abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 728 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Komponenty pre maly domaci server

    3.9.2014 17:37 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Komponenty pre maly domaci server
    Přečteno: 711×

    Uvazujem si postavit maly domaci server a potreboval by som poradit ohladom vyberu vhodnych komponentov.

    Na prvom mieste hra rolu stabilita HW (tiez SW), kedze server bude bezat 24/7.

    Co najnizsia spotreba v ramci moznosti.

    Co by som chcel na tom prevadzkovat (bude sa to tykat cisto len LAN):

    FTP server (momentalne mam proFTPd a som spokojny)
    LAMP (taktiez spokojnost)
    NFS
    netflow
    Transmission (spokojnost)
    Teraz mam server na dost starom zeleze (cca 12-13 rocnom (1GHz CPU, 512MB Ram)) a vsetko z hore uvedenych sluzieb mi v pohode bezi.
    Daslsie sluzby, ktore by som chcel, tak mozno nejaky owncloud, samozrejme streamovanie multimedii z HDD a v buducnosti mozno TV streamovanie z DVB-T/S2 zariadenia.
    Pocitam so SW ubuntu server 14.04.
    Co sa tyka komponentov, tak nemam velky prehlad, ale nieco som vybral, len neviem ci je to stabilne:
    MB+CPU ASRock Q1900DC-ITX (nema ATX, ale da sa napajat 10-19V DC zdrojom, co je vyhoda)
    Ram 2x2GB So DIMM ADATA 1333 HMz
    HDD WD Green 1TB
    SSD ADATA 32GB Premier Pro SP600 (na system)
    Zdroj: nejaky 60-80W 12V
    To je zatial vsetko, pripadne tu mozem dat linky na konkretny tovar. Neriesim ziadnu grafiku ani skrinu. Chcel by som vediet nazor skusenejsich, prip. ci je pre mna nieco vhodnejsie.
    Uvazoval som davnejsie nad raspberry, vykonnejsom banana pi a este vykonnejsom odroid-u3, ale to sa mi zda ako smartfon s chladicom, tak som od toho upustil a radsej by som ostal pri x86

    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...

    Odpovědi

    3.9.2014 18:34 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server
    Pochopil jsem dobre ze chces desku s DVB tunerem?
    3.9.2014 20:46 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server

    MB s DVB tunerom nechcem. Spomenul som, ze do buducna by som "mozno" dokupil nejake DVB zariadenie na streamovanie TV po sieti.

    off topic - teraz trocha laborujem s tvheadend v spojeni s DVB-S2 PCI kartou a skusil som tv stream po sieti a islo to celkom slusne (realne som skusil 5 kanalov z toho 3 cez wifi a 2 po LAN). Zataz na CPU a RAM bola minimalna, ale bit rate napr. pre jeden TP predstavuje cca 40-50 Mbps (pri 8-10 kanaloch (a pri TP DVB-S2 a mpeg4 to moze byt cca 20 kanalov na jeden tuner).

    Zatial len vyhladavam ake komponenty by boli pre mna vhodne

    thx

    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    Josef Kufner avatar 3.9.2014 23:25 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server
    Ta deska má jen jeden PCIe slot. To je málo. Desku vyber velkou, s dobrými řadiči a chipsetem.

    S elektřinou si moc hlavu nelam, aktuální procesory už v klidu moc nežerou. Mám i3 a teplota se pohybuje kolem 35 °C. Pokud budem uvažovat cenu 5 Kč/kWh, tak 50W odběr stojí 180 Kč měsíčně. Pokud se vyhneš opravdu rozežraným komponentám, budeš v pohodě.

    Také to má jen jednu síťovku, takže to nemůže sloužit jako router či WiFi AP. Můj domácí server jsem měl kdysi také takový "malý", ale po cca roku až dvou se to ukázalo jako příliš omezující.

    Teď mám v domácím serveru dvě kabelové síťovky (jednu do Internetu, druhou do místní sítě) a jednu WiFi (Ralink RT2800 802.11n), která má antény vytažené cca 2m kabelem na dveře komory (na vnitřní stranu; nejsou vidět). Takže vedle serveru běží jen switch (možná by šel nahradit 4portovou síťovkou) a modem, žádná další WiFi krabička netřeba. S novým notebookem chystám ještě čtvrtou síťovku – 802.11ac (prý až 6.77Gbps WiFi).

    Také se zamysli, kolik disků do toho chceš dát. A kolik tam budeš chtít dát za rok nebo dva? Takový domácí server vydrží bez problémů běžet pět let i více. Je škoda mu zkracovat životnost mizernou rozšiřitelností.

    Pak přidej trochu paměti. 4GB není zas až tak moc a pokud budeš mít víc, nebude to swapovat, což šetří disky. A bude to mít prostor pro diskové cache, což zvedne výkon. Některé služby jsou celkem rozežrané, například GitLab je pěkný bumbrlíček. A jestli tam dáš něco v Javě …

    Místo Apache doporučuju Lighttpd nebo ngnix. Mají značně menší spotřebu paměti a vyšší výkon.

    Pak také přidej třetí disk jako zálohovací – rsnapshot je hezká věc.

    A co se skříně týče, vyber velkou, prostornou, s mnoha pozicemi na disky, dobře větrající, nedrnčící a aspoň trošku odhlučněnou.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    4.9.2014 06:02 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server

    dik Josef, ale neviem ci si dobre cital. Uz v nadpise je uvedene, ze sa ma jednat o "maly" domaci server.

    Nechcem nic extra velkeho. Ako som spomenul, teraz mam server s parametrami PIII 1GHz a 512MB Ram (133Mhz), HDD tam je 120GB. Ten stroj ma asi 12 rokov a ako server ide cca 8-9 rokov a spotreba je asi 20W (zatial bez vypadku).

    Nechcem to na router, mam malu siet mozno do 20-30 strojov a ako router pouzivam RB 450 (mikrotik) a to je uplne v pohode.

    Co sa tyka diskov, tak zatial mi uplne staci 1x 1TB a do buducna mozno druhy a na tej MB co som spomenul su 2x sata 3GB/s a 2x sata 6GB/s takze tiez si myslim, ze je to OK.

    Ram 4GB si myslim, ze je az az, teraz mam 512MB a neviem ci niekedy bola vytazena na 50%.

    Co sa tyka web servera, nebranim sa ani lighttpd (mam ho nasadeny aj na routery s openwrt a ide vcelku dobre).

    Skrina -- pisal som, ze nechcem ziadnu skrinu, bude to polozene na plexiskle a hluk neriesim, pretoze to bude v specialnej miestnosti kde nikto nechodi.

    Skutocne NECHCEM nic velke, zase nech to neni raspberry, alebo banana, ale netreba mi ani ziadnu i5, ale chcem aby to bolo stabilne a usporne

    thx

    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    4.9.2014 08:39 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server
    Doporučuji MicroATX desku + nějaký lowest-end Haswell, nebo něco s BayTrail ATOMem (to bude spíš MiniITX s procesorem onboard). Zdroj klidně ATX, ale hodně úsporný. Staré ATX zdroje žraly v minimální zátěži klidně 20-30W jenom samy o sobě. 5W v trvalém provozu stojí cca 300 Kč ročně. Ohledně výběru desky: pokud to má vydržet, tak osobně tíhnu ke značkám Gigabyte nebo ještě ASUS, nejnižší použitelný čípset pro daný CPU/patici, ale se zvoleným čipsetem nebrat úplně nejlevnější model motherboardu, ať to nemá vodnaté elyty = ať to má všude solid polymer. Sice to není úplná záruka dlouhého života (výrobci už vědí, jak ošidit i solid-poly), ale se slaboučkým procesorem by to mělo žít věčně.

    Pokud to bude montované volně na nosné desce = bez průvanu, tak třeba po dni provozu zkuste palcem teploty velkých součástek - pokud na něčem neudržíte prst, tak tomu trochu zlepšete chlazení.
    [:wq]
    Josef Kufner avatar 4.9.2014 11:59 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server
    Ale jo, četl jsem dobře. Tehdy, při stavbě serveru, jsem si myslel zhruba to samé. Při upgradu o pár let později už ne.

    4GB vypadají jako hodně. Když jsem je tam dával, bylo to kvůli ceně. Prostě to bylo za pár korun a menší stála skoro stejně, tak proč ne. Od té doby jsem přidal pár služeb a teď je to tak akorát.

    Co se sítě týče, já tu mám domácí server, starý desktop, androidí TV krabičku a pár telefonů a notebooků. Na prstech by se to dalo spočítat. Tak akorát pro jeden byt a ušetřená krabička znamená 30% úsporu. Oproti tomu je 20-30 strojů už celkem velká síť a krabička navíc je spíš výhoda.

    Určitě zvaž samostatný zálohovací disk a automatické zálohování po síti i lokálně. Ty disky občas odejdou. Nestává se to moc často, ale stává se to. Pokud máš plnou zálohu, je obnova jen o nahrazení vadného disku a nakopírování dat zpět.

    A co se velikosti týče, bude to do 0.5×0.5 m. Není těch pár cm nezajímavých? Pár slotů navíc oceníš později, ale dnes ti překážet nebudou. Procesory jako i3 a i5 mají celkem dobré řízení spotřeby. Není potřeba brát high-end pro výkon, ale určitě ber novou generaci pro spotřebu a kompatibilitu s novými deskami, neboť základní deska je na serveru to klíčové.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    4.9.2014 08:56 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server
    Kup si tohle http://www.senetic.cz/product/744900-421 a nemusis nic resit.
    5.9.2014 20:35 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server

    Nechcem kupovat celok, napr. vobec nepotrebujem skrinu.

    Je lepsie mat pre maly serverik napajanie cez ATX zdroj, alebo to pojde stabilne aj na ext. adaptery (NTB zdroji) ?

    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    5.9.2014 22:01 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komponenty pre maly domaci server
    To je dobrá otázka. Zrovna jsem koukal po nějakém malém úsporném ATX (nebo flex nebo TFX) - pokud mají PFC a rozumnou účinnost, tak jsou drahé :-( Kromě toho jsou tyhle pidi zdroje těžko dostupné. Něco má edcz.cz. Nakonec bych asi použil nějaký 80+ zdroj ve formátu PS2 :-(

    Externí adaptéry taky nejsou věčné, pokud jedou 24x7. A pokud deska nemá nativní vstup pro jednu větev 12V (nebo 19 V), znamená to pořídit k ní ještě PicoPSU - na které občas lidi nadávají.
    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.