Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Máme nápad:
Předně si nastavit správně xorg.conf.
Taky když to nefunguje říci jak jsi to spouštěl atd zda naběhne nějaký grafický manažer.
A když to nenaběhne tak taky vypsat chyby co to píše a různé logy s kterých se dá poznat co nefunguje.
A za další nezakládat pro stejný problém další vlákno.
grep 'Using config file' /var/log/Xorg.0.log
po tom, ako startx
pustí root a po tom, ako to spustí iný užívateľ?
man xorg.conf:
When the Xorg server is started by the "root" user, the config file search locations are as follows: <cmdline> /etc/X11/<cmdline> /usr/etc/X11/<cmdline> $XORGCONFIG /etc/X11/$XORGCONFIG /usr/etc/X11/$XORGCONFIG $HOME/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf-4 /etc/X11/xorg.conf /etc/xorg.conf /usr/etc/X11/xorg.conf.<hostname> /usr/etc/X11/xorg.conf-4 /usr/etc/X11/xorg.conf /usr/lib/X11/xorg.conf.<hostname> /usr/lib/X11/xorg.conf-4 /usr/lib/X11/xorg.conf
"Modra obrazovka" je v tomhle pripade ekvivalent nefungujiciho pocitace.Modrá obrazovka vo svete Windows je stav kedy OS prepne do textového režimu, urobí na obrazovku výpis a skončí inštrukciou "halt" - to znamená, že processor ďalej nespracováva žiadne inštrukcie a je možné ho len odpojiť od napájania. Ak je možné hýbať myšacím kurzorom, zapnúť Num Lock, ping-núť ten stroj po sieti, prepnúť na inú konzolu, ... tak to nie je "nefungujúci počítač". Window manager pre prostredie KDE je kwin, pre prostredie GNOME je to spravidla Sawfish. Okrem toho je na výber fvwm, XFce, blackbox, fluxbox, a mnoho ďalších (nechce sa niekomu napísať entry do Slovníka?). Window manager sa stará o chovanie okien (minimalizovanie, kreslenie rámikov, posun okna, ...). Keď nie je window manager a nemáš žiadne okno, tak vidíš len pozadie. Ake je modré, máš "modrú obrazovku" - doslova. Prostredie je spravidla window manager + niečo ako taskbar vo windows (menu, ikonky, spustené programy, applety) + plocha v pozadí s ikonami a kontextové menu + ďalšie drobnosti. Konqueror je filemanager skrížený s web browserom. Dolphin je file manager. Neber to osobne, ale uznaj, že je ťažké radiť človeku, ktorý (nemá alebo) má inú terminológiu.
Tiskni
Sdílej: