abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 753 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: web server, rozdeleni zateze

    14.5.2003 22:49 Milan Vobecký
    web server, rozdeleni zateze
    Přečteno: 587×
    Dobrý den,

    Rad bych se nekoho zeptal, jak se realizuje rozdeleni zateze jednoho weboveho serveru ne vice webovych serveru .

    Predpokladam, ze by to mohlo jit napr. takhle : napr.2 fyzicke stroje s webovymi servery, kazdy ma verejne IP a v DNS zaznamech jednomu domenovemu jmenu napr. www.xxx.cz priradim prave ta dve verejne IP. Dalo by se pak ovlivnit, ktere IP se pouzije prednostne nebo je vyber IP v DNS ciste nahodny proces?

    Milan Vobecky

    Odpovědi

    SYSMAN avatar 15.5.2003 11:47 SYSMAN | skóre: 24 | blog: SYSMAN | Veselí nad Moravou
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Obavam se ze nic takove nebude fungovat resp. to neni vubec prakticky mozne.
    Tohle se da resit CLUSTERy, toj. vice stroju spojeny tak, ze se navenek tvari jako jeden a tim se zatez rovnomerne rozlozi na vsechny. Ale tohle je trochu slozitejsi a z jineho razeni.
    Spis bych uvazoval o tom, jestli ti nestiha ten tvuj server, dat vykonnejsi popr. vykonejsi s vice CPU. A taky shodnit zda neni mozne usetrit na vykonu, vhodnymi programovacimi algoritmy a optimalizaci programu bezicich na tom wwwserveru
    15.5.2003 12:02 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Proc by to nemelo fungovat? Jiste ze to takto funguje. Je to nejjednodussi varianta. Dulezite ale je mit totozna data na obou webserverech (bud nejaky mirroring, nebo pristup k jednomu datovemu skladu) Videl jsem jednou krasnou malinkou utilitku, ktera umela rozhazovat zatez na vice webserveru. Jen jsi nadefinoval IPcka:porty a slapalo to. Nekde na freshmeatu. To by ti mozna stacilo. Bohuzel nevim jmeno. Jinak pokud se do toho chces vazne vice obout, pak doporucuji www.linuxvirtualserver.org kolisko
    15.5.2003 12:14 tynyt
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    dalsi moznosti je pouzit branu s portforwardem na vice adres -- tam funguje jednoduchy scheduling typu round-robin
    Petr Krčmář avatar 15.5.2003 12:58 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Portforward je rozumné a jednoduché řešení, ale ta původní myšlenka dvou IP a jedné domény mi přijde dost přitažená za vlasy a nemyslím si, že by to vůbec fungovalo. Peter
    Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
    15.5.2003 13:17 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    a proc si myslis, ze takova funkce v DNS existuje? Je to klasicka vec. Je to nejjednodussi rozlozeni zateze - primo na urovni DNS. Nerikam, ze je to idealni reseni, ale je to zcela funkcni a pouzivane (dnes uz mene). viz: dig www.seznam.cz taky ma vice A zaznamu v DNS. kolisko
    SYSMAN avatar 16.5.2003 07:45 SYSMAN | skóre: 24 | blog: SYSMAN | Veselí nad Moravou
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    No jo, ale to ma proto, kdyby nahodou jeden vypadl aby to jelo. To neni proto, ze se zatez rozlozi na vice serverech.
    Ale napadlo me, co v httpd.conf omezit pristup treba na 50 uzivatelu a po prekroceni limitu, se pomoci A zaznamu v DNS automaticky pouzije druhy stroj s WWW serverem. Fungovalo by to tak vubec?
    16.5.2003 09:32 burlog
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    To nema jen proto, aby to jelo az prvni spadne. DNS server se diva na 'pomocne' cislo v A zaznamu a podle nej rozhodne, jak prelozi 'www.seznam.cz', takze k vam se muze dostat kazdy den jine IP. Toto je opravdu normalni funkce DNS a to uz dost dlouho.
    16.5.2003 16:08 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Konecne nekdo, kdo zna DNS :-) Uz jsem si pripadal jako v jinem svete. kolisko
    16.5.2003 08:31 Jiri Kratochvil | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Zalezi na tom, co chces provozovat. Pouzivam vlastni reseni, ktere je urceno pro implementace s malou frekvenci menicich se dat (neni potreba sdilet data mezi vice uzivateli) Princip je nasledující: Mam servery: www.domena.tld, www1.domena.tld, www2.domena.tld ... Pokud prijde pozadavek na www.domena.tld, system prideli navstevnikovi identifikator, ktery pomoci RPC preda serveru, ktery se bude starat o vybaveni daneho uzivatele. Dale pak presmeruje navstevnika na server www1.domena.tld, www2.domena.tld apod. Po celou dobu trvani session se navstevnik "bavi" s urcenym serverem. Nevyhody: Pokud budu touto metodou chtit provozovat napr. chat, narazim, protoze kazdy stroj ma lokalni databazi a dochazelo by k tomu, ze se uzivatele na ruznych serverech proste "neuvidi". Dalsi veci je, ze mam nadale uzke hrdlo v podobe toho webserveru www.domena.tld. ¨ A jak mam reseno rozdelovani zateze? Pomoci jednoducheho skriptu hlidam pocet aktualnich sessions. Prubezne je predavam na server www.domena.tld - s touto metodou mam malo zkusenosti. Je implementovana az teprve nedavno. Je to reakce na to, kdyz mi na jeden server chodili navstevnici jen "na skok", zatimco druhy byl pretizeny ;-) Veskere predavani dat je reseno tak, ze "nejaky" daemon ciha na urcitem portu a ceka na data. Synchronizace dat je resena pomoci nfs. Protoze neni mozne aby dochazelo ke kolizim v datech, pouze se vyexportuji zmeni z jednotlivych databazi a naklonuji na ostatni servery. Tato metoda je funkcni, nicmene pouze v omezene mnozine moznych nasazeni. V pripade zajmu rad pomohu.
    16.5.2003 16:13 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    a co mit jeden databazovy server? a na nej pristupovat z jednotlivych wwwX? Pak neni problem s replikaci db. Podminkou je mit dobre zelezo pro tento stroj, protoze se pak stava single point of failure - totez jako u switche. kolisko
    16.5.2003 23:01 Jiri Kratochvil | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Ano, kdybych to zelezo mel, neni problem. Jenze ono jde o to, ze ho nemam ;-) Jak jsem uvedl v predchozim prispevku. Tohle reseni je pouze pro omezenou mnozinu nasazeni, ale tam funguje skvele. Co se tyce toho predsunuteho "smerovace", tak u nej se mi jeste nestalo, ze by nejak vazne lehnul. Boot z flash disku a cele to bezi z ram drivu - slape jak hodinky ...
    17.5.2003 16:54 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze

    vyber ktery zaznam z mnoziny se pouzije v DNS je nejcasteji nahodny.
    jde nastavit, aby server udrzoval nejake fixni poradi, pripadne cyklicky posouval, nebo nahodne michal zaznamy v odpovedich, ale to ma jen maly vliv, protoze neovlivnite:
    odpovedi z cache a rekursivnich serveru, ktere moho provdet vlastni preskupeni
    stranu prijemce, kdy v /etc/host.conf muzete dat pravidla na preskupovani prijtych zaznamu z obecneych resolveru, tedy i dns resolveru

    otazka je jestli skutecne chcete delat load ballancing, jestli by nestcilo predradit pred dynamicky web squida, ktery by delal nejakou velmi kratkodobou cache dynamickych stranek a odpovidal by dotazy, pokud by byly v cache jeste nez se dostanou na server (tvaril by se jako server), nebo jine reseni (zalezi to hodne od toho jaky obsah na tom webu bezi...)

    17.5.2003 17:15 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    ad (ne)funkcnostzaznamu se stejnym indexovym jmenem datovym typem a protokolovou tridou. pokud by to nebylo mozne, tak jakmile by slitl mail server nemohl by se pouzit zalozni, nebo by se dodnes routovala posta skrz uucp a nejaka ilena pravidla ktera by poma bezne fungujici priklad zalozni mailserver u providera a primarni s nejnizsi prioritu na firme ze kdo vi jak spolehlivou linkou... RRSet je ta vlastnost a je priblizne tak stara jako DNS samo.
    18.5.2003 20:44 Milan Vobecký
    Rozbalit Rozbalit vše web server, rozdeleni zateze
    Zdravím všechny
    a děkuji všem za nakopnuti. Milan Vobecký

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.