené teplo. Na mé 14" s i7-čkou s 8GiB RAM a SSD, trvalé zatížení na 2-4 vlákna po několik hodin udělá jen to, že se točí ventilátor (tedy je to trochu hlučnější a zleva od NTB bych malý šálek čaje udržel tak na 40°C), ale teplota CPU stále zůstává a rozhodně nedojde k žádnému přehřívání, ke kterému docházelo např. u těch přímotopu HT @3GHz od Intel-u (a stejně i 13 z trochu slabším procesorem, co jsem nedávno „zatěžoval“, jen to trošku zahučí). Jestli toto je argument proč menší NTB není „normální-plnohodnotný“ počítač, tak je, minimálně už dnes, mylný.
    PS: A přehřívali se nám v dávné minulosti právě 17" NTB, protože asi výrobce (DELL) usoudil, že to už není NTB tak tam dával desktopové CPU (což mělo velmi drahý dopad na výdrž baterie) a prostor byl právě (asi) malý na to, aby to zvládlo uchladit hodinovou plnou zátěž.

    Někdo dokáže dělat grafiku i na 11" někdo potřebuje 32" a nejlépe tablet (proto taky „jeden“ jezdil z kufrem kde měl 20" NTB), to je různé, ale samozřejmě na většinu práce čím větší tím lepší, ale v místě kde se hodně pracuje stejně se NTB připojí k televizi 24" nebo ke dvěma. Mně třeba velikost 13-14" vyhovuje na mobilní práci(, jinak mám rád dvě televize vedle sebe), ale trošku mě zlobí to slabší rozlišení a levná ⅓ měla 9" a fčul má 11.4" a chtěla by 10", asi kdyby dělala dnes a denně „grafiku“, tak by mluvila jinak.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Fluttershy, yay! avatar 30.10.2012 22:04 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    17" při 16:9 je jen nepatrně větší než 15,4" při 16:10. Kdyby to měl být můj hlavní stroj, uvažoval bych o tom. Ale protože mám desktop a s laptopem nachodím několik kilometrů denně, jsem rád za svůj 12" thinkpad, který se vejde do dvou kil i s velkou baterií, zdrojem a trackballem.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    29.10.2012 21:59 frosty22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Tak v podstatě ve finále mi ani tak nevadí, zda bude 17" či 15", spíše aby měl ono vysoké rozlišení, jak se zde zmiňuje. Radil jsem se i na několika dalších fórech a byly mi doporučeny některé pracovní notebooky, a prozatím mám dva žhavé kandidáty:

    http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-s430-mocha-black-3364-2tg-d342522.htm http://www.alza.cz/sony-vaio-s15-stribrny-d358465.htm
    Bluebear avatar 29.10.2012 23:04 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Doporučuji se na ten notebook podívat někde v kamenném obchodě - zejména Lenovo mělo poslední roky potíže s displeji, které stály opravdu, ale opravdu za starou bačkoru (vlastní zkušenost).

    Po Sony Vaio jsem i já pošilhával, ale bylo mi řečeno (kolegou v práci), že Sony je známo svou neochotou uznávat reklamace. :-(
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    29.10.2012 23:24 frosty22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Tak tohle slyším poprvé, zatím jedině naopak mi bylo řečeno, že Lenovo jsou nejkvalitnější noteboky, spolu s DELLem .. ale tak ono to asi někdy může být kus od kusu.
    Bluebear avatar 29.10.2012 23:45 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ano, Lenovo bývala skutečně špičková značka, ale... časy se mění. :-(

    Rovněž doporučuji zkusit klávesnici. Na tom Lenovu, na které odkazuješ, vidím, že horní řada kláves Fx je prakticky souvislá, což by mohla být potíž. Taky si ověř, jestli se klávesnice neprohýbá - u starých IBM to nikdy nebyl problém, ale u novějších Lenov, asi proto, aby to odlehčili, se začíná prohýbání plastů občas objevovat. :-/
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    31.10.2012 09:45 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Není Lenovo jako Lenovo a poslední dobou ani není ThinkPad jako ThinkPad. Občas tam už není ani matný displej.
    Fluttershy, yay! avatar 30.10.2012 22:32 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Tak v podstatě ve finále mi ani tak nevadí, zda bude 17" či 15", spíše aby měl ono vysoké rozlišení, jak se zde zmiňuje.

    To máš založeno na zkušenosti? Protože já jsem toho času přešel ze 14" na 15,4" (obé 16:10) a rozdíl v pohodlí byl propastný, ačkoliv rozlišení se moc nelišilo. V případě 16:9 to bude analogické: fyzické rozměry jsou podobné rozměrům 16:10 laptopu s menší úhlopříčkou (jak zmiňuju výš).

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    xkucf03 avatar 29.10.2012 22:34 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    A neuvažoval jsi o externí klávesnici a pořádném LCD monitoru? Pak bys mohl mít relativně malý notebook na cesty a doma mít pohodlí normálního počítače.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    29.10.2012 23:22 frosty22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Tak v aktuální chvíli mám stolní PC jak doma, tak další v práci, ale právě přemýšlím nad NTB, jelikož nyní mám na PC dualboot - Widle kvůli photoshopu, občas hrám .. a Linux na programování .. čili původně jsem chtěl si pořídit multimediální centrum k telce, ale nyní uvažuji, že udělám z PC takovou herní konzoli + photoshop + povýším pc na multimediální centrum (propojené již s TV mám a disky zde velké mám taky) a na notebooku bych si udělal čistě linux a pracovní stanici.

    V podstatě tedy zamínat bych na velký monitor v případě potřeba mohl (myslím že na monitoru mám dva vstupy) a extérní klávesnice by též šla, a v práci totéž, ikdyž právě bych se raději odstínil v co nejvyšší míře od tohoto, jelikož nyní mám dost problémy, když na PC pustím večer Widle, a potom se přepnout na Linux, abych něco udělal, takhle bych to měl relativně separé.
    30.10.2012 14:49 f3x | skóre: 3 | blog: tutti_frutti | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Muj nazor je takovy ze cokoli od LENOVO z rady Think Pad je v pohode mo zkusenosti T400s, X220, X230 jedine co muze byt problem je port replikator ktery nekdy potrebuje nejakou speciani konfiguraci....
    Dom Perignon, ročník '44. V půllitru, jak jste si přál.
    Fluttershy, yay! avatar 30.10.2012 22:39 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Za prvé - ASUS S56CM-XX130H A druhý - MSI GE60 0NC-059CZ

    Tyhle herní příšernosti nebrat! Jsou to plasťáky a mají potíže s chlazením (dokonce jsem viděl i kurvítka jako špatně dostupný prachový filtr na chladiči, který se téměř okamžitě ucpal).

    Podíval bych se po vyšších řadách jako HP EliteBook, Dell Latitude, Lenovo ThinkPad atp. a vybíral podle recenzí a záruky (nebo dostupnosti náhradních dílů, já si tyhle mašiny opravuju sám).

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    Josef Kufner avatar 31.10.2012 00:27 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ber libovolný Thinkpad řady T nebo X s Intel grafikou. Výborná konstrukce, odolnost, klávesnice, trackpoint a poslední dobou i příjemná cena. Podpora v Linuxu bezproblémová. Drivery k Intel grafice byly s příchodem KMS pěkně rozdrbány, ale už je to zas v pohodě, jen si nainstaluj aktuální verzi jádra i systému.

    Lenovo dělá i jiné řady a mnoho z toho nemá se skutečnými Thinkpady moc společného.

    Na numerickou klávesnici kašli, po chvíli se přeučíš. Pokud ne, tak se prodávají přídavné do USB.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Bluebear avatar 31.10.2012 00:38 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ber libovolný Thinkpad řady T nebo X s Intel grafikou.

    Ale nejdřív se koukni na vlastní oči, jak vypadá displej. I Thinkpady, i ty s vysokým rozlišením, jsem viděl s odporným displejem (vyblité barvy, pozorovací úhly na kočku).
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    Fluttershy, yay! avatar 31.10.2012 00:43 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Řada X má nezřídka IPS.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    31.10.2012 02:03 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Čert vem pozorovací úhly a barvy. Hlavní je aby display byl matný a aby pod ním byla poctivá klávesnice s trackpointem a všechno ostatní je vedlejší.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    31.10.2012 10:03 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ve chvíli, kdy je ten displej matný, tak už většinou musí být tak kvalitní, že bude mít oboje velmi dobré :-)
    31.10.2012 10:23 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Jsem zvyklý na matné TN LCD Thinkpadů se špatnými pozorovacími úhly a "špatnými" barvami a vůbec si na ně nestěžuju. Pracovat s textem, programovat a surfovat se na nich dá perfektně.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    Josef Kufner avatar 31.10.2012 11:20 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Jo jo... kdysi mi někdo chtěl něco ukázat, kouknul na displej a s údivem prohlásil: "Jé u tebe to vypadá stejně jak na tiskárně."
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    31.10.2012 11:44 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Cha!
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    31.10.2012 10:00 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ještě můžu doporučit řadu W. Nevím ale, které všechny verze Wčka se dodávají do ČR, mám W500 s úžasným 15.4" FullHD matným displejem, hořčíkovým rámem (pro cestování se opravdu vyplatí :-)), rozumnou hmotností a skutečně pětihodinovou vydrží na baterii, ale obávám se, že v českých prodejnách takto vybavený buď nebude nebo bude mít spoustu zbytečností (k čemu je sakra čtečka otisků prstů, když ji každý trochu zručnější obejde za deset minut?), málo paměti a bude stát o 15+ kKč (50 %) víc než v USA.
    31.10.2012 16:46 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    No to byl ještě model s displayem 1920x1200. ty současné W530 mají jen 1920x1080 jakoby hlavní zájem profesionálů bylo dívat se na filmy.
    Řešení 1× (arch_way)
    rADOn avatar 1.11.2012 16:55 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ber grafuli od intelu (zadne problemy s linuxovymi ovladaci), poradny externi monitor a klavesnici a pak uz je celkem putna co tam bude. Jeste tak nektere ovladace na wifi muzou zlobit, ale to se da predem zjistit.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    3.11.2012 02:29 michi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Docela bych souhlasil (pokud chytíš HD 4000).

    Momentálně se zabydluji na MacBooku Air 13", ten má celkem solidní rozlišení, na seriózní práci to stejně chce připojit externí monitor alespoň 20" s vysokým rozlišením. Body 3), 4) a 5) už se s Ivy Bridge a pohledáním SSD disku dají docela snadno zařídit. Když MacBook někam nosím, ani ho nepocítím, a přesto je to plnohodnotný stroj. Numerický blok už snad zase tolik nezachybí :-) Ale stejně tak — na seriózní práci to chce normální velkou klávesnici, a to externí obstará nejlíp.

    Vím, že MacBook není asi úplně to, co bys hledal (i když Linuxový distra by na něm neměl mít problémy, chystám se vyzkoušet), ale pokud najdeš nějaký podobnější stroj, tak máš v celku vyhráno. Za sebe můžu říct, že jsem se trochu vydal, připlatil si za 8G/128G variantu za 35k a nemůžu si jej vynachválit.
    xkucf03 avatar 3.11.2012 13:09 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Ne, že bych byl nějaký škudlil, co se počítačů týče, ale 35 000 za notebook mi v dnešní době přijde trochu moc.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    4.11.2012 02:51 michi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr notebooku pro programátora - plně funkční Linux
    Jasně, seženeš ultrabook třeba i za polovinu. Ale bude to plasťák, s SSD sotva, bude to na houby fungovat, málo výkonný, se zablešenýma Windowsama spoustou „užitečného“ softwaru… Kdybych byl jen studentík a potřeboval „něco nosit do školy“, proč ne, ale pokud potřebuju stroj, na kterým plánuju pracovat a chci aby to něco zvládlo a přesto to zůstalo mobilní a použitelný, nutí mě to nad výběrem přemýšlet… A jak se říká, „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“ :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.