Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Poradí mi prosím někdo nějaký nástroj na srovnání dvou souborů. Jsou stejné, ale mají nějaké odlišnosti v textu. Zatím jsem při vyhledávání narazil na to, že gedit by měl mít nějaký plugin, který nemůžu najít. A ještě jsem našel "xxdiff", ale ten má v arch pouze v AUR a něco není OK, protože nejde nainstalovat.
děkuji
Nebo proste 'diff'..
NN
Ten gvim je dobrej. Pěkně mi to zobrazil ve dvou oknech vedle sebe a vybarvil rozdíly. Akorát teď řeším detaily, jako-že hledám jak zapnout spodní posuvnou lištu (mám dlouhé řádky a posouvat kurzou je zdlouhavé), dále nemůžu najít jak přepínat mezi těmi okny (samotnej tab nic nedělá a nemůžu najít kl. zkratku) Případně by pomohlo zarovnat text na šířku oken (taky nenacházím) Alo to už jsou jen detaily, kdy musím prohledámat menu a zkoušet. A ještě by se hodilo, případně vzít jednu část z jednoho soub. a nahratit stejnou část v druhém.
existuje český manuál?
vimtutor
, coz je takovy tutorial do vimu..
Jinak odpoved na jednotlive otazky:
horizontalni scroll (napoveda :he scroll-horizontal
) se provadi napr. zl
ci zh
, lze i kombinovat s cisly, tzn. posunuti o 10 znaku doprava z10l
- vice je v napovede..
Je ale taky mozne ze by ti stacilo jen mit zapnuty wrap - tzn. :set wrap
- pro zruseni :set wrap!
Prepnuti mezi okny - 2x Ctrl-W - vice taky v napovede - :he CTRL-W
(zvlast pokud je oken vice tak se hodi prepinat na konkretni okna)
Co se tyce nahrazeni jedne rozdilne casti tou druhou, tak na to se pouziva :diffup
pripadne :diffget
- je samozrejme mozne si to nechat nabindovat na nejakou klavesu..
vseobecne lze temer vse najit v napovede :he <nazev_prikazu>
:set wrap
Nelámat
:set nowrap
Změna okna Ctrl+W následované stiskem šipky by mohlo fungovat, i když osobně používám konzovový vim.
Merdžování:
]c
resp. [c
pro následující resp. předchozí blok který se liší (change)
do
pro "difference obtain"
dp
pro "difference put"
Pod KDE:
kdiff3
kompare
Tiskni
Sdílej: