Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Ahoj,
nevite nekdo, jak je to s podporou od RedHat, kdyz bude na serveru naistalovany VMware server? Ten si musi nahrat nekolik svych modulu do jadra, takze by me zajimalo, jestli by potom v pripade nejakych problemu support od RedHatu nerekl, ze takhle modifikovany systemem nebudou resit. Potrebuji najit nejaky argument proc dat na servery XEN misto trapneho VMServeru. To ze je VM server mnohem pomalejsi a neni to zadne serverove reseni uz jsem zkusil, ale na argument projekt managera, ze jemu VMserver funguje na notebooku bez problemu, to nestacilo
ps. jestli nekoho napadne nejaky dobry dovod proc nepouzit VMserver tak sem snim.
Diky
Mohu se optat, co povazujes za 'serverove reseni' virtualizace? ESX? Solarisove zony nebo snad domeny? Nechces snad naznacit, ze XEN, ze ne? To, ze s necim neumim pracovat, jeste neznamena, ze to je spatne (hint - coz takhle zkusit nainstalovat VMware Tools?)
To mas jednoduche, za serverove reseni se obecne povazuje technologie kde je nejaka zaruka ze bude fungovat. Mas seznam HW u ktereho je jistota, ze bude pracovat bez problemu a kdyz ne tak muzes zvednou telefon a zeptat se co muze byt problem a mas zaruceno ze dany SW a HW bude podporovan alespon po dobu na kterou si koupis support. U VMware je to ESX server u RedHatu zase XEN.
ps.Jak mi pomuzou VMware tools se stabilitoua rychlost VMserveru to opravdu netusim. Pokus to porovnavas, jako nas PM, na spusteni jednoho VM stroje, na kterem si nanstalujes linux nebo win takje to debata o nicem, Zkus si na VMserver naistalovat 4 VM na kazdem alespon neco pustit a zjistis ze je to naprosto nepouzitelny. Vykon procesoru asi stacit bude, ale napr. rychlost cteni z disku, spadne 10% vykonu na nevirt. HW.
ps. Co mas proti XENu? Posledni verze jsou rychlejisi nez VMware a to ze nema zadne klikaci udelatko, vadi jen u opravdu velkych projektu. A jestli to chces vedet tak spravuji celkem 11 ESX serveru ce 2 Virtual. Centrech.
Tiskni
Sdílej: