Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Mám takovou otázku. Na routeru mám nastavený firehol, ale nevím jak nastavit následující situaci:
Na router je smerovana domena 2. urovne (napr. www.test.cz), nektere porty jsou presmerovane natem na jiny stroj - napr.
dnat to 192.168.0.2:80 inface eth1 proto tcp dport 80
eth1 je vnejsi sitova karta
toto je v pořádku a bezproblémů se pakety směrují, co ale nefunguje je situace, kdyz chci na stroj pristoupit zevnitr site. Smerovani neprobehne.
Ocekaval bych, ze by mohlo pomoct neco takovehoto,ale pak prestane fungovat web zevnitr site uplne, pravdepodobne se vse smeruje na 192.168.0.2.
dnat to 192.168.0.2:80 inface eth0 proto tcp dport 80
Poradí mi prosím někdo, jak firehol nastavit? Děkuji
inface eth0
tam musí být určení cílové IP adresy. Firehol neznám, takže vám nemůžu poradit, jak konkrétně se v něm tohle nastaví.
Nebo pokud chcete ušetřit provoz na síti a na routeru, nastavte si DNS pro vnitřní síť a tam uveďte pro váš web přímo IP adresu serveru ve vnitřní síti. Klient pak půjde rovnou na server, nebudete muset řešit DNAT a SNAT na routeru pro vnitřní síť a nebude se zdvojnásobovat komunikace na síti.
Diky za odpoved. Bohuzel nemam zprovozneny DNS server v siti (ale pouzivam ISP) a tak to zatim resim tak, ze jsem u konkretnich stanic nastavil hosts, coz samozrejme nepomuze treba u notebooku :)
Ze do toho bude nejak zapojeny snat jsem tusil. Mozna by tudiz pravidlo pro firehol mohlo vypadat nejak takto. No, jeste se na to podivam.
snat to 192.168.0.0/24 outface eth0 src 192.168.0.0/24
Tiskni
Sdílej: