Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Jiří Eischmann se v příspěvku Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu (en) na svém blogu věnuje možnostem přenosu audia mezi linuxovým desktopem a bezdrátovými sluchátky. Zatímco „po drátě“ jde zvuk v nekomprimované podobě, Bluetooth má omezenou propustnost, a proto se musí použít nějaký kompresní kodek. Které kodeky může Linux nabídnout?
Správce balíčků snapd on Canonicalu obsahuje zranitelnost CVE-2019-7304 nazvanou Dirty Sock, kterou může útočník zneužít k eskalaci práv na úroveň administrátora. Ke zranitelnosti je k dispozici PoC (Proof of concept). Je zneužitelná pouze lokálně, pokud má útočník do systému přístup a týká se všech linuxových distribucí s nainstalovaným snapd (zejména distribuce Ubuntu, kde je snapd nainstalován automaticky). Snapd od verze 2.37.1 už je opraven [CSIRT.CZ].
Dobry vecer,
Chtel bych "podstoupit" rekvalifikacni kurz administrace Linuxu. Ma nekdo zkusenost se skolicimi stredisky? Muzete nejake doporucit? Nejlepe v Praze, popripadne v Brne.
Uz jsem se na par mist koukal, ale nevim pro kterou firmu se rozhodnout, preci jenom kurzy se cenove i naplni lisi.
DekujiKonfigurace a sprava: TCP/IP, DNS, Apache, SMTP, FTP, NFS, Samba, bezpecnost ... atd.
Respektuji vas nazor. Na strane druhe vite jak to v dnesnim svete chodi. Pokud nemate akreditaci, certifikat (lidove receno papir) a nejste soukromy podnikatel, tak je to s prominutim o hubu shanet zamestnani.
Uvazuji o tom, protoze se stehuji do Prahy. Tudiz jsem nucen zmenit zamestnani.
Nicmene dekujiPokud nemas uz nejaky vetsi reference, treba ze jsi zapojenej aktivne do nejakych projektu, tak je to hlavne o znamosti-bohuzel to tak je, nekolikrat jsem se o tom presvedcil.
Osobne bych rekl, ze na kurzech muzes zacit. Ale pochybuju, ze jdou nekde na kurzech hodne do hloubky-to uz musis sam ve svym volnym case investovat.
Postupoval jsem způsobem, jak tady píše Mexiko, tedy s literaturou a snahou. Také jsem si myslel, že takové kurzy jsou zbytečné. Pak nám zaměstnavatel koupil školení u Suse. Je nás tady hodně, tak se dokonce dohodlo, že Suse přijede do naší učebny! Teprve teď jsem poznal, že se sám naučím jenom části z velkého celku, protože o ostatních vůbec nevím a pokud ano, nemám představu o jejich důležitosti.
I když jsem se odborníkem nestal (viz. některé moje dotazy tady), dalo mi to hodně a určitě nějaký kurz doporučuju.
Tiskni
Sdílej: