abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 716 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Výkon grafiky v Lin x Win

    5.5.2003 12:01 jan hluštík
    Výkon grafiky v Lin x Win
    Přečteno: 58×
    Mám Mandrake 8.1, monitor Premio B790, graf. kartu Matrox Millenium II s 8MB paměti. Používám XFree86 verze 4.1.0. Monitor mi HardDrake detekoval jako Hyundai Q790+ (nebo tak nějak), který by měl mít stejné parametry jako Premio (každopádně Hsync a Vrefresh jsou nastaveny správně). Ve Win95 s orig. ovladači od Matroxu lze grafiku nastavit na 1024x768 při obnov. frekvenci 100 Hz a hloubce barev True Color 32-bit - krásnej obraz. V Linuxu dosáhnu při tomto rozlišení maximálně 85 Hz a hloubku barev tuším 24 bitů. Kde je chyba?

    1)Je to tím, že ovladač v Linuxu nedosahuje kvalit originálního pro Windows? Konfigurační program v Ovládacím centru pro Mandrake (který jsem pro jeho divné chování a ovládání již mnohokrát proklel) nabízí i hloubku 32-bit a i ještě vyšší rozlišení, ale když to nastavím, výsledek je nepoužitelný, nebo program jaksi nestandardně skončí a změny neuloží.

    2)Může to být také tím, že podle HardDrake je na graf. kartě jen 4 MB paměti? Pokud ano, kde a jak údaj opravit, aby bylo možno nastavit vyšší barevnou hloubku? Má význam to udělat v XF86Config-4, nebo se to musí udělat i jinde?

    3)Šlo by to řešit použitím XFree86 v. 3.3.6, mělo byto nějakou výhodu?

    Díky.

    Odpovědi

    5.5.2003 13:39 Vladimir Kotala | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Výkon grafiky v Lin x Win
    1) Nepouzivam Mandrake (tj. ani HardDrake). Pokud chces mit jistotu, budes se muset ponorit do XF86Config(-4), vetsina takovychto chyb totiz byva na strane klikacich konfiguratoru. 2) Ano ano ano. Jdi do XF86Config-4 a mozna nejdriv do XF86Config (nejdriv si je zazalohuj). Nic jineho neni treba nastavovat. Nemusis se bat, je celkem logicky cleneny, citelny a bohate komentovany. Pro jemnejsi nastaveni pouzij xvidtune (je soucasti XWindows). 3) Nedoporucuju. Pro novejsi karty (s akceleraci) je skoro vzdy lepsi 4-kova rada XWindows. Mozna by stalo za to upgradnout spis na novejsi verzi. V neposledni verzi stoji za to precist dokumentaci k ovladacum na tvou kartu - pokud neumi 32bitovou hloubku (coz je mozne), bude to tam napsano. Pripadne hledej na internetu v diskusich. Pro zajimavost vkladam co jsem tady nasel u popisu starsi 16MB Matroxky:
    X Server nevie zatial zistit velkost
    pamati - do XF86Config treba do sekcie
    Device pridat
    VideoRam 16384
    
    Nebude to ono?
    5.5.2003 14:15 jan hluštík
    Rozbalit Rozbalit vše Výkon grafiky v Lin x Win
    Ad 2) V XF86Config-4 byl dokonce údaj jen 2 MB paměti, ale byl zakomentovaný, tak jsem ho neřešil. Nebo jsem ho předtím i zkoušel opravit, ale v té změti nezdařených pokusů, restartů X-serveru a pádů klikacího konfigurátoru jsem nezaznamenal jestli to pomohlo. Každopádně se na to podívám. I na tu dokumentaci. A co ta obnovovací frekvence, ta by neměla záviset na paměti, ne? Pak by to bylo jedině tím ovladačem...? Dík za rady.
    5.5.2003 16:34 Vladimir Kotala | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Výkon grafiky v Lin x Win
    Vyssi obnovovaci frekvence by mela jit nastavit primo v sekci "Monitor" nebo tak nejak nebo (a to spis) primo v "Modeline" direktive XF86Config. Doporucuji predtim, nez to zapisete otestovat xvidtune. Pokud v dokumentaci nenajdete, ze to nejde, tak by to melo fungovat i na nejvyssich "HW umoznenych" frekvencich. A dulezite: nejjistejsi je mit pouze JEDNU Modeline v konfiguraku - tak se vyhnete tomu, ze si XFree vybere tu, ktera se jemu zda nejlepsi...
    5.5.2003 18:02 Tom K | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Výkon grafiky v Lin x Win
    1. Ovladac v linuxu je imho stejne dobry, jako ve windows. 32 bit je blbost, protoze je to jen nepodstatnych 8bitu na alfa kanal, takze staci 24. (ja pouzivam 16 a nevidim v tom velky rozdil)
    2.Opravit leda maximalni frekvence v sekci monitor v XF86configu
    3. V zadnem pripade. Ovladace v rade 4.x jsou mnohem lepsi.
    echo -n "u48" | sha1sum | head -c3; echo
    5.5.2003 18:23 Ondra 'Kepi' Kudlík | skóre: 29 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Výkon grafiky v Lin x Win
    Takže, nejdřív. X většinou nedokáží autodetekovat všechny frekvence, které můžete při daném rozlišení používat, takže je potřeba vytvořit si tzv. Modeline, kterou vložíte do sekce Monitor v konfiguračním souboru XFree. Modeline moc nerozumím, každopádně je lze jednoduše vygenerovat nějakým skriptíkem, já využívám například webový: http://zaph.com/Modeline. Tím je možné nastavit si bez problémů požadovaných 100Hz. Hloubka 24 bitů je naprosto to stejné, co je ve Windows psáno jako 32 bitů. Jak je tu už napsáno, jedná se o to, že není uváděn alfa kanál. Nejsem odborník, takže nevím podrobnosti, každopádně je to psáno téměř v každé konfigurační utilitě pro X. add 1/ dle toho co jsem napsal předtím zřejmě ne... add 2/ jak jsem z praxe zjistil (možná se mýlím) je údaj o paměti karty naprosto zbytečný, proto ho doporučuji zakomentovat. Hloubku barev nastavte na 24. add 3/ to bych určitě nedělal. Spíš bych doporučil vždy novou verzi X, ke starším se určitě nevracet.
    26.8.2003 11:41 Mti.
    Rozbalit Rozbalit vše Výkon grafiky v Lin x Win
    K te pameti - nevim jak u dotycne karty, ale treba na notebooku mam intel 830M , ktery si normalne chlamstne par mega, ale pokud jsem chtel povolit dri, neminil jet, dokud jsem mu nedal "alespon" 10MB (dostal 16). Jedna se ovsem o kartu, ktera nema vlastni ram a zere ji ze systemove. (ze 400MB se zere celkem dobre). V pripade pevne osazene ram na karte by asi bylo vhodne tam napsat spravnou cifru v pripade, ze ji x detekuji spatne :-/ Muzu rict, ze s kartou jsem jiz skoro spokojen, akorat zapnutim dri jsem sice pozoroval znacne zrychleni, ovsem na ukor nefunkcnosti z-bufferu v opengl. proste se objekty netridily/nekreslily podle hloubky ale podle poradi, kdy byly vykresleny. :-( zatim jsem nic nenasel.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.