Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Ahoj,
jsem začátečník v Linuxu Debianu ... (64bit) ... potřeboval bych poradit, jak se kontrolují popř. instalují bezpečností aktualizace (jako je ve Windows Update) ... hledal jsem to na internetu a našel jsem pouze tyto příkazy: "apt-get update " a "apt-get upgrade" tato funkce ale aktualizuje úplně všechno ...
jak se tedy aktualizuje Linux .. (Debian) ....?
díky moc za odpověd. doufám, že mě neukamenujete (protože to bude asi základ) ale člověk je prostě ze začátku začátečník
ještě jednou díky všem.
Pokud mas Stable vydani, tak na nej vychazi prakticky jen bezpecnostni aktualizace (takze mas klid, ze se ti neco nedopatrenim nezmeni).
Testing ma snad taky bezpecnostni podporu, ale priznam se, ze nevim, jak se odlisuji od klasickych, protoze pokud uz ne stable, tak na noteboocich pouzivam rovnou unstable...
/etc/apt/source.list
pouze řádek nebo ostatní zakomentovatdeb http://security.debian.org stable/updates main contrib non-free
1. A když používám Debian Lenny 64bit ... zůstává tato řádka stejná?
2. poté by se nemělo tedy stát, že po apt-get upgrade se mi zaktualizuje něco jiného než bezpečností aktualizace?
díky.
(Basically, no new package and no new upstream version of existing package will enter DebianTesting. Only non-invasives changes are allowed if justified. read the freeze announcement "2nd stage" for more information).
co myslíte tím "opatrný" ... pokud bych chtěl třeba synchronizovat čas s internet přes NTPD pak se mám něčeho bát?
díky.
Jde o to, že některé programy z balíčků najednou nemusejí fungovat. Zlou zkušenost jsem měl například s aktualizovaným balíčkem courier-authdaemon nebo s growisofs.
Ooops, nikoliv growisofs, ale genisoimage (např. zde
Pro Lenny jsem někde objevil tohle.
# deb http://security.debian.org/ lenny-proposed-updates contrib non-free main
# deb-src http://security.debian.org/ lenny-proposed-updates contrib non-free main
deb http://security.debian.org/ lenny/updates contrib non-free main
deb-src http://security.debian.org/ lenny/updates contrib non-free main
Ty zakomentovaný v době kdy jsem to zkoušel nefungovali
Pokud budu mít toto nastavení apt ...
pak se může také stát, že při aktualizaci dojde k aktualizaci jádra na novější verzi?
Jak to vůbec je s aktualizací jádra ?
Ptám se proto, protože mám zkompilované jádro se specifickým nastavením a bojím se, abych o něj nepřišel.
Díky za odpověď.
Pokud jste si zvolil jako release Debianu Lenny/testing, pak se jedná o feature, pokud jste chtěl rock-stable release, měl jste zvolit stable, více na www.debian.org/releases/ a www.debian.org/doc/FAQ/ch-choosing.en.html#s3.1
Pokud jste si zkompiloval vlastní kernel, přicházíte o bezpečtnostní (a jiné) updaty oproti těm distribučním. Takže si je musíte sám hlídat a jádro si vždy sám znovu překompilovat.
Debian nabízí vlastní doporučenou cestu, jak kompilovat jádro ze zdrojových kódů, pokud potřebujete upravený kernel, viz www.debian.org/doc/FAQ/ch-kernel.en.html.
Aktuální konfiguraci jádra najdete buď v /boot/config-*
(pro dist. kernely), nebo v /usr/src/linux
(pro kompilované), takže o konfiguraci nepřijdete.
takže pokud tomu rozumím správně, tak když provedu apt-get upgrade ... tak se mi nikdy nezaktualizuje jádro ... ale jinak všechny ostatní věci se mi z hlediska bezpečnosti zaktualizujou?
Dobrý den,
pokud jste si nekompiloval jádro sám, tedy používáte distribuční, dojde k jeho aktualizaci na novou verzi, jakmile bude k dispozici.
Jestli máte obavy z toho, že Vám nové jádro nějak rozhodí systém, tak teoreticky to sice možné je, ale nikdy se mi to nestalo a to používám Debian poměrně dlouho.
Jinak, Vámi uvedené příkazy jsou správné. A po jejich zadání bude Váš systém aktuální. Nevím, jestli je to to co jste potřeboval vědět, pokud ne, ptejte se dál. Určitě najdeme společnou řeč.
Zkoušel jste hledat, to je dobré, jen asi ještě pořádně nevíte co. Taky mi to docela dlouho trvalo, než jsem se naučil ptát. Je dobře, že v době kdy jsem začínal nebyla na ABC registrace a ty mé první dotazy zmizely v propadlišti dějin.
Budete-li potřebovat poradit, dejte dotaz sem, nebo mi pošlete maila, je v profilu. Pokud budu vědět, rád odpovím.
S pozdravem
Jack Hokus
1. pokud jsem si sám zkompiloval jádro ... tak po apt-get upgrade se neprovede aktualizace jádra ?
2. jaké všechny aktualizace musím nainstalovat, abych neměl bezpečnostní mezery? stačí tedy apt-get upgrade + aktualizace jádra?
Ahoj,
pokud máte vlastní jádro, musíte si jeho aktualizace pohlídat. K drhuhému dotazu, pokud provedete apt-get update, apt-get upgrade, tak bude Váš systém kompletně aktualizován.
Problém by mohl nastat jen s programy, které jste si instaloval mimo balíčkovací systém. To znamená, stáhnul jste si balíček z nějaké stránky a naistaloval ho příkazem dpkg -i, případně přes nějaký nástroj na instalaci balíčků třetích stran.
JH
1. když nainstalujete program, který není v repozitáři Debianu (nebo jiné uvedené v sources.list), tak se při aktualizaci balíčkovacím systémem neaktualizuje
2. KDE je na serveru zbytečný žrout paměti, neaktualizovat, ale odebrat. Samozřejmě apt-get aktualizuje vše včetně KDE
3. ano, ale nevidím důvod nepoužívat jádro distribuční, které se aktualizuje s celým systémem (tedy pokud nemáte nejaký exotický HW, kde v distribučním jádru není podpora)
deb http://security.debian.org/ lenny/updates contrib non-free main deb-src http://security.debian.org/ lenny/updates contrib non-free main3. potřebuji mít jádro se změněnou frekvencí časovače (config_hz) a jak jinak toto nastavit nevím. Díky
No jistě, že bude aktualizováno také jádro, když v něm bude objeven bezpečnostní bug.
v programu aptitude si clovek muze nechat vyhledat aktualizace a pak rucne odebrat ty co nechce. (oznacit jako neaktualizovane).
Taky mam vlasti kompilovanej kernel (z balicku zrojových kodu) mam z nej vytvorenej deb balicek a naistalovanej pres dpkg -i, pri aktualizaci jadra se mi stahly a naistalovaly zdrojove kody (znovu jsem to patchoval a prelozil)
PS k vlastni kompilaci jsem dosel kuli snaze rozbehat nejake veci na mam ntb (nastavit ACPI a hibernaci)
Tiskni
Sdílej: