abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 743 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Filesystem pro mailserver

    5.8.2009 10:24 Vašek
    Filesystem pro mailserver
    Přečteno: 349×

    Zdravím,

    poslední den jsem strávil googlením a porovnáváním všech možných informací o filesystémech. Stavím poštovní server (4x500GB RAID10) a zvažuji, který filesystém použít. Zatím jsem vždy jel na ext3, který přežil snad vše (resety natvrdo, výpadky proudu apod.).

    Jelikož zde ale půjde o hodně malých souborů, začal jsem přemýšlet o tom použít něco jiného.

    - ReiserFS by měl být asi nejvhodnější, ale jak je to s jeho podporou? Dočetl jsem se, že hlavního vývojáře zavřeli za vraždu :) Dá se tedy považovat za stabilní? Doporučili byste ho? Bude rozdíl opravdu tak kritický, aby se vyplatil přechod od relativně bezpečnějšího ext3 (testy se v tomhle docela rozcházejí).

    Příp něco jiného? Zde na abc je i návod jak XFS "optimalizovat" pro řadu menších souborů.

    Děkuji za názory.

    Odpovědi

    Max avatar 5.8.2009 10:42 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver
    Já používám všude reiserfs. Na CF kartách používám ext2 a třeba takový CentOS myslím ani Reisera nemá (reps. ho instalátor nenabízí, aspoň myslím) a lije vše do ext3.
    Osobně si myslím, že to nemá cenu moc řešit. Použivej to, co ti vyhovuje a je to ;-). Pokud jis zvyklý na ext3 a máš s ním dobré zkušenosti, tak ho použij ;-).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Heron avatar 5.8.2009 11:14 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver
    Tady se raději ani neptej. Každej ti odpoví něco jiného (podle subjektivní oblíbenosti toho kterého FS).

    Ono dost záleží na tom, co tam chceš mít za distro. Jestli RHEL (nebo jeho free klon CentOS - mohu jen doporučit), tak ti nic jiného, než ext3 nezbude.

    Zápisky ohledně nastavení XFS a ext3 zde mám na svědomí já. Hrál jsem si s tím opravdu dlouho, mám zkušenosti z provozu a vím jedno: Na FS, co se týče rychlosti, nakonec až tak moc nezáleží (pokud si nebudeme hrát na jednotky procent). Stejně je pod tím harddisk, který má latenci na seeku. Toho se žádným FS nezbavíš.

    Jde se toho částečně zbavit dvěma způsoby: Hodně paměti, ať má kernel dost místa na diskovou cache, to pomůže vždy. Jiný způsob uložení těch dat. Toto asi neovlivníš: Klasická SQL DB vyhrává nad FS v oblasti malých dat (do 4kB) na plné čáře. Toto též šetří místo na disku, protože minimální velikost bloku na FS je 4kB, tedy soubor menší než 4kB zabere celý blok (neplatí u raiserfs s volbou tail).

    Pokud použiješ ext3 tak si dej pozor na počet inode (v podstatě počet souborů). Pro poštovní server bych určitě volil mkfs.ext3 -T news (tj inoda = velikost bloku = 4kB).
    wolf09 avatar 5.8.2009 13:45 wolf09 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver

    neni to tak docela pravda, pokud pouzijete repository centosplus, tak muzete pouzit i resiserfs.

    (sam jsem to na centosu delal)
    Zkuste si vygooglit reiserfs centos

    Podobne je to i s ostatnimi filesystemy jako napriklad XFS, ktery pouzivame pond centosem take.

    Zkusili jste to vypnout a znovu zapnout ?
    Heron avatar 5.8.2009 14:06 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver
    Tento repozitář znám, na CentOS Plus jsem testoval postupy pro články o LVM (zvětšení a zmenšení všech možných FS). Ale na server bych jej rozhodně nedoporučil (měli jsme určité problémy s centosplus jádrem na stupidním "HW"/SW raidu po běžném yum update).
    H0ax avatar 5.8.2009 13:57 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver
    maily = velice malé soubory a je jich HODNĚ. Pokud nejsi šílenec, který by se místo maildiru rozhodl používat mbox, tak jednoznačně na reiserfs.
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    5.8.2009 15:34 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver
    Myslim si, ze akykolvek moderny suborovy system tam mozes pouzit. Nakoniec pravdepodobne aj tak nebude suborovy system to, co bude uzkym miestom systemu. Mozno aj zistis, ze jeden suborovy system je 10% rychlejsi ako iny, ale ak bude 80% casu spracovania mailu trvat napr. antispam a zvysnych 20% IO, z ktorych rezia suboroveho systemu bude 20%, tak 10% rozdiel vo vykonnosti suborovych systemov bude tvorit zanedbatelny fragment celkovej vykonnosti. Inak povedane: najskor najdi uzke miesto systemu, az potom optimalizuj. Ziadny z modernych suborovych systemov nie je vyslovene zly. Rozsirenost, podpora a stabilita su dnes IMHO dolezitejsie atributy suboroveho systemu ako vykonnost.

    Ak Ti napriek tomu zalezi na vykonnosti, nasimuluj si predpokladanu zataz a urob si vlastne testy s vlastnymi nastaveniami. Existuje viacero hotovych aplikacii na benchmarky. Otazka je, ako verne dokazes nasimulovat skutocnu zataz. A nakoniec, budes asi dost smutny, ked zistis, ze uspora 10 sekund pri tom ktorom suborovom systeme oproti inemu sa pri realne prevadzke naakumuluje za niekolko dni.

    Measure, don't guess.

    (Cely ten vyber suborovych systemov, ktory sa tu riesi takmer kazdy tyzden, mi pride ako hladanie odpovede na otazku "Ktore auto najviac urychli nakup v potravinach?" Ak su tie potraviny v ramci sidliska, je to patrne uplne jedno; rozdiel je nemeratelny. Ak su tie potraviny vzdialene 500km po dialnici, moze zacat cas straveny cestou v aute predstavovat vyznamnu cast celeho nakupu a moze sa zdat, ze na vybere auta teda zalezi. Nakoniec sa zisti, ze maximalnou povolenou rychlostou na dialnici moze ist kazde moderne auto. Vyber auta bude nakoniec determinovany jeho cenou a spotrebou.)

    5.8.2009 16:08 jirkamailto | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver

     Dobry den,

    slysel jsem, ze reiserfs je pro tento ucel vhodny, nicmene zde vzestava otazka, kolik budete mit uzivatelu a jakou ocekavate zatez, pokud budete mit tisice uzivatelu, tak bych asi take volil raiser, ale pokud to bude 20 uzivatelu, tak bych zustal u ext3, ktere dobre znate. Sam mam do 20 uzivatelu na serverech, nechal jsem ext3 a nemam problem, na rychlost si nikdo nestezoval.

    5.8.2009 16:12 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filesystem pro mailserver

    Ja mam pres 1500 uzivatelu a s ext3 nemam zadny problem, staci zapnout spravne volby, hlavne dir_index hooodne pomuze.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.