V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nejlepší by bylo zkusit se na tu sambu připojit z jiného počítače. Jestli není jiný počítač k dispozici, tak pro ověření jestli je chyba na straně serveru bych zkusil scan portů, jestli jsou vidět porty samby (53, 139), třeba pomoci nmap.
není náhodou 53 dns?
Samba podle mě používá toto:
netbios-ns 137/tcp # NETBIOS Name Service
netbios-ns 137/udp
netbios-dgm 138/tcp # NETBIOS Datagram Service
netbios-dgm 138/udp
netbios-ssn 139/tcp # NETBIOS session service
netbios-ssn 139/udp
(viz /etc/services)
jinak souhlas - nmap mi přijde jako dobrý nápad...
maximálně snad, že by nešel najít podle jména - zkusil bych v okolních počítačích dát vyhledat podle IP nebo se podívat, co vypíše nbtstat, kterému se jako parametr dá ip adresa. Pak snad jedině zkusit vypnout firewall? Na jiné stroje se dostanete?
Tím že tam chybí ten port 137 to není, ten je UDP a nmap je při výchozím nastavení neskenuje. Jinak jsem nějak nepochopil co jsi to sem nahrál za výpis na nmap to nevypadá. Píše to nmap že je ten port 139 otevřený nebo filtrovaný? Mě to třeba píše toto
PORT STATE SERVICE VERSION
139/tcp open netbios-ssn Samba smbd 3.X (workgroup: WORKGROUP)
Nic víc mě nenapadá, nejvíc by pomohlo se podívat do logu samby na straně toho NAS, ale to asi neumíš co?
Pocitam, ze ten NAS je vporadku na windows:
-Spustena sluzba - Prohledavani pocitacu
-Sitovka - Klient site Microsoft / Zdileni souboru a tiskaren ..
-Cmd - net view
Tak nejak, uz jdu spat.
NN
A co kdyz zadate ve windows do radku pro URL: \\IP_NASu ?
jste mě trochu předběhnul - net view by měl ten NAS ukázat - souhlas
port 139 by měl opravdu stačit.
nbtstat -A IP_adresa_NAS by měl ukázat ve výpisu jeho jméno a skupinu (výpis o několika řádcích)
máte ve firewallu ve vyjímkách povolené sdílení souborů a tiskáren? Možná bych ten fw fakt pro nalezení přičiny zkusil na chvíli vypnout a otestovat bez něj...
Viděl bych to, že není na FW povolené sdílení souborů a tiskáren
Nebo lze ve windowsech zapnout logování firewallu. je to v nastavení firewallu v protokolování zabezpečení a pak výchozí soubor windows\pfirewall.log - Tam by se dalo najít, co přesně neprošlo kvůli firewallu.
Běží na serveru nmbd?
Na diagnostiku doporučuju Wireshark.
Tiskni
Sdílej: