David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Potřeboval bych si pro nouzové účely spustit na serveru druhého apache a mysql. V samé podstatě je to myšleno tak, že pokud by kleknul server, tak abych měl na jiném připraveného apache a mysql do kterého by se akorát nahrály zálohy, nastavil IP adresu kleknutého serveru na "záložní" a běžel nějak dál. Bohužel samostatný server na to vyčlenit nemůžu a konfigurace apachů bohužel mezi sebou nejsou moc kompatibilní, nemluvě o uživatelých v mysql, takže sloučení pod jednoho apache a mysql nepřipadá v úvahu.
Přemýšlel jsem jak toto realizovat a napadlo mě buď rozchodit na serveru virtuální server (což by, ale žralo dost zdrojů) a nebo druhou instanci spustit v chrootu (což jsem zkoušel, ale ne moc úspěšně).
Chci se tedy zeptat, jestli má někdo zkušenost s během dvou apachů a mysql v jednom systému, nebo zda-li by mě někdo nemohl nakopnout ,jakým směrem se mám dát.
Apache i MySQL se jen tak sám od sebe nezhroutí, je to jen otázka konfigurace. TAkže pokud nemáte další stroj a nechcete se pustit do virtualizace (tomu se ani nedivím), tak je řešení jednoduché. Zálohujte konfiguráky a weby u Apache a tabulky u MySQL. Když klekne server, tak je jednoduše vrátíte zpátky po nové infstalaci.
Tady nejde o kleknuti apache a mysql, ale celeho serveru (napr rozbije se disk), takze 2 apache atd bych mel kvuli prehrani na jiny server. A jde mi tam, aby sli ty weby provozovat mimo, nez se koupi novy HW.
Tak to urob na dva servre, jeden ostry, kde to ide a na ten druhy nejakym skriptom cez cron posielaj data (napriklad ssh). Ked padne hlavny sevrer, tak to preklop na ten druhy, aj tak asi potom treba urobit zmenu v dns. Alebo mat data na diskovom poli. To pripojit na oba servre a potom len startnut sluzbu. Najlepsi je pocitacovy cluster.
Když to ale bude na jednom serveru, tak se při rozbití hardware stejně nevyhnete to zálohovat jinam. TAkže zálohujte weby a konfiguráky Apache a tabulky a konfiguráky MySQL, nebo celý systém na jiný disk, nebo flashku či něco podobného. Pak se to dá rychle obnovit.
Asi jsem spatne vysvetlil o co mi jde, pokud jeden ze serveru umre, potrebuju okazite presunout weby ze zaloh do nejakeho funkcniho apache a mysql, ale jelikoz na ostatni apach a mysql uz bezi, musim ho mit nekde spusteny dvakrat. Jinymi slovy kdybych mel servery dva tak pokud jeden umre chci weby z nej po dobu opravy mit na druhem serveru, ale tam uz napr mysql bezi a nastali by mi tam treba problemy s uzivateli kdybych ty db sloucil.
Nemusis ho mat dva krat. To vyriesis cez virtualhost. Do konfiguraku si nachystaj zapis ktory potom iba odkomentujes. Web subory daj na disk, nastav documentroot pre virtualhosta, databazu pridaj do mysql. Potom restartni apache a mysql. Mne to tak funguje. Mam virtualhostov, kazdy ma iny documentroot a v mysql mam viac databaz.
U apache by to tak mozna i slo ale neslo by to u mysql, protoze tam se muze vyskytnou db se stejnym nazvem a jsem v troube.
Treba rozlisovat medzi nazvom databaze a tabuliek v nej. V mysql moze byt viac databaz. Nemozem mat dve rovnake databazy a v databaze dve rovnake tabulky. Ale to je o koncepcii toho co chcem robit a ako to mam vymyslene.
Bohuzel do koncepce jak vypadaji db ja zasahovat nemuzu, proto potrebuju rozchodit na jednom stroji 2 mysql databaze, baych se takovym problemum vyhnul.
Jeste bych mel malou prosbu, nemohli by jste me nekdo odkazat na nejaky navod jak rozjet dve mysql vedle sebe? Zkousel jsem si to vygooglit, ale nic moc jsem nenasel.
/etc/rc.d/
) a jeho úpravu tak, aby používal jiný konfigurační soubor, pid soubor atd. Pak upravit konfigurák mysql, tj. změnit cesty k datovým souborům, port apod.
Tiskni
Sdílej: