Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.26 a beta verze 1.27 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dle plánu byla dnes vydána hra Rise of the Tomb Raider (Wikipedie) pro Linux. Koupit ji lze za 49,99 €.
Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 254 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 14 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 12 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 33 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelné bez autentizace jsou 2 z nich.
Byla vydána verze 8.0 linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Nejnovější verze Trisquel nese kódové jméno Flidas a bude podporována do roku 2021. Výchozím prostředím je nově MATE 1.12. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Byla vydána nová verze 27.9.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o poslední větší aktualizaci verze 27. Vývojáři se zaměří na novou verzi 28.
Google Chrome 66 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 66.0.3359.117 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 62 bezpečnostních chyb.
Byla vydána druhá RC verze nové řady 2.10 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Již tento čtvrtek (19. 4.) se v posluchárně 107 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze Dejvicích odehraje večer s Turrisem, tentokrát zaměřený na nový modulární router MOX. Mluvit o něm budou Patrick Zandl a Ondřej Filip, ale bude i prostor pro dotazy a diskuzi s vývojáři. Akce začíná v 18:00 a plánovaný konec je v 19:45. Mapka, kde se nachází daná posluchárna, a možnost registrace je k dispozici na webu CZ.NIC.
Byla vydána nová stabilní verze 1.14.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Verze 1.14.0 vychází rok po vydání verze 1.12.0 a přináší řadu nových vlastností. Zdůraznit lze modul mirror, HTTP/2 push a gRPC proxy. Podrobnosti v seznamu změn (CHANGES-1.14).
man lilo.conf
?disk=/dev/sda bios=0x80 disk=/dev/hda bios=0x81 disk=/dev/sdb inaccessible would say that your SCSI disk is the first BIOS disk (0x80), that your (primary master) IDE disk is the second BIOS disk (0x81), and that your second SCSI disk (perhaps a USB device) receives no device code, and is therefore inaccessible at boot time.Protože v Gentoo je aktuálně stabilní verze 22.7, řekl bych že volba bios=... by neměla být potřeba, ale do takové hloubky do toho nevidím, takže už radši budu mlčet.
timeout 05
default 0
#fallback 1
splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
title Gentoo
root (hd0,0)
kernel /boot/bzImage root=/dev/sda1 video=vesafb:mtrr:3,1280x1024-16@60
title memtest
root (hd0,0)
kernel /boot/memtest root=/dev/sda1
Pouziti Grubu oproti lilu ma tu vyhodu, ze pokazde kdyz zkompilujes nove jadro, nemusis znovu zapisovat lilo. Lilo pouzivam jen na serverech s SW RAIDem kde jsem gruba proste nepresvedcil ke spolupraci.
CFLAGS="-march=nocona" pouzit muzes, ale CHOST="i686-pc-linux-gnu" musis nechat, protoze asi tezko prekompilujes 32bit system na 64bit ..aspon si to tedy myslim, ale zkouset to nebudu i kdyz mam ted taky opterona a driv to byl athlon-XP.
Co se tyce patchu, tak si zkus prohlidnout ebuild k jadru, protoze mam takovej dojem ze pri instlaci gentoo-sources se stahne vanilla a pak se jen opatchuje, takze v ebuildu by melo byt videt co vsechno se patchuje. Ale mozna je to jinak, vanila jadro sem snad zatim neinstaloval, takze si tim jistej nejsem.
Nasadit na produkcni server bych se nebal, sam to tak pouzivam. V pripade napadeni systemu si utocnik stejne bud veci potrebny ke kompilaci muze nainstalovat taky, ale spis ti tam uz nahraje neco upravenyho... Tohle je spis otazka zabezpeceni obecne nez primo distribuce. Kazdopadne me se taky prave libi aktualizace a ze nemusim resit to,z e kdyz vyjde nova verze ze budu muset upgradovat celej system, navic u mandrake to byla pokazdy operace, kdy bylo pomalu jednodusi udelat cistou instalaci znova.
Tiskni
Sdílej: