abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Používání Windows pod KVM

    17.12.2019 16:31 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Používání Windows pod KVM
    Přečteno: 1108×
    Zajímalo by mě, jaký HW (především CPU) používáte pro běh MS Windows pod QEMU s KVM. Také bych rád věděl něco o tom, jak moc se to zasekává.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    Odpovědi

    17.12.2019 18:11 testosteron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Zdravím,

    virtualizace dělám na NTB kde je 32 GB Ram a i7 osmijádro Elitebook 8570w starší ale nedám dopustit kam se hrabou dnešní plasťáky,Windows virtualizuji a dokonce jde zahrát i Zaklínač3 nic se mi neseká,nikdy jsem neměl problém. QEMU - vynikající nástroj,virtualizuji i debian,a arch.

    Záleží asi opravdu na cpu a gpu,hdd mám sice jen 2 GB K1000. Hry nehraji,jen mě zajímalo zda ve virtualizaci zvládnu u win (nějakou hru) a šlo to.

    Když sepnu všechny OS stále mám spousty RAM i výpočetního výkonu na práci. Mě se "to" opravdu nezasekává ve virtuálu aktualizuji widle,defender - nikdy zatím problém - běží to asi 14tý měsíc aniž bych musel něco opravovat.

    Mám tam ještě 2 TB ssd a 512GB msata SSD + místo dvd dvoutero ssd. Když jsem běhal na klasickém HDD taky jsem neviděl problém pouze "to" pomaleji startovalo.

    Vím že to není nějaké "dělo" ale vím že se na stroj mohu na 110% spolehnout,provozuji na něm webservery,aplikace php,networking,scanning,crawlery,phyton,ruby aplikace atp. a byrokracii,jestli notebook rozhodně tento cena už není 67k ale jde sehnat kolem 9k + jde poladit ( 3x HDD + 4 sloty na DDR3 RAM + i7 3630QM 8 jádro) noťas skoro nevypínám..Skoro všechno jde vyměnit.Chladící podložka dokáže ochladit o 8 až 11°C podle typu.Druhou alternativou je Dell Precision M4800.

    Nechci tu chválit nějaký povedený kus,rozhodně když jsem virtualizoval na debianu s dualcorem s 2,4 GHz CPU a 4 GB ram tak vzpomínám že mi W 7 běželi také - dva rok nazpátek. Nesnáším prostě stolní PC od prvopočátku.:-)

    17.12.2019 20:00 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Já stolní PC miluji od prvopočátku :-). Jednodušší uprgrade. Pokud není potřeba mobilita, tak stolní PC je pořád lepší v poměru cena/výkon. Potřebuješ hlavně procesor s VT-x nebo AMD-V.

    CPU: Zvol podle finančních možností a toho co na hostiteli a ve VM chceš provozovat. Na kancélářinu stačí i levný CPU. i5 bohatě stačí, ale i s i3 se dá pracovat. Doporučuji CPU Intelu, na kterém můžeš část integrované grafiky ponechat hostiteli (Linuxu) a část předat VM Windowsu - https://01.org/igvt-g. To se hodí pokud potřebuješ 3D akceleraci i pro VM Win. Grafický výkon nebude nic moc, ale občas se to hodí. Pokud se něco nezměnilo, tak CPU od AMD to zatím neumí.

    Doporučuji mít VM s Win na SSD hlavně pro rychlejší start VM.

    RAMka: Taky záleží co na hostiteli a ve virtuálce chceš provozovat. Pokud nic náročného, tak z vlastní zkušenosti by tě 16 GB (celkem) nemělo v práci nijak omezovat. 8GB se mi v dnešní době zdá být málo když si jen Firefox v Linuxu vezmě pár GB, tak ti pro VM s widlemi už moc nezůstane.

    MB: Značka a typ MB by byl dost důležítý pokud bys chtěl provozovat https://wiki.archlinux.org/index.php/PCI_passthrough_via_OVMF. Pokud to neplánuješ, tak stačí, aby šla v BIOSu zapnout podpora VT-x.

    Po mnoha letech provozování Win pod QEMU s KVM, mohu potvrdit, že se nic neseká.
    17.12.2019 22:59 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    ... no vlastně zvuk se mi na začátku sekal, ale dá se v Qemu použít zařízení "-device AC97" namísto "-device intel-hda" nebo jsou na to patche. Možná jsou ty patchy dnes už standardní součástí Qemu.
    20.12.2019 10:58 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Já stolní PC miluji od prvopočátku :-).

    Tiež som nikdy nevidel zmysel v laptope pokiaľ netreba počítač prenášať. Napr. na služobky, alebo do výrobnej haly. Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC. Tiché, malé a na kancelársku robotu to stačí.
    Jednodušší uprgrade.
    To som si myslel asi tak dekádu dozadu. Ešte vymeniť disk za vyššiu kapacitu - to šlo. Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte, PCI Express poskočilo z x8 2.0 na x16 3.0 a IDE port tam už nie je, takže prejdeme na SATA, vlastne nie, SSD s M2 a grafická karta potrebuje extra napájanie, takže vymeníme aj zdroj... No a tá skrinka sa už pri tom zvezie.

    No, tak som radšej ostal na svojej starej šunke už 8. rok ;-)
    20.12.2019 16:12 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC.
    Souhlas. Koupit kvalitní elegantní monitor, zezadu připevnit NUC a nikdo o PC ani neví, ale i tam si někdy miniaturizace vybírá svou daň. Já jsem nedávno v jednom takovém NUC chtěl zapnout wifinu, ale problém byl s rychlostí stahování (upload byl OK), někdy se to ani nechtělo přihlásit. Po vyzkoušení několika OS a různého nastavení parametrů ovladače, jsem zjistil, že signál se zlepší, když NUC postavím na bok. Na fóru jsem se pak dočetl, že na vině je samotná konstrukce wifiny uvnitř plechové case, která funguje jako faradayova klec.
    Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte,...
    Upgradovat CPU se mi nezdá moc výhodné. Nebo jsem CPU neupgradoval možná proto, že v době upgradu se procesory pro danou patici už nevyráběly a bazarový nekupuju. Co si vzpomínám, tak jsem vždy upgradoval RAM, disk a grafiku. Dá se tím prodloužit život PC o hodně let.
    20.12.2019 19:22 testosteron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    jj ale hlavně , že funguje a máte na to 100% spolehnutí. Z bodu A do bodu B.. :-)
    17.12.2019 20:45 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    X399+1950X+32GB+NVMEs,SSDs/HDDs: HostOS(Ubuntu18.04@vanilla 5.3.8 + GTX 1660Ti), GuestOS:KVM/QEMU(Win10 s 12GB RAM + GTX 1080Ti s affinitou k 8-mi určeným jádrům s ohledem na NUMA).

    Do rozlišení 1080p se dá vcelku používat i LookingGlass (přenos framebufferu GuestOSu Windows 10 na HostOS desktop). Pozn. Tearing v obrazu GuestOSu jde na vrub porizovani screenshotu.

    20.12.2019 19:25 testosteron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    To je slušné dělo :-) Na tom je virtualizace taky myslím "lahoda".
    20.12.2019 21:20 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Před 2+ lety v době pořízení možná ano, dnes se na to výpočetně dotahuje(překonává) už 3900X. Výhoda quad-channelu a slušné PCIe konektivity tomu samozřejmě zůstává (z pohledu 60-75Hz hraní asi není případný nižší herní výkon problém).

    Bohužel nová TR4 platforma tak trochu zůstala na půl cesty (zvěsti o TRX80/WRX80 vzbuzovaly větší naděje) hned v několika ohledech.

    Platforma Intel HEDT i s méně PCIe linkami nabízela Workstation řešení (MB) s více PCIe 16x sloty.

    Platforma TR4 to v průměru ještě zhoršila, v době X399 byly pouze tři PCIe 16x na MB velkou vyjímkou, standardem byly čtyři.

    I když budeme předpokládat podporu bifurkace (slot 16x může pracovat jako ctyři 4x) u TR4, praktická využitelnost než pro "M.2" bude asi problematická.

    Maximální osaditelnost 256GB RAM u TR4 je v současnosti penalizovaná ztrátou rychlosti RAM (u osazení 8x32GB zatím snad max. 2666MHz) což je s ohledem na navázanost IF může mít dopad na celkový výkon.

    Proti tomu EPYC 7002 platforma má k dispozici 64GB RDIMM kity na 3200MHz o octa-channelu nemluvě.

    Mezi EPYC a TR4 platformou je obrovský cenový/frekvenční gap, který nutí vybírat ze dvou zel (Tr39x0:vyšší takty+"nižší" cena+méně RAM, EPYC 7002: nižší takty+více RAM+vysoká cena).

    Nevím nakolik je AMD v pozici nutnosti ochrany před kanibalizaci Epycu Threadripperem, ale WS platforma s RDIMM (octa-channel) by se jim fakt hodila (podpora ECC se u WS nebere na lehkou váhu, podpora unbuffered ECC DDR4 je spíše špatný žert).

    Takto vlastně pro podmnožinu úloh vyžadující vyšší takty (4GHz+), ale spokojující se s méně jádry(8-16+) a větší RAM pamětí (512GB+) neexistuje ze strany AMD nabídka. Paměťově schopné EPYCy mají takt max. na 3,5GHz, Intel jde u XEONu W-xxxx přes 4GHz.

    Doufám, že to nevyznělo jako kritika platformy TR4/Tr39x0, která je úžasná. Jen si myslím, že nám zde obchod/marketing pravděpodobně zabil technologii. Jak jak chiplety tak snad IO die je shodný pro Epyc 7002 i Tr39x0, takže jiný mix jeho schopnosti (octa, RDIMM) by asi neměl být nepřekonatelným technickým problémem. Zvlášť pro přicházející 3990X (64c) by dostupnost RDIMM/ECC/octa-channel MB nenechala nikoho na pochybách kdo jde dnes v HEDT králem, bohužel v tomto ohledu asi zůstane jen u této pohádky. ;-)

    Uvidíme co přinese Zen 3. Minimálně očekávané sloučení dvou CCX (dva 4c) do jednoho osmi jádrového v rámci chipletu a tím související zvětšení L3 cache, může přinést zajímavé změny právě u úloh 4-8 thr (pravděpodobně 90% vznikající herní zátěže).
    17.12.2019 21:19 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Ak stačí len spúšťanie Windows, tak to pôjde na hocijakom počítači ktorý má podporu virtuálizácie, dostatok RAM a rýchly disk. Ak sa chce človek hrať výkonné hry, tak by bolo rozumné vybrať si zostavu na ktorej funguje Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) a rezervovať pre virtualizované Windows výkonnejšiu grafickú kartu.

    PS: Na otázku "Ako sa to (virtualizované Windows) zasekáva" neviem odpovedať. Nemám pre Windows využitie, a tak nemám ani licenciu aby som to vyskúšal.
    17.12.2019 21:44 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Pozn. Nebo obecněji technologii IOMMU (VT-d je její implementace Intelem). Tato technologie je využívána v mém výše popsaném řešení.

    17.12.2019 22:24 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Priznám sa že som to neskúšal. Mám síce k dispozícii HW s VT-d, ale je to notebook ktorý má grafiku len jednu, v CPU. Neviem čo iné by na NB malo zmysel prehadzovať z Hypervízora do Virtuálky.

    Sieťovky ktoré sa dajú zdieľať, čítačku SD kariet, FireWire keď nemám zariadenia alebo zdieľanú zvukovku? Možno eSATA port, ale ten sedí ako jedna z liniek SATA radiča. Alebo, možno nejakú zásuvnú kartu do ExpressCard slotu, ak nájdem.
    19.12.2019 14:11 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Předpokládal bych, že u notebooku se nebudou řešit takové věci jako je separace PCI device v IOMMU groups. Takže, bez ACS patche ani nemusí být vyhrazení jednotlivých integrovaných device GuestOSu proveditelné.

    LarryLem výše zmíněná možnost rozdělení prostředků Intel GPU mezi HostOS a GuestOS je již z říše možností "SR-IOV". Což lze brát za další stupeň v pokročilé virtualizaci. Zatímco IOMMU(VT-d) to k comsumer dostupnosti trvalo cca 5let+, SR-IOV i po 10 letech zůstalo u ojedinělých podnikových řešení s omezenými možnostmi (Radeon Instinct MIx0).

    Škoda, že tazatel v úvodním příspěvku nenaznačil cílový use case.
    19.12.2019 16:18 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Otázkou je načo, na (v mojom prípade) NoteBooku. V prípade desktopu alebo serveru by som to pochopil.
    19.12.2019 17:51 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Akcelerovaný (GPU) desktop/API(OpenGL/DirectX) v HostOSu i GuestOSu (nutnost pro některé aplikace)? V případě LarryL postupu by to patrně poskytlo lepší API kompatibilitu (o lepším výkonu v případě sdíleného Intel GPU předpokládám nemá moc smyslu hovořit).
    19.12.2019 22:57 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    V desktope je väčšia pravdepodobnosť že máš dve grafiky, z ktorých jednu môžeš vyčleniť do virtualizovanej hernej konzoly.
    20.12.2019 00:06 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    V současnosti již dávam přednost hraní v HostOSu (Linux/Steam/Proton) před hraním ve Win10(KVM/QEMU/GPU_passthrough). Funkčních her z katalogu je přes 1/2, díky čemuž se Win10(nativní/virtualizované) stávají stále více postradatelnými.

    Od těch prvních úspěšných pokusů s využitím Xen 4.1(Fedora 16) mne ta technologie nepřestává fascinovat. Pravda za těch 7 let se u mne síla GuestOSu svěřovaného HW mírně navýšila 80SP->3584CC, ale ani ve snu by mne nenapadlo, že se herní situace v Linuxu zlepší natolik, že tento důvod pro její využívání skoro pomine.
    20.12.2019 17:03 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    V současnosti již dávam přednost hraní v HostOSu (Linux/Steam/Proton) před hraním ve Win10(KVM/QEMU/GPU_passthrough).
    Bohužel z nativních her na Linuxu, tak nadšený nejsem. Třeba u hry Metro 2033 Redux pro Linux jsem si nemohl nastavit volitelně některou klávesu (mám dojem, že Alt nebo Ctrl). Jelikož to pro mne bylo důležité, tak jsem stejně skončil u Win verze kde to nastavit šlo. U CS:GO jsem si zase všiml, že nejsou všechny hlášky přeloženy do češtiny což není důležité, ale tak nějak jsem měl pocit, že ty Linuxové hry jsou trochu ošizené.
    20.12.2019 18:13 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Já neměl primárně na mysli zlepšení dostupnosti nativních her pro Linux (i když dostupnost AAA titulů pro něj určitě potěší), ale hraní typicky Windows-only her pod Linuxem právě díky Stream/Proton či Lutris (což jsem přiznám zatím nezkoušel). I když řada her skze Proton nefunguje či jen omezeně, zůstávají spousty těch co ano. https://www.protondb.com

    Někteří v komentářích na ProtonDB dávájí přednost hraní Metro 2033 Redux přes Proton místo hraní nativně. https://www.protondb.com/app/286690
    20.12.2019 20:52 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Někteří v komentářích na ProtonDB dávájí přednost hraní Metro 2033 Redux přes Proton místo hraní nativně. https://www.protondb.com/app/286690
    Přiznám se, že Wine (Lutris) používám jen na oldies hry a Metro jsem považoval za "novější" hru (i když už je taky fousatá). Jak bude čas, tak vyzkouším jak je stabilní pod Protonem nebo Lutrisem.
    k3dAR avatar 20.12.2019 21:46 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    btw: i Lutris umi pouzit Proton
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    21.12.2019 21:38 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Máš pravdu, ale jelikož mám Metro ve Steamu, tak bude nutné kvůli DRM spouštět ze Steam clienta, takže bych musel jít cestou Lutris > Wine Steam runner > Metro.

    Teď si uvědomuju, že jsem zkoušel v Linuxovém Steamu spustit Metro přes Proton, ale bohužel to nešlo, protože pokud měla hra linuxový port, tak se automaticky nainstalovala linuxová verze hry a Proton nešel použít, ale jak vidím bug je zavřený a už by to jít mělo.
    23.12.2019 09:23 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Většinu her mám v katalogu Steamu, ale řadu starších her ještě na médiích CD/DVD. Podpora pro DX9 byla nedávno začleněna do DXVK. Máte někdo zkušenost s podporou staších her skrze Lutris?
    23.12.2019 23:48 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Co se týká automatické instalace her z katalogu Lutrisu, tak s tím jsem moc spokojený nebyl. Raději jsem instaloval ručně.

    Jinak nevím jestli Lutris nabízí něco navíc než Wine. Myslím, že hlavní výhoda Lutrisu je v tom, že si můžeš nastavení jednotlivé hry "naklikat".

    Zatím jsem každou starší hru z CD/DVD rozjel, ale:

    - jedna hra se mi spustila třeba až na počtvrté (nebyla chyba Lutrisu, hra si nějak s Wine nerozuměla). Teď už se zdá, že funguje, takže se to nějakým updatem spravilo.

    - jiná hra zase trochu změnila textury po updatu Wine. Musel jsem v Lutrisu (nebo POL) přepnout na nižší verzi Wine.

    - u Poldy 4 jsem si všiml, že interaktivní postavičky jsou o dost tmavší než by měly být (ani zapnutí volby D9VK v Lutrisu to nezměnilo).

    Výhoda Lutrisu je, že si hru pro Windows rychleji spustíš, ale není na to 100% spoleh.

    Pokud bych byl vášnivý hráč, tak bych instaloval do VM s Win XP s vga-pass. Bohužel Looking-glass nefunguje ve Win XP, takže tam je to přesně naopak než u Lutrisu - spuštění hry sice trvá o desítky sekund déle (než se spustí VM a než přepneš source na monitoru), ale zase je 99,9% spolehlivost, že hra bude bez problémů fungovat.
    24.12.2019 08:17 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Cestou passthrough (HD5770) pro Win-XP GuestOS jsem již šel. V současnosti mi slot okupuje 10Gbps NIC. Zkoušel jsem nahradit Looking-glass HDMI grabovací kartou a OBS, ale vzniklé zpoždění zhoršuje(eliminuje) využití u akčnějších her.
    20.12.2019 17:26 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Bohužial sa už niekoľko päťročníc nehrám počítačové hry.

    Síce také hranie zlepšuje úsudok alebo reflexy, ale radšej preferujem zdravý pohyb vo voľnom čase. Ak na to mám možnosti.
    20.12.2019 18:37 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    To samozřejmě, na druhou stranu takový Long Dark in vivo by byl o život. ;-)
    k3dAR avatar 19.12.2019 15:37 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    chybi zakladni info, a to co v tech virtualizovanejch Win TY chces provozovat, protoze ti asi nepomuze kdyz napisu ze virtualizuju na 6let starem Atomu s 16GB RAM bez dedikovane GPU, bezi mi tam stale virtual 1x Windows7 a 1x Xubuntu18 + k tomu obcasne/vytizene 2-4x Win7 a/nebo 10 s tim ze ten fyzickej "stroj" zaroven dela DHCP/PXE/TFTP/Samba/NFS server pro 5-10 stroju v siti ;-) tim ze nevis co na kterem virtualu bezi, tak ti me info proste nic nerekne, protoze asni Xx vykonejsi stroj nemusi utahnout jen 1x W7 virtual pokud budes chtit hrat nebo provozovat SW kteremu sotva staci vykon toho zeleza i kdyby bezel nativne :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    20.12.2019 11:55 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Na KVM + QEMU provozuji Windows všech typů... Jak servery, na serverovém HW, SAN discích a RHEL HA clusteru, tak i osobní PC. Pro soboní PC používám Zbook15uG4, i5, 32GB RAM, 512GB NVME a 2TB točivý disk. Windows mají 16GB RAM a mají tam všechny korporátní blbosti co jsou požadovány (+ náročné analyzační nástroje). Oproti čistému HW jsem při migraci (ještě na starším železe) pozoroval pouze urychlení. Hry jsem ale nikdy nehrál, tj. z tohoto hlediska nemám zkušenost. Video a Tele konference řeším přes forwardované USB (Jabra a kamera jde napřímo do Windows).

    Takže se přidávám k dotazu, co ty Windows mají dělat...
    20.12.2019 13:21 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používání Windows pod KVM
    Tazatel se za tři dny zatím omezil pouze na úvodní dotaz, takže to budou dále spíše monology.

    Pozn. k výše zmiňovanému PCI(e) passthrough. Ne všechny adaptéry jsou úspěšné. Například u HDMI grabovací Avermedia GC573 karty se dá docílit její viditelnosti v GuestOSu (včetně ovladače) nikoli však jejího fungování. Příčinou může neúspěšná iniciace (firmware FPGA?), problém DMA přenosů mezi ní a GPU či něco zcela jiného.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.