Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
sudo smartctl -a /dev/sda
a rád bych věděl, co mi má říkat výstup. Moc moudrý nejsem z těch řádků, kde je napsáno pre-fail. Mám se bát o stav disku? Četl jsem totiž, že Linux přiliš často parkuje hlavy a disk pak mnohdy ani rok nevydrží. Jinak mám Ubuntu 9.04. Mám se něčeho bát nebo s diskem je vše ok? Výpis je delší, tak jsem ho dal na pastebin: http://kaneeec.pastebin.com/d6072755a
Řešení dotazu:
Už vidím předem, že ten výpis na tom serveru moc dlouho nevydrží a co potom? Co když někdo bude chtít i po roce ten výpis vidět? Hoďte to sem (tj. na ábíčko) jako přílohu!
Niečo o hodnotách vo výpise je tu.
To parkovanie hláv bol myslím nejaký problém nejakej verzie Ubuntu, ktorý by mal byť opravený.
Četl jsem ten návod a porozuměl jsem, že nejdůležitější hodnoty jsou:
Reallocated_Sector_Ct, Seek_Error_Rate, Reallocated_Event_Count, Offline_Uncorrectable, UDMA_CRC_Error_Count, Multi_Zone_Error_Rate, Hardware_ECC_Recovered
.
Mám dva pevný disky a nějak se mi nelíbí hodnoty těchto důležitých hodnot. Mám dva pevný disky, příkladám výpis smartctl --all
jako přílohu. Mohl by se mi na to někdo prosím mrknout?
Konkrétně se mi nelíbí hodnota Seek_Error_Rate
a Hardware_ECC_Recovered
.
U Seagate Raw_Read_Error_Rate snad doopravdy ukazuje skutecne Raw (a ze je pri chybovost "normalniho" cteni celkem vysoka je snad jasny). U nich jsem se naucil to neresit pokud je tam cislo shodne s cislem u Hardware_ECC_Recovered (coz je polozka kterou taky vidim snad jen u Seagate disku).
Ale takovej Reallocated_Sector_Ct > 0 uz u mne zacina mirne vzbuzovat neduveru a premysleni kdy jsem naposled zalohoval.
Pre-fail a Old_age označuje len typ parametra. Pre-fail znamená, že sa parameter zhoršuje, keď sa schyľuje k nešťastiu, a Old_age znamená, že sa parameter zhoršuje jednoducho so starnutím disku. Hodnoty, ktoré by Ťa mali zaujímať sú VALUE a TRESH - VALUE je aktuálna hodnota toho ktorého parametru a TRESH je hodnota, pri ktorej podľa výrobcu nastáva smrť disku. Stĺpec WHEN_FAILED potom udáva dátum kedy VALUE kleslo na úroveň TRESH. Takže panike treba prepadať až keď sa VALUE blížu ku TRESH.
Okrem toho by si mal ešte vedieť, že spoľahlivosť SMART sa uvádza niekde pod 50%, tzn. viac než polovicu prípadov zlyhania disku SMART vôbec dopredu nedokáže predvídať, ale ku havárii proste len dôjde z čista jasna.
To, ako často sa bude vypínať disk si vieš nastaviť, v tom sa linux nijak nelíši od Windows. Disk občas ani rok nevydrží, ale to bez ohľadu na operačný systém.
Taky díky za info.
Měl bych dotázek. V jaký číselný soustavě jsou uváděny hodnoty VALUE a THRESH? Např. Seek_Error_Rate má VALUE 100 a THRESH 067. Takhle to vypadá, jakoby by měl bejt ten disk už mrtvej.
Mám taký pocit, že hodnota VALUE sa znižuje na hodnotu THRESH, ale nie som si istý.
No vidíš. Možná to tak bude. Díky.
Ako písal kolega vyššie, hodnota VALUE sa vždy znižuje. Obecne je táto hodnota v intervale 253 až 0, ale záleží od výrobcu - ako základ pre niektoré parametre si výrobcovia vyberajú aj hodnoty 100 a 200. Táto hodnota vychádza z RAW_VALUE, ktorá ale vo všeobecnosti je len pár bajtov (tuším 6) a u každého disku môže znamenať niečo iné - záleží na elektronike disku akým spôsobom sa to konvertuje na normalizovanú VALUE. Takže ak je RAW_VALUE nejaké divé veľké číslo, tak to v skutočnosti môže znamenať, že to je viac údajov po jednom bajte a smartctl ak tento údaj pre tento konrétny model disku nepozná, tak ho nesprávne ukáže ako jedno veľké číslo. Preto je lepšie závery vyvodzovať len z normalizovanej hodnoty = VALUE.
Ještě jednou díky.
Ako písal kolega vyššie, hodnota VALUE sa vždy znižuje.
Pozerám, že som to napísal dosť nešťastne... chcel som povedať, že sa znižuje keď sa zhoršuje, tzn., že vždy platí čím menej tým horšie. VALUE môže aj stúpať, čiže sa zlepšovať (napríklad teplota). Preto tam je aj stĺpec WORST, ktorý udáva akú najhoršiu hodnotu disk za celú svoju životnosť vykázal.
To nie je nijak zvlášť dlho po "havárii". Máme IDE disky, ktoré mali realokované sektory už pred dvoma rokmi a doteraz bežia s tým istým počtom realokovaných sektorov. Môžem sa len domnievať, že elektronika disku zareahovala na niečo, čo bezprostredne s diskom nesúviselo - možno výkyv napätia, alebo vibrácie v momente keď sa na disk zapisovalo. Ťažko povedať.
Take mam disk, u ktereho se pomerne brzo objevilo par desitek realokovanych sektoru.
Tohle cislo ale zustava stejne uz 2 roky (i prez ruzne testy a potrapeni nekolikrat rocne), takze tomu disku zatim relativne duveruju. (+ ovsem obcasne preventivni zalohy jinam)
Tiskni
Sdílej: