abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 753 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Nastavení řazení souborů v celým systému

    9.7.2008 21:42 Slinky | skóre: 2
    Nastavení řazení souborů v celým systému
    Přečteno: 503×
    Zdravím, nastavil jsem si řazení souborů a složek do ~/.profile vložením řádky "export LC_COLLATE=POSIX". Systém podle tohohle nastavení začal řadit ale s malým rozdílem zobrazení z různých míst. Například z Krusaderu a Terminálu (příkazem ls) systém upřednostňuje nejdřív "!" nebo "! slovo", potom čísla, ostatní znaky, písmena. A z Nautilusu nebo z nabídky uložení (např.: ve Firefoxu) to nejdřív upřednostňuje čísla, pak až "!", ostatní znaky, písmena. Vím že to není žádný závažný problém ale chtěl jsem se zeptat jestli je nebo není možný nastavit aby se všude zobrazovalo řazení stejně. Díky za odpověď.

    Odpovědi

    9.7.2008 22:47 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení řazení souborů v celým systému
    Jste si jist že se vám ~/.profile sourcoval i pro GUI, tedy že i v GUI máte POSIX nastavení?

    Bash ho ve výchozím nastavení sorcuje při přihlášení (login shell) a to ještě možná jen pokud neexistuje ~/.bash_profile či ~/.bash_login, při dalším spouštění (jen interactive shell) už ne. Přiznávám že nevím přesně jak je to při přihlášení třeba přes KDM.

    V případě nejistoty bych zkusil třeba v shellu ls -l, pak spustit z toho shellu třeba ten FF a zkontrolovat řazení tam.
    9.7.2008 22:52 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení řazení souborů v celým systému
    Zkusil jsem si to a u sebe neshledám mezi řazením bashe a GUI aplikací žádný rozdíl (POSIX).
    9.7.2008 23:49 Slinky | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení řazení souborů v celým systému
    Abych řekl pravdu, s Linuxem jsem skoro na začátku takže tomu všemu tolik nerozumím, něco jsem se snažil přelouskat přes Linux slovník. Zkusil jsem to ls -l a pak i spustit z toho shellu FF a řazení je rozdílný. Jak bych tedy měl nastavit aby se ~/.profile sourcoval i pro GUI? Tímto způsobem jsem to nastavil částečně podle návodu z netu (možná jsem něco nastavil špatně) - http://www.linux.cz/noviny/2000-11/clanek02.html (článek: "Jak proměnné nastavit").
    10.7.2008 05:33 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení řazení souborů v celým systému
    Vás se tedy týká tato pasáž odkazovaného článku:

    V případě, že spouštíme X server pomocí startx může být nastavení provedeno v /etc/profile nebo /.[bash_]profile. V případě, že X server je spouštěn z xdm, je třeba nastavení provést buď v .xsession (Debian) nebo .Xclients (Red Hat) před spuštěním správce oken (pro jednoho uživatele), nebo na začátku /etc/X11/Xsession (Debian) nebo /etc/X11/xinit/Xclients (Red Hat) pro všechny uživatele.

    Z toho bych rozuměl že jestli jste to četl, a zvolil následně nastavení v ~/.profile, tak pak spouštíte GUI po nabootování počítače do konzole pomocí startx? Pokud ne a "bootujete přímo do grafiky" tak se vás týká ta druhá část odstavce a řeči o "sessions".

    Každopádně ale -- pokud si v GUI spustíte konzoli/xterm, napíšete locale (a ve výstupu vidíte nastavení LC_COLLATE=POSIX, případně pak dáte to své export LC_COLLATE=POSIX), ls -l pak řadí v pořadí !,1-9,A-z a po spuštění z téhož shellu firefoxu (tedy napsáním firefox [enter]) je v něm řazení jiné tak to vám pak neporadím, protože imho "by to mělo" řadit stejně :(
    10.7.2008 05:37 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení řazení souborů v celým systému
    Jo jinak odkazovaný článek vypadá pěkně napsaný, ale není příliš aktuální, což nutno brát v potaz, je možné že v současných verzích distribucí je výchozí nastavení takové, že nastavit ~/.profile stačí neb se v příslušných startovacích skriptech třeba před spuštěním startkde také explicitně sourcuje, ale to jen spekuluji protože to nevím, v grafice používám jen Gentoo.
    10.7.2008 14:19 Slinky | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení řazení souborů v celým systému
    GUI nespouštím po nabootování počítače přes konzoli příkazem startx takže se mě nejspíš bude týkat část "session". Ale nevím kde ten soubor .xsession (Debian, pro jednoho uživatele) hledat. Zkusil jsem ze souboru ~/.profile příkaz (export LC_COLLATE=POSIX) vymazat ale .xsession v ~/ není a když jsem ho tam zkusil vytvořit a vložit do něj příkaz, při příštím startu systému nastala chyba a tak jsem ho musel smazat. V /etc/X11/Xsession (pro všechny uživatale) jsem zadal příkaz ale po příštím spuštění se vůbec neprojevil. Jediný soubory kde se projeví jsou /etc/profile (pro více uživatelů) a ~/.profile, ale zase s tím rozdílem jak jsem psal v prvním dotazu. Tak teda nevím jakej soubor mám editovat :(. Po exportu na POSIX mi příkaz locale vypíše že mám LC_COLLATE nastavený na LC_COLLATE=POSIX ale v konzoli se po příkazu ls -l a poté po spuštění Firefoxu z konzole řadí pořád rozdílně. Už od včerejška pročesávam net ale nemůžu se dopátrat řešení, tak dneska budu pročesávat dál. Ale díky za odpovědi a za čas strávený na ně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.