abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 689 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu

    17.12.2011 18:23 arkitekt
    Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu
    Přečteno: 258×
    Ahoj. Přešel jsem teď z debianu na centos a trochu bojuji se selinuxem. Resp. podle manuálů jsem to rozchodil a pravidlům víceméně rozumím. Jen bych potřeboval několik praktických rad k bezpečnostním kontextům na souborech. Podle doporučeních jsem se pro každou novou adresářovou strukturu vytvořil pomocí semanage pravidlo, jaké kontexty to má mít (místo chcon) a potom dal restorecon na daný adresář. Dělal jsem to kvůli důraznému doporučení o příp. ztrátě kontextů při relabelingu. Jenže jsem zjistil, že selinux je v systému nastaven tak, že tyto pravidla okázale ignoruje - např. démon httpd zapisuje do adresáře s jiným kontextem, než který by měl v daném adresáři být. Vím proč se to tak chová, ale tak nějak nechápu toto chování dohromady s doporučeními ohledně chcon a relabelingu. "fixfiles check" samozřejmě vidí tyto soubory jako soubory se špatným kontextem, ovšem httpd podle transition pravidel selinuxu nastavuje kontext pro zapisované soubory správně. A nejedná se jen o httpd. Nestávají se takové systémy "nekonzistentní"? Má cenu tohle nějak řešit? Pokud je toto normální chování, tak proč se místo chcon používá "semanage fcontext"?

    Odpovědi

    18.12.2011 21:56 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu

    Mapování z cesty na kontexty pro relabel a kontexty dané přechodovými pravidly by měly být v souladu.

    Pokud jste si udělal vlastní adresářovou strukturu, tak byste si měl rozmyslet, jestli kontexty, které dělá apache nedávají smysl. Pokud ano, tak si opravte mapování. Pokud ne, tak si opravte politiku pro apache nebo si nastavte restorecond, aby opravoval kontexty i ve vašich adresářích (nemusí si to ale být zcela bezpečné řešení).

    18.12.2011 22:20 arkitekt
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu
    Když vezmu výchozí konfiguraci:
    semanage fcontext -l
    
    ...
    /var/www(/.*)?                                     all files          system_u:object_r:httpd_sys_content_t:s0
    ...
    /var/www/html/configuration\.php                   all files          system_u:object_r:httpd_sys_rw_content_t:s0
    ...
    
    Apache ale vždy vytváří soubory s kontextem httpd_sys_rw_content_t a jediný správný soubor s tímto kontextem je podle mapování /var/www/html/configuration.php. Ovšem né všechny weby mají takové cesty a většinou je potřeba, aby apache zapisoval i jinam ve webovém adresáři. Třeba hostingy si nemůžou toto nastavovat a prostý uživatel nemá oprávnění ke změně mapování. Jak tedy nejlépe řešit konkrétně tuto situaci? Nedá se nastavit mapování pro danou cestu jak na httpd_sys_content_t, tak na httpd_sys_rw_content_t s tím, že se jako výchozí bude uplatňovat to první, ale aby bylo i ten druhý kontext pro tuto cestu správný?
    19.12.2011 21:36 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu
    Apache ale vždy vytváří soubory s kontextem httpd_sys_rw_content_t

    Protože ten soubor apache vytvořil, tak proč by do něj neměl mít možnost znovu zapsat? Na tomto přechodovém pravidle obecně nevidím nic špatného.

    Ovšem né všechny weby mají takové cesty a většinou je potřeba, aby apache zapisoval i jinam ve webovém adresáři.

    Pokud to je potřeba, tak si nastavte mapovaní pro dané cesty na httpd_sys_rw_content_t. Z hlavy si nevybavuji všechny apachové kontexty, ale myslím, že tento je správný. Něco se lze dočíst v manuálové stránce httpd_selinux(8).

    Třeba hostingy si nemůžou toto nastavovat a prostý uživatel nemá oprávnění ke změně mapování.

    Proč by to provozovatel hostingu nemohl nastavovat? Od toho je mapování na kontexty nastavitelné. Samozřejmě že běžný uživatel nemůže měnit nastavit SELinuxu. To by byla bezpečnostní díra.

    Jak tedy nejlépe řešit konkrétně tuto situaci?

    Konfigurovat SELinux podle požadavků zákazníka (vždyť si to platí), nebo na celý DocumentRoot hodit httpd_sys_rw_content_t. Musíte rozhodnout sám, jestli to chcete mít pohodlné nebo bezpečné.

    Nedá se nastavit mapování pro danou cestu jak na httpd_sys_content_t, tak na httpd_sys_rw_content_t s tím, že se jako výchozí bude uplatňovat to první, ale aby bylo i ten druhý kontext pro tuto cestu správný?

    Ne. Soubor může mít nejvýše jeden kontext.

    20.12.2011 19:45 arkitekt
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu

    Konfigurovat SELinux podle požadavků zákazníka (vždyť si to platí), nebo na celý DocumentRoot hodit httpd_sys_rw_content_t. Musíte rozhodnout sám, jestli to chcete mít pohodlné nebo bezpečné.

    Toto mi právě nešlo do hlavy. Když zakázník nahrává webové aplikace, tak ani většinou netuší, jaká oprávnění tam potřebuje. Proto mi přijde nepraktické pro stovky/tisíce webů upravovat kontexty po každé větší aktualizaci webové aplikace. ... no ještě že nedělám hostingy. Já si jen hostuju cca 3 weby, ale stejně jsem narazil na to, že není možné pořádně uhlídat (respektive dá se to dlouhým zkoumáním zdrojového kódu dané webové aplikace), kam má mít apache rw přístup (např. redakční systémy a jejich rozšiřování pluginy).
    20.12.2011 21:09 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Několik praktických rad ke kontextům v selinuxu

    Ano, napsat pořádnou politiku dá práci. Kromě čtení kódu lze přepnout SELinux do permissive režimu, procvičit aplikaci, a pak podle stížností v protokolu SELinuxu napsat politiku. Dokonce existuje nástroj audit2allow, který vám pomůže politiku vygenerovat.

    Ve vašem případě ale stačí řešit zápis a čtení pomocí rozdělení kontextů pro soubory, kam se má číst a kam zapisovat. Z rozumně dokumentované aplikace lze snadno poznat, kam má a kam nemá zapisovat. Takže odhadnout mapování z cest na kontexty by neměl být problém. Samozřejmě záleží, jak daná aplikace vypadá. Mám takové neblahé tušení, že webové aplikace patří k horší půlce softwaru.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.