abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 732 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: aplikační server a virtální server jako brána/firewall

    19.11.2008 02:06 Martin B.
    aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Přečteno: 374×
    Zdravím Vás, nechce se mě pořizovat další HW, tak mě napadlo nahradit dosluhující firewall virtuálním strojem nad VMware Player ve formě nějaké firewall/router distribuce. Je to úplný nesmysl ?? Firewall by měl vyčleněné vlastní síťové rozhraní (WAN/LAN), ted by sdílel vlastně jen prostředky procesoru/disku/paměti ve správě VMWare.

    Samozřejmě druhou možností je spustit firewall přímo na aplikačním serveru, ale toto mě přijde z principu zranitelnější, takže další možností je vyčlenit další HW či přejít na nějaký proprietární HW ve formě embedded zařízení či jednoúčelové řešení brány/firewallu.

    Nicméně primárně mě zajímá jestli není nejjednodušší využít virtuálního počítače. Z pohledu výkonu není problém, server je defakto nevyužitý a vlastně se 98% času fláká, takže z pohledu výkonu problém určitě neočekávám.

    Odpovědi

    19.11.2008 10:29 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Ahoj, ja mam nieco podobne, len opacne - FW/router mam priamo na fyzickom stroji a jednotlive aplikacne servery su ako virtualne stroje.
    19.11.2008 11:55 Martin B.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    A jako virtualizační nástroj používaš co ??? Já plánuji VMware server ... jinak uspořádání obráceě jsem také zvažoval, ale připadne mě to více zranitelné, prostě musí běžet firewall/router + VMware, kdežto já plánuji virtuální firewall+router, tedy žádné aplikace navíc. Ono je to ale v podstatě asi jedno, otázkou je stabilita takového řešení, respektive stabilita VMware ...

    19.11.2008 12:08 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Pouzivam VMware Server, bezi mi to takto uz skoro pol roka a jediny problem co som za tu dobu spozoroval je vacsie vytazenie diskov, kedze tie disky zdiela hostitelsky system + 4 virtualne.
    19.11.2008 12:07 Marek | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Toto téma mě velmi zaujalo, podle mě je asi největší otázkou samotná stabilita systému VMware, jinak si myslím že při fyzickém oddělení rozhraní to musí být 100% funkční, podle mě ani tato podmínka nemusí být dodržena, tedy dle popisu systému, samozřejmě je pak také otázkou nakolik je znát chod síťovky pro dva stroje, tedy virtuální + fyzický.

    Jinak právě řeším něco podobného a jak to tak sleduju a čtu diskuze, není třeba hledat HW, ale řešení ... nestačí mě současná brána v provedení hardwareového firewallu, protože nemá bandwidth management, který je pro VoIP podmiňující. Otázkou je jestli by podobná konstalace byla 100% funkční a bezproblémová, když na aplikační server (HTTP, SMTP, IMAP, Asterisk) nainstaluji virtuálně například PFSense, případně vlastní klasickou distribuci s NAT a pravidly. Výkon si myslím, že není problém, 2x Xeon 1.6 GHz, 2 GByte RAM, průměrná zátěž do 20%, špičková do 60%. diskový subsystém nad 15k SCSI disky. Rozhraní pro potencionální WAN nevyužito a nevyužíváno.

    Otázkou je čeho se vyvarovat, kde jsou očekávatelné problémy a nač se připravit z hlediska úskalí. Kde očekávat úzké hrdlo ??

    19.11.2008 17:42 Marek | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: aplikační server a virtální server jako brána/firewall
    Každopádně jsem toto zprovoznil, k mému velkému překvapení, naprosto přímočaře a bez jakýchkoliv zaškobrtnutí. Sdílím LAN s fyzickým serverem, jako WAN je použito rozhraní, které bylo doposud nevyužíváno. Nainstaloval jsem PFSense, který bez nejmenšího problémů běží a co se vytížení systému týče, tak v testovacím provozu nevidím žádný problém. Ještě řádně zkonfiguruji firewall a zkusím nasadit řešení do testovacího provozu, tedy ostrého pod dohledem :-).

    Každopádně díky za námět ... a případné upozornění nač se připravit v dlouhodobějším provozu, což jistě někteří již máte.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.