Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Mám nový notebook HP ProBook 4530s (asi tak měsíc) a tam byl SuSE Linux SP1 (?) předinstalován. Přidal jsem k němu aktuální Arch Linux a pracuju jenom v Arch Linuxu a jsem spokojený.
11ka je však stará, pokud mne paměť neklame, tři léta.
To bude GA. SLED 11 SP2 je IIRC starý necelé dva týdny. :-)
Aplikace se aktualizují, to je mi jasné, ale co takové jádro?
Maintenance update jádra pro SLE11 vychází každé 2-3 měsíce. Pokud by se objevila nějaká kritická bezpečnostní díra, tak samozřejmě vyjde mimořádný update i dřív.
Popřípadě nemá větší smysl nainstalovat aktuální OpenSuSE, z hlediska nových features a zřejmě lepší komunitní podpory?
Záleží na tom, jaké featury jsou pro vás podstatné. Momentálně je situace taková, že SLE 11 SP2 má jádro 3.0, což není o tolik starší než 3.1 v OpenSuSE 12.1. Navíc pokud ten SLED byl na notebooku předinstalovaný, očekával bych, že hardware notebooku podporovaný bude. U aplikací budou ale často rozdíly větší a především rejstřík software obsaženého v distribuci je u SLEDu oproti OpenSuSE výrazně omezený a sehnat balíčky toho, co v distribuci není, je typicky snazší pro OpenSuSE.
Takže bych se orientoval podle toho, jestli vystačíte s tím, co v distribuci máte. Pokud ano, nechal bych tam SLED, pokud ne, přešel bych na OpenSuSE (což koneckonců můžete udělat kdykoli později).
Tiskni
Sdílej: