Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
zdravicko, potreboval by som pomoc s nastavenim kamery, alebo nejakeho programu na webkameru...
ide o to, ze ten co som mal mi zacal zrazu vypisovat takuto hlasku: "Could not connect to video device (/dev/video0). Please Check connection." Problem je v tom, ze poprve ta kamera je vstavana v laptope a podruhe, kamera mi isla zo zaciatku a potom zrazu prestala ist ako som uz napisal
preto sem pise, ci niekto uz mal konkretny alebo podobny problem a ak ano, tak by som uvital nejaku radu...
vopred diky;)
PS: jeden program mi sice spusti a nevypise tuto chbovu hlasku, ale ukaze mi toto (vid priloha)
PS2: pouzivam Ubuntu 9.04 (jaunty)
Mozna by bylo dobre alespon napsat co je to za kameru (laptop) ...
acer aspire one 3100, a kamera je to acer orbicam, ku notebooku by som moholo napisat vsetky parametre ale vsak existuje google:)...a ku kamere viac neviem
zkus hodit vypis sudo lsusb, melo by to hodit nejake indentifikacni blbosti k te kamere
asi myslis toto "Bus 001 Device 002: ID 5986:0100 Acer, Inc OrbiCam"
http://linux-uvc.berlios.de/ << podle tehle stranky by mela fungovat
nastavení práv ??? existuje /dev/video0 ???
no prava urcite mam aj device existuje, lebo ako som napisal, predtym mi to islo v pohode:)
pred tim to mohlo byt v poho, prubni ll /dev/video* , mozna bych prubnul dat uzivatele do skupiny usb ...
Tiskni
Sdílej: