Portál AbcLinuxu, 19. dubna 2024 23:59


Dotaz: DOS aplikacia na Linux servery

10.6.2007 01:54 blackdragon
DOS aplikacia na Linux servery
Přečteno: 515×
Odpovědět | Admin
Ahojte vsetci.

Hned na zaciatku by som sa rad ospravedlnil za pripadne hlupe otazky, zial Linux-u sa venujem velmi malicko a preto porebujem poradit.

Aby som ale presiel k veci, treba trosku "omacky"....takze: Staram sa o malicku PC siet jednej lekarne, kde su 3 PC. Server a 2x klint. Na vsetkych troch PC bezi Win 98SE, koli zosietovaniu. Podstatna je v tomto pripade MS-DOS aplikacia, ktora ma na starosti obchodno-skladovu evidenciu pre lekaren (vyrobca SW ale nema ziadnu podporu pre Linux). Na servery je db so samotnou aplikaciu, na klientskych PC len klienti. Prostrednictvom LAN sa klientske stanice dostanu na namapovany serverovy HDD, ohkial tahaju data.

Kedze mam uz plne zuby Mrkvosoftu (a jeho neuveritelnych narokov na HW a licencne poplatky), uvazoval som, ci by nebolo mozne na server nainstalovat nejaku blbovzdornu distribuciu Linuxu a skusit tento program rozbehat pod Linuxom. Aplikacia musi byt na servery spustitelna (nie je to ale potrebne k chodu klientskych stanic, iba k tvorbe stvrtrocnych hlaseni). Preto som uvazoval o tom, ze by som nainstaloval PC s nejakou distribuciou linuxu, rozbehal Sambu a DOSemu. Tym by tento linux PC mal byt viditelny aj z windows-ovych PC a mal by byt schopny spustit aj samotnu DOSovsku aplikaciu...teoreticky. Moja otazka je, ci niekto z Vas uz nieco take niekedy skusal a s akym vysledkom....Pokial by to slo na servery vyriesit, urcite by na Linux isli neskor aj klientske stanice.

Za rady vopred dakujem...
Nástroje: Začni sledovat (2) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

Medved09 avatar 10.6.2007 06:59 Medved09 | skóre: 26 | Havlíčkův Brod / Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: DOS aplikacia na Linux servery
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Idea je to dobra, fungovat to bude, me takle bezi nejaky PC-Fand (ucto, pokladna, mzdy) v jednom obchudku.. Pravdou je, ze nespoustim nic na serveru, tam je proste samba a tak. Jinak pod DOSemu spolehlive beha ten PC-Fand.
Nedaly by se ty reporty poustet ze stanice?

Fordem tam, vlakem zpátky :-)
10.6.2007 07:59 ZAH | skóre: 43 | blog: ZAH
Rozbalit Rozbalit vše Re: DOS aplikacia na Linux servery
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Na servru mám nainstalovaný dosemu. Přístup po síti pomocí ssh. V lokální síti pak xdosemu a na dálku konzolový dosemu. Jediný problém je s tisky při vzdáleném přístupu. Řeším pomocí převodu na PDF a zasláním výstupu emailem.
10.6.2007 15:02 Martin H. | skóre: 27 | blog: linservis | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: DOS aplikacia na Linux servery
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Netrap se s DOSEMU, bude ti stačit jen sdílení SAMBA. Program spouští klienti, kteří jsou DOS/WIN, pro ně je Samba to samé, jako by koukali na Windows serverové sdílení. Mě takhle běží aplikace ve Visual Foxpro.
--- Kapitalismus je lepší, než socialismus ... ale horší, než jsem čekal. (Jiří Suchý) ---
11.6.2007 15:07 blackdragon
Rozbalit Rozbalit vše Re: DOS aplikacia na Linux servery
Ahoj Martin H. Aj tato aplikacia je vo FOX-e, pokial sa nemylim...len zial, ten report ktory sa tam robi kazdy stvrtrok aplikacia automaticky pakuje cez ARJ na 1,44MB disketu. A prave koli problemom s pakovanim na klientskej stanici sa to muselo robit na servery (kedze to na klientskej stanici bud neslo alebo trvalo niekolko nasobne dlhsie). Koli tomu som uvazoval aj nad DOSemu. Je mi jasne, ze ako "STORAGE" pre db. by mi SAMBA stacila.

All...dakujem za doterajsie postrehy. Question: Existuje nejaka minidistribucia odladena na taketo DOSovske aplikacie ci kazdy z vas pouziva to co mu najviac vyhovuuje?

Dik.....
11.6.2007 19:31 František Ryšánek
Rozbalit Rozbalit vše Re: DOS aplikacia na Linux servery
Pro každého je blbovzdorná nějaká jiná distribuce :-) Třeba pro mě je to RedHat/Fedora v textovém režimu bez Xwindows.

Poradil bych asi jednu zásadní věc: nechoďte okolo horké kaše, pořiďte si nějaký kus železa na hraní, vypalte nějaké instalační CDčko a ponořte se do toho rukama až po lokte. Ten hardware nemusí být zdaleka nový, ale měl by být cca prověřený/spolehlivý, aby Vás hned na začátku neznechutily hardwarové problémy (vadná RAM, přehřátý přetaktovaný procesor, CD-ROM co občas ztratí stopu, disk co občas tuhne apod.). Řečeno z druhé strany, když jednou Linux ovládnete, je to výborný nástroj na hledání chyb v hardwaru...

Nebojte se číst dokumentaci (ne od začátku do konce, vybírejte si) a pokud nevíte, ptejte se kde se dá. Osobně mám sklon číst dlouho pečlivě dokumentaci než se do něčeho pustím - a často pak zjistím, že to bylo zbytečné, protože ta věc je pak naživo jasná na první pohled... Možná bych doporučil někde si přečíst, jaká jména dává Linux diskům a jak zhruba vypadá unixový souborový jmenný prostor, ale ono se dá fungovat i s defaultním rozdělením disku, takže pro samotnou instalaci tyhle znalosti vlastně nepotřebujete. Pravda pro serverové použití bych se přimlouval, aby třeba sambový adresář měl svůj vlastní oddíl na disku (nebo svůj vlastní disk).

Pokud si pro ostré nasazení nebudete jist ovladačovou podporou pro hardware, položte konkrétní dotaz na tomto fóru - nicméně pokud neplánujete použít nějaký vysloveně novinkový/exotický/superlevný/superznačkový hardware, neměl byste mít problém. Pokud plánujete pořídit pro fileserver nový hardware s jedním procesorem, můžete pro jistotu omezit výběr na motherboardy s čipsetem Intel a síťovkou nejlíp taky asi Intel, nespoléhejte že Vám v Linuxu k něčemu bude levný onboard RAID (ale moc pro něj netruchlete, Linux má velmi slušný nativní softwarový RAID). Nebo pokud už máte nějaký hardware připravený, tak třeba jenom prohoďte disky a zkuste spustit instalaci, ono to nějak dopadne, za to nic nedáte, vždycky tam můžete vrátit původní disk.

DOSemu je překvapivě samozřejmý a chodivý. Jediné, co v něm nechodí (zřejmě naschvál) je přístup DOSu do tabulky rozdělení fyzického harddisku - jinak je možné prakticky cokoli. Osobně se mi povedlo vyrábět pomocí DOSemu bootovatelné DOSové CompactFlash karty (s hot-swapem v USB čtečce) tím způsobem, že jsem si vytvořil tabulku rozdělení linuxovým fdiskem a jako zavaděč v MBR jsem zneužil LILO, a pak z DOSemu format c: /s .

Pokud potřebujete ty reporty fakt na disketu, tak rozhodně není problém. Taky si je můžete ukládat na image diskety, nebo do adresáře viditelného z hostitelského linuxu a třeba posílat někam mailem... Dále pokud to generování reportů je úloha, která se dá spustit bezobslužně z BAT souboru, tak je možné spouštět DOSemu s touto batovkou v určitou konkrétní hodinu (třeba v neděli ve dvě ráno - tradiční plánovací démon v UNIXu se jmenuje cron). Takže DOSemu splní svou úlohu a zase zmizí, nevisí v systému pořád, DOSová aplikace nežere výkon procesoru...

Při instalaci Samby při reinstalaci Linuxu na fileserveru se mi svého času stalo, že mi nějak neseděly kódové stránky filesystému na starém disku proti novému distru (Sambě). Stačilo dohledat příslušný parametr ve fstabu a v smb.conf a zesouladit je. To je moje jediná negativní zkušenost se Sambou, která by nota bene při čisté instalaci neměla nastat.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.