abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 763 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC

    28.6.2014 20:17 L_l
    Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Přečteno: 678×
    Zdravím, mám problém se síťovou kartou. Kontrolky totiž svítí i po vypnutí laptopu. Usuzuji z toho, že se síťová karta nevypne. Jestli měl někdo z vás podobný problém, jak jste jej řešili? Díky moc. Jedná se o laptop HP ProBook 455 G1.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Ash)
    28.6.2014 21:37 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    A nemáš v Biosu zaplé Wake On Lan? Pokud ne, máš nejnovější ovladače? Může to být i předzvěst nějakého problému s HW ...
    28.6.2014 22:08 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Díky za reakci. Už jsem vyřešil svépomocí. Přesně, jak píšete.
    28.6.2014 21:40 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    A co chceš prostě síťovka musí být pořád pod proudem aby se dal NT přes síť probudit. (wake on lan)

    Řešení je vypnout v biosu wake on lan - případně další wake on usb a pod....a pokud není bios a NT úplně blbý tak by měl napájení obvodů vypnout. (Ovšem některé HW to nemusí akceptovat - předpokládám že NT je fakt vypnut a né uspán.)
    28.6.2014 22:11 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Díky za reakci. Vyřešil jsem svépomocí. Přesně, jak píšete. NT byl vypnut. Ale krapet blbý. Musel jsem mu poručit... Ty moderní BIOSy, ve starších se i vůl, zdá se mi, vyznal lépe.
    29.6.2014 08:35 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Starší byly lepší krásně ovládané klávesnící položky ON, OFF a pod...

    Dnešní moderní si hrají na windows což se mi nelíbí bios nemusí hrát barvama, ale musí být ovladatelný klávesnicí myš taky nemusí být atd...

    Prostě čím víc proužků tím víc adidas - čím víc sprasené ovládání tím víc PC :-)
    29.6.2014 21:41 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC

    Jste mi připomněl

    čím víc sprasené ovládání tím víc PC

    ačkoliv začínám, pořád jsem nepochopil GNOME3. I Unity se mi zdá o něco intuitivnější (přesto žádná sláva). Asi si budu muset zkusit nějaké distro s GNOME alespoň na měsíc, abych pochopil, jak se na tom pracuje...

    29.6.2014 22:47 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    No jo, doba je taková, kdy monitor prostě musí tancovat, tak proč by měl být bios statický, že?

    Ale na obranu Gnome3. Když jsem s ním pracoval dlouhodoběji a povypínal různé serepetičky a doinstaloval nějaké pluginy, tak má efektivita práce byla vyšší. Na druhou stranu byl potřeba celkem slušný výkon, který se dá využít úplně jinak. Takže jsem velké desktopy opustil a jedu na openboxu doplněném o různé aplikace jak z velkých desktopů tak i na nich nezávislých. V dnešní době linuxového desktopu mi to přijde jako nejefektivnější řešení, poskládat si desktop podle sebe. Bohužel situace je taková.

    Jako příklad uvedu třeba aplikaci Gedit, kterou jsem používal x let, ovšem jeho modernizace byla tak úžasná, že jsem jej vyměnil za medit. Takže on i ten vlastní desktop prochází modifikacemi, které se odvíjejí od modernizací aplikací. Už delší čas uvažuji o přechodu směrem k BSD, zatím však nebyl čas na přechod. Ale myslím, že dříve, či později k tomu budu stejně dohnán. V linuxu se nám totiž jednoduchost nějak vytrácí.
    30.6.2014 07:20 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC

    Když si člověk prohledne diskuzní fóra apod., jistou znepokojenost se směřováním GNU/Linuxu tady vidí. Ovšem co konkrétně myslíte větou

    V linuxu se nám totiž jednoduchost nějak vytrácí.

    ???

    Systemd? Nebo snad zwindowsatění mnoha distribucí? Pro mě jako nezralého je ALESPOŇ TO NĚCO přínosem (přátelské GUI), protože spadnout po hlavě do absolutně jiného prostředí plodí zmatenost a nic jiného.

    30.6.2014 08:59 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Sice se dostáváme dost OT, ale budiž.

    No neřekl bych, že linux windowsovatí, vždyť i MS se snaží opustit léty vyzkoušení koncept. Inovace v jeho provedení jsou snad ještě hloupěji aplikované (rozuměj nefunkční), než v ostatních systémech.Spíše bych napsal, že nám vše tabletovatí. Je tu snaha vecpat všechno do malého rozlišení. Málo kterého vývojáře napadne, že lidé mají doma i 24" monitor, aby se jim lépe pracovalo. Třeba ikona menu (takové ty tři vodorovné čárky) je na dsktopu hodně zdržující. Copak je problém naprogramovat aplikaci tak, aby se po instalaci zeptala, jak se má nakonfigurovat? Jestli ve starém, či novém stylu? Proč ovšem dávat uživateli něco na výběr, když mu můžeme něco nutit.

    To tak obecně.

    Jinak k tomu směřování Linuxu. Chtě nechtě se každý Linuxák jednou setká s příkazovou řádkou a postupem času i uzná, že to není až tak špatná věc. Prostě některé věci je rychleší nakonfigurovat v příkazové řádce a některé věci bez ní vůbec nenastavíte. Problém je, že dnes tyto konfiguráky začínají nabírat na nepřehlednosti a složitosti. Vy sám jste uvedl systemd, já připíši Grub2 a další uživatelé by jistě mohli připsat jiné věci. Dříve stačilo přečíst komenty v konfiguráku, upravit jej, uložit a tím byla změna aplikována. Dnes máme všelijaké update příkazy, bez kterých se ona změna neprovede. Někdy je vinen přímo systemd, jindy jsou okolnosti složitější. Dříve bylo jednoduché konfigurace najít, jelikož se nalézaly v jednom adresáři. Dnes už jsou rozlezlé a někdy najít to co člověk potřebuje je prostě k vzteku. Prostě to není jen o jedné, či dvouch věcech.
    30.6.2014 12:35 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Ano, už jsme dost OT, ale já se přece ještě musím na něco zeptat. Navíc za každou vědomost v problematice GNU/Linuxu jsem tuze rád, i když jí třeba ještě příliš nerozumím. Co je na GRUB2 špatného? Mi se distribuce s právě s GRUB2 osvědčily, a to kvůli detekci jiných OS. Netvrdím, že za to může přímo GRUB2, ale při multibootu (dvě distra) mi GRUB2 umožňuje v pohodě spustit i druhé distro, zatímco GRUB1 detekuje nic, kromě právě nainstalovaného OS, takže je pak multobbot nefunkční. Takže Váš názor na GRUB2 mě zajímá. O tabletech slyším nerad, beru je jako módní výstřelek, který slouží jen ke konzumaci obsahu. Uznávám, že používání CLI je lepší, rychlejší a intuitivnější než GUI. Snad se v něm budu v budoucnu orientovat lépe než nyní.
    30.6.2014 13:15 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC

    Ono přidání dalšího OS do Grubu1 bylo naprosto triviální a když se to rozbilo, tak se to vyeditovalo, uložilo a jelo se dál. Myslím, že existovali i nějaké detekční nástroje, které přidávali nalezený OS i do Grubu první řady. Možná by stálo za to zmínit i Lilo, které bylo ještě mnohem jednodušší, a kde mu je konec? Grub2 když se rozbije,tak jeho oprava už tak triviální není. I to je důvodem, proč vznikají nástroje (distribuce) na opravu Grubu2 jako je třeba Rescatux.

    Ano, dá se opravit i manuálně, jen se musí zapomenout staré zvyklosti a použít se nové. Dnes s Grubem2 nemám problém, už jsem se ho "naučil", ale pořád si myslím, že na to, co má dělat, tak je to neskutečný moloch. Možná se to nemělo jmenovat Grub2, ale úplně jinak, aby si to člověk nespojoval s jednoduchou jedničkou.

    1.7.2014 08:37 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    U GRUB2 stačí nepoužívat ty úžasné, složité, nepřehledné a neintuitivní autodetekující skripty, ale vše si jednoduše nastavit sám stejně jako v GRUB Legacy. Např:
    $ cat /boot/grub/grub.cfg
    
    set default=0
    set timeout=30
    
    menuentry 'Linux 3.12.13-gentoo sda2' {
            linux /kernel-3.12.13-gentoo root=/dev/sda2 ro
    }
    
    menuentry 'Linux 3.12.13-gentoo-fglrx sda3' {
    #       insmod part_msdos
    #       insmod ext2
    #       set root='hd0,msdos1'
            linux /kernel-3.12.13-gentoo-fglrx root=/dev/sda3 ro
    }
    
    menuentry "memtest86+ 4.20" {
            linux16 /memtest86plus/memtest
    }
    
    1.7.2014 16:28 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Ano, to pochopitelně stačí, leč žádná instalace distribuce to nenabízí. Takže pokud si někdo neznalý nainstaluje distribuci, kde se mu to potom rozpadne, musí sáhnout buď po instalačním médiu, na kterém je obvykle nějaké recovery, nebo po jiné speciální distribuci. Už jen to, že Linux má Recovery je úsměvné. Ano na jednu stranu to zjednodušuje obsluhu nováčkům, ale pod pokličkou se ona jednoduchost vytrácí.

    Ono jde o to, že Linux se dá udělat jednoduchý, ale člověk si to musí upravit k té jednoduchosti sám, protože dnes má přednost přívětivost ... jako kdyby se to nedalo zkombinovat.
    1.7.2014 16:57 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Tak GRUB2 mate i zkušené uživatele. Omylem jsem ho při instalaci OpenSUSE 13.1 nechal místo klasického Grubu nainstalovat na notebook s Win7. No a tak jsou v grubím menu 3 položky k Windows, které se jmenují stejně ... a jak si má uživatel tipnout, co z toho jsou Win7 a co recovery a co teprve to třetí? A není nikde žádný nástroj, jak ty položky zakázat nebo aspoň přejmenovat. Zatím mi prošlo řešení "Windows nespouštět!". (Užvaněný xml soubor se mi editovat nechtělo.)

    Existuje už nějaký rozumný program, který to umí editovat? Divím se, že to v yastu není, ani že mezi programy není něco jako dříve kgrubeditor.
    1.7.2014 20:19 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Co to je za blbost.

    Já jsem nedávno instaloval nejnovější UBUNTU na NT kde jsou windows8 kde je HDD na GPT a windows tam mají 4 oddíly - jediné co jsem udělal že jsem zmenšil windowsácký C a ve volném místě udělal jeden oddíl pro linux kam jsem ho nainstalova.

    GRUB2 jsem instaloval normálně na /dev/sda a mám tam položku ubuntu, recovery linux, windows8, system.

    System mě hodí zase do UEFI.

    A dokonce po instalaci jsem znovu zapnul secure boot a funguje to i s ubuntu :-)

    1.7.2014 20:41 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ethernetové kontrolky běží i po vypnutí PC
    Tak tohle jde zrovna nastavit v Yastu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.