Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
skoušel sem "shutdown -h now" a jediný co to vyplo
byl Harddisk, nepomůže ani "poweroff" ani "halt -p"
APM běží a vypnout nejde (??), když napíšu
"dmesg|grep ACPI" tak mi hodí dva řádky s adresama
z BIOSu.
chci jen vypnout PC z linuxu, helfněte někdo, díky
Co presne se vypise tim prikazem dmesg|grep ACPI ?
Zkuste dat pri bootovani parametr jadra acpi=off
, u nekterych desek je zmrsena ACPI tabulka (me to delal Asus A7V-M), takze obcas pomuze pouzivani APM misto ACPI, bohuzel se ale nekdy clovek musi pohrabat ve zdrojacich jadra (pripad A7V rady desek).
Hodne stesti.
grep hlásí:
BIOS-e820: 0000000007ff0000-000000007ff3000
(ACPI NVS)
BIOS-e820: 0000000007ff3000-000000008000000
(ACPI Data)
skusim to ACPI vypnout
jinak je to deska SOLTEK 75-DRV5 s VIAKT333
apm=off
. Ja sam vlastnim desku Soltek 75drv4 - u ni apm nefunguje a musel jsem prejit na ACPI. A jeste jsem mel jeden problem. Pouzivam distribuci SuSE, a z nejakeho duvodu byla cast jadra tykajici se ACPI opatchovana tak, ze nektere desky byly oznacene, ze maji chybnou implementaci ACPI. Takze nezbylo nez si pohrat s jadrem a prekompilovat(2.4.19 vanilla jadro pritom slapalo bez problemu). Ale to snad nebude nutne.
P.S. Tohle me trochu nadzvedlo: With Intel's active assistance, the Linux developers have already been integrating ACPI support in the 2.5 series developer kernel for some time. Now SuSE ported this feature to the stable 2.4 series kernel, thus making ACPI available for Linux. SuSE Linux 8.1 is the first Linux distribution with extensive ACPI support.
Prechazim na Debian...
sehnal sem nějaký dva patche pro jádro 2.4.19
ale to první je nějakej formát DIFF
a to druhý je OSPMD, který se dá
zkompilovat jako program. Na samotnou
kompilaci jádra si však netroufám
přinejhoršim nastavim PC tak, že se
resetne do windowsu a tam se to vypne
Tiskni
Sdílej: