abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 726 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: /dev/shm

    7.8.2003 13:29 daymoon | skóre: 7 | blog: Zde žádný smysl nenajdete
    /dev/shm
    Přečteno: 913×
    Zdravim, k cemu je tenhle shared memory filesystem? Proc je implicitni velikost identicky 1/2 operacni pameti? Muzu ho nejak vyuzit? Muzu ho nejak zabit? (ve fstabu ho nemam, nejaky nestaveni je v /etc/init.d/boot.swap) Diky za info
    Když chudý nevolí levici, je to stejná hloupost, jako když bohatý nevolí pravici.

    Odpovědi

    7.8.2003 13:50 koty
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    Virtuální souborový systém shmfs nebo thmfs Systém ho používá mimo jiné k meziprocesorové komunikaci, takže pokud se mohu přimluvit, nezabíjet. Více informací najdete na stránce: http://lwn.net/1998/0409/a/shmfs.html http://lwn.net/2001/1206/a/tmpfs.php3 Jestli Vás zajímá zvětšování a zmenšování, pak doporučuji článeček: http://sdb.suse.de/cz/sdb/html/tmpfs_config.html
    Josef Kufner avatar 7.8.2003 22:19 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    s/meziprocesorové/meziprocesové/
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    7.8.2003 14:01 skywalker
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    no linux 2.4 nim realizuje zdielanu pamet, co je forma myslim BSD medziprocesorovej komunikacie, niektore programy ju hojne vyuzivaju. (man shmget, etc) v skutocnosti zabera len tolko, kolko sa jej pouziva, nie viac.
    7.8.2003 22:58 skywalker
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    samozrejme ta ista oprava
    7.8.2003 17:14 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    K předchozím odpovědím bych jen dodal, že existují prasácké programy (např. GAIA), které po sobě sdílenou paměť neuvolňují (což je nutné, dealokace zde automaticky nenastává při ukončení procesu), a pak je to zapotřebí řešit -- buď použitím ipcrm nebo shmclean.
    7.8.2003 17:25 Agent Smith
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    to je proto, ze sdilenou pamet pouzivaji treba na cteni dat z irafu!!! je to nevyhoda techto aplikaci nebot po sobe nemuzou dokonale uklidit proto ze nevi jestli danou pamet stale nepouzivaji jine programy...
    7.8.2003 17:46 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    Blbost. Segment sdílené paměti, který je označen ,,ke smazání`` (v originále destroyed) je skutečně uvolněn až ve chvíli, kdy už ho nikdo nepoužívá. Takže jedině když by GAIA chtěla, aby ten segment něco používalo po jejím skončení, tak by to mělo smysl -- a pak ať si to prasata zařídí, aby se uvolnil alespoň někdy, až ho opravdu nikdo nebude potřebovat.
    7.8.2003 17:50 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    A ještě jsem to napsal blbě. Smysl by to prostě mělo, jen pokud měl existovat okamžik, kdy neběží žádný program používající ten segment a přitom neměl být uvolněn.
    7.8.2003 20:49 daymoon | skóre: 7 | blog: Zde žádný smysl nenajdete
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    Jestli jde o meziprocesorovou komunikaci a ja mam jenom 1 procesor, tak ho teda s nejvetsi pravdepodobnosti nepotrebuju. Myslim si, ze ho system ani nevyuziva, protoze je porad 0% used. Zkusim mu alespon omezit velikost. Diky za informace
    Když chudý nevolí levici, je to stejná hloupost, jako když bohatý nevolí pravici.
    7.8.2003 20:53 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    to byl překlep. měla to být meziprocesová komunikace
    7.8.2003 20:58 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    df si nevšímej. raději pusť ipcs, a uvidíš (pravděpodobně), že ji něco používá.
    7.8.2003 22:13 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm

    hmm... uz mi to pekne dlouho vrta hlavou. aneb linux/Documentation/filesystems/tmpfs.txt

    2) glibc 2.2 and above expects tmpfs to be mounted at /dev/shm for
       POSIX shared memory (shm_open, shm_unlink). Adding the following
       line to /etc/fstab should take care of this:
    
            tmpfs   /dev/shm        tmpfs   defaults        0 0
    
       Remember to create the directory that you intend to mount tmpfs on
       if necessary (/dev/shm is automagically created if you use devfs).
    
       This mount is _not_ needed for SYSV shared memory. The internal
       mount is used for that. (In the 2.3 kernel versions it was
       necessary to mount the predecessor of tmpfs (shm fs) to use SYSV
       shared memory)
    

    v cem se vlastne lisi POSIX shm od SYSV shm?
    je SYSV sdilena pamet to, ze kdyz se spusti proces, tak jeho stranky nacteny z bloku z disku sou v pameti pro vsechny procesy te same binarky ty samy (a obdobny situace)? kdezto POSIX shm je chapany jako prostredky IPC?
    jestli sem se priblizne trefil, tak mi aspon na to kyvnete, jestli ne tam me nakopnete spravnym smerem pls.

    7.8.2003 22:42 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    Hmhmhm, tak že bych nakonec kecal? Ta sdílená paměť, co o ní celou dobu mluvím, co ji vypisuje ipcs, žere GAIA, etc., to je ta SVr4 (co se získává shmget(), a ne shm_open()). Tu fakt programy používají [pro IPC], ale zjevně už nějaký čas není třeba nic nikam mountovat, aby fungovala ;-) Zatímco POSIXové tedy nerozumím, ta vypadá jako něco, co může použít několik procesů k mmapnutí téhož kusu paměti(?)...
    7.8.2003 23:06 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    vypni si reverzi pri cteni myho postu, teda podle toho co pises to tak vypada, takze to beru jako kyvnuti aspon na tu posix-ipc cast.
    7.8.2003 23:10 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm

    sakra beru zpet... mam v tom jeste vetsi mismas, takze zacneme rozdilem shm_get a shm_open. ja vzdy myslel, ze vsechno shm_* a jeste neco vic patri pod posix ipc, je to tak?

    7.8.2003 23:17 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    shm_*() jo ale shmget(), shmat(), shmctl(), ... jsou bez podtržítka a co nemá podtržítko, to je SVr4, a ne POSIX (a tomu snad aspoň trochu rozumím -- vždyť jsem si napsal shmclean...) (teda to podtržítko se týká funkcí, např. u členů struktur to není pravda)
    7.8.2003 23:36 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    uz to vidim. posix shm_* to sou veci v glibc, takze user space api, kdezto shmget je asi trosku vic low level api, protoze to spada pod api jadra a dohromady to bude asi tak jedno a to samo, ale vyplati se pouzivat posixovy ekvivalenty kvuli prenositelnosti... zeby?
    7.8.2003 23:44 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    no, ve skutečnosti je to v librt, ale to vyjde na stejno ad low-level a high-level: vzhledem k tomu, že shm_open()em vyrábíš jakési jakobysoubory, které stejně vzápětí mmap()neš, protože nechápu, proč bys je jinak vyráběl, tak moc high-level to asi nebude; nicméně mmap() je taky POSIX, takže o tom to asi je... zajímavé je, že (jak píšu níž) jsem nenašel nic, co by používalo shm_open()...
    7.8.2003 23:11 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    já za to vážně nemůžu ;-) raději se zkus tvářit, že to byl překlep, s tou SVr4 je to totiž celkem jisté... a té POSIXové nerozumím (a to jsem si mezitím dvakrát přečetl shm_open(3) a zkusil něco vygooglit...)
    7.8.2003 23:46 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    to proc si myslis, ze nerozumis posixove je mozna proto, ze ta GAIA cos dal jako priklad praseciho programu neprovede pri skonceni shm_unlink, takze glibc nedostane podnet k tomu, aby zacla zjistovat, ze se ta pamet da uvolnit. man shm_open odstavec pred RETURN VALUE - mozna by glibc prospelo neco jako garbage collection v jave. stejne glibc nekde nad 2.0 + je bloatware ;)
    7.8.2003 23:58 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    pomóc! empirická fakta: 1. když používáš GAIA nějakou dobu, začne řvát vim (např.): Cannot get shared memory segment: : No space left on device (vim nepoužívá shm_open(), ale shmget()) 2. lze se toho zbavit tak, že pomocí ipcrm nebo shmclean uděláš shmctl(id, IPC_RMID, NULL); kde id je id toho segmentu sdílené paměti -- to je to, co GAIA nedělá, takže ty segmenty zůstávají viset i po ukončení a hromadí se jak vidíš, celou dobu tu jde o SVr4 funkce, nikoli o ty POSIXové -- a celkově pochybuji, že by GAIA používala ty POSIXové, které jsou podstatně novější než ona...
    7.8.2003 23:13 skywalker
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    no ja som kecal urcite, lebo sockety su povodom z BSD a teda semafory, shared memory a mutexy su povodom z konkurencneho Unixu - radsej bez mena, aby sme sa urcite vyhli licencnym poplatkom no mmap-nute subory zaberaju pamet, ktoru mozes vo free/top v 2.4 vidiet oznacenu ako cached vo free/top shared memory neni myslim ani jedna z tychto, je to nieco uplne ine a v 2.4 s jednym procesorom to tusim ani neexistuje - vzdy je tam 0 POSIXova shared memory bude urcena na to iste, ako shared memory realizovana jadrom, akurat ze tato je realizovana v user space glibc, aspon to je moj odhad podla tej citacie, ktoru som uz tiez stretol to teda asi bude tak - na kernelom realizovanu shm neni treba ziadny mount v dnesnych casoch, ale kedze prenositelne aplikacie maju byt POSIX kompatibilne, radsej si to tam nechaj
    7.8.2003 23:29 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    počkej, počkej, s procesy a procesory se to snad už vyjasnilo, obojí je prostředek meziprocesové komunikace (sdílení) že nám df u /dev/shm vypisuje všem nulu, znamená buď, že je ten údaj nemá smysl, nebo že se to nepoužívá -- vzhledem k tomu, že jsem nenašel v /usr/bin program, který by dělal shm_open() (zatímco shmget()ujících tam mám řadu), tak i to je možné
    7.8.2003 23:42 skywalker
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    ano, vyjasnili, ja som ani netvrdil nieco ine. nenapisal som to dost jasne - to, co free ukazuje ako shared neni ani jeden tu spominany typ shared memory. je to nieco uplne ine (nejaka kernel tvrdarna), co navyse jadro 2.4 v jednoprocesorovom rezime uz nepouziva urcite, neni som si isty, ci to nahodou nie je nieco, co sa pouziva pri SMP. a to, co vypisuje df pri /dev/shm je nieco uplne ine, nie ta ista 0 ako vo vypise free (/dev/shm je podla uvedenej citovanej poznamky POSIX zdielana pamet realizovana glibc 2.2+). ked je 0 v used pri /dev/shm znamena to teda, ze momentalne ziadny program nepouziva POSIX zdielanu pamet.
    7.8.2003 23:50 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    ok, tak to si rozumíme ta nula u shared ve výstupu free je tam IIRC proto, že ve 2.4 jádře se toho sdílí nějak moc nebo moc složitě a je to těžké pořádně spočítat, takže se na to vykašlali a vypisuje to nulu -- jinak to dřív byly právě ty sdílené knihovny a spol.
    7.8.2003 23:57 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm

    kdyz si das ipcs, tak Shared Memory Segments je to co asi dela jak shmget, tak asi i shm_open prenositelnejsim zpusobem s odpovidajicima parametrama, ale shm_open navic dokaze jeste ty semafory, fronty zprav(mutex?)
    ad 0 u shared memory, jak v df, tak /proc/meminfo a odpovidajici user space nastroje, ktery to pouzivaj, tak v 2.4 je ta nula u shared docela dlouho. sice ne od zacatku ale po nejake te zmene VMM co byla nekdy ze zacatku. proste je to citelnejsi a rychlejsi kdyz se neudrzuji vselijaky dalsi informace, aby se to dalo spocitat rozumnym zpusobem a nikomu se nechtelo implementovat nejakej silenej pocitaci algoritmus jen proto aby se admin uspokojoval cisilkama kolik usetril vhodnejma programama na pameti ;)

    8.8.2003 00:35 skywalker
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    nie, mutex (mutually exclusive) je semafor a neoddeluje sa na unix od semaforov (vo win32 ano), ktory ma len dve hodnoty. pametal som si, ze su tri sposoby IPC, zabudol som na spravy
    8.8.2003 09:06 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    monitory - rozsireni zprav+ semaforu+ funkci/metod ve vyssich programovacich jazycich
    8.8.2003 00:14 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm

    aha. tak uz mi to asi konecne docvaklo.
    sys4/5 nebo jaka pamet (shmget) kterou poskytuje jadro, je normalne oznacena ponekud krytickou informaci, ktera je skoro nepouzitelna, (1)mimo potomky, ktery vzniknou forkem nebo clone, (2)pripadne procesy, ktere nemaji spolecneho predka a pouzivaji jine metody IPC, aby se informovaly o prostredku ipc - sdilenym segmentu, cily skoro hovadina ta dvojka.
    kdezto posix tomu pridava namespace, aby dva naprosto nezavisle spusteny procesy mohly pouzivat sdilenou pamet, takze rozsiruje tu dvojku, tak aby se dala rozume pouzit.

    snad sem to aspon tedka trefil.

    8.8.2003 00:26 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    otázka je tato: má ta POSIXová sdílená paměť něco společného s SVr4? podle mne nemá, už proto, že ti to jádro každé ukazuje někde úplně jinde takže bych to asi nenazval ,,přidává``, prostě je to nezávislý mechanismus a nikoli nějaký wrapper
    8.8.2003 00:31 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    souhlas. btw me to jen utvrzuje v tom, ze glibc je bloatware.
    8.8.2003 00:48 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    glibc prostě implementuje všechno, co kdy bylo implementováno na nějakém unixu, plus řadu dalších věcí -- a často celkem užitečných, řekl bych přesně ty funkce, které ve standardní (myslím podle standardu C) libc chybí (např. všechny ty funkce automaticky si [re]alokující buffer akorát tak velký pro výsledek, který vrací), takže si je pak každá lama nemusí bastlit ve svém programu po svém a vyrábět různá buffer overflow... to už ať je to v libc, jednou a pořádně
    8.8.2003 00:33 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše /dev/shm
    s/krytickou/kryptickou/

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.