abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.4. 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    22.4. 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 697 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: software na vedeni poznamek a studijnich materialu

    Michal Wirth avatar 30.11.2012 13:17 Michal Wirth | skóre: 26
    software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Přečteno: 863×
    Ahoj,

    neznate nekdo nejaky vhodny software (klidne i komercni), ve kterem by bylo mozne shlukovat informace z rozlicnych zdroju do jednoho dokumentu?

    Konkretne bych totiz chtel vytvaret jednoduche dokumenty, do kterych bych mohl snadno vlozit napr. kus obycejneho textu, rucne nakresleny nacrtek, vysazeny vzorec v LaTeXu, ruzne sipky, obrazky v rozlicnych formatech, vyrez stranky z PDF dokumentu, idealne i slide z nejake prezentace v powerpointu ci cast webove stranky (klidne jako obrazek) apod. Jde mi o to, abych si mohl z ruznych mist poskladat dohromady nejaky celistvy material, ze ktereho bych se pak mohl ucit nebo rychle do nej nahlednout, kdyz neco hledam. Idealni by bylo, kdyby to cele pak slo treba exportovat do PDF a vytisknout. To ale neni bezpodminecne nutne. Naopak je samozrejme potreba, aby bylo mozne jiz vytvoreny dokument dale editovat.

    Nejde mi o to, aby vysledek byl excelentne graficky upraveny. Potrebuji mit na jednom miste to, co mi prednasi a ukazuji ve skole, co si najdu na webu, co si prectu v knizce atd. Normalne si poznamky vedu na papir, ale to je IMHO cim dal tezsi, protoze elektronickych zdroju je cim dal tim vice, na papir nelze vzdy jednoduse neco dopsat ci zpetne opravit atd.

    Myslim, ze nejsem jedinej, ktery by neco takoveho velmi uvital. Nevite o necem takovym? Mne se nic bohuzel nedari najit. :-(

    Predem diky za napady. :-)
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    30.11.2012 13:39 Jony | skóre: 9 | Zbilidy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu

    Pokud komerční tak bych doporučil NoteCase Z nekomerčních třeba KeepNote

    Nesnáším piloty, co vám mluví do řízení.
    Michal Wirth avatar 30.11.2012 17:48 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Dekuji, zkousel jsem oba. Bohuzel ani jeden z nich neni presne to, co hledam. :-(

    Oba programy se IMHO hodi spis pro poznamky ve stylu TODO seznamu ci HOWTO manualu. Programy tohoto typu jsem take nasel. Je jich dostatek a asi kazdy si vybere.

    Mne jde ale primarne o skolni poznamky. Pro me je klicove, aby program umel vlozit vyrez stranky z PDF (mame mraky ruznych slidu, na kterych jsou vzorce, schematicke obrazky apod. ... je zbytecne je vytvaret znova atd.), aby umel vlozit rastrovy (nebo jeste lepe i vektorovy) obrazek, aby mel moznost psat vyrazy v LateXu a nemene podstatne je, aby v nem slo rychle neco nakreslit (bud nejak inteligentne rucne nebo treba i jen jednoduchym vektorovym editorem).

    Je to skoda. Bylo by to nesmirne uzitecne. Prekvapuje me, ze asi nic takoveho neni k dispozici. Mozna ten ukol ceka na me. :-)
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    30.11.2012 20:22 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Připadá mi, že 95% toho co potřebujete, řeší Libreoffice. Protože:
    1. Co myslíte pod pojmem "výřez stránky v PDF"? Co vím, tak z PDF jde vyříznout v podstatě buď, prostý text, nebo vložený obrázek (u Adobe Readeru) nebo u Okuláru prostý text nebo grafický snímek obrazovky v právě použitém rendrovacím zvětšení. A ze schránky lze vložit do LO obojí.
    2. Rastrové i vektorové obrázky LO vkládat umí
    3. Latex extenze do LO dostane vzorečky LaTeXu.
    4. Pro kreslení má LO použitelný vlastní editor. Na druhou stranu jsem ale v podstatě vždy používal jednorázový kreslící program, často inkscape a na diagramy je pořád skvělé DIA a pak nakreslené obrázky vkládal do dokumentů.
    Michal Wirth avatar 1.12.2012 17:38 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Abych pravdy rekl, tak pouzit LibreOffice me nenapadlo. Asi by to slo. Pokud nenajdu program, ktery je vytvoren primo za timto ucelem (pocitam, ze ten by byl optimalizovan pro rychlost tvorby poznamek a byl by prakticky pri pouzivani), tak asi pujdu touto cestou.
    1. Vyrezem z PDF myslim libovolny obdelnik vybrany na nejake strance PDF dokumentu. Idealni by bylo, aby to technicky bylo zarizeno tak, ze pri vybrani nejakeho vyrezu, by program automaticky extrahoval prislusnou stranku PDF dokumentu (tak, jak to dela napr. pdfjam), kterou by ulozil jako prilohu vytvarenych poznamek. Tuto stranku by pak rasterizoval dle aktualniho zvetseni a nasledne prislusne orizl. Tak by se ve vysledku neztratila "kvalita" vlozenych informaci z PDF. Samozrejme vzdy lze vyrez vlozit jako jiz rasterizovany snimek. Ale to mi prijde jen takove "nouzove" reseni. Bohuzel je to asi jedine reseni, ktere v LibreOffice pujde realizovat. :-(
    2. Ja LibreOffice vubec nepouzivam, ale co jsem jej zkousel naposledy, tak byl celkem nepochopitelne problem vlozit nejaky SVG obrazek. To se ale mozna jiz zmenilo - vyzkousim.
    3. OK, to by asi slo.
    4. Kdyz prednasejici neco nacmara na tabuli, tak je potreba ten obrazek nejak rychle prekreslit. Dobre by bylo, kdyby slo v programu kreslit rychle nekolik zakladnich elementu (kolecko, ctverecek, sipka, cara, napis), ktere by se nejak inteligentne prichycovaly k mrizce. Jde o rychlost. Neni potreba, vytvaret nejake graficke orgie, ktere Inkscape, Dia a kreslitko v LibreOffice v mensi ci vetsi mire umoznuji. Tim IMHO cely system kresleni zeslozituji a zpomaluji. To je ale muj nazor. Asi by to nejak pouzitelne bylo.
    Diky za Vas napad. Zkusim, jak to pujde. ;-)
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    4.12.2012 13:26 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Pár poznámek: Jsem si v podstatě jistý, že žádný specializovaný program k vašemu účelu není. A skoro bych si troufal říci, že nejen v linuxovém světě. V podstatě totiž vytváříte dokument s vloženými obrázky a některými specializovanými vloženými prvky. Komplexnost importu vyloučí jednoduché poznámkovací programy. Pak zbývá pouze standardní nástroj pro tvorbu dokumentů tedy editor. Představa, že by někdo optimalizoval wordprocesorový engine do tvaru optimalizovaného pro vás je dost iluzorní. Už jen jediný požadavek - integrace LaTeXového kódu - jednak odstřihne většinu produktů a za druhé nesmírně zredukuje množinu lidí, které podobný požadavek mají, takže tímto směrem to nikdo nebude vytvářet.

    1. Jak komplexně myslíte import PDF tak to asi nikdo dělat nebude přímo v nějakém importu. Možná něco podobného by dokázal specializovaný program na editaci PDF, kdy udělá export z výřezu. Ale i tak dost pochybuji, protože PDF je primárně vytvořeno jako "digitální papír".
    2. LO od verze 3.3 by měl umět import SVG (je to ale import do Draw, které následně se vloží do Writeru.)
    3. vyřešeno
    4. Připadá mi že poznámky zpracováváte primárně ve dvou režimech. Jednak přímo na přednášce, kdy je primární kritérium rychlost a pak sestavení a celkový výsledek, kdy jde o kvalitu a cíl. Soustředil bych se na to, mít na přednášce rozjeté a v pohotovosti takové nástroje (několik programů), které jednak vám umožní pracovat rychle a jednak vytvoří výsledky, které jsou ve fázi 2 - postprocesing, integrovatelné do jednoho dokumentu. Takže kromě vordprocesoru mít otevřený ještě kreslítko se kterým se vám dobře pracuje a v tom si diagramy kreslit.
    30.11.2012 14:17 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    není to úplně to co chceš, ale třeba to taky pomůže: zotero a nebo evernote
    Michal Wirth avatar 1.12.2012 17:53 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Mate pravdu, neni to, co potrebuji. Ale minimalne je to zajimave a ja jsem zotero ani evernote neznal. Takze diky. ;-)
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    30.11.2012 19:51 smartass
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Podivej se na EMACS org-mode, dokaze mit embedded bloky LaTeXu, R, graphviz, HTML apod. Pripadne si muzes jednoduche rozsireni doprogramovat. Treba pridat obrazek je jen C-c, C-l, napsat jmeno souboru, RET, RET a jde k tomu pridat i popisak a lable pro cross-ref

    A pak si to muzes exportovat do vsemoznych formatu vcetne PDF. Navic uzasne zjednodusuje tvorbu Beamer prezentaci, ma na to specialni mod.
    Michal Wirth avatar 1.12.2012 17:50 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Diky, org-mode znam a chtel bych se jej naucit pouzivat. Prijde mi ale, ze by prace v nem ve smyslu psani poznamek, vkladani PDF, kresleni sipek atd. byla mozna az prilis pomala. Ale podivam se na to. Treba se pletu. Zni to minimalne velmi zajimave. Navic bych mohl i na toto pouzivat "operacni system" Emacs! :-)
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    30.11.2012 19:54 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    MaT avatar 30.11.2012 21:45 MaT | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Přesně tenhle program jsem chtěl také doporučit. Sám jsem na poznámky používal docela dlouho program Tuxcards, teď poslední asi 3 roky asi nejvíc používám ZIM. A složku ZIMu mám v Dropboxu, takže je to využitelné na více počítačích. A také v poslední době používám i Evernote, protože se docela pěkně používá na Androidu.

    Ale všechno je to hlavně na ty textové poznámky, i když i do toho ZIMu se snad obrázky nějak cpát dají.

    Právě ale na skládání různých "objektů" - a kde má člověk i odkazy, obrázky - na to ten Basket byl snad jediný podobný software, co jsem v Linuxu takhle kdysi objevil...
    Open source software for open minded people. :-)
    Michal Wirth avatar 1.12.2012 17:55 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Ja jsem Zim take zkousel, ale pro me potreby to neni uplne ono. :-(
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    Michal Wirth avatar 1.12.2012 13:20 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Je, diky! Tenhle program jsem nenasel. Svym konceptem se mi moc libi. :-) Takto nejak bych si vedeni poznamek presne predstavoval. Bohuzel je ale az prilis nedokonceny. Prace s obrazky je takova pofiderni. Lze tam sice psat texty, ale uz ne sazet vzorce v LaTeXu. PDF tam jde vlozit, ale pouze jako prilohu, nikoliv vyrez konkretni stranky. Takze IMHO to pro me v soucasne chvili moc pouzitelne neni, ale treba casem by projekt mohl dospet. Urcite jej v budoucnu zase vyzkousim.
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    1.12.2012 16:52 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    asi to nebude tak jednoduchý - poslední zápis v news je někde ze září 2010 :-/ LaTeX asi neumí, výřez pdf se dá vložit jako screenshot

    já ho používal kdysi dávno
    Michal Wirth avatar 1.12.2012 17:43 Michal Wirth | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Hm, to je skoda. :-(

    Vyrez z PDF jako screenshot neni uplne idealni - viz muj komentar vyse.

    Ale i tak Vam dekuji. Principem se mi basket velmi libi. Mozna by stalo za to prilozit ruku k dilu. :-) Popremyslim nad tim.
    Důležité se časem stává absurdním, absurdní se časem mění v důležité.
    ScheRas avatar 1.12.2012 13:12 ScheRas | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    Bystroushaak avatar 2.12.2012 19:51 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: software na vedeni poznamek a studijnich materialu
    CherryTree je na tom bledě s vkládáním čehokoliv, včetně obrázků. Jinak je ale dost fajn.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.