abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 743 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: ARM programovani pod Linuxem

    16.9.2010 22:17 Faeton
    ARM programovani pod Linuxem
    Přečteno: 941×
    Zdravim vsechny Linuxaky.

    Najde se zde nekdo, kdo ma zkusenosti s programovanim ARM7 procesoru pod Linuxem? Jsem novacek s temito procesory. Dodnes jsem programoval AVRka ve VIM->Makefile->avrdude. Rad bych se dozvedel co vse je potreba pro uspesne naprogramovani ARM7 procesoru (jake vyvojove prostredi, jak prelozit do souboru vhodneho pro arm, nahrani souboru do ARM procesoru). Diky za Vase odpovedi.

    Ps: nemusite byt strucni, klidne se rozepiste, uz jsem nad hledanim reseni stravil cely den a nic jsem nevykoumal, budu rad za cokoliv

    Odpovědi

    16.9.2010 22:51 CruX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM programovani pod Linuxem
    s arm7 som robil napr s CPU philips LPC2138 bezal na tom FreeRTOS. Ako toolchain som pouzil arm gcc/binutils. Flashoval som to cez Amontec JTAG key ktory podporuje OpenOCD.

    Rozpisovat to moc nemam cas, vygooglite si to aj sam. Zavisi co s tym chcete robit a s akym CPU.
    17.9.2010 18:25 benn | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM programovani pod Linuxem
    Stručně co potřebuješ:

    1. Kompilátor s knihovnana binutils a newlib. Zatím vím o třech zdrojích kompilátorů:
    codesourcery (verze pro linux i win)
    GNUARM (verze pro linux i win)
    yagarto (pouze pro win)

    Určitě jich existuje víc, ale mě stačil codesourcery EABI (já v ARMu žádný OS neměl). Zde je návod, co obnáší vytvořit vlastní binárku kompilátoru pod Ubuntu.

    2. Příklady zdrojových kodu pro ARM7:
    Zde je potřeba zagooglit a nejde se kde co. např. zde. ARM7 je celá řada a je potřeba vědět typ procesoru.

    3. Nějaké nahrávadlo. Já jsem používal ARM7 od Atmelu (AT91SAM7S256) a ty mají možnost nahrávání po USB, sériovou linkou a JTAGem.
    Na JTAG by měl být OpenOCD, ale nepodařilo se mě jej zprovoznit pro jtag SAMICE (vzdal jsem to). Pro nahrávání jsem spíše používal seriovou linku a vlastnoručně psané nahrávadlo jinak Atmel poskytuje nahrávadlo SAM-BA, ale neměl jsem potřebu to vyzkoušet.

    Jinak psát zdrojáky, jde čímkoliv (VIMem, editorem od mc, kwritem, eclipsem, kdevelopem). Mě se osvědčil eclipse bez automatického generování Makefile a pod buttonem schovaný příkaz pro nahrávání.

    Je možný, že už existují balíčky pro Ubuntu a podobně distra. Nebo si sáhnout do úspor a zakoupit IAR nebo CrossWorks, ale nevím, zde dodávaji verze i pro linux (ale nejspíš ano).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.