abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 750 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: OpenVZ a dvě síťová rozhraní

    5.8.2008 15:54 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    OpenVZ a dvě síťová rozhraní
    Přečteno: 297×
    Zdravím všechny, narazil jsem na zapeklitý problém při nasazení OpenVZ, kdy se síťový provoz z VPS směřuje přes nesprávné rozhraní.

    Výchozí situace: Mám dva fyzické servery. Jeden z nich (říkejme mu Servant) poskytuje určité služby, které jsou využívány z dalších serverů. Druhý (říkejme mu Host) je hostitelským serverem pro provoz virtuálních serverů založených na OpenVZ.

    Oba tyto stroje mají dvě síťové karty, přičemž přes eth0 se oba připojují do vnější sítě (1.2.3.0/24), zatímco přes eth1 se připojují do vnitřní sítě (192.168.1.0/24). Tzn. pro přesnější představu: mám několik serverů, každý z nich je ve dvou sítích, které se liší tím, že jedna je pouze pro komunikaci mezi nimi navzájem, druhá je určena pro komunikaci s vnějším světem.

    Na serveru Host dále běží nějaké VPS, pro účely tohoto dotazu je jeden, kterému budu říkat prostě Vps. Až na to, že nemá své vlastní železo, je to server jako všechny ostatní v síti, takže i tento server je připojen do vnější i vnitřní sítě a využívá služby ze serveru Servant.

    Tzn. v souhrnu síťová konfigurace vypadá nějak takhle:
    Servant   192.168.1.1   1.2.3.1
    Host      192.168.1.2   1.2.3.2
    Vps       192.168.1.3   1.2.3.3
    
    A teď ten slavný problém. Když se z Vps připojím na Servant skrze vnitřní síť (tzn. příkazem ssh user@192.168.1.1), připojení sice proběhne, ale na stroji Servant se pak příkazem who dozvídám, že nejsem připojený z adresy 192.168.1.3, ale z 1.2.3.3. Tzn. pakety určené pro vnitřní síť putují po té vnější, což je problém z mnoha důvodů.

    Podle mého dosavadního zkoumání problém může souviset s tím, že OpenVZ přiřazuje jednotlivým VPS adresy s netmaskou /32, takže se na cestě mezi venet0 na Host a fyzickým rozhraním nějak blbě upraví a nasměrují se špatně.

    Přiznám se, že mi ne zcela dochází, jak to, že se na vnější síti vůbec podaří najít správný server, takže ani moc dobře nevím, kam šáhnout a co změnit, aby se pakey poslušně odebíraly ven přes eth1.

    Určitým nápadem je znásilnit OpenVZ, aby nastavovalo masku /24, všude se ale doporučuje tuhle věc nedělat (bohužel bez vysvětlení). Další možností by mohlo být nějaké veselé nastavení iptables, které by vynutilo směrování odpovídajících paketů na eth1.

    Nejdřív jsem se ale chtěl zeptat, jestli někdo neřešil něco podobného, abych nevynalézal kolo se spoustou vedlejších efektů. P5edem dík za všechny odpovědi.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    Odpovědi

    5.8.2008 20:12 Karel Tuma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenVZ a dvě síťová rozhraní
    takze jenom kratce - vnet je na vz nejvetsi zlo. daleko jednodussi je vzdy pouzit bridge, sit se pak chova tak jak jeden ceka, tj:
    
    vzctl set 20 --netif_add eth0,00:DE:AD:BA:BE:00,vzeth0,00:DE:AD:BA:BE:01 --save
    
    vytvori eth0 v kontextu 20, druhy konec interfacu se jmenuje vzeth0 (prida se do bridge
    vmbr0 ktery jiz musi existovat)
    
    a v kontejneru nastavit spravne /etc/network/interfaces. dale je treba vytvorit
    /etc/vz/vznet.conf a v nem mit EXTERNAL_SCRIPT="/usr/local/sbin/vznetaddbr
    
    konteiner se pote po startu prida do bridge 'vmbr0' (ten si musis udelat, nabridgovat kam potrebujes)
    
    vice navod na http://wiki.openvz.org/Virtual_Ethernet_device
    
    mimochodem v tvem pripade by nebylo od veci mozna v ct0 pouzivat tagovane vlan, neni treba pak mit 2 sitovky. tagovane
    vlany jsou v kazdem ohledu sitove zarizeni.
    
    
    5.8.2008 23:20 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenVZ a dvě síťová rozhraní
    Díky za tip, ale jak se na to dívám, tak tím bridgem zaberu celé ethX pro jeden virtuál, nebo se pletu?

    Asi jsem to předtím špatně vysvětlil, ale podobných virtuálů na tom jednom fyzickém stroji je mnohem víc (snažil jsem se omezit popis jen na významné části situace), takže si nemůžu dovolit každému dát jednu fyzickou síťovku.

    Každopádně to ještě prozkoumám detailněji.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.