abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 741 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť

    15.9.2010 13:48 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Přečteno: 414×
    Řeším následující problém. Mám laboratoř, kde je 30 strojů a jsou identické. Bohužel na nich musí být kvůli proprietárnímu software tři různé instalace Windows XP v sda1, sda2, sda3. Linux se bootuje přes PXE ze serveru. Hledám optimální řešení, jak v nejkratším čase dostat obrazy instalovaných Windows z jednoho stroje na ty ostatní. Veškeré machinace s oddíly atd, provádím ze SystemRescueCD bootovaného také ze sítě. Zkoušel jsem následující postupy:

    Kopírování celých disků přes netcat a dd je na hodně dlouho. Celé disky mají 320 GB.

    Kopírování jednotlivých partition přes netcat a ntfsclone. Partition tabulka se importuje z nfs pomocí sfdisku. Funguje to, ale nejde to moc automatizovat. netcat automaticky neuzavírá spojení. Zdrojový stroj zvládne na gigové síti paralelně krmit cca 3 stroje.

    Hrál jsem si u netcatu s odesíláním přes UDP a broadcastování, ale nefungovalo to.

    Napadlo mne udělat to nějak přes torrent, ale netuším moc jak?

    Nemá někdo jiný návrh?

    Díky za nápady.

    Odpovědi

    15.9.2010 15:58 jimi | skóre: 14 | blog: linuxnazs
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    A co to posílat přes multicast? Požít Clonezilla...
    15.9.2010 17:18 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Viděl jsem tu v jedné starší diskusi nějaký skript, který na tohle využíval multicast. Pokud si nechcete dlouho hrát a experimentovat, šel bych jinou cestou.

    Sám na tohle používám partimage (funguje asi podobně jako ntfsclone, záloha velikostně odpovídá jen využitému místu na NTFS). Zálohy ukládá a načítá prostě na filesystem - používám NFS nebo CIFS, automatizovat se dá celkem dobře. Komprimace zálohy gzipem obvykle ušetří tak 50 % velikosti, ale bez zpomalení je potřeba CPU alespoň na úrovni Core 2 Duo 2 GHz. Ale i na slabších strojích trvá při použití gzipu záloha disku s obsazenými 4 GB tak 10 minut, a obnova kolem 5-10 minut.

    Jde o to, jak rychle to potřebujete, a jaká bude velikost zálohy. Při obnově ze síťového FS mnoha klienty zároveň začíná být problém s propustností diskového systému. Pokud se zkomprimovaná velikost vejde do RAM, buď bude stačit disková cache nebo si uděláte ramdisk. Pak lze obnovu na 30 strojů (je-li server připojen Gb) zvládnout třeba za 10 minut (uvažuju velikost komprimované zálohy tak 3 GB).

    Koukám, že to potřebujete pro 3 instalace Win - udělal bych celou proceduru pro každou zvlášť, aby se jedna záloha vešla do RAM serveru. Takže celá operace se dá zvládnout tímto způsobem třeba za 1 hodinu, a pokud si uděláte šikovné skripty, nemusíte na to za celou dobu ani sáhnout. Pokud máte zálohy podstatně větší, tak snad koupit nějaký obyčejný SSD - podle mě je tohle jednodušší cesta než několik dnů laborovat s multicastem.

    Ještě jeden tip: ze zdrojových disků před započetím klonování smažte soubory pagefile.sys a popř. hiberfil.sys - mají obvykle několik GB a můžou celý proces zbytečně zpomalit. Jejich smazání Windows přežijí nez problémů (vytvoří si je znovu, jde o něco jako swap).
    15.9.2010 20:09 Robert | skóre: 16 | blog: zabak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Zdravim, v ucebne puzivam UDPcast bootovany pres PXE, pokud to mas vse na gigabitu, mohla by to byt celkem sranda. Ja to pouzivam pro 17 PC. A protoze to nekdy potrebuju obnovit hodne rychle (mam jen usmudlanej 100Mbit), mam na disku linuxovou part a na ni ulozenou image Windows instalace pomoci linuxoveho partimage. Obnova je pak otazkou prestavky (cca 10 minut?). Ale pokud experimentujete v laboratori s celymi disky, pak nejaky dalsi oddil na HDD pada. Jinak na experimenty s OS jsem se rozhodl zavest virtualizaci v podobe VirtualBoxu, tak uvidim jak se to bude darit. :-)
    15.9.2010 23:02 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    děkuji za všechny nápady a připomínky. Bohužel moje zálohy jsou dost velké. Jedna partition má 80GB a je obsazena cca ze 60%. Jsou tam už předinstalované programy od Siemensu na automatizaci, softy na FPGA (Altera Quartus) a jiné podobné obludy.

    Vyzkouším něco na multicastu. Síť je dobrá a kompy rychlé Core 2 Quad, 4GB RAM.
    21.9.2010 13:35 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Tak jsem si trochu pohrál s UDPCastem, funguje pěkně. Zatím mne ale trápí malá přenosová rychlost. Na gigové síti se image kopírují rychlostí cca 10 MBit, což je dost málo. Zatím jsem nepřišel na to, kde je omezení.
    Mintaka avatar 23.10.2010 10:53 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Jestli je těch dat hodně, ale rozdíl proti starému image není moc velký, pak bych doporučil postavit řešení na rsync (a ntfsclone).

    Buď rsyncnout každý komp zvlášť, pokud by úzké hrdlo dělal výkon serveru a síť byla rychlá, s dostatkem místa na HDD stanic by šlo nejdříve broadcastem distribuovat nový komprimovaný image na stanice, tam ho rozbalit loopbackem připojit a rsyncovat proti partition.

    Asi postupně ve vlnách po jedné partition, jestli jsou 320GB disky a partition berou 3*80.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.