Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty *.xmlMyslel jsem, že tohle vytvoří archiv na ploše, ve kterém budou všechny xml soubory z adresáře z -C. Ale takto to nefunguje :( Může mi to prosím někdo vysvětlit ? Já jsem z toho taru nějak mimo.
Usage: tar [OPTION...] [FILE]...Hint: nejdřív přepínače, pak soubory. Takže zkus spíš něco jako:
tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar souboryProblém bude s tím *.xml, to totiž nebude takhle jednoduchý. Jde o to, že shell provede substituci ještě než se ten příkaz spustí...
tar -C ~/ -zcvf test.tar $(cd && ls *.png)ale je to naprostá hrůza, která nefunguje když označí velkou spoustu souborů.
find
: cd /cesta/ke/slozce/s/daty/ && tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar `find -name '*.xml' -type f -print`
Navíc mě později napadlo, že to nebude fungovat jakmile bude v názvech souborů mezera, ale zas kdo by něco takovýho dělal, že...
Už jsem pár takových viděl…
Navíc mě později napadlo, že to nebude fungovat jakmile bude v názvech souborů mezera, ale zas kdo by něco takovýho dělal, že...No právě
cd /cesta/ke/slozce/s/daty/ && find -name '*.xml' -type f -print0 | xargs -0 tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tarBohužel je zde omezení maximální délky příkazového řádku, viz.
xargs --show-limits
Bohužel je zde omezení maximální délky příkazového řádku, viz.No, právě že tohle taky není zrovna ideální rešení, protože tohle není tak docela pravda. On totiž xargs v případě potřeby (překročení tý max. délky) spustí ten příkaz na víckrát...xargs --show-limits
No, právě že tohle taky není zrovna ideální rešení, protože tohle není tak docela pravda. On totiž xargs v případě potřeby (překročení tý max. délky) spustí ten příkaz na víckrát...Jenže to také není tak úplně pravda, viz man xargs:
-x Exit if the size (see the -s option) is exceeded.
Ono to funguje, jenže to děláš špatně. Hned první řádek v helpu říká: Usage: tar [OPTION...] [FILE]... Hint: nejdřív přepínače, pak soubory. Takže zkus spíš něco jako: tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar soubory... ale houby, -C je samozrejme taky jenom dalsi option (prepinac), takze ho ma uplne spravne pred seznamem souboru (*.xml) Problem je v tom, ze to *.xml vyhodnoti uz shell a tar dostane uz prikazovou radku, kde misto *.xml je soubor1.xml, soubor2.xml, soubor3.xml... Jenze ten shell to samozrejme dela v aktualnim adresari, a ten parametr -C zpracuje az tar. Shell o nem nevi kdyz expanduje *.xml. Mozna by bylo nejjednodussi do toho adresare predtim vlezt normalne pomoci cd.
ale houby, -C je samozrejme taky jenom dalsi option (prepinac)Jo, já vím...
takze ho ma uplne spravne pred seznamem souboru (*.xml)Hmm, máš pravdu. To jsem nezkoušel, tak jsem automaticky předpokládal, že je problém v tomhle... Tak se omlouvám. Jinak ta expanze, to je mi jasný, o tom jsem psal taky.
Tiskni
Sdílej: