abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 720 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    20.6.2009 18:55 zvovka | skóre: 20
    Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Přečteno: 2342×

    Potreboval bych informace o praktickych zkusenostech virtualizace na linuxu, pripadne  *BSD, ale tam predpokladam to bude slabsi.  Jedna se mi o pomer cena/vykon, cili o Vmware ESX serveru se prosim nezminujte;). Aby byla predstava, je to do mensi firmy - hw na to mam, jedna se mi o spusteni cca tri az peti vittualnich stroju, zadny velky trafic ani zatizeni. Mimo ten uz zmineny pomer (=zadarmo v ramci nejakeho distra) mi jde o stabilitu, rozumnou udrzbu a flexibilitu (snadna rozsiritelnost. a treba i prenositelnost image...). Za kazdy postrech predem dik.

    Vsichni mate spinave zadky!

    Odpovědi

    20.6.2009 21:19 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Kdyz praxe, tak praxe ...

    Mam kompilacni server s 10 virtualy (RHEL a SLES ruzne verze, ruzne arch), cele to sedi na RHEL4, CPU AMD 64bit, virt. masina VMWare server free edition. Jednou jsem musel stehovatnajine zelezo, takze jsem si prakticky overil, ze to jde (ale je to ... ehm ... ponekud komplikovane. Ke stabilite VMWare nemam vyhrady.

    Na Fedore jsem zkousel KVM - ovsem pri instalaci hostovaneho systemu jsem s dozvedel, ze system je panic :-(

    Na skoleni jsme si trosku hrali s XENem pod RHEL - fungovalo to pekne. Ted nas ceka ostre nasazeni do provozu (takze pod clusterem). Muzete drzet palce :-)

    20.6.2009 22:27 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Na Fedore jsem zkousel KVM - ovsem pri instalaci hostovaneho systemu jsem s dozvedel, ze system je panic
    U KVM je potřeba brát na vědomí, že se rychle vyvíjí, takže co platilo dříve, nemusí být s novou verzí pravda. Navíc firmu, která stála za vývojem, koupil Red Hat, který KVM hodlá dodávat jako svůj hlavní virtualizační produkt.

    Moje praktická zkušenost s tím: od jádra 2.6.28 žádné problémy, používám na různé testování, když si nechci zaneřádit fyzický stroj, popřípadě potřebuju testovací síť.

    Co se týče požadavků tazatele (abych to nemusel dávat do příspěvku zvlášť)
    stabilitu
    Se staršími jádry jsem měl problém se spuštěním několika strojů naráz - některé se sekly. Běh naráz poté, co jednotlivé virtuály startovaly postupně, nebyl problém. Po výměně procesorů (Phenom II místo Athlon X2) jsem narazil na pár maličkostí, ale předpokládám, že to se s novým jádrem spraví.
    flexibilitu (snadna rozsiritelnost. a treba i prenositelnost image...)
    Co se rozšiřitelnosti týče, tak tam bych asi neviděl problém. KVM funguje jako proces, při jeho startu volíš všechny parametry toho stroje, takže není problém měnit. Operační paměť lze měnit za chodu (pokud to podporuje host, Linux ano), stejně tak většina hardwaru se registruje jako vyměnitelné zařízení.

    Navíc to, že KVM z pohledu hostitele funguje jako běžný proces, má další výhody: paměť hostů je možné odswapovat (s novým jádrem téměř celou), virtualizace si nezabírá hardware pro sebe (jádra CPU vyhrazená pro Xen hostitel nevidí, stejně tak paměť). A konečně vývojáři KVM narozdíl od vývojářů Xenu spolupracují s vývojáři jádra jako takového, takže zatímco KVM dostáváš přímo v běžném jádře, Xen je externí patch dostupný pouze pro některé verze jádra (v současnosti na XenWiki jako nejnovější verzi nabízejí cca 3 roky staré jádro 2.6.18)

    Pokud jde o přenositelnost image - kvm vychází z Qemu, takže může používat nějaký formát qcow2, který je ale doporučovaný jenom pro stroje, které neumí vytvářet sparse soubory. S tím Linux nemá problém, takže lze vytvořit image, který se pro Linux tváří jako běžný soubor, ale zároveň jde pomocí mount připojit jako disk:
    $ /sbin/fdisk -l gentoo_kvm64_small.img
    You must set cylinders.
    You can do this from the extra functions menu.
    
    Disk gentoo_kvm64_small.img: 0 MB, 0 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 0 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Disk identifier: 0x00000000
    
                     Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    gentoo_kvm64_small.img1   *           1         509     4088511   83  Linux
    gentoo_kvm64_small.img2             510         571      498015   82  Linux swap / Solaris
    Quando omni flunkus moritati
    21.6.2009 14:03 j8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    KVM neumí paravirtualizaci, na rozdíl od Xenu. Až ji bude umět, taky ho rád vyzkouším.

    21.6.2009 14:43 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    KVM neumí paravirtualizaci, na rozdíl od Xenu.
    # cat /proc/cpuinfo
    
    ...
    
    flags           : ... svm ...
    Paravirtualizace? [Zív] Paravirtualizaci pro síť a disky KVM umí, víc nepotřebuju.

    Quando omni flunkus moritati
    21.6.2009 14:03 artec | skóre: 24
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

     

     

    Xen je externí patch dostupný pouze pro některé verze jádra (v současnosti na XenWiki jako nejnovější verzi nabízejí cca 3 roky staré jádro 2.6.18)

     

    Vyvoj XENu je sice postaven na kernelu 2.6.18.8 (2/2007), ale myslim si, ze to vubec nic nevypovida, protoze jsou do tohoto jadra pravidelne aplikovany patche a nove ovladace zarizeni tak, aby kernel sel s dobou.

     

    Prirovnal bych to treba k CentOS, nova verze 5.3 (3/2009) obsahuje taky kernel 2.6.18, ale ne "3 roky stary", nybrz opatchovany nejnovejsimi patchi pro lepsi stabilitu a podporu zarizeni.

    Jasne, co se tyce ovladacu, tak opatchovany kernel 2.6.18 neobsahuje vsechny ovladace jako treba kernel 2.6.30 a je s tim trochu prace je tam dostat, kdyz je tam clovek nutne zrovna potrebuje. Ale vyladeny XEN v paravirtualizovanem rezimu povazuji dneska za stale nejrychlejsi a nejdostupnejsi zpusob virtualizace.

    21.6.2009 14:49 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Vyvoj XENu je sice postaven na kernelu 2.6.18.8 (2/2007), ale myslim si, ze to vubec nic nevypovida, protoze jsou do tohoto jadra pravidelne aplikovany patche a nove ovladace zarizeni tak, aby kernel sel s dobou.
    To je možné, ale stejně tam nelze backportovat veškerý vývoj jádra; tipuju, že o moc víc než nové ovladače se tam nedostává. Druhé hledisko je, že tento způsob práce není udržitelný, věci se prostě mění a jít s vývojem jádra bude čím dál tím těžší a tím pomalejší.
    Quando omni flunkus moritati
    21.6.2009 23:32 hysterix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Mozna to neni uplne ono z hlediska velmi dlouhodobe perspektivy. ALE: pri instalaci redhat5/centos5+xen mam do konce brezna 2014 zajistenou stabilitu, podporu, minimalizovane naroky na obsluhu a asi nejvetsi znalostni bazi v pripade nejakych problemu. Nevim, jak je to s xenem a clustry a nasazenim na superduperhardwaru, ale minimalne pro 90% nasazeni to naprosto vyhovi, dela to, co ma (uz 2 roky) a bude delat to, co je treba, jeste dalsich skoro 5 let. Mezitim se muzou kernelovi vyvojari hadat do aleluja ale jestli nejpozdeji v roce 2013 nebude kvm alespon tak stabilni jako xen dnes, muzou se na mne tesit :) Ale oni to zvladnou, protoze by jim prestali na ty jejich hadky sypat penize. Smyslem prece neni mit nejnovejsi jadro, ale udrzet system v behu dlouhodobe, stabilne, bezpecne, predvidatelne a za prijatelynch nakladu.
    22.6.2009 00:35 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    ale minimalne pro 90% nasazeni to naprosto vyhovi, dela to, co ma (uz 2 roky) a bude delat to, co je treba, jeste dalsich skoro 5 let.
    To je možný, ale co nové stroje? Tam mám na výběr mezi starým jádrem, do kterého se musí to nejnutnější backportovat, nebo novým jádrem, kde všechno funguje out-of-the-box. (A za ty tři roky tam určitě přibylo něco, co má pozitivní vliv na výkon.) A co se dlouhodobé perspektivy týče, tak KVM (nebo nějaký jeho eventuální nástupce) před sebou má budoucnost jistou, protože je to stabilní API/ABI, které bude zachováno. A konečně Red Hat se KVM do konce roku chystá dodávat a Xenu se postupně zbavit.

    Na druhou stranu Xen je podle vývojářů jádra bordel, na kterém se musí udělat velký kus práce, aby se do jádra dostal. Bez Red Hatu ho bude pořádně podporovat jenom (tuším) SuSE a abych pravdu řekl, kdybych si mezi nimi měl vybrat, SuSE to nevyhraje.

    Quando omni flunkus moritati
    22.6.2009 05:14 hysterix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Vy se na to divate z hlediska vyvojare. Pak je to cele ok. Ale jista budoucnost kvm je mi dnes k nicemu. Fazi uvazovani "v nove verzi jiz bude vsechno fungovat samo jeste pred instalaci a to az o 80% rychleji" mam uz davno za sebou :) Prave vztah kernelovych vyvojaru k novym strojum, ci presneji jejich neochota zavest API/ABI pro drivery a tudiz jejich permanentni tlak na upgrady jadra, mi rika, ze si muzou svuj "pozitivni vliv na vykon" strcit nekam. Tem jejich kecum o tom, ze neco je bordel a neco neni neverim :) Ja verim na dobrou spravovatelnost a stabilitu a nevidim jediny duvod, proc se tlacit do spiraly novych kernelu, kdyz casto jedina vec, kterou realne potrebuji, je driver radice disku a ne 0,01% vykonu navic oproti starsimu jadru. Xen jejich vinou urcite casem zanikne, ale zatim je pouzitelny vic nez dobre, jeste par roku bude a 5 let ma jistou podporu. Do te doby kazdy produkcni system projde nejakym tim cyklem sam o sobe, takze pripadne nebude problem ho nasadit na in spe skvelem kvm.
    22.6.2009 08:19 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Souhlasim PLNE s hysterix, jeste dodam, jako byvaly hardwerar, ze HW u enterprise reseni se NEMENI, vicemene je porad stejne uz nekolik let ... Mluvim hlavne o storage, sitovkach a motherboardech ... A zatim to nevypada na nejakou zasadni zmenu ...

    Samozrejme, pohodlne reseni XENu na nejaky super moderni desktop s nejakym bastlem od Asusu to asi moc neni ...

    A propo, jado 2.6.18 mi pripada taky dost zastarale, ale nevidim v tom zasadni problem, ROZHODNE je na tom s ovladaci lepe, nez nejaky konkurencni kernel z roku 2003 u Windows ...

    Svaca
    Never give up ! Stay ATARI !
    21.6.2009 19:28 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    U KVM je potřeba brát na vědomí, že se rychle vyvíjí, takže co platilo dříve, nemusí být s novou verzí pravda. Navíc firmu, která stála za vývojem, koupil Red Hat, který KVM hodlá dodávat jako svůj hlavní virtualizační produkt.

    Moje praktická zkušenost s tím: od jádra 2.6.28 žádné problémy, používám na různé testování, když si nechci zaneřádit fyzický stroj, popřípadě potřebuju testovací síť.
    Souhlas. KVM je momentálně "hot" a "next-gen", bude se do něj soustřeďovat hodně vývoje. Já ho používám i v produkčním prostředí.
    Xen je externí patch dostupný pouze pro některé verze jádra (v současnosti na XenWiki jako nejnovější verzi nabízejí cca 3 roky staré jádro 2.6.18)
    Tohle platí pouze pro dom0 (tedy privilegovaného hostitele). DomU jádra fungují od 2.6.23 normálně pomocí paravirt ops, podpora dom0 v mainline bude kolem 2.6.31. Nicméně zbylé argumenty jsou platné. Xen vychází architektonicky z paravirtualizačního modelu: vyžaduje hypervisora (speciální tenký OS) a pro přístup k HW a vůbec správu sebe sama tento hypervisor využívá "privilegovaného hosta". Tento přístup je, i kdyby dom0 kernel byl aktuální, zbytečně kostrbatý - neefektivní v přístupu k zařízením a zdvojuje starost o bezpečnost (je potřeba hlídat hypervisora i dom0 OS). U KVM je pouze jeden OS, který je (v Xenovské terminologii) zároveň hypervisorem a privilegovaným OS. Je to normální linux, ve kterém běží hosti jako procesy a lze s nimi takto nakládat, ať už se jedná o správu, selinux, cokoliv.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    21.6.2009 20:38 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    podpora dom0 v mainline bude kolem 2.6.31
    Silně pochybuju. Koukni na LWN z 6.3. (Nebo si počkej na Jaderné noviny, odhaduju že to bude tento nebo příští týden)
    Tento přístup je, i kdyby dom0 kernel byl aktuální, zbytečně kostrbatý - neefektivní v přístupu k zařízením a zdvojuje starost o bezpečnost
    Navíc - ze zmíněného článku - paravirt_ops zanášejí do jádra výkonnostní penalizaci.
    Quando omni flunkus moritati
    21.6.2009 21:20 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Silně pochybuju. Koukni na LWN z 6.3.
    Kde? LWN weekly z 5.3.článek o xenu ale tam se o neadopci nic nepíše, ani o škodlivosti paravirt_ops... navíc KVM je využívá taky.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    21.6.2009 22:35 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Quando omni flunkus moritati
    21.6.2009 22:37 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Aha, už to vidim. Místo 6.3. mělo být 3.6.
    Quando omni flunkus moritati
    22.6.2009 10:12 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    No, tak to se asi fakt nedočkáme.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    20.6.2009 22:05 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Doporučuji alespoň se podívat na Citrix XenServer. Nedávno došlo ke změně licenčních podmínek, a verze zdarma nabízí skoro všechno, co člověk může potřebovat, vč. třeba clusteringu.

    Používám zatím na jednom serveru - asi 2 × Windows Server 2003 a 2 × Linux guest, a nenarazil jsem na žádný problém. Instalace je triviální, a nastavení pomocí XenCenter celkem jednoduché. XenCenter je ale jen pro Windows. Jinak jde ale veškerá nastavení udělat i přes SSH, ale to vyžaduje trochu studování dokumentace.

    Oproti VMWare Server je hodně znát, že Xen má menší režii, a to jak na CPU tak na I/O - co jsem testoval, tak je to skoro neznatelné.

    Podívejte se třeba i do této diskuse: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/238689

    21.6.2009 11:07 VP | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Proc ne Vmware ESXi, ktery je zadarmo a na to co potrebujete to bohate staci...

    21.6.2009 14:19 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Jednoznacne Citrix XEN server ... :-) ESXi je k nicemu = neda se inteligentne ovladat:

    Citrix XEN server je spolecne s ESX a ESXi to nejvykonnejsi co je:

    S Citrixem UPLNE zadarmo navic ziskas: jednoduchou spravu, migraci mezi stroji za chodu, pooly, a dalsi ...

    Neni o cem :-)

    Mam nastarosti jak ESX (ne i ale PLNE ESX - ovsem bez virtual centru) a Citrix XEN server a ESX je proste MIMO, pokud mluvime o pomeru cena/vykon
    Never give up ! Stay ATARI !
    21.6.2009 14:47 dik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Nevite ,zda xenserver umi zdilet pridelenou pamet mezi guesty (ala vmware)? Xen v centosu to neumi ,coz mi celkem vadi... Jinak xen je stabilni ,rychle ,zdarma ..mohu jen doporucit.

    dik

    22.6.2009 08:22 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Tohle free verze neumi a v HA nevim, nezkoumal jsem, umi ale migrovat zaziva mezi fyzickymi stroji po siti (jak Win tak Linux)
    Never give up ! Stay ATARI !
    22.6.2009 09:33 VP | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Tak ten odkaz je tak trosku jiz mimo, venku je Vmware ESXi 4 ktery neni 32bit ale pouze 64bit, ostatni veci jsou tam taky sporny. Pooly umi uz davno, ovladat se da inteligentne ale pouze z windows (stejne to je ale i v pripade citrixu)... Spis je to otazka preferenci

    22.6.2009 10:17 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Sporny neni, nebot ESXi nema ovladaci centrum pro vice stroju, ESXi 4 uz tuhle dulezitou vec prolamuje ? Mrknu na to schvalne. Zalohovat image muzu jednim tlacitkem ? Nemyslim ted snapshot .. atd ..

    Never give up ! Stay ATARI !
    22.6.2009 11:16 VP | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    A citrix ma ovladaci centrum pro vice stroju ve free verzi? Jinak na ovladani vice ESXi stroju najednou slouzi vCenter server, ktery je uz placeny, coz neni pro tazatele klicove kdyz to bude mit vse na jednom serveru. Rikam akorat ze ten odkaz by si meli hosi s citrixu trosku poupravit je tam spousta nepravd:-)

    22.6.2009 14:40 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    A citrix ma ovladaci centrum pro vice stroju ve free verzi?

    Ano.

    Navic XS ma ted novou verzi 5.5.0, ktera se umi pripojit na AD a umi snapshoty (to chybelo).

    Urcite bez do XenServeru. Kdyz to vidim bezet vedle VMware nebo Hyper-V, tak se neni o cem bavit.

    26.6.2009 11:24 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Takze XenServer 5.5.0 je venku ... :-) Vecer upgraduju ... :-)

    Jak pise Global, kdyz vidim vedle sebe vmware vs citrix - neni o cem ve free verzi
    Never give up ! Stay ATARI !
    26.6.2009 11:30 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost
    Vice zde:

    Jen upozornuju, ze to neni BETA uz, ale ostre ...

    NECHAPU, proc na abclinuxu NEMUZE byt normalni editor pro lamy .... k***a ...
    Never give up ! Stay ATARI !
    26.6.2009 16:27 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Ono ani v te placene neni o cem mluvit. Hlavne kdyz s XenServer Essentials dostanete Provisioning Server, Labmanager atd.

    Navic ten vykon. Kdyz to vidim vedle sebe tak VMware proste pokulhava.

    26.6.2009 20:39 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Virtualizace v linuxu - prakticka zkusenost

    Možná je to trochu mimo téma, ale přesto se tady zeptám.

    Když srovnám VMWare Server (nebo i ESXi) a XenCenter, tak jak už se tu psalo, není o čem mluvit. Ale jediná věc, kde VMWare silně vyhrává, je vzdálené zobrazení konzole. Na LAN je všechno v pořádku, ale přes OpenVPN (na velmi rychlé lince, na obou stranách víc jak 4Mb/s, latence cca 30ms) je zobrazení konzole virtuálního serveru v XenCenter absolutně nepoužitelné - a to i pro Windows s nainstalovanými XenTools. VMWare Server v takové situaci funguje krásně.

    Jasně že, po instalaci můžu použít SSH nebo RDP, ale občas potřebuju virtuální server na otestování instalátoru distribuce a podobně. Zatím to řeším tak, že si XenCenter pustím na virtuálním serveru, na který se připojím přes RDP, ale to je trochu kostrbaté...

    Dělám něco špatně, nebo je to vlastnost?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.