V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj, potreboval bych poradit s nekolika problemy.
1. na disku jsem mel XP(sda1) a Ubuntu(sda6, alespon myslim ze byl tam) (dual boot fungoval ok), doinstaloval jsem Mandrivu 2009 (sda8), ale zmizelo mu z bootavci nabidky Ubuntu. Docetl jsem se, ze ho tam mam pridat. ouha:
[root@localhost jb]# kwrite /boot/grub/menu.lst
kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/kde4/libexec/klauncher
klauncher(6367) kdemain: No DBUS session-bus found. Check if you have started the DBUS server.
kdeinit4: Communication error with launcher. Exiting!
2. jak by vypadalo zavadeni toho Ubuntu? takhle?:
title ubuntu
root (hd0,5)
makeactive
chainloader +1
3. pri startu spravy diskovych oddilu dostanu hlasku, ze "tabulka oddílů zařízení sda je pro mě příliš porušená". nakonec ale neco nacte. vidim interni i externi disky a na i internim mam opravdu neporadek: nejdriv XP(sda1), pak 100GB nic a prazdno (=sda5), pak sda6 (tam je snad Ubuntu), pak swap a Mandriva. Cili: co pouzit/udelat, abych ten sda5 mohl pouzivat "universalne"? chtel jsem ho zformatovat na FAT32, jenze kdyz na nej kliknu, tak vedle nemam zadne volby (jako pripojit, formatovat apod ...). Kdyz se pripojim z XP, tak vidim jen klasicke C:/ a pak dokonce jen jeden disk s neurcitelnou velikosti... mam ho zformatovat treba z instalacky XP?
4. ten sda6 je pripojeny jako /var, kdyz jej ale otevru, tak tam nevidim slozky, ktere by pripominaly Ubuntu (neni tam adresar /usr, /boot, /home ...) ... to je normalni?
5. pred casem jsem tu resil problem, ze po instalaci Ubuntu mi nesel signal z graficke karty. Myslel jsem, ze Mandriva to mit nebude, ale problem pretrvava. Pri zapojeni monitoru pres VGA je vse ok, ale pri zapojeni pres kabel (DVI out z grafiky, HDMI in monitor) stejne dostanu na monitoru hlasku "no video signal". Kde hledat chybu a reseni? na strankach vyrobce monitoru, graficke karty, nebo tady na foru?
Otazek hodne, casu v knihach a na forech jsem take stravil hodne, ale bud ne vzdy jsem nasel reseni, nebo si nejsem jist, co vlastne provadim. Diky moc
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.26-1-686 root (hd0,4) kernel /vmlinuz-2.6.26-1-686 root=/dev/mapper/root ro vga=775 nosplash initrd /initrd.img-2.6.26-1-686Jména jader si musíš zjistit výpisem adresáře /boot na Ubuntu 3) Něco tam hnije... Zkus GParted a kdyžtak sem dej screenshot... 4) ? to je oddíl s Ubuntu připojen jako /var běžícího sytému? Dej sem mount. 5) Jaký máš ovladaač?
1. gedit zafungoval perfektne, vyreseno
2. to se asi vyresi az s problemem c.4
3. viz příloha
4. mno, snad jsem to nezmršil ještě víc, ale jak jsem čekal na odpověd, tak mi to nedalo a koukal jsem na to rozdělení disku a zvolil jsem, že chci u sda5 mít přípojný bod /var2 a zvolil jsem "připojit", teď mám v kořenu jak /var (kde sou pořád nějaké bláboly) a /var2 (tam už je /boot/grub/menu.lst ve kterém už poznávám Ubuntu) - takže asi nebyl po instalaci Mandrivy připojený:
/dev/sda8 on / type ext3 (rw,relatime)
none on /proc type proc (rw)
/dev/sda1 on /mnt/windows type fuseblk (rw,allow_other,blksize=4096)
none on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw)
/dev/sr0 on /media/cdrom type iso9660 (ro,nosuid,nodev,users,iocharset=utf8)
/dev/sdc1 on /media/disk type vfat (rw,nosuid,nodev,uhelper=hal,uid=500,utf8)
/dev/sdb1 on /media/Červí díra type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)
/home/jb/caesar3.iso on /mnt/iso type iso9660 (rw,loop=/dev/loop0)
/dev/sda6 on /var2 type ext3 (rw)
5. ovladač? tak našel jsem toto (asi je to pro integrovanou a interni graf.kartu zvlášť):
Identifikace
Dodavatel: ATI Technologies Inc
Popis: RV370 [Radeon X300SE]
Třída médií: Display controller
Modul: Card:ATI Radeon 9500 to Radeon X1050
ad 2. tak ted jsem uz vyresil i tohle, ted jsem v Ubuntu. Mam ho nechat uz nafurt v te polozce /var2?
ad 3. V Ubuntu jsem prilezitostne kouknul do gparted ... ale sda podle nej jakoby nebyl. Mam tam "Typ tabulky oddílů : Nerozpoznán" a celý disk je neobsazený ...
Tiskni
Sdílej: