abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 750 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Stabilita serveru

    4.1.2011 08:36 chinook | skóre: 28
    Stabilita serveru
    Přečteno: 570×
    Zdravim, mam jeden fyzicky server, kde bezi nejake webove stranky na apache a mysql. Potrebuji dosahnout co nejvetsi dostupnosti. Zvysi se dostupnost serveru:
    1. pokud tam vytvorim dva virtualni servery a na jednom pobezi narocnejsi weby a na druhem "staticke". Takze kdyz by spadl jeden virtualni server pobezi jeste ten druhej
    2. vytvorit 10 virtualnich serveru a dat to do clusteru, takze kdyz spadne jeden pobezi furt vse
    3. nechat to bezet bez virtualu tak jak to je
    4. mam jeste jeden fyzicky server, ale je v jinem hostingu, da se toho nejak vyuzit ke zvyseni dostupnosti toho prvniho?
    Neni to zadnej kviz jen mne nenapadlo jak prehledneji to napsat. Napiste prosim proc je to a to reseni lepsi

    Odpovědi

    4.1.2011 09:58 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Servery nepadají jen tak sami od sebe – buď je to chyba SW nebo HW. Pokud je to chyba SW, bude vám to padat, ať to poběží v sebevětším počtu virtuálních strojů. Pokud je to chyba HW, spadnou vám klidně všechny virtuální stroje. Pokud bude problém v síti, v napájení nebo prostě odejde HW, 1 až 3 nijak nepomůžou. Takže 2 je nesmysl, akorát daleko víc zatížíte ten stroj. Jednička by mohla mít nějaký význam, pokud by ty aplikace byly hodně chybové a často spotřebovávaly spoustu zdrojů nebo dokonce shazovaly server – ale pak by bylo mnohem lepší opravit ty aplikace. Jinak by jednička měla vliv spíš na snazší údržbu oddělených aplikací, vyšší dostupnost není to, co byste tímhle způsobem primárně získal.

    Nejlépe dostupnost zvýšíte tak, že uděláte cluster s tím druhým serverem – třeba aspoň jednoduchý DNS round robin s testováním dostupnosti serverů a případným přepnutím jen na funkční server. Jinak ale hodně záleží na druhu zátěže, na tom, co pro vás znamená „vysoká dostupnost“ a spoustě dalších věcí, takže na takhle obecně položený dotaz se těžko dá odpovědět konkrétněji.
    4.1.2011 10:27 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Takže 2 je nesmysl, akorát daleko víc zatížíte ten stroj.
    Když se to dobře udělá, těch "daleko víc" bych odhadl na nějakých 10% (Neříkám nicméně, že to tedy má smysl.)
    Quando omni flunkus moritati
    4.1.2011 11:47 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Záleží na tom, jak se ta virtualizace udělá. Čím víc budou ty virtuální stroje oddělené, tím víc zdrojů se spotřebuje. Třeba když se pro virtuální stroje vyhradí RAM, bude fyzický server muset mít víc jak součet jejich velikostí, i když ji virtuální stroje většinou nevyužijí. Nebo mohou RAM sdílet, pak ale hrozí, že jeden virtuální stroj vyžere všechnu paměť, kterou mu dáte k dispozici, a tím omezí ostatní.
    4.1.2011 12:32 none
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Dalsi moznost je KSM (Kernel Same-page Merging). Tedy pametova deduplikace. Prestoze jeden (nebo vice) virtual 'sezere' vsechnu jemu alokovanou pamet, muze byt virtualum alokovano vice nez je ve skutecnosti fyzicke pameti. Takze krome nejake rezije (rekneme az 10%, i kdyz se kazdy chlubi jinym cislem) muzete vyznamne zvysit utilizaci (tedy vyuziti) zdroju.
    4.1.2011 09:59 iwk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    K prvym dvom bodom - samotna virtualizacia dostupnost nezvysi. Pridanim dalsej vrstvy (virtalizacia) sa prave cely system sa stava komplikovanejsim a teda sa toho moze pokazit viac. Ak tych ma 10 virtualnych serverov bezat na jednom fyzickyom serveri, je to hlupost. Ak mas dva fyzicke servery, vybral by som sa cestou drbd+haproxy+mysql replikacia, bez virtualizacie.

    4.1.2011 12:39 none
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Virtualizace muze za urcitych okolnosti dokonce zvysit celkovy vykon aplikace nad uroven vykonu, ktery by mela nainstalovana na dane zelezo.
    4.1.2011 13:44 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Může a nemusí, ale komplikovanost naroste v každém případě :)
    4.1.2011 14:18 none
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Neprosazuju virtualizaci za kazdou cenu. Pouzivam ji jen tam, kde je potreba. Ale jsem ji uz pomerne zhyckany. Ty vyhody - snadne pridelovani prostredku (RAM, CPU, HD), LVM alokace prostoru, snapshoty virtualu, vysoka dostupnost, pristup i bez IP konektivity (k virtualu) atd... Proste radost s tim pracovat.
    4.1.2011 18:41 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Proc vysoka dostupnost? A co doporucujes na virtualizaci KVM, XEN...
    4.1.2011 20:13 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Proc vysoka dostupnost?
    V případě, že potřebuješ manipulovat s hostitelem, můžeš hosta odmigrovat jinam, aniž bys ho vypnul. Například.
    Quando omni flunkus moritati
    5.1.2011 10:53 none
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    KVM vladne vsem ;).
    frEon avatar 5.1.2011 11:08 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    jenze k haproxy, jestli mi neco neunika, potrebujes jeste dalsi 2 servery (2 protoze spof). Tva situace: mam 2 webace, na jednom z nich je haproxy ,ktera preposila pozadavky na localhost:apache a na druhy server v jinem datacentru. A najednou ten server s webacem a haproxy upadne. A jsi v haji. Nebo mi neco po ranu nedoteka?
    Talking about music is like dancing to architecture.
    11.1.2011 13:54 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru
    Toto mas pravdu, ale kdyz spadne jen apache, tak to je v pohode ne? Jak tedy dat dva servery do clusteru? Resp. udelat z nich nejake spolehlive zapojeni? Kazdy server je v jinem housingu. Tzn. spojit VPN, pres to propojit HEARTBEAT a nadto jeste dat HAPROXY?

    Takze by to vypadalo nejak takto:
            OpenVPN
    LOAD-LB_A---------------FAILOVER-LB_B  
       |    \
       |     \
       |      \
    NODE_A   NODE_B
    
    
    
    Pripominam, ze LOAD-LB_A NODE_A je jeden server a ten zbytek druhy.
    4.1.2011 14:22 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stabilita serveru

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.