abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 717 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Linux graficek vs textove prostredi

    29.4.2012 17:24 Litrx
    Linux graficek vs textove prostredi
    Přečteno: 481×
    Zdravim linuxaky, chtel bych se vas prosim na neco optat. Jsem v linuxu trosku novej a mam otazku ohledne grafickeho a textoveho rozhrani. Rozjel jsem si linux a chtel bych se jej ucit a venovat se mu trosku vice na technicke urovni administrace monitoring apd. Co jsem tah hledal po netu tak skoro kazdej uprednostnuje textove rozhrani oproti grafickemu. A ja bych se vas chtel zeptat proc to. Prece v grafickem zobrazeni mam aplikace ve kterych mohu nastavit web server, nagios atd. nebo ne ? No a za dalsi textovy rezim je zde mysleno ciste textovy ? kde si muzete nainstalovat minimalni instalaci linuxu a pak si jen doinstalovat co je potreba nebo textovy rezim v grafickem rezimu kde pouzivate consoli ? Dekuji snad se to da trosku pochopit

    Odpovědi

    29.4.2012 17:32 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi

    Já osobně kombinuju textové a grafické rozhraní.

    29.4.2012 17:42 Litrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    jako systemak ? takze dejme tomu udelas si desktop stanici a doinstalujes si aplikace, ktere potrebujes. Pak jedes v consoli a neco v grafice pokud k tomu je.
    29.4.2012 17:52 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi

    To kombinování u mě např. znamená, že třeba pomocí nějakého grafického "udělátka" vytvořím "initial" konfigurační soubor, který potom doladím v textovém režimu.

    Jinak také tvořím shellové skripty (Bash), které spouštím třeba z nějakého grafického programu.

    Migi avatar 29.4.2012 17:53 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    Pak jedes v consoli a neco v grafice pokud k tomu je.
    Pokud je to rychlejší, příjemnější, ....

    Např je rychlejší nastřílet do terminálu sudo apt-get .... namísto čekání na to, než se načte synaptic, atd atd.
    Migi avatar 29.4.2012 17:42 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    po otevreni terminalu v grafickem prostredi dostanes v podstate to same, jako kdyz nabootujes rovnou do systemu bez grafickeho prostředi.

    Jinak co se nastavovani apache a spol tyče.

    Tím, že si to nastaviš v textovem prostředí (konfiguraky a spol), se naučíš, co a jak se v dane aplikaci děje. Pak už si to vesele mužeš nastavovat přes klikatka, protože budeš konkretně vědět, co udělá jaká volba.
    29.4.2012 17:50 Vlk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    Pokud administrací myslíš administraci serverů, tak být tebou bych zkusil editaci konfiguráků v text. režimu (je jedno jestli přes nějaký terminálový emulátor nebo přes klasický text. mód).

    Jde hlavně o to, že pokud něco nastavuješ na serveru, tak tam těžko bude někdo mít rozjetý Xka, abys to mohl naklikat...

    A dle mého názoru je administrace přes příkaz. řádek praktičtější a rychlejší (jakmile se to naučíš).
    29.4.2012 19:39 Litrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    Xka ? topak je co ?
    29.4.2012 21:52 Vlk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    http://cs.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

    Dá se říct, že je to základ pro grafické prostředí :-)
    FrostyX avatar 29.4.2012 17:53 FrostyX | skóre: 27 | blog: Frostyho_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi

    Pokud se jedná o systém na nějakém serveru, řídil bych se jedním pravidlem. Čím méně toho mám nainstalovaného, tím méně se toho může rozbít. Myslím si, že instalace grafického serveru a knihoven je v tomto případě úplně zbytečná a může akorát tak uškodit. Proto bych se omezil pouze na nutné balíčky.

    Další věc je ta, že pokud se budeš starat o systém na nějakém serveru, většinou prostě nebudeš sedět u toho počítače, kde jej máš. Budeš se připojovat po síti. Teď si představ, jaké nároky může mít vzdálené zobrazení celého grafického prostředí (a jak pohodlně se ti bude ovládat) oproti tomu textovému.

    Pokud tě ale zajímá správa systémů, kde grafické prostředí běžně používáš a máš je po ruce, nic ti nebrání použít grafické klikátka. Jen se ochudíš o některé zkušenosti získané hraním si v konfiguračních souborech :-)

    Řekl bych, že to je ale jen částečná odpověď na otázku. Zkus třeba uvést příklady, čím konkrétně by ses chtěl zabývat.

    FrostyX.cz | 1984 was not supposed to be an instruction manual.
    29.4.2012 19:40 Litrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    napriklad postovni server, webovy, nagios atd. atd. dekuji vsejm za info dam se do toho
    29.4.2012 18:23 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    Preference textového přístupu je ze dvou hlavních hledisek.

    Jednak programy v textovém režimu jsou všude stejné (v podstatě na jakékoliv distribuci) a jsou malé, skladné, efektivní. Grafické programy jsou mnohdy jen grafické nadstavby, které po naklikání parametrů, programy na příkazovou řádku spouští. Jako grafické nadstavby jsou hodně poplatné distribuci a názorům jednotlivých skupin na to, co je v tom kterém případě podstatné a jsou proto různé. Např. administrátorské prostředí yast používá openSuse, jiná distribuce ho nepřijala, podobně je to u mnoha dalších administrátorských rozhraní. A pak se hůř radí.

    Za druhé mnoho linuxových strojů je používá vzdáleně, jako servery a přistupuje se k nim v textovém okně přes SSH, tam je pak pouze textové rozhraní.

    Za další příkazy v textovém režimu mohu automatizovat a sdružovat. Pokud cíl dosáhnu tak, že spustím program A, B a C postupně s příslušnými parametry je to jednoduché. Automatizace toho, že zaklikám na ikonu programu A, pak naklikám v menu a dialog boxech správné volby, a následně totéž v programech B a C je hodně nestabilní.

    Vzhledem k principielnímu multiuživatelskému a multitaskovému režimu je okno v grafickém rozhraní s příkazovým řádkem stejné jako třeba přihlášení vzdáleně terminálem. Console je pouze trochu výjimečný terminál do kterého chodí systémové hlášky.
    29.4.2012 19:28 Dejv | skóre: 37 | blog: Jak ten blog nazvat ... ? | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi

    A jeste jeden duvod pro pouzivani textove konfigurace, ktery tu kupodivu jeste nezaznel. Ty graficke klikatka casto umi jenom cast voleb, takze si dany konfigurak nenastavis presne podle potreb.

    Samozrejme je mozno (a to tu uz zaznelo) grafickym nastrojem vygenerovat zaklad konfigurace a dodelat to rucne.

    Pevně věřím, že zkušenější uživatelé mě s mými nápady usměrní a pošlou tam, kam tyto nápady patří...
    30.4.2012 08:30 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux graficek vs textove prostredi
    Ďalším dôvodom je to, že textové konfiguračné súbory či skripty môžeš ľahko doplniť o vlastné komentáre a tiež ich môžeš ľahko porovnávať a zdokumentovať. To grafické prostredie neumožňuje.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.