Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
/usr/local/bin/nove-heslo
#/!bin/bash UZIVATEL=$1 MAIL=$2 DELKA_HESLA=5 HESLO=$(makepasswd --chars $DELKA_HESLA) echo $UZIVATEL:$HESLO | chpasswd echo -e "Vase nove prihlasovaci udaje: \n\n jmeno: $UZIVATEL \n heslo: $HESLO \n" | mail -s "Nove heslo" $MAILPak by melo stacit spustit:
nove-heslo uzivatel uzivateluv@email.cz
Musite na tom pc mit nastaveny mail server (treba nainstalovat postfix), nebo nastavene smtp.
A jestli to ma byt po restartu, tak napr. do /etc/rc.local
nasypat (pred radek exit 0
):
/usr/local/bin/nove-heslo bill bill@microsoft.com /usr/local/bin/nove-heslo steve steve@apple.com
Nebo si to najek lip zautomatizovat.
martin@eu:~$ runlevel N 2 martin@eu:~$ cd /etc/rc2.d/ martin@eu:/etc/rc2.d$ ls K00hostapd K85quota S16openvpn S20nmbd S20smbd S23ntp S91apache2 S99rc.local K00memcached K95collectd S20atop S20ntop S20vnstat S40dhcp3-server S99fail2ban S99shorewall K20rsync README S20hddtemp S20postfix S20vsftpd S70dns-clean S99grub-common S99svn-svnserve K79quotarpc S15bind9 S20munin-node S20smartmontools S20winbind S70pppd-dns S99monit S99uptimed martin@eu:/etc/rc2.d$
ssmtp
..
Jen ten mail mi nejak neodchaziNa 99% to bude tim, ze program![]()
mail
nevi, kudy ma ten mail odeslat.
root
)). Ja pouzivam postfix.
sudo apt-get install postfix sudo dpkg-reconfigure postfix
Nemel bych nekde taky nastavit odesilatele mailu?
To by nemelo byt potreba, ja kdyz jsem spustil ten skript, tak odesilatel mailu byl root@SERVER.TLD
- proste uzivatel, co to spusti.
Na 99% to bude tim, ze program mail nevi, kudy ma ten mail odeslat.To je divný, v Debianu je tohle defaultně funkční. Nemá ten počítač zablokovaný port 25?
nebo na lokalnim pc spustit mail server (to by ale mohlo byt nebezpecne - uzivatele by mohli rozesilat spam - chtelo by to zabezpecit (aby mohl maily odesilat pouze uzivatel root)). Ja pouzivam postfix.Spamy může rozesílat i bez lokálního serveru.
Spamy může rozesílat i bez lokálního serveru.
Ale pak mu to ten vzdaleny server musi dovolit. Takze na nem musi mit uzivatele.
A co nejake overeni na smtp serveru? Prece tam nepusti kazdeho?
Ja jsem myslel, ze jediny, kdo by mel pristup na ten smtp, by byl root.
A co nejake overeni na smtp serveru? Prece tam nepusti kazdeho?Jako na tom vzdáleném? Tam se může tak maximálně kontrolovat DKIM, ale to stejně skoro nikdo nepoužívá.
Ja jsem myslel, ze jediny, kdo by mel pristup na ten smtp, by byl root.No teoreticky by šlo netfilteru říct, aby odchozí spojení na tcp/25 povolil jenom rootovi.
Ja to myslel podobne, jako to dela treba google - ten vzdaleny smtp by chtel jmeno a heslo.U Googlu se musíš ověřit jménem a heslem, když ho chceš využít jako relay (tj. poslat přes jeho poštovní servery mail jinam než na GMail).
-r 'toto@odtud.arpa'
může pomoci, ale některé 'free-weba-maily' třeba když 'od' nemá platnou doménu, na které server běží, mail zahodí.
Potrebuji ale jeste vyresit to, ze obsluha po prihlaseni zada do nejakeho programu cas a presne po te dobe se PC vyrestartuje. Existuji nejake graficke hodiny, ktere budou tento zbyvajici cas odecitat a uzivatel nebude do nich moct jiz zasahovat? Dekuji predem za rady
Tak na to bych pouzil zenity. Idealne to okynko s kalendarem
Obsluha by zadala do okynka datum a cas rebootu a zenity by vygeneroval prikaz - asi shutdown -r CAS
Akorat nevim, jak pak vyresit zobrazeni casu do rebootu.
Tady je dokonce neco hotoveho
Tiskni
Sdílej: