Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Vim ze me budete kamenovat, ale potreboval bych vedet jak udelat z normal usera roota (dva root pristupy pod jinym heslem)
Vim ze to neni extra bezpecne, ale proste bych to potreboval
Da se to nejak jednoduse provest?
Diky
Normálním postupem přidej dalšího uživatele a pak opatrně změň jeho UID v /etc/passwd
na 0.
Vim ze to neni extra bezpecne
Částečně dokonce naopak - někdy je dost důležité mít 2 uživatele root (typicky root a toor), heslo toho druhého je náhodně vygenerované, hodně dlouhé a uloženo v sejfu pro případ maléru (ztráta hesla toho prvního).
ale proste bych to potreboval
Zeptat se musím - sudo nestačí?
No já nevím. Když mám k serveru fyzický přístup, nepotřebuji znát heslo roota. Když se přihlašuji vzdáleně, používám klíče a heslo roota nepotřebuji taky. Pokud je disk zašifrovaný, heslo toora mi stejně nepomůže.
dekuji, toto vypada velmi jednoduse - proc to slovo opatrne ?
staci tedy nes:x:1000:1000:nes,,,:/home/nes:/bin/bash zmenit na nes:x:0:1000:nes,,,:/home/nes:/bin/bash nebo musim nes:x:0:0:nes,,,:/home/nes:/bin/bash ?
ted nevim cim presne je mysleno to sudo - ja si myslel ze to je kdyz se prihlasim za usera a pak dam "su" - pokud to tak je, pak mi to stejne pri ztratye hesla moc nepomuze...
Nejspíš proto, že při editaci souboru jako /etc/shadow
mohou mít i drobné překlepy nepříjemné následky. Jinak by mělo fungovat i
usermod -o -u 0 nes
Když do /etc/sudoers
přidáte řádek nes ALL=(ALL) ALL
, tak dostanete rootovskou konzoli pomocí sudo -i
a hesla uživatele nes. Z ní už potom heslo uživatele root změníte.
jak moc v tomto zalezi na mezerach?
Defaults env_reset
# Host alias specification
# User alias specification
# Cmnd alias specification
# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL //tento radek tam uz byl
user1blablabla ALL=(ALL) ALL //tento jsem pridal
jedna se mi o to, zda musi byt za userem 4 mezery jako za rootem, nebo zda to musi byt nejak specialne pod sebou... - nerad bych tim neco pokazil - uz zase vidim jak ficim kilaky za pc a opravuju to rucne :D
Tam je IMHO spíš TAB. Sudoers by se měl upravovat zásadně příkazem visudo
z rootovské konzole. To by si mělo zkontrolovat syntaxi před uložením souboru.
Tiskni
Sdílej: