V Drupalu byla nalezena vysoce kritická zranitelnost PSA-2019-02-19. Podrobnosti a opravy 8.5.x a 8.6.x budou zveřejněny dnes mezi 19:00 a 23:00.
Mozilla.cz informuje o stavu češtiny v projektu Common Voice. Projekt Common Voice sbírá hlasová data, na základě kterých bude možné trénovat modely a software pro rozpoznávání řeči. Aktuálně je nutné rozšířit počet vět v datové sadě a alespoň 5 tisíc vět musí být ručně ověřených několika lidmi.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.10 je nástroj relpipe-tr-guile
, který díky GNU Guile umožňuje filtrovat a transformovat relační data pomocí výrazů jazyka Scheme.
CSIRT.CZ upozorňuje na kritickou zranitelnost ve WordPressu umožňující vzdálené spuštění libovolného kódu. Prakticky se jedná o kombinací dvou různých zranitelností (Directory Traversal a Local File Inclusion), pro jejichž úspěšné zneužití musí útočník získat v rámci instance WordPressu alespoň oprávnění autora.
Po dvou a půl letech od vydání verze 5.0.0 byla oficiálně vydána nová major verze 6.0.0 správce digitálních fotografií a nově i videí digiKam (digiKam Software Collection). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Do 2. dubna se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 20. května do 20. srpna 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.
Byly zveřejněny informace o o bezpečnostní chybě CVE-2019-6454 ve správci systému a služeb systemd (PID 1). Běžný uživatel jej může shodit připravenou D-Bus zprávou. V upstreamu je chyba již opravena [reddit].
Byla vydána nová verze 2019.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v changelogu. Vývojáři zdůrazňují Linux 4.19.13 a díky němu opětovnou podporu Banana Pi a Banana Pro, aktualizaci nástrojů jako theHarvester nebo DBeaver a Metasploit Framework ve verzi 5.0. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".
Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Maik
Ja v prvom rade neodporucam takyto pristup, teda ak cielom nie je porovnavanie distribucii. Ak hladam jeden linux najlepsie splnajuci mnou zadane kriteria (co autor otazky zjavne chce), tak si jeden vyberiem a naucim sa ho pouzivat na mnou zvoleny ucel. (Btw, ako ste usudili, ze autor je zaciatocnik a Debian ci Slackware nezvladne? Ved pisal, ze uz vyskusal kde-co. Ako viete Vy, zaprisahly Debianista, neexistuje nejaka bghimc-lix distribucia, ktora je na ucel, na ktory Vy pouzivate Debian, lepsia? Autor len hlada a pyta sa na nazory; to neznamena, ze je technicky/linuxovo "nezdatny".)
Zda sa mi totalne kontraproduktivne naucit sa MDK, lebo je user friendly, potom prejst na Debian ci Slackware, lebo mi kamarat povedal, ze to su "skutocne linuxy" a nakoniec sa naucit Gentoo, lebo sa mi paci kompilovat si vsetko sam a "optimalizovane". Zabit vzdy mnozstov casu ucenim sa novych veci na ten isty ucel len preto, ze MDK pouziva rpm, Debian deb a Gentoo neviem-co, je zbytocne. Linux je sloboda, dovoluje si zvolit kazdemu, co mu vyhovuje, a to je na tom krasne. Ale naucit sa pouzivat jednu vec len preto, aby som sa neskor ucil inu vec na ten isty ucel, sa mi zda zbytocne. Ako priklad som pouzil sposob instalacie softveru, rozdielov sa dajst mnoho: spustanie sluzieb, startovacie skripty, konfiguracia siete, umiestnenie instalacie niektorych programov, etc... Ked sa to spocita, je z toho celkom pekny balik veci, s ktorymi sa treba vysporiadat pri prechode z jednej distribucie na druhu. (Sorry, ale aj toto bol dovod, preco som presiel od Linuxu k FreeBSD.)Aby ste ma spravne pochopili: nepovazujem za zbytocne nic, co som sa kedy naucil, ani pri pouzivani Win, ani pri pouzivani Linuxu, ani pri pouzivani FreeBSD. Prave naopak, sirsie znalosti mi umoznuju lahsiu orientaciu v novych situaciach.
Sakra, uz mnohokrat som si slubil, ze taketo prispevky nebudem pisat. Zasa som sa neovladol...www.distrowatch.cz...
Nic proti SUSE, ale jestli je nějaká "hlavní" distribuce LINUXu nejmíň zadarmo (viz původní dotaz), tak je to právě SUSE.
Skutečně volně šiřitelný distribuce jsou dneska z těch "hlavních" prakticky pouze Debian, Slackware a Gentoo (V zásadě i Fedora, ale tu osobně beru jako trial verzi RH )
Nikdo netvrdí, že SUSE porušuje GPL, nicméně podmínky získání distribuce jsou pro běžného uživatel dost problematické. (Né každej má takový připojení na internet, jako ty na Matfyzu)
Očividně si nečetl výše zmiňovanou licenci k SuSE
A ta instalace po modemu, to byl doufám jenom vtip...
FTP verzi není možné dále šířit bez písemného svolení společnosti SuSE.
Jak si tohle vysvětluješ ty? Já tak, že to bez písemného svolení SuSE můžeš instalovat pouze a jenom přímo z FTP...
Možná jsme jí(GPL licenci) všichni četli, ale kdo jí opravdu rozumí?! Ještě jsem nepotkal 2 lidi, co by si jí vysvětlovali stejně...
Mam blbu otazku: Kde? Ja som totiz original Slack este nevidel inak ako obrazok na webe (nie ze by som nejak intenzivne hladal). To si to nechavas posielat z US?
> Prave jsem jel na kole 6kM abych tam neco opravil protoze
> jsem si odrizl wifi spoj. Zase to udelalo neco jinyho nez
> jsem cekal.
Coz ne nutne indikuje chybu distribuce ...
> MDK je sice taky redhatoidni, ale pro bfucka na desktop ho
> doporucuju. Na server ani ve zlym snu.
Kdyz ho na serveru nepouzivas, jak muzes vedet, ze to neni vhodne? Prosim kritizuj jen to, cemu rozumis.
Na stole se mi vali 4 CD Slackware 9.1. Rad je zdarma komukoli prenecham. V pripade zajmu piste na vradomersky[zavinac]seznam[tecka]cz.
Dale se bezuspesne snazim udat (zdarma) postarsi SuSE Linux Personal 7.0, ale nikdo to nechce.
Tiskni
Sdílej: