Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
fixmbr
Není to DOS, ale standardní windowsový „shell“. Uvozovky tam mám proto, že standardním UNIXovým shellům nesahá ani po kotníky.
Kromě fixmbr
je potřeba taktéž fixboot
. Tyto dva příkazy by měly dát situaci do pořádku. Překvapuje mě, že instalátor Windows XP tyto záležitosti nevyřešil. Hlavně že umí klidně zničit funkční bootloader, ale sám sebe pořádně nainstalovat nedokáže...
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=4(ale opravdu to smaze vsechny oddily na tom disku, takze leda v pripade, ze tam skutecne nejsou zadne dulezite data) a po naslednem pouziti Acerich nastroju uz asi nebude problem s grubem - ta instalacka si zrejme myslela, ze tam uz zavadec/system je a proto ho neprepsala.
Upřímně řečeno, mám tu zkušenost, že 99% WiFi chipsetů v Linuxu funguje. Dokonce i spousta chipsetů 802.11n už se dá v režimu klienta normálně používat. Kdybys například vytvářela přístupový bod, který poskytuje zároveň WPA2-EAP-TLS a WPA2-PSK, mohlo by se stát, že s tím budou potíže. (Popsané protokoly mám teď doma na serveru, takže vím, že to není snadné.) Nicméně v režimu klienta to prostě fungovat musí.
Můj ryze osobní názor: Než se vracet k 8 let starému systému, možná je lepší podrobně popsat ten problém zde na fórech. Například já osobně bych neměl problém poradit Ti s tím. Vždyť jednu WiFi síť provozuji a k pěti se připojuji pravidelně jako klient. Jen jde o to nenechat se odradit takovým detailem a prostě to vyřešit. Z poznámky typu „nefunguje WiFi“ nelze vytušit, zda se jedná o potíže s modulem pro kernel, který například v distribučním kernelu není, nebo zda selhal wpa_supplicant, třeba kvůli špatnému nastavení, nebo zda náhodou nenastal problém až v poslední fázi, tedy například s DHCP. Abych tohle mohl odhadnout, potřeboval bych víc detailů.
Možná by leckdo z místní komunity byl ochoten zajít až tak daleko, že by se Ti na systém koukl přes SSH a pokusil se uhodnout, o jaký problém se jedná.
Ještě bych rád přičinil peprnou poznámku. Když někomu nefunguje WiFi ve Windows (a historka WiFi + Vista + BSOD je velmi známá), prostě si v pohodě zanadává na Billa a pak to jde nějak řešit, ať už sám nebo s něčí pomocí. Kupodivu v Linuxu tento přirozený přístup nějak selhává. Možná kvůli strachu z neznámého, možná proto, že průměrná vzdálenost k nejbližšímu linuxovému expertovi je neúměrně větší než k Frantovi Klikačovi odvedle.
Kdysi pradávno jsem nainstaloval Windows XP na notebook. Po instalaci nefungovala síťová karta, WiFi karta ani zvuková karta a dočkal jsem se VESA grafiky 800x600 s 256 barvami. Touchpad fungoval jako PS/2 myš, bez jakýchkoliv rozšířených funkcí. (Každý nechť třikrát hádá, zda fungoval infraport, PCMCIA slot nebo ACPI tlačítka...) Tohle je teprve ta správná katastrofa! Že v Ubuntu z těchto všech věcí selže jedna, bych nepovažoval za skutečný problém.
Jinak se musím připojit k výše uvedené poznámce jednoho z kolegů: Zkus si prosím vymyslet jiný nick. Ten současný působí hodně divně.
ms-sys -m /dev/sdareboot a mělo by to běžet :) Případně ještě jedna reinstalace windows. nutno podotknout, že druhá varianta je smrtí pro data na disku. Pokud by ani to nepomůže, pak opět live distribuce linuxu (tentokrát lhostejno jaká) a příkaz
dd if=/dev/zero of=/dev/sdanechat běžet pár vteřin, pak přerušit ctrl-c a přeinstalovat windows. Ale musím se přidat k ostatním a to hned dvakrát: 1) "úplná blbka" je fakt hloupej nick a fakt nesedí ;) 2) neutíkej od Linuxu tak snadno, ta wifi určo půjde vyřešit nějak rozumě, případně se problém časem vyřeší "sám" - zkus třeba počkat na nový ubuntu 8.10, tam třeba už fungovat bude a kdyby ne, napiš sem dotaz, on už se někdo objeví,kdo Ti s tim poradí (osobně už sem taky pár wifin na ubuntu rozběhával a pokud nemáš zrovna velkou smůlu, tak je to práce na pár minut...) -miky
A už vůbec nechápu proč by oprava MBR záznamu na disku měla být nelegální.Přepsání MBR nelegální není, ale pokud má jen nějaké brandované instalační CD od výrobce, které žádnou konzoli nemá, pak půjčení a použítí jiného CD s Windows už nelegální je. -m.
že linuxáři jsou nafoukaný kreténi... Naštěstí snad jen někteří.
Tiskni
Sdílej: